عرضه ارز دیجیتال در قالب اوراق قرضه سرمایه‌گذاری‌های سنتی را دگرگون می‌سازد

عرضه ارز دیجیتال در قالب اوراق قرضه سرمایه‌گذاری‌های سنتی را دگرگون می‌سازد

سرمایه‌گذاران جدید و شکل‌گیری یک ابزار جدید شناورتر و برخوردار از یک ساختار سالم‌تر از جمله مزایای این نوآوری هستند.به دنبال موج عرضه اولیه سکه (ICO) در سال ۲۰۱۷، بازارهای ارز دیجیتال رو به سقوط گذاشتند و نگرانی‌هایی در رابطه با عکس‌العمل‌های تنظیم مقرراتی به وجود آمدند.

سرمایکس : از آن زمان تاکنون بازار ارزهای دیجیتال از جنب‌وجوش افتاده است. اما اشتباه نکنید، جامعه ارزهای دیجیتال بی‌سروصدا مشغول تقویت خود و ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت پشتیبانی از موجود بعدی نوآوری در حوزه ارزهای دیجیتال یعنی اوراق قرضه مبنی بر توکن است.

 

در پشت پرده چه چیزی در حال رخ دادن است؟

روز ۲۶ مارس، صرافی کوین بیس (Coinbase) با انتشار خبری در وبلاگ خود اعلام کرد که قصد دارد از استاندارد فنی ERC20 اتریوم بر روی پلتفرم خود پشتیبانی کند. به دنبال اعلام این خبر، روز ۶ آوریل، روزنامه وال‌استریت ژورنال با انتشار مقاله‌ای جزئیات مربوط به گفتگوی کوین بیس با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا درباره مسیرهای احتمالی به سمت ثبت کسب‌وکار خود به عنوان یک شرکت واسطه‌ای دادوستد الکترونیک را ارائه نمود. کوین بیس در قالب تبعیت از استاندارد ERC20 و ایفای نقش کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به عنوان یک واسطه حقوقی می‌تواند بر روی پلتفرم خود اوراق قرضه مبتنی بر توکن به بیش از ۲۰ میلیون کاربر عرضه کند.

کوین بیس تنها مؤسسه‌ای نیست که امیدوار است خدمات خود را در قالب اوراق قرضه مبتنی بر توکن ارائه دهد. روز ۱۰ آوریل، تزیرو (tzero) از زیرمجموعه‌های شرکت اورستوک دات کام (Overstock.com) از نمونه‌ای از یک فناوری رونمایی کرد که «از داد و ستد توکن‌های اوراق قرضه پشتیبانی می‌کند.» در ضمن، شرکت‌هایی نظیر تمپلوم (Templum)، اوپن ‌فاینانس نتورک (OpenFinance Network)، شیرز پست (Sharespost)، و گیبرالتار استوک اکسچنج (Gibraltar Stock Exchange) نیز با جدیت به دنبال آن بوده‌اند تا پلتفرم‌های محکم و مقاومی جهت صدور و معامله ثانویه توکن‌های اوراق بهادار ایجاد کنند. حتی نزدک (Nasdaq) نیز اخیراً گفته که با تبدیل شدن به یک بورس کریپتو مخالفتی ندارد.

ارزهای دیجیتال ارز دیجیتال

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

در اوایل ماه مارس، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا بیانیه‌ای درباره پلتفرم‌های آنلاین احتمالاً غیرقانونی جهت تجارت دارایی‌های دیجیتال منتشر نمود و در آن تدابیر احتیاطی که سرمایه‌گذاران باید قبل از خرید و فروش آنلاین توکن مدنظر قرار دهند را ترسیم نمود. با اینکه حضور کمیسیون بورس و اوراق بهادار در دنیای خرید و فروش ارزهای دیجیتال موجب نگرانی بعضی‌ها شده، اما این امر در مجموع به نفع جامعه ارزهای دیجیتال است. کمیسیون نه تنها به حذف بازیگران بدخواه کمک می‌کند، بلکه به ایجاد شالوده‌ای جهت ورود پول‌های سازمانی به دنیای کریپتو نیز کمک می‌کند.

 

پول سازمانی

آنچه که اکثر مردم نمی‌دانند این است که مقررات، یا فقدان آنها، یک مانع عمده بر سر راه ورود سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به بازار به شمار می‌رود. با توجه به آنکه نام‌های بزرگی نظیر سوروس (Soros) و راکفلر (Rockefeller) ایجاد صندوق‌های کریپتو/بلاک چین را اعلام کرده‌اند و کارآفرینانی نظیر مارک کوبان (Mark Cuban) پرداخت ارزهای دیجیتال در ازای بلیت‌های صادره توسط ماوریکز (Mavericks) را پذیرفته‌اند، در نتیجه سرمایه‌گذاران برجسته به نحو محسوسی به ارزهای دیجیتال علاقمند گردیده‌اند. با این حال، دیگر سرمایه‌گذاران سازمانی همچنان منتظر شفاف‌سازی‌های حقوقی هستند تا بتوانند با خیال راحت در این بازار دارایی‌های نوظهور ورود کنند. دارایی‌های دیجیتال به‌ واسطه نظارت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا چه شکل و شمایلی به خود خواهند گرفت؟

همچنین بخوانید: ۲۰ ارز دیجیتال محبوب

عرضه توکن در قالب اوراق قرضه

وب‌سایت اینوستوپدیا (Investopedia) واژه «اوراق قرضه» را اینگونه تعریف کرده است: «یک ابزار مالی معاوضه پذیر و قابل‌مذاکره که از نوعی ارزش پولی برخوردار است.» تعریف «ارز دیجیتال» نیز در وب‌سایت مذکور بدین شرح است: «یک ارز مجازی دیجیتال که از رمزنگاری در راستای امنیت بهره می‌گیرد.» اوراق قرضه مبتنی بر توکن این دو مفهوم را با هم ترکیب نموده و مالکیت اوراق قرضه را از طریق توکن‌های موجود بر روی یک بلاک چین نمایندگی می‌کنند.

ارزهای دیجیتال بیت کوین بلاک چین
ارز دیجیتال

سرمایه‌گذاری خصوصی نیز وارد معرکه می‌شود

شرکت شرکای سرمایه‌گذاری موییرفیلد (Muirfield Investment Partners) از جمله شرکت‌هایی است که قصد دارد از این نوع جدید اوراق قرضه منفعت ببرد. این شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی در حوزه املاک و مستغلات فعالیت می‌کند و دفتر مرکزی آن در شهر بوستون قرار دارد. این شرکت با تبدیل صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی خود به توکن جزو اولین شرکت‌هایی خواهد بود که در سال ۲۰۱۸ به شکل سازمانی اقدام به عرضه دارایی‌های دیجیتال می‌کند.

مخلص کلام اینکه، شرکت موییرفیلد مشغول صدور توکن از طریق عرضه دارایی‌های مبتنی بر توکن است تا بدین طریق سرمایه مورد نیاز جهت سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات در آمریکا را تأمین کند. هر توکن نمایانگر یک مالکیت جزئی در ابزار سرمایه‌گذاری است که با استفاده از آن املاک خریداری شده است. بنابراین، ارزش توکن‌ها با ارزش دارایی خالص املاکی که توسط موییرفیلد اداره می‌شوند ارتباط متقابل دارد.

رویکرد جدید مبتنی بر توکن در قبال سرمایه‌گذاری خصوصی در مقایسه با مدل سنتی مزایایی دارد. این رویکرد نه تنها چنین فرصتی که سابقاً انحصاری قلمداد می‌شد را در اختیار مجموعه کاملاً جدیدی از سرمایه‌گذاران بالقوه قرار می‌دهد، بلکه یک ابزار سرمایه‌گذاری شناورتر و برخوردار از یک ساختار سالم را به وجود می‌آورد. سرمایه‌گذاران به جای خواباندن سرمایه خود در یک صندوق برای یک مدت زمان از قبل تعیین شده اکنون می‌توانند به معامله توکن در بازارهای ثانویه بپردازند. این امر به مدیران سبدهای سرمایه‌گذاری امکان می‌دهد تا به ‌طور کامل بر روی بهینه‌سازی عملکرد متمرکز شوند بدون آنکه لازم باشد از زمان‌بندی‌های سفت و سخت تبعیت کنند. در مجموع، تبدیل دارایی به توکن سرمایه‌گذاران و مدیران فعال در حوزه سرمایه‌گذاری خصوصی را از آزادی عمل بیشتری برخوردار می‌سازد.

 

جمع‌بندی

توکن‌هایی که در قالب اوراق قرضه عرضه و قانونمند می‌شوند تأثیر ژرفی بر فضای ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸ خواهد گذاشت. همچنان که از دروغ‌پراکنی‌ها، سفته‌بازی‌ها، و کلاهبرداری‌های سال ۲۰۱۷ فاصله می‌گیریم، مشاهده کاربردهای جدید ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین تحت هدایت حرفه‌ای‌های باتجربه‌ای که متعهد به انجام صحیح امور هستند مایه دلگرمی است. سرمایه‌گذاران کریپتو به زودی فرصت خواهند یافت اموال خود را تنوع بخشید و به دارایی‌های دارای ارزش ملموس تبدیل کنند و در عین حال ثروت خود را از طریق توکن‌های دیجیتال موجود بر روی بلاک چین حفظ کنند.

دیدگاه ها

برای ارسال نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

وارد شوید