video thumb

هر آن‌چیزی که از Bitshares باید بدانید

بیت‌شرز یا به عبارتی BitShares را می‌توان یک پلتفرم بلاکچین دانست که با توکن BTS در میان ارزهای رمزنگاری شده، معروف است. در سال ۲۰۱۴ شخصی به نام Daniel Larimer که یک برنامه‌نویس آمریکایی بود این پلتفرم را اختراع کرد و سپس این پلتفرم از سال ۲۰۱۶ به بعد به زیردسته‌های پروژه بزرگی به نام Microsoft Azure Blockchain پیوست.

به دلیل آنکه از اختراع بیت‌شرز کمتر از پنج سال گذشته است، تاریخچه ی کوتاهی دارد و می‌توان  آن را در یک بند به طور کامل توضیح داد.  Daniel Larimer در سال ۲۰۱۳ ایده‌ای را مطرح کرد و آن هم این بود که ارزی در بلاکچین وجود داشته باشد که از طریق آن بتوان بیت‌کوین را به ارزهای دیگر تبدیل کرد. البته بدون نیاز به هیچگونه سرمایه گذاری و تجارت‌های سپرده. بعد از ارائه چنین طرح و ایده‌ای در انجمن های ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده، صحبت‌ها و نظرهای زیادی مطرح شد تا اینکه Daniel Larimer با یکی از توسعه دهنده‌های اتریوم ایده ی خود را گسترش داد و به همراه Li Xiaolai که در آن دوران مشغول کار بر روی بیت‌کوین بود، در سال ۲۰۱۳ ایده خود را به طور کامل و برنامه ریزی شده در کنفرانس سالانه بیت‌کوین آتلانتا مطرح کردند و واژه  بیت‌شرز را در میان مردم جا انداختند و آن را جهانی کردند.

BitShares PTS

Daniel Larimer بعد از تحقیقات فراوان بر روی این ایده متوجه شد که اگر بخواهد این پلتفرم غیر متمرکز را مانند ارزهای دیگری همچون Dogecoin بر روی بلاکچین اجرا کند، نیاز به زمان و امکانات زیادی دارد که در آن دوره نمی‌توانست چنین ریسکی را انجام دهد. به همین دلیل او تصمیم گرفت که بخشی از ایده‌اش را تغییر دهد و آن را ProtoShares نامید. این ایده همان نسخه ای از بیت‌کوین بود که بعد از ارتقا به نام بیت‌شرز تغییر پیدا کرد و دلیل این کار هم این بود که سرمایه‌گذار برای ارز خود پیدا کند تا سرمایه ی پشت ارز اش بالا رود. بعد از تمام این اتفاقات بلاخره اولین بلوک PTS در ۵ نوامبر ۲۰۱۳ استخراج شد.

 

 

 

ابداع الگوریتم جدید برای استخراج

بعد از مدتی که از استخراج بیت‌شرز می‌گذشت، Daniel Larimer به این نتیجه رسید که مفهوم استخراج اشتباه بوده و باعث تناقض هایی در ارز می شود. استدلال او این بود که با وجود چنین استخراجی باعث می شود که کشورهایی با برق ارزان سود بیشتری داشته باشند و همین هم باعث می شد که شرکت ها بر روی چنین کشورهایی متمرکز شوند که عملا دیگر در این شرایط استخراج با یک سیستم خانگی غیرممکن بود.

به همین دلیل Daniel Larimer اعلام کرد که روش استخراج را به PoS تغییر خواهد داد که با این روش سیستم های خانگی هم می‌توانند به راحتی استخراج کنند و در دسامبر ۲۰۱۳ این ایده تحت عنوان DPos اجرا شد. البته بعد از حدود دو سال یعنی در سال ۲۰۱۵ نسخه ی دومی از بیت‌شرز معرفی شد که به Graphene شهرت داشت.

عملکرد ارز در بهینه سازی و استخراج

طبق اساس و برنامه ریزی که توسعه دهندگان این ارز برای بیت‌شرز داشتند، این پلتفرم باید می‌توان ست ۱۰۰٫۰۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد و در عین حال حداقل بهینه سازی را داشته باشد که همینطور هم شد و این پلتفرم به چنین مرحله ای رسید.

اگر بخواهید به طور واضح تر این عملکرد را متوجه شوید باید مثال ویزا را بدانید. ویزا یکی از بزرگ ترین تسهیل کنندگان تراکنش های مالی است که به طور میانگین حدود ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه را با ظرفیتی در حدود ۲۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه را کنترل و بررسی می کند. حال با فهمیدن این مثال می‌توان ید قدرت و پردازش بالای بیت‌شرز را متوجه شوید.

تبادل DEX

معمولا اکثر ارزهای دیجیتالی سنتی نیازمند یک سرور مشخص شده و بستری برای ذخیره و مدیریت ارزها دارند که همین هم باعث می شود تحت حمله های مداوم هکرها باشند که البته گاهی هم رخ داده است که ارز و یا پلتفرمی هک شده باشد و سرمایه عظیمی را از دست داده باشد. حال ایده ی بیت‌شرز این است که نوعی تبادل غیر متمرکز یا به عبارتی DEX را ایجاد کند که در آن پلتفرم حتی به رمزهای خصوصی کاربران هم دسترسی ندارد که این نوع تبادل باعث امنیت و آزادی کاربران می شود و همچنین خود پلتفرم در برابر حمله های احتمالی قوی تر خواهد شد.

حساب‌های کاربران

حساب هایی که کاربران در پلتفرم بیت‌شرز باز می کنند را می‌توان  از طریق حساب های متعدد دیگری کنترل کرد که این نوع سلسله و مدیریت دقیقا مانند برنامه ریزی شرکت های واقعی در دنیا است. وقتی چنین مدیریتی بر روی حساب ها باشد، کاربران می‌توانند اعتماد بیشتری بر روی بیت‌شرز داشته باشند و علاوه بر این احتمال سرقت و هک شدن در پلتفرم کمتر خواهد بود.

پاداش به کاربران

زمانی که پلتفرم بیت‌شرز بر روی بلاکچین قرار گیرد، نوعی پاداش برای هر کاربر در نظر می گیرد که همین باعث می شود کاربران تازه ای وارد این پلتفرم شوند و همین باعث می شود که ارزش این ارز در بازار بیشتر شود. در حقیقت افزایش کاربر رابطه مستقیمی با ارزش و سهام ارزدیجیتال در بازار دارد.

امکان ساخت دارایی

در این پلتفرم نوعی امکان برای کاربران فراهم شده است که هر کاربر بتواند برای تجارت و کسب و کار خود یک توکن شخصی ایجاد کند. این توکن در پلتفرم قابل خرید و فروش توسط مشتری ها و کاربران کسب و کار خواهد بود و می‌توان  آن را نگهداری کرد. همچنین شخصی که توکن خود را صادر کرده است می‌تواند درمورد آن و دلیل ثبت آن توضیحات و دلیل هایی مطرح کند.

اسمارت‌کوین

اسمارت‌کوین یکی از بخش‌های جالب پلتفرم بیت‌شرز است. این توکن با دلار آمریکا و ارزش فلزها و سهام ها در آمریکا تنظیم شده است که می‌توان  آن را در پلتفرم خرید و فروش کرد. این توکن همیشه توسط خود بیت‌شرز قابل حمایت است و می‌توان  بدون نیاز به هیچگونه تراکنشی، آن را به BTS تبدیل کرد.

سرمایه گذاری

بیت‌شرز در کنار پنل مدیریت خود، مخزنی برای سرمایه گذاری ارز کاربر دارد. در این بخش کاربر می‌توان د بر روی یکی از پروژه های کارفرمای مورد علاقه ی خود سرمایه گذاری کند و سرمایه اش را نگه دارد. حال بعد از این پیشنهاد سرمایه گذاری، دیگر کاربرها به تایید یا عدم تایید پروژه رای خواهند داد. همین سیستم باعث خواهد شد که پلتفرم خودکفا باشد و نیازی به سرمایه گذار خارجی نداشته باشد.

نام حساب‌های کیف پول

نام حساب‌های کیف پول در بیت‌شرز را می‌توان  به راحتی خواند و در واقع مانند نام دیگر کیف پول ها در اینترنت است. به همین علت ترسی در برابر نام گذاری های سخت در بیت‌شرز وجود نخواهد داشت و کاربر می‌تواند به راحتی با کیف پول و نحوه ی کاربرد آن آشنا شود.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ