هر رمزارزی را که دنبال می کردید به رکورد بالاترین قیمت خود رسیده بود و این پیشرفت ها به گونه ای بود که گویی این روند بدون هیچ مکثی به همین صورت ادامه خواهد داشت.

“حواستان باشد که وقتی دیگران طمع ورزی می کنند شما احتیاط کنید و وقتی دیگران احتیاط می کنند شما طمع ورزی کنید.” – وارن بافت

در واقع بر اساس داده های سایت OnChainFX، سایت Coindesk اعلام کرد که تنها در مدت ۴ روز، تمام ۲۰ رمزارز برتر دنیا به رکورد بالاترین قیمت های خود رسیده اند.

ولی تنها پس از گذشت مدت کوتاهی از ۲۲ دسامبر، قیمت بیتکوین به ۱۲۵۰۰ دلارکاهش یافت و در پی آن سایر رمزارزهای مطرح جهان نیز دچار افت قیمت شدیدی شدند. این موضوع، خود گواهی بر تسلط بیتکوین بر بازار رمزارزها می باشد. به طوری که با کاهش قیمت بیتکوین، افتی ۲۰ درصدی را در ارزش جهانی بازار رمزارزها شاهد بودیم. ارزش بازار رمزارزها در حال حاضر در حدود ۴۷۸ میلیارد دلار نوسان می کند و این در حالی است که پیش از این به ۶۱۱ میلیارد دلار نیز رسیده بود.

بازار رمزارزها

برای بسیاری سوال شده است که دلیل این کاهش قیمت شدید و ناگهانی در چیست؟ با اینکه نمی شود با اطمینان درباره این موضوع حرف زد و تنها زمان است که دلیل اصلی آن را مشخص می کند، ولی ما ۶ دلیل احتمالی این اتفاق را بررسی می کنیم.

۱- در بسیاری از نقاط جهان، این برهه زمانی، زمان خرج و مصرف پس اندازهای سالیانه است.

شاید  شنیدن این موضوع برای شما غیر قابل باور باشد، ولی با نزدیک شدن تعطیلات بزرگی چون کریسمس، جشن حنوکا و فرا رسیدن سال جدید میلادی، بسیاری از افراد بخش زیادی از پس اندازها و سرمایه گذاری های خود در طی یک سال اخیر خود را دریافت کرده و برای این مناسبت ها خرج می کنند.

با وجود نوآوری ها و پیشرفت های عظیم تکنولوژی بلاکچین، هنوز نیز رمزارزها به هیچ وجه جای پول نقد را نمی گیرند و مردم نمی توانند برای خریدهای خود از آنها استفاده کنند. به جز مواردی استثنا، اکثر فروشگاه های بزرگ از رمزارزها پشتیبانی نکرده و به همین دلیل رمزارزها بیشتر به عنوان یک وسیله سرمایه گذاری استفاده می شوند تا ارزی که بتوان با آن خرید و فروش کرد. همچنین به دلیل ماهیت متزلزل و قیمت های پرنوسان این ارزها، بسیاری از سرمایه گذاران بیشتر تمایل دارند تا بعد از بالا رفتن قیمت آنها، به جای نگه داشتن بیشتر، آنها را فروخته و پول نقد به دست آمده را مصرف کنند.

برای این دسته از افراد، روزهای آخر سال بهترین زمان است تا رمزارزهای خود را فروخته و با سود حاصله از سرمایه گذاری خود در آنها، خریدهای آخر سال خود را انجام دهند. امسال نیز تنها چند روز قبل از کریسمس، سرمایه گذاران بسیاری بیتکوین و دیگر رمزارزهای خود را فروختند.

۲- ظهور بیش از اندازه رمزارزهای جدید

شش دلیل احتمالی کاهش شدید قیمت رمزارز ها

علاوه بر افزایش شدید قیمت بیتکوین در ماه گذشته، ارزش بازار بسیاری از رمزارزهای دیگر از جمله Cardano، Qtum، Ripple، TRON و Verge نیز شدیدا افزایش یافت.

این خبر برای بسیاری از سرمایه گذاران ریسک پذیر که از امن ترین و معتبر ترین صرافی جهان یعنی Coinbase به سمت صرافی های پر ریسک تری کوچ کرده بودند، بسیار مسرت بخش بود. بسیاری از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در رمزارزهای کمتر شناخته شده و پر ریسک تر وارد صرافی های کوچک تر شده بودند و با افزایش شدید قیمت رمز ارزهای کمتر شناخته شده، سود سرشاری عایدشان شد، که حتی برای خودشان نیز غیر قابل باور بود. به دلیل مهاجرت بسیاری از سرمایه گذاران به رمزارزهای دیگر و ترک سرمایه از بیتکوین، بازار بیتکوین حداقل به صورت مقطعی دچار تزلزل شد. اگر بیتکوین مانند تمام رمزارزهای دیگر، یک واحد ارز معمولی بود این مسئله اهمیت چندانی نداشت، ولی از آنجا که در دنیای رمزارزها بیتکوین، مانند طلا به عنوان یک واحد مرجع برای قیمت گذاری تمام رمزارزهای دیگر شمرده می شود، ترک سرمایه از آن خدشه زیادی را به اعتبار کل بازار رمزارزها وارد می کند.

چه ما بخواهیم و چه نخواهیم، پیشرفت تمام رمزارزهای دیگر در گرو پیشرفت و حفظ ارزش بیتکوین کلید می خورد. این موضوع احتمالا به همین وضع باقی خواهد ماند، مگر اینکه در آینده نه چندان دوری این وضعیت تغییر کند.

۳٫ سردرگمی در خرید و فروش بیتکوین کش (Bitcoin Cash) در صرافی Coinbase

six reasons for price drops 2 329x220 شش دلیل احتمالی کاهش شدید قیمت رمزارز ها در روز های گذشته

روز سه شنبه، سایت Coinbase در طی خبری اعلام کرد که از این پس خرید و فروش و معاملات بیتکوین کش (Bitcoin Cash) را در لیست خدمات سایت خود قرار می دهد.

از لحظه انشعاب بیتکوین کش در ماه آگوست تا کنون، همواره بحث و جدل های بسیاری بر سر اینکه بین BTC یا BCH (بیتکوین کش)، کدام یک باید به عنوان بیتکوین اصلی و آینده بیتکوین شناخته شوند در گرفته است.

به دلیل محبوبیت بسیار زیاد بیتکوین کش، بسیاری پشتیبانی Coinbase از بیتکوین کش را پیش بینی کرده بودند. ولی حتی خوش بین ترین سرمایه گذاران نیز انتظار نداشتند که قبل از سال ۲۰۱۸ وبسایت Coinbase از بیتکوین کش پشتیبانی کند.

بنابراین جای تعجبی نیست که به دلیل این پشتیبانی ناگهانی و بی خبر از بیتکوین کش در Coinbase و افزایش حجم خرید و فروش آن حتی چند روز قبل از عرضه عمومی این سرویس ها، شایعه مبادله درون سازمانی بیتکوین کش در Coinbase در شبکه های اجتماعی دست به دست شد. بسیاری معتقد بودند که برخی از کارمندان Coinbase، خود قبل از عرضه عمومی خدمات بیتکوین کش در وبسایت خود، به خرید و فروش درون سازمانی آن پرداخته بودند. به همین دلیل تنها دقایقی پس از عرضه عمومی خدمات بیتکوین کش، این وبسایت تبادلات Bitcoin Cash را برای بررسی صحت این اتهامات، غیر فعال کرد.

بعد از ظهر روز بعد، دوباره تبالادت بیتکوین کش در لیست خدمات این سایت اضافه شد. ولی اثر غیر فعال شدن آن در روز قبل بیش از چیزی بود که تصور میشد. برای بسیاری از سرمایه گذاران مبتدی تر که درک دقیقی از تفاوت های بیتکوین و بیتکوین کش ندارند، مشاهده کاهش قیمت شدید بیتکوین، تنها پس از ورود بیتکوین کش به معتبرترین مرکز خرید و فروش رمزارزها کافی بود تا اعتماد خود را نسبت به بازار رمزارزها به کل از دست بدهند. اعتمادی که شاید به دلیل نوسان های شدید قیمت بیتکوین کش و دیگر رمزارزهای جایگزین بیتکوین، قبل از این حادثه نیز چندان قوی نبود.

حتی برای سرمایه گذارانی که توجه خاصی به معنای پشت این حادثه نداشتند نیز فعال و غیرفعال شدن تبادلات بیتکوین کش به صورت لحظه ای باعث سردرگمی هر چه بیشتر آنها در خرید و فروش ارزهای دیجیتال شد.

۴٫  دستکاری بازار

هیچ وقت نمی شود در این تغییر قیمت های ناگهانی از برنامه های زیرکانه  سرمایه گذاران بزرگ برای دستکاری بازار چشم پوشی کرد. ولی چگونه تنها عده اندکی از سرمایه گذاران بزرگ می توانند بر وضعیت بازار رمزارزها تاثیر گذار باشند؟

six reasons for price drops 3 330x220 شش دلیل احتمالی کاهش شدید قیمت رمزارز ها در روز های گذشته

اخیرا بلومبرگ اعلام کرد که بیش از ۴۰% از حجم کل بیتکوین های موجود در اختیار تنها ۱۰۰۰ سرمایه گذار بزرگ قرار دارد. این بدین معنی است که اگر عده ای از آنها با هم هماهنگ شوند و به طور ناگهانی حجم عظیمی از سرمایه بیتکوین خود را ناگهان به بازار تزریق کنند، می توانند به راحتی بازار را دستکاری کرده و باعث کاهش قیمت بیتکوین شوند.

از طرف دیگر این سرمایه گذاران بزرگ که به “نهنگ ها” معروف هستند با همکاری صندوق های سرمایه گذاری می توانند با ایجاد حلقه ای داخلی بین حود بیتکوین های زیادی را به یکدیگر فروخته و دوباره از یکدیگر خرید کنند و به همین دلیل حجم زیادی از تراکنش های گول زننده و گردش مالی کاذبی را به وجود بیاورند. با انجام این کار حجم تراکنش های بیتکوین به ظاهر بالا رفته و وجهه آن بالاتر رفته و به تبع آن قیمت آن افزایش می یابد.

شاید بپرسید چرا آنها چنین کاری می کنند؟ دلیل آن اینست که قبل از اینکه بخواهند بیتکوین های خود را بفروشند با بالا بردن حجم تراکنش های کاذب، قیمت بیتکوین را به قله خود می رسانند و سپس بخش عظیمی از دارایی بیتکوین خود را با بالاترین قیمت و بیشترین سود می فروشند. در پی این فروش هنگفت، حجم زیادی از بیتکوین در بازار تزریق شده و به دلیل وفور بیتکوین در بازار ارزش و قیمت آن کاهش پیدا می کند. حال این “نهنگ ها” که بیتکوین های خود را با بالاترین قیمت فروخته بودند و سود سرشاری عایدشان شده بود، دوباره بیتکوین های ارزان قیمت را خریداری می کنند تا این چرخه ادامه پیدا کند. البته بسیاری از سرمایه گذاران کوچک تر نیز از این روش ها آگاه شده اند و هم راستا با “نهنگ ها” بیتکوین های خود را می فروشند که همین موضوع باعث هر چه ارزان تر شدن بیتکوین در بازار می شود. در پی این ارزانی هاست که سرمایه گذاران خرد جدید دیگری نیز جرات سرمایه گذاری در بیتکوین می کنند و این چرخه بارها تکرار می شود.

به طور خلاصه با فروختن ناگهانی حجم عظیمی از بیت کوین های خود و با ایجاد شک و شبهه و ترساندن سرمایه گذارانی که به تازگی وارد بازار رمزارزها شده و اطلاع چندانی از نوسانات آن ندارند، دیگران را نیز وادار به فروش کرده و قیمت بیت کوین را به شدت کاهش می دهند تا خود دوباره بعدا آن را ارزان تر خریداری کنند.  به بیان دیگر این “نهنگ ها” با دستکاری بازار و اذهان عمومی، بیت کوین های خود را در بالاترین قیمت فروخته و دوباره در پایین ترین قیمت خریداری می کنند.

با عرضه خدمات خرید و فروش قراردادهای آتی بیت کوین توسط گروه های تجاری Cboe و CME، توانایی دستکاری بازار توسط “نهنگ ها” حتی قدرت بیشتری نیز به خود گرفت.

۵٫   هک‌ها، حملات سایبری و قانون‌گذاری‌ها

ابتدای این ماه سازمان نظارت و قانون گذاری فعالیت های تجاری SEC، فعالیت تجاری PlexCoin  را به عنوان یک ICO کلاه بردار متوقف کرد. جرم نسبت داده شده به PlexCoin ، عدم شفافیت، عدم ارائه اطلاعات مالی کافی و دستکاری در بازار سهام ها عنوان شده بود.

six reasons for price drops 4 330x220 شش دلیل احتمالی کاهش شدید قیمت رمزارز ها در روز های گذشته

در همین هنگام Yobit، یکی از بزرگ ترین صرافی های رمزارزها درکره جنوبی به دلیل یک هک بزرگ، ۱۷% از کل دارایی های خود را از دست داد و در پی این فاجعه اعلام کرد که در تاریخ ۲۰ دسامبر فعالیت خود را به کل قطع خواهد کرد.

در کنار این موارد، مقامات مسئول در سراسر جهان شدیدا از مصرف زیاد انرژی در فرایند استخراج بیت کوین اظهار نگرانی کرده اند. این خبرها، چهره عمومی بیت کوین را کمی مدخوش کرده است و از ورود سرمایه گذاران جدید به آن جلوگیری کرده است.

همچنین ممکن است به دلیل این بار منفی شدید، بسیاری از سرمایه گذاران کنونی بیتکوین نیز کم کم از ادامه سرمایه گذاری در آن صرف نظر کنند.

۶٫  شاید حباب قیمت که مدت ها از آن صحبت می شد بالاخره در آستانه ترکیدن است

همه ما می دانیم که افزایش قیمت رمزارزها تنها یک حباب بزرگ است، ولی هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که این حباب تا کی بزرگ خواهد شد و چه زمانی می ترکد. ولی به هر حال این موضوعی است که بارها در طی ماه های اخیر در تیتر مقالات و خبرگزاری ها آمده است.

بسیاری معتقدند که این کاهش ناگهانی قیمت بیت کوین نشانه ای از ترکیدن حباب قیمت آن است که مدت ها درباره آن هشدار داده شده، ولی بسیاری معتقدند که این الگوی رفتاری بارها از زمان پیدایش بیت کوین تکرار شده است و چیز جدید و نگران کننده ای نیست.

ولی مسئله ای که وضعیت را این بار متمایز می کند، حجم زیادی از سرمایه گذاران مبتدی و ناآگاه در زمینه رمزارزها هست که بدون داشتن اطلاعات کافی، تنها برای ثروتمند شدن در آن سرمایه گذاری کرده و در صورت ارزان شدن ناگهانی ممکن است بسیاری از آنها تمام سرمایه خود را از ترس ورشکست شدن نقد کنند.

در آخر ذکر این نکته ضروری است که در طی ۸ سال اخیر از لحظه پیدایش بیت کوین تاکنون، بارها کاهش قیمت های شدیدی را شاهد بودیم ولی در آخر بیت کوین دوباره به سیر صعودی خود ادامه می داد و در پی آن دیگر رمزارزها نیز به پیشرفت خود ادامه می دادند.

نکته مهم دیگر این است که تقاضا برای استفاده از رمزارزها و مخصوصا بلاکچین در صنایع نوپا و زندگی روزمره شکل بسیار جدی تری از چند سال گذشته به خود گرفته است.

به هر حال همیشه این دو دستگی بین سرمایه گذاران وجود داشته است. این بار نیز عده ای معتقدند که تا دیر نشده باید سرمایه خود را نقد کنید و از بازار رمزارزها خارج شوید. عده دیگری نیز بر این باورند که نه تنها قیمت رمزارزها دوباره افزایش شدیدی را تجربه خواهد کرد، بلکه در حال حاضر به دلیل این کاهش قیمت، بهترین فرصت برای خرید و سرمایه گذاری در بازار رمزارزها می باشد.