چرا فناوری بلاک چین مهم است و می‌تواند صنایع را دگرگون کند؟

چرا فناوری بلاک چین مهم است و می‌تواند صنایع را دگرگون کند؟

شما به عنوان یک سرمایه‌گذار ممکن است علاقه به خرید بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگر به عنوان شکلی از سرمایه‌گذاری نداشته باشید. ولی باید به فناوری که استفاده از بیت کوین را ممکن ساخته است یعنی بلاک چین توجه کنید.بلاک چین پتانسیل زیر و رو کردن همه چیز را از انتخابات تا تجارت سهام دارد.

صرافی ارز دیجیتال سرمایکس : این اواخر در مورد بیت کوین و ارز دیجیتال شنیده‌اید؟ شاید شنیده باشید و این به خاطر سر و صدایی است که در مورد افزایش قیمت رکورد شکن بیت کوین ایجاد شده است.تقریباً غیر قابل باور است که فکر کنیم در سال ۲۰۱۱ هر سکه بیت کوین فقط یک دلار خرید و فروش می‌شد. به تازگی یک بیت کوین تا قیمت ۱۶ هزار دلار هم پیش رفته است. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار ممکن است علاقه به خرید بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگر به عنوان شکلی از سرمایه‌گذاری نداشته باشید. ولی باید به فناوری که استفاده از بیت کوین را ممکن ساخته است یعنی بلاک چین توجه کنید.بلاک چین پتانسیل زیر و رو کردن همه چیز را از انتخابات تا تجارت سهام دارد. در این مقاله به هشت مزیت مهم فناوری بلاک چین برای دیگر صنایع و فراتر از ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت.

به بیان عامیانه، می‌توان بلاک چین را به عنوان دفتری عمومی و مجازی در نظر گرفت که همه چیز را با روشی امن و شفاف ثبت می‌کند. برخلاف بانک‌ها تراکنش‌ها را با استفاده از ارزهای رایج سنتی تسهیل می‌کنند، بلاک چین اجازه نقل و انتقال ارز دیجیتال را از طریق محیط‌های غیرمتمرکز فراهم می‌آورد. سپس همه دیتا در یک شبکه کامپیوتری به هم پیوسته نگهداری می‌شود و فقط صاحبان حساب‌ها و نه هیچ کس دیگر به آنها دسترسی خواهند داشت.

در نظر برخی از افراد فناوری بلاک چین بیش از خرید و فروش ارز دیجیتال که به عنوان پشتوانه آنها ارائه شده، می‌تواند کارآمد باشد. البته تقاضا برای استفاده از بیت کوین در حال حاضر بسیار بالاست. ولی از آنجا که بیت کوین هیچ پشتوانه خاصی به غیر از هیجانات و احساسات ندارد شاید منطقی باشد که فکر کنیم نهایتاً حباب بیت کوین خواهد ترکید. با این حال فواید بلاک چین برای نسل‌های آینده بیشتر خواهد بود. بدون مقدمه بیشتر می‌رویم به سراغ مهم‌ترین نکات بلاک چین که می‌تواند برای تجارت در صنایع مختلف مفید باشد.

 بلاک چین

۱- مدیریت زنجیره تولید

فناوری بلاک چین در این زمینه دارای قابلیت ردیابی و هزینه بهره‌وری است. به بیان ساده‌تر یک بلاک چین می‌تواند برای پیگیری نقل و انتقال وسایل، مبدأ آن‌ها، کمیت و غیره به کار رود. این روش شفافیت را در اکوسیستم‌های تجاری بالا می‌برد و فرایندهایی مانند واگذاری مالکیت، پروسه تولید و پرداخت را تسهیل می‌کند.

۲- اطمینان از کیفیت

اگر عمل غیرقانونی در جای از زنجیره تولید کشف شود سیستم بلاک چین می‌تواند شما را به نقطه مبدأ برساند و این باعث می‌شود که مشاغل راحت‌تر بتوانند بازرسی‌ها و عملیات لازم برای نهایی سازی را انجام دهند. یک مورد استفاده برای این قابلیت در بخش غذاست که می‌توان مبدأ را شناسایی کرد اطلاعات بسته‌بندی و دیگر جزئیات را برای اطمینان از کیفیت و سلامت مواد غذایی مورد بررسی قرار داد.

همچنین بخوانید: ۲۰ ارز دیجیتال محبوب

۳- حسابداری

ثبت تراکنش‌ها از طریق بلاک چین اشتباهات انسانی را حذف می‌کند و اطلاعات را در برابر تغییر محافظت می‌کند به یاد داشته باشید که این گزارش‌ها وقتی از هر گره به گره دیگر در شبکه بلاک چین منتقل می‌شوند باید مورد تأیید قرار گیرند. علاوه بر دقیق بودن این گزارش‌ها، چنین فرآیندی امکان پیگیری روند کاری را به طور کامل فراهم خواهد شد. البته پروژه حسابداری در سطح مالی می‌تواند به کارایی بیشتری نیز دست یابد. به جای داشتن گزارشات متعدد مشاغل می‌توانند تنها یک حساب متصل داشته باشند. درستی اطلاعات مالی شرکت نیز به این شکل تضمین می‌شود

بیت کوین و ارزهای دیجیتال بلاک چین

۴- قراردادهای هوشمند

تراکنش‌های وقت‌گیر انعقاد قرارداد می‌تواند باعث کندی پیشرفت مشاغل شود مخصوصاً شرکت‌هایی که این کار را بر اساس پروسه‌ای به نام جریان پردازش ارتباطات به پیش می‌برند. از طریق قراردادهای هوشمند توافق‌ها را می‌توان به صورت اتوماتیک از طریق سیستم بلاک چین، تأیید، امضا و اجرائی ساخت. این روش احتیاج به واسطه را از بین خواهد برد و بنا بر این شرکت می‌تواند در وقت و هزینه صرفه جویی نماید. امروزه بلاک چین‌ها مانند گواهی هستند که قراردادهای هوشمند مستقل با ارزهای دیجیتال داخلی خود منعقد می‌کنند. با وارد کردن همه چیز به داخل یک پلتفرم واحد مشاغل می‌توانند بدون فاش کردن اطلاعات اضافی غیرضروری به اشخاص ثالث از این سرویس‌ها استفاده کنند.

۵- انتخابات

دقیقاً همانند مدیریت زنجیره تولید، خدمات بلاک چین در زمینه انتخابات می‌تواند به بالا رفتن میزان اطمینان و اعتماد کمک کند. در حال حاضر فرصت‌هایی برای شرکت این سیستم در انتخابات دولت‌ها فراهم شده است. به عنوان مثال دولت مسکو تأثیر بلاک چین را در انتخابات داخلی مورد بررسی قرار داد. چنین اقداماتی به طور اخص احتمال تقلب که یکی از دغدغه‌های بزرگ سیستم‌های الکترونیکی رأی گیری است را از بین می‌برد.

مثال دیگر در مورد انجمن ملی معامله گران اوراق بهادار است که از فناوری بلاک چین برای تسهیل رأی گیری سهامداران استفاده کرده است. این کار با استفاده از فناوری بلاک چین و سیستم دیجیتال تعیین هویت که با کارت‌های اعتباری تأیید هویت را به انجام رساند، پیاده شد. بعد از مشاهدهٔ موفقیت آنها از انتخابات اینترنتی به عنوان روشی قابل اعتماد، لازم و غیر قابل اجتناب یاد شد.

بیت کوین و ارزهای دیجیتال بیت فینکس

۶معامله سهام

نظریه استفاده از فناوری بلاک چین برای امنیت خدمات و محصولات در حال حاضر مدتی است که مورد بحث قرار گرفته است. با وجود سیستمهای باز و در عین حال قابل اعتماد بلاک چین، تعجبی ندارد که بشنویم معاملات سهام در حال حاضر قصد دارد از بلاک چین به عنوان حرکت بعدی خود استفاده کند. در واقع استرالیا در معاملات سهام خود در حال حاضر از سیستم‌هایی که بر اساس بلاک چین پیش می‌روند سود می‌برد که به وسیله استارتاپ بلاک چین digital asset Holdings طراحی شده است. در یک گزارش مطبوعاتی که در دسامبر ۲۰۱۷ منتشر شد بلیث مسترز (Blythe Masters) مدیرعامل دیجیتال است (digital asset) گفت که پس از هیجاناتی که در مورد فناوری بلاک چین وجود داشت امروز اعلام می‌کنیم که قصد داریم اولین دلیل خود را برای اینکه این فناوری می‌تواند پتانسیل‌های خوبی نشان دهد، ارائه دهیم.

۷مصرف انرژی

دو نوع شغل وجود دارد آنهایی که هر ماه قبض‌های مصرف انرژی خود را کاهش می‌دهند و آنهایی که هنوز نمی‌دانند، چطور این همه انرژی مصرف می‌کنند.در جاهای مختلف کره زمین، بنگاه‌ها و مؤسسات اقتصادی می‌توانند از فناوری بلاک چین برای شبکه مجازی ترانزیت انرژی استفاده کنند و میزان انرژی مصرفی خود را پیگیری نمایند. دو مثال قوی می‌تواند شرکت power peers در هلند باشد و شرکت Exergy در بروکلین. همچنین می‌توان از بلاک چین به عنوان وسیله‌ای برای پیگیری مصرف انرژی پاک استفاده کرد.

به این خاطر که وقتی انرژی به شبکه منتقل می‌شود هیچ کس نمی‌تواند تشخیص دهد که این انرژی به وسیله سوخت‌های فسیلی، انرژی خورشیدی یا باد تولید شده است. انرژی‌های تجدیدپذیر به وسیله گواهی‌های قابل پیگیری که به وسیله دولت تأیید شده، دنبال می‌شوند. این گواهی‌ها تقریباً هیچ سود خاصی ندارند در حالی که بلاک چین هیچ مشکلی برای انجام بدون عیب و نقص این کار ندارد.

ارز‌‌های دیجیتال بیت کوین و ارزهای دیجیتال قیمت بیت کوین

۸تراکنش‌های جهانی همتا به همتا

در آخر ظهور درخشان بیت کوین و همه ارزهای دیجیتال دیگر در بازار بدون فایده نیست. یک مزیت آنکه، این ارزها رد و بدل کردن مبالغ پول را با قیمتی ارزان امن و سریع ممکن کرده‌اند. با این که سرویس‌هایی مانند پی پال PayPal وجود دارد که پرداخت‌های بین‌المللی را انجام می‌دهند ولی این سرویس‌ها معمولاً فقط مبالغ بالا را نقل و انتقال می‌دهد. بقیه سرویس‌های پرداخت نیز محدودیت‌های خاص خود را دارند مانند محدودیت‌های مکانی و تعیین مبلغ حداقل برای نقل و انتقال. به همین علت است که بیشتر مشاغل و همینطور کاربران معمولی استفاده از ارز دیجیتال را برای نقل و انتقال پول ترجیح می‌دهند.

این سرویس‌ها نه تنها امن‌تر هستند بلکه کاربران دارای آزادی عمل بیشتر برای نقل و انتقال مبالغ خود می‌باشند. روشن است که بلاک چین در حال باز کردن راه خود به صنایع دیگری خارج از حوزه ارز دیجیتال است. می‌توان گفت که بیشتر افراد هنوز برای انجام معاملات دیجیتال غیر متمرکز آماده نیستند ولی با دقت بیشتر بر روی روش انجام کار بلاک چین شاید به زودی باعث شود که کسانی هم که از آن استفاده نمی‌کنند به آن روی آورند.

دیدگاه ها

برای ارسال نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

وارد شوید