بدیهی است که بیت کوین یکی از تکنولوژی‌های شگفت‌انگیز جهان معاصر است و از یک فرآیند پیچیده به نام هالوینگ برای ایجاد و مدیریت این رمزارز معتبر استفاده می‌کند. اصولا، نقاط تاثیرگذار بیت کوین شامل تکنولوژی بلاکچین و رویداد هالوینگ هستند. برای تبیین مفهوم هالوینگ بیت کوین به زبان ساده، باید بگوییم که این یک فرآیند است که هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد و در آن پاداشی که ماینرها برای ایجاد بلاک‌های بیت کوین دریافت می‌کنند، نصف می‌شود. این سیاق و ساختار منحصر به فرد به بیت کوین ارزش افزوده می‌دهد و به آن اجازه می‌دهد تا همانند یک محصول نادر مانند طلا باشد. این به علت وجود محدودیتی در تعداد کلی بیت کوین است که تنها ۲۱ میلیون واحد از آن‌ها قابل استخراج است و تاکنون حدود ۱۹ میلیون واحد از آن توسط ماینرها استخراج شده است.

پس از اتمام تولید تمامی ۲۱ میلیون واحد، هیچ بلاک دیگری برای استخراج در شبکه بیت کوین وجود نخواهد داشت. این واقعیت باعث می‌شود ماینرها به یک محیط رقابتی و تنگاتنگ دعوت شوند که باعث بهبود و اعتباربخشی به بیت کوین می‌شود. در این متن، ما به توضیح دقیق‌تری در مورد هالوینگ بیت کوین و تاریخ دقیق بروز این رویداد تا سال ۲۰۲۴ می‌پردازیم.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین چیست؟ رویداد هالوینگ بیت کوین یکی از موارد مهمی است که در شبکه بیت‌کوین رخ می‌دهد و تأثیر بسزایی بر روی این رمزارز دارد. این رویداد با کاهش پاداشی که استخراج‌کنندگان دریافت می‌کنند، همراه است. برای ارائه بیت کوین در بازار کریپتوکارنسی، باید هر واحد از آن به وسیله ماینرها استخراج شود.

این فرایند هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد تا زمانی که تمام واحدهای بیت کوین استخراج شوند. قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ نوسانات زیادی را تجربه کرد و در حال حاضر در حدود ۳۵٬۱۲۹٫۰۸ دلار معامله می‌شود. اما باید توجه داشت که هالوینگ بیت کوین تأثیر قابل توجهی بر قیمت آن دارد و می‌تواند نوسانات جدیدی را در بازار ایجاد کند. به همین دلیل تمامی تریدرها و معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال، به دنبال اطلاعات و زمان این رویداد می‌گردند تا بتوانند معاملات پر سودتری را انجام دهند.

تاریخ هاوینگ ۲۰۲۴ بیت کوین

براساس بررسی‌های انجام شده در مورد halving بیت کوین در سال‌های گذشته، می‌توان پیش‌بینی کرد که تاریخ بعدی این رویداد بزرگ حدوداً در تاریخ ۲۶ آوریل ۲۰۲۴ قرار دارد. ارزیابی دقیق تاریخ هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۴ ممکن است در آینده تغییر کند، زیرا تعداد هش‌ها در شبکه به تغییرات پذیری مشهود است. با این حال، با توجه به نرخ هشی که در حال حاضر در شبکه دیده می‌شود، احتمالاً می‌توان پیش‌بینی کرد که هاوینگ بعدی بیت کوین در بلوک شماره ۸۴۰۰۰۰ رخ خواهد داد و تاریخ تقریبی آن ۷ فروردین ۲۰۲۴ خواهد بود. در این هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴، پاداش معدن‌کنندگان در هر بلاک از ۶.۲۵ بیت کوین به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش می‌یابد. این تاریخ تاکنون دقیق‌ترین تخمین‌ها بر اساس شرایط فعلی شبکه بیت کوین است. اگرچه با افزایش نرخ هش‌ها ممکن است تاریخ هاوینگ تغییر کند و زودتر یا دیرتر اتفاق افتاده شود.

رفتار قیمت بیت کوین در هاوینگ‌های قبلی

قیمت بیت کوین در هاوینگ‌های قبلی

هاوینگ، یکی از عوامل اساسی در خرید و فروش بیت‌کوین، است. این فرآیند معمولاً تأثیر مهمی بر روی قیمت این ارز دیجیتال دارد. با مطالعه چرخه‌های هاوینگ می‌توان نگاهی به آینده بیت‌کوین داشت. در واقع، نگاهی به تاریخچه نصف‌شدن بیت‌کوین نشان می‌دهد که تغییرات قیمت BTC معمولاً در پیش و پس از رویدادهای مهم هاوینگ رخ می‌دهد.

پس از هر هاوینگ، بیت‌کوین معمولاً افزایش قیمتی ناگهانی تجربه می‌کند، که این رفتار در سیکل‌های هاوینگ‌های گذشته مشاهده شده است. به عنوان مثال، آخرین هاوینگ در تاریخ ۱۱ مه ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و پاداش استخراج به ۵۰ درصد کاهش یافت، و در ماه‌های قبل از آن، قیمت بیت کوین به طور نشاط‌آور افزایش یافت. این روند ادامه پیدا کرد و قیمت BTC در ماه مه ۲۰۲۱ به سطح بالایی رسید. تا به امروز، سه هاوینگ بیت‌کوین را شاهد بوده‌ایم. در ادامه، می‌توانید نمودار چرخه‌های هاوینگ بیت‌کوین در سال‌های گذشته و تغییرات قیمتی این ارز معروف را بررسی کنید.

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

چرخه بیت‌کوین با هدف کنترل تورم و افزایش قیمت بیت کوین ایجاد شده است. ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، این ارز را به‌گونه‌ای طراحی کرد که تعداد واحدهای آن محدود شده و این ویژگی به ارتقاء ارزش بیت‌کوین کمک می‌کند. برای مقایسه، فکر کنید که مثل طلا جهانی، بیت‌کوین هم به کمیابی خود ارزش می‌یابد. گویا نرخ طلا به علت کمیابی واحدهای آن به طور روزانه افزایش می‌یابد. ساتوشی از این مدل کمیابی در بیت‌کوین الهام گرفت و هر چهار سال یکبار، تعداد مکملی از بیت‌کوین کاهش می‌یابد.

این کاهش تعداد واحدها به رقابت برای استخراج بیت‌کوین افزوده و در نتیجه، باعث افزایش قیمت این ارز دیجیتال گردید. همچنین نهایتاً به ارتقاء ارزش بیت‌کوین منجر می‌شود. ایجاد هاوینگ به‌عنوان یک مکانیزم کنترل تورم در بیت‌کوین وظیفه تأثیرگذاری بر نرخ این ارز را ایفا می‌کند. نگاه به رویداد هاوینگ اول در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که افزایش قیمتی تاریخی بی‌نظیر را به همراه داشت؛ نرخ بیت‌کوین از ۱۲ دلار به ۱۰۰۰ دلار افزایش یافت، که یک صعود فوق‌العاده بود.

تاثیر هاوینگ ۲۰۲۴ بر قیمت بیت کوین

تاثیر هاوینگ ۲۰۲۴ بر قیمت این ارز

با توجه به تجربیات گذشته از هاوینگ‌های بیت‌کوین، معلوم است که این رویدادها نقش مهمی در افزایش قیمت BTC داشته‌اند. با این حال، نمی‌توان با اطمینان پیش‌بینی کرد که در هاوینگ ۲۰۲۴ چه تغییراتی رخ خواهد داد. افزایش تقاضا برای استخراج بیت‌کوین‌های جدید و خرید بیشتر BTC در محدوده قیمت، نشان‌دهنده تأثیر مثبتی از هاوینگ جدید بر بیت‌کوین است. به علاوه، تحلیل‌گران مشهوری همچون پلن بی نیز تصریح کرده‌اند که با نزدیکی هاوینگ بعدی، بیت‌کوین افزایش قیمت دیگری را تجربه خواهد کرد.

آیا زمان خرید بیت کوین است؟

تاریخچه هاوینگ‌های قبلی بیت‌کوین نشان داد که این رویدادها با اوج‌های قیمتی همراه بوده و تأثیر مثبتی بر روند آینده قیمت بیت‌کوین داشته‌اند. حالا کمتر از یک سال تا هاوینگ بعدی بیت‌کوین باقی مانده است و این واقعیت تمام افراد را به تفکر وا داشته است. برخی از سرمایه‌گذاران به خرید بیت‌کوین پرداخته‌اند و معتقدند که ارز دیجیتال به حداقل قیمت خود رسیده است. بنابراین، فشار فروش بیت‌کوین نسبت به گذشته کاهش یافته است. هرچند هاوینگ بیت‌کوین برای افزایش قیمت طراحی شده است، اما نمی‌توان قطعی بیان کرد که قیمت بیت‌کوین در هاوینگ ۲۰۲۴ به طور قطعی افزایش خواهد یافت.

در واقع، قوانین اقتصادی بنیادی اظهار می‌کنند که تأثیر مستقیمی از تعداد عرضه و تقاضا بر قیمت دارد. از این رو، از نظر تئوری، همان‌طور که تعداد عرضه بیت‌کوین با هاوینگ ۲۰۲۴ کاهش می‌یابد، ممکن است شاهد افزایش قیمتی باشیم. تحلیل‌های مرتبط با هاوینگ بیت‌کوین تاکنون نشان داده‌اند که روند آینده بیت‌کوین ممکن است مثبت باشد. به عنوان مثال، پیت ریزو، یک نفر بسیار شناخته‌شده در بازار ارزهای دیجیتال، به این موضوع اشاره کرده و تأکید دارد که “ارزشمند‌ترین پول جهان با هدف کمیاب شدن ساخته شده است، بنابراین باید برنامه‌ریزی مناسبی داشت.” همچنین آلیستر میلن، یک سرمایه‌گذار معروف در بازار، اعلام کرده که به دنبال خرید بیت‌کوین است و معتقد است که با نزدیکی هاوینگ بعدی، ارزش بیت‌کوین افزایش خواهد یافت.

جمع بندی

هاوینگ بیت‌کوین، یکی از مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با این رمزارز جهانی است و تأثیر مهمی بر روند این ارز دارد. در واقع، هاوینگ به فرآیندی اشاره دارد که در آن پاداشی که به ماینرها برای استخراج بلوک‌های بیت‌کوین داده می‌شود، کاهش می‌یابد. این فرآیند تا زمانی که تمامی واحدهای BTC استخراج شوند، ادامه دارد. هاوینگ باعث ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار می‌شود؛ زیرا کمترین تامین ممکن می‌شود و در نتیجه تقاضا برای بیت‌کوین افزایش می‌یابد. هاوینگ BTC نیز دقیقاً به همین منظور در شبکه بیت‌کوین اعمال می‌شود. تا به امروز، سه هاوینگ بیت‌کوین در سال‌های مختلف رخ داده است و همگی به افزایش قیمت منجر شده‌اند.

حالا همانطور که پیش‌بینی می‌شود، هاوینگ بعدی بیت‌کوین در حال نزدیک شدن به ما است و طبق تخمین‌ها، در سال ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد. تاریخ مورد انتظار هاوینگ ۲۰۲۴ در تاریخ ۲۶ آوریل یا ۷ فروردین قرار دارد. در این عمل، پاداش معدنکاران برای استخراج بلوک‌های بیت‌کوین از ۶.۲۵ بیت‌کوین به ۳.۱۲۵ بیت‌کوین کاهش خواهد یافت.