سه برداشت اشتباه درباره بیت کوین که باید از آن پرهیز کرد

سه برداشت اشتباه درباره بیت کوین که باید از آن پرهیز کرد

بیت کوین این روزها همه جا حضور دارد. قیمت بیت کوین در چین، جایی که ۵۰ درصد معاملات روزمره بیت کوین در سطح دنیا در آنجا صورت می‌گیرد، سر به فلک گذاشته است. در آمریکا، این ارز دیجیتال حتی به تازگی موضوع جلسه استماع مجلس سنا آمریکا نیز بود. دره سیلیکون میلیون‌ها دلار بر روی این ارز دیجیتال شرط‌بندی کرده و بن برنانکه (Ben Bernanke) رئیس بانک مرکزی آمریکا اخیرا اظهار داشته که ارزهای دیجیتالِ فاقد قوانین و مقررات «ممکن است در بلند مدت آتیه‌دار باشند».

 

صرافی ارز دیجیتال سرمایکس : در گذشته‌های نه چندان دور اکثر مردم بیت کوین را صرفاً یک ستاره زودگذر یا تفریح و سرگرمی طرفداران کریپتو می‌دانستند. در این راستا به ماهیت آرمان‌گرایانه بیت کوین اشاره می‌شد، درست همانند سرنوشتی که تجربه نمود: ناکامی در تغییر وضعیت موجود و در پی آن از دست دادن اهمیت خود. اکثر رسانه‌های معتبر اولین بار زمانی توجهشان به سمت بیت کوین جلب شد که قیمت آن در ماه آوریل ۲۰۱۳ به ۲۰۰ دلار افزایش یافت.

اما صرف اینکه در حال حاضر اطلاعات بیشتری درباره بیت کوین موجود است دلیل نمی‌شود که هر مطلبی را که درباره آن خواندید باور کنید. در ادامه مطالبی درباره سه برداشت اشتباه درباره بیت کوین به عنوان پرطرفدارترین ارز دیجیتال در دنیا آمده است.

 

۱- بیت کوین چیزی جز پول نقد دیجیتال برای مجرمان نیست

Bitcoin اولین بار در سال ۲۰۱۱ به عنوان سکه مورد استفاده در شبکه جاده ابریشم (Silk Road) مورد توجه عموم قرار گرفت. شبکه جاده ابریشم در واقع بازار سیاه آنلاین برای خرید و فروش مواد مخدر، کارت‌های شناسایی جعلی، و دیگر کالاها و خدمات غیرقانونی بود. در اوایل ماه اکتبر، دفتر تحقیقات فدرال شبکه جاده ابریشم را منهدم کرد و خالق آن رأس ویلیام اولبریخت (Ross William Ulbricht) را در سانفرانسیسکو بازداشت کرد.

در پی این امر قیمت Bitcoin به سرعت کاهش یافت اما خیلی زود بازگشت. از آن زمان تاکنون قیمت Bitcoin به اعداد و ارقامی دست یافته که تا همین چند هفته پیش غیرقابل تصور بودند. با این وجود، از زمان انهدام شبکه فوق، رسانه‌ها از هر فرصتی استفاده کرده‌اند تا بیت کوین را به شبکه جاده ابریشم ارتباط دهند.

در عین حال، اکوسیستم در حال رشدی متشکل از شرکت‌های قانونی بیت کوین ــ که بسیاری‌شان از منابع مالی جهت سرمایه‌گذاری برخوردارند ــ و کسب‌وکارها در حال پذیرش بیت کوین به عنوان یک ارز قانونی هستند. مرکز فناوری پلاگ اند پلی (Plug and Play Tech Center) از اولین سرمایه‌گذاران در سیستم پرداخت پی‌پال (PayPal) در حال راه‌اندازی یک برنامه شتاب‌دهنده انحصاری برای استارت‌آپ‌های فعال در حوزه Bitcoin است.

NANO ارزهای دیجیتال

بنا بر گزارش شرکت تحقیقاتی سی‌بی اینسایتز (CB Insights)، بین ماه‌های آوریل و ژوئیه ۲۰۱۳، سرمایه‌گذاران مجموعاً ۱۲ میلیون دلار بر روی استارت‌آپ‌های بیت‌کوینی سرمایه‌گذاری کردند. در هر صورت شتاب سرمایه‌گذاری به نظر رو به افزایش است. شرکت لایت‌اسپید ونچر پارتنرز (Lightspeed Venture Partners) با همکاری شریک چینی خود ۵ میلیون دلار بر روی صرافی بی‌تی‌سی چین (BTC China) که بزرگ‌ترین صرافی Bitcoin در دنیاست سرمایه‌گذاری نموده است.

حتی اعضای دولت فدرال آمریکا نیز دیگر بیت کوین را حوزه انحصاری مجرمان نمی‌خوانند. مایتیلی رامان (Mythili Raman) دستیار موقت دادستان دایره جنایی وزارت دادگستری روز دوشنبه در جلسه استماع کمیته امنیت داخله و امور دولتی سنا درباره ارزهای مجازی اظهار داشت: «سوءاستفاده بازیگران بدخواه مشکلی است که در همه انواع خدمات پرداخت مشاهده می‌شود و به سیستم‌های ارز مجازی محدود نیست.»

همچنین بخوانید: ۲۰ ارز دیجیتال محبوب

۲- تراکنش‌های بیت کوین به صورت ناشناس و غیرقابل رهگیری هستند

بیت کوین از همان بدو پیدایش با حریم خصوصی و حتی ناشناس ماندن پیوند خورده است، زیر شما دوست ندارید برای انتقال Bitcoin شماره تأمین اجتماعی، شماره حساب بانکی، یا دیگر مشخصات هویتی خود را ارائه کنید. اما این بدان معنا نیست که استفاده شما از بیت کوین کاملاً محرمانه باقی می‌ماند. در حقیقت، هر تراکنش بیت کوین به صورت علنی بر روی چیزی به نام بلاک چین ثبت می‌گردد. این دفتر ثبت عمومی مانع وقوع اقدامات متقلبانه نظیر استفاده مضاعف از یک Bitcoin می‌شود.

با اینکه به دشواری می‌توان این تراکنش‌های عمومی را به هویت واقعی کاربران پیوند داد، اما چنین چیزی غیرممکن نیست. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا واقع در سن‌دیه‌گو و همچنین دانشگاه جورج میسون اخیراً نقشه‌ای از اقتصاد Bitcoin ترسیم کرده‌اند که نهادهای مجری قانون می‌توانند از آن جهت ردگیری انتقال بیت کوین از مجرمان به شرکت‌های قانونی نظیر بیت ‌استمپ (Bitstamp) و دیگر خدمات مبادله‌ای استفاده کنند. در آمریکا، صرافی‌ها ملزم هستند اطلاعات هویتی شخصی را از کاربران خود بخواهند. در نتیجه، با صدور یک حکم احضاریه می‌توان هویت واقعی مجرم را شناسایی نمود.

این امر که صرافی‌ها مراجعان خود را ملزم می‌سازند تا هویت خود را تائید کنند موجب شده تا مجرمان نتوانند بدون آنکه در دام بیافتند ارزهای دیجیتالی که به صورت غیرقانونی به دست آورده‌اند را نقد کنند. همانگونه که جف گارزیک (Jeff Garzik) طراح Bitcoin گفته است، «تلاش جهت دست زدن به معاملات بزرگ غیرقانونی با استفاده از بیت کوین آن‌ هم در شرایطی که تکنیک‌های تحلیل آماری موجود توسط نهادهای مجری قانون بکار گرفته می‌شوند کاری بس احمقانه است.»

سلامت دیجیتال ارز دیجیتال ارزهای دیجیتال

۳- برای کسب اطلاع درباره ارزش بیت کوین باید به ام‌تی کاکس رجوع کرد

مدت‌های مدیدی، صرافی ام‌تی کاکس واقع در توکیو پلتفرم برتر دادوستد بیت کوین در سطح دنیا به شمار می‌رفت. این امر موجب شده تا بسیاری از ناظران و گزارشگران قیمت ارائه شده توسط این صرافی را در جریان نوسانات گوناگون در بازار به عنوان قیمت بیت کوین گزارش دهند. این رویه فقط یک مشکل دارد: اکنون ماه‌هاست که قیمت ام‌تی کاکس به صورت مصنوعی بالا رفته است.

چرا مصنوعی؟ این امر به دشواری‌های اخیر در رابطه با خارج کردن منابع مالی کاربران آمریکایی از ام‌تی کاکس مربوط می‌شود. از آنجا که کاربران قادر نیستند دلارهای خود را از این صرافی بیرون بکشند، در نتیجه مجبورند با استفاده از پول خود بیت کوین بخرند و سپس سکه‌ها را به جای دیگری منتقل کنند. این معاملات موجب شده‌اند تا قیمت بیت کوین در ام‌تی کاکس از قیمت آن در بیت ‌استمپ و کوین بیس و اکثر صرافی‌های دیگر بالاتر باشد. یک راه جهت راستی آزمایی در این زمینه این است که از وب‌سایت بیت کوین اَورِج (Bitcoin Average) دیدن کنید و بر روی دکمه «ام‌تی کاکس را در رابطه با دلار آمریکا، یورو، و پوند نادیده بگیرید» کلیک کنید.

بی‌تی‌سی چین که اکنون بیش از یک سوم معاملات روزانه Bitcoin در سطح دنیا را پردازش می‌کند و تنها مشتریان چینی را پذیرش می‌کند نیز با معاملات بیش از حد روبروست. تا حدودی گمراه‌کننده است اگر در راستای نقل قیمت جهانی بیت کوین صرفاً قیمت یوان در صرافی بی‌تی‌سی چین به دلار آمریکا تبدیل شود، زیرا قیمت یوان در صرافی مذکور بالاتر از دیگر صرافی‌هایی است که با دلار معامله می‌کنند

برچسب ها:

دیدگاه ها

برای ارسال نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

وارد شوید