سرمایکس
video thumb

آغاز کار بیت کوین اتم: زیرشاخه‌ای کارامدتر و بهینه‌تر از بیت کوین

بیت‌کوین اتم به‌زودی آغاز به کار خواهد کرد و به‌باور برخی می‌تواند بهترین و بهینه‌ترین زیرشاخه‌ی بیت کوین باشد.

بیت‌کوین‌ اتم، شاخه‌ای از بیت‌کوین است که با هدف حل مشکلی اساسی در دنیای ارزهای رمزپایه به‌وجود آمده است. این پروژه که از مبادلات اتمی (atomic swaps) استفاده می‌کند به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌هایشان را با هزینه‌ی کم و بدون هر واسطه‌ یا مبادلات متمرکزی، مبادله کنند. این پروژه همچنین قصد دارد مبادلات موسوم به لایتنینگ (یا صاعقه) (LS) را وارد کار کند تا سرعت معاملات را بالا برده و هزینه‌ها را کاهش دهد.

اگرچه جذاب‌ترین قسمت بیت‌کوین‌ اتم این است که راه‌حلی برای مشکلات مقیاس‌پذیری بیت‌کوین ارائه می‌دهد؛ ولی نقاط متمایزکننده‌ای هم درمورد آن وجود دارد. شاید یکی‌ از موراد قابل توجه این باشد که بیت‌کوین‌ اتم از یک مدل اجماع ترکیبی استفاده می‌کند: بیت‌کوین‌ اتم دو الگوریتم متفاوت Proof of Work یا (POW)  و Proof of Stake یا (POS) را ترکیب می‌کند تا به یک اجماع یا توافق برسر اینکه آیا یک معامله معتبر است یا خیر برسد و این‌کار را قبل‌ از اضافه شدن این توافق یا اجماع به زنجیره‌‌ی بلوکی انجام می‌دهد. هدف این مدل ترکیبی، افزایش ثبات شبکه و کاهش احتمال خرابکاری در سیستم توسط اکثر گروه ماینرها است.

روند فعلی معاملات در ارزهای رمزپایه شامل چندین مرحله از جمله مبادله و هزینه‌های شبکه است. به‌عنوان مثال اگر شما بخواهید بیت‌کوین را با اتریوم مبادله کنید باید یک حساب در یک محل مبادلاتی مثل بیترکس یا بایننس بسازید و در آنجا کار خود را پیگیری کنید. اما شما بااستفاده از بیت‌کوین‌ اتم قادر خواهید بود به‌طور مستقیم و بدون نیاز به واسطه این مبادله را انجام دهید (به‌گونه‌ای که انگار ارزهای رمزپایه مانند پول نقد در کیف پول شما هستند.)

مبادلات اتمی روندی دومرحله‌ای دارند: قرار دادن سفارش شما داخل گره؛ سپس دریافت ارز رمزپایه‌ای که به‌دنبال آن بودید. کاربران بیت‌کوین‌ اتم با حذف شخص ثالث و میانجی می‌توانند هویت خودشان را مخفی نگه دارند، مبادلات سریع‌تری انجام دهند، و هزینه‌های مبادله را کاهش دهند.

در مبادلات اتمی، هم ممکن است امر مبادله رخ دهد و هم نه. در واقع نیازی نیست که شما لزوما به حزب دیگری برای عمل‌ کردن به تعهداتش درخصوص معامله اعتماد کنید و همچنین نیازی نیست که برای فرستادن دارایی‌هایتان به شخص ثالث نگران باشید.

بیت کوین

مسائل مربوط‌ به مقیاس‌پذیری بیت‌کوین، مانعی بزرگ برای به‌کارگیری آن توسط جریان‌ اصلی به‌وجود آورده است. ازآنجایی‌که هزینه‌ی هر معامله‌ی بیت‌کوین در چند ماهه گذشته چیزی حدود ۳۰ دلار بوده است، بسیاری از افراد خبره در ارزهای رمزپایه به‌دنبال راه‌حلی برای آن می‌گردند.

اخیرا در هر ثانیه، ۳ تا ۴ معامله در بیت‌کوین انجام می‌شود. بیت‌کوین می‌تواند با استفاده‌از سگ‌ویت (یک آپدیت برای پروتکل اصلی) ازنظر تئوری ۶ معامله در ثانیه انجام دهد. اتریوم که درحال‌ حاضر رتبه‌ی دوم در سرمایه‌گذاری بازار ارزهای رمزپایه را به خود اختصاص داده است، در هر ثانیه ۲۰ معامله انجام می‌دهد. پی‌پل نیز قادر است تا ۱۹۳ معامله در ثانیه پردازش کند. میانگین معاملات ویزا، ۱۶۶۷ معامله در ثانیه است که تخمین زده می‌شود که حتی می‌تواند بیش‌از ۵۶ هزار معامله را پردازش کند.

این نرخ برای توکن بیت‌کوین که می‌خواهد پرداخت‌های جهانی را متحول کند، کافی نیست.

برخی‌از شاخه‌های بیت‌کوین بارها برای برطرف کردن مشکلات مقیاس‌پذیری بیت‌کوین تلاش کرده‌اند، اما تمرکز اصلی آنها روی توسعه‌ی اندازه‌‌ی بلوک یک مگابایتی بیت‌کوین بوده است. به‌عنوان مثال بیت‌کوین‌ کش اندازه‌‌ی بلوک را به ۸ مگابایت افزایش داده است که این کار موجب کاهش هزینه‌ی معاملات می‌شود. اما مشکل اینجاست که راه‌ حل‌ها برای اندازه‌‌ی بلوک هم محدود هستند. مشکل مربوطه خطی نیست و حتی یک اندازه‌‌ی بلوک ۱۰۰ مگابایتی هم نمی‌تواند مشکل را به‌طور کامل حل کند. اینجا جایی است که بیت‌کوین‌ اتم وارد میدان می‌شود.

 یک راه‌حل اتمی

بیت‌کوین‌اتم ( که نشانه ارز آن BCA است) شاخه‌ای از بیت‌کوین است که سگ‌ویت در آن فعال است و همان‌طور که در بالا بدان اشاره کردیم، از مبادلات داخل زنجیره‌ای اتمی و مدل اجماع ترکیبی استفاده می‌کند.

بیت‌کوین‌ اتم اندازه‌‌ی بلوک را توسعه نمی‌دهد و درواقع الگوی عملکرد توکن را تغییر می‌دهد. بیت‌کوین‌ اتم به‌جای اینکه سعی در افزایش اندازه‌‌ی بلوک بیت‌کوین از ۱ مگابایت به ۱۰۰ مگابایت داشته باشد تا با این کار شبکه بتواند استک‌های بیشتری را با سرعت بالاتر به زنجیره بلوکی اضافه کند، نحوه‌ی اجرای معاملات را به‌صورت اساسی تغییر می‌دهد.

بیت‌کوین رفته‌رفته به یک کشتی‌ جنگی قدیمی تبدیل شد که کشتی‌های سریع‌تر و قوی‌تر جای آن را گرفتند

یک مبادله‌ی اتمی به‌عنوان یک قرارداد هوشمند قدرتمند ازنظر رمزنگاری، مبادله‌ای مستقیم و بدون نیاز به اعتماد را به‌وجود می‌آورد. مفهوم مبادله‌ی اتمی ازسال ۲۰۱۳ وجود داشت، اما مفهومی بود که نیاز به کار و پیشرفت داشت. چارلی لی، موسس لایت‌کوین در سپتامبر سال ۲۰۱۷، اولین مبادله اتمی لایت‌کوین-بیت‌کوین بین‌زنجیره‌ای را انجام داد. این کار او برای اولین بار ثابت کرد که مبادله‌ی اتمی می‌تواند مفید واقع شود و به‌خوبی کار کند. درواقع این کار به‌عنوان یک محرک برای پروژه بیت‌کوین‌اتم عمل کرد.

افکار پایانی

در دنیایی که همه بیت‌کوین را به‌عنوان سرآمد هزاران پروژه‌ی زنجیره بلوکی می‌شناختند، بیت‌کوین رفته‌رفته به یک کشتی‌ جنگی قدیمی تبدیل شد که کشتی‌های سریع‌تر و قوی‌تر جای آن را گرفتند. به‌همان اندازه که بیت‌کوین درحال از دست دادن قدرت غالبش در بازار است، رقبای آن در این عرصه درحال قدرت گرفتن هستند. این شاخه‌ها، اسکلت و ساختار زنجیره‌بلوکی بیت‌کوین را ازآن خود کرده‌اند و قابلیت‌های جدیدی به آن افزوده‌اند.

بیت کوین

مهم‌ترین چالش برای پروژه‌های درگیر در این زمینه باقی‌ماندن در صحنه است. شاخه‌هایی مانند بیت‌کوین‌ اتم به‌دنبال فناوری‌هایی هستند که در این راه به آنها کمک کند و مزیت‌های رقابتی به آنها اعطا کند. البته اجرای راه‌حلی که همیشگی و معتبر باشد به‌خودی‌خود یک چالش دیگر است. ما نمی‌دانیم که این شاخه یعنی بیت‌کوین‌ اتم نیز تا چه اندازه باارزش خواهد بود و آن را درعمل ارزیابی کنیم.

انتظار می‌رود که بیت‌کوین اتم این هفته وارد عرصه شود؛ زمانی‌که بیت‌کوین به ۵۰۵۸۸۸‌ امین بلوک خود دست پیدا کند.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version