سرمایکس
sarmayex Coin icon

استیکینگ سرمایکس راه‌اندازی شد

sarmayex Coin icon اطلاعات بیشتر
video thumb

شبکه لایتنینگ، ناجی بیت کوین

در هر لحظه بیش از دو هزار طوفان صاعقه‌ای (تندری) در تمام نقاط دنیا ثبت می‌شوند، این یعنی در هر ثانیه، زمین شاهد برخورد بیشتر از صد صاعقه است؛ به‌عبارت‌دیگر هر روز حدود هشت میلیون صاعقه زمین را مورد هجوم خود قرار می‌دهند.

شبکه لایتنینگ، ناجی بیت کوین" src="https://file.sarmayex.com/uploads/2018/01/0_wT_W3puKZ_2fSZV3_.gif" alt="شبکه لایتنینگ، ناجی بیت کوین" width="550" height="294" />

از این همه به طور میانگین هر لایتنینگ (صاعقه) طولی در حدود پنج کیلومتر و عرض آن فقط حدود یک سانتی‌متر است. یک تا ده میلیارد ژول انرژی که قادر به تولید سی تا پنجاه هزار آمپر نیروی الکتریسیته است. این یعنی آزاد شدن انرژی‌ای برابر با هزار کیلو بمب تی ان تی!

فکر می‌کنم که باید در مورد نوع دیگری از لایتنینگ با شما حرف بزنم! لایتنینگی از جنس بیت کوین!

شبکه لایتنینگ (Lightning)

ویدیوی معرفی شبکه لایتنینگ به زبان فارسی :

خب اول از همه باید دید که شبکه لایتنینگ چیست؟ به بیان ساده، شبکه لایتنینگ یک راه‌حل ارائه‌شده برای مشکل شبکه بیت کوین، مبنی بر مقیاس‌پذیری آن نسبت به بازار جهانی و درعین‌حال حفظ غیرمتمرکز بودن و  بی‌نیازی از دریافت مجوزهای معمول است. درواقع هدف لایتینگ ایجاد یک لایه بر روی شبکه بلاک چینی بیت کوین است. این شبکه متن باز خواهد بود و می‌تواند توسط هر شخصی، ویرایش، برسی، نقد و بهبود داده شود.

لایتنینگ، ناجی بیت کوین

شبکه لایتنینگ، ناجی بیت کوین

در این برهه خاص از تاریخ بیت کوین، کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که همچنان نسبت به مقیاس‌پذیری بیت کوین بی‌توجه باشد. امروزه اگر بخواهید پول یک قهوه را با بیت کوین پرداخت کنید باید چند برابر قیمت آن را بپردازید. بنابراین این ارز برای پیشرفت و تبدیل شدن به پول قابل استفاده باید مقیاس‌پذیر باشد.

اگر بخواهیم واقع‌گرا باشیم، تراکنش‌های بیت کوین هیچ‌گاه آنی و رایگان نبوده‌اند؛ درواقع این مشکل از مدت‌ها پیش، پیش‌بینی شده بود. شبکه بیت کوین کاملاً داوطلبانه است، یعنی هرکسی می‌تواند به‌صورت رایگان راه‌ حل خود را برای حل مشکلات ارائه نماید. از همین رو بسیاری از مهندسین نرم‌افزار با راه حل‌های خود پا در این مسیر گذاشته‌اند تا به این وسیله تکنولوژی بیت کوین را وارد مسیر جدیدی کند. مسیر جدیدی با نام شبکه لایتنینگ.

«ملیک مانیوکاین»، در مورد این تکنولوژی می‌گوید:

لایتنینگ به افراد این اجازه را می‌دهد که در شبکه بیت کوین تراکنش‌ها را به‌صورت تکی ارسال نمایند، قابلیتی که پیش‌تر به‌صورت تراکنش‌های پراکنده و نسبتا بزرگ امکان پذیر بود. برای من، نود(Node) های لایتینگ درست مانند ای پی‌ هاست ها (Iphosts) هستند که به‌وسیله آن‌ها می‌توانیم تراکنش‌های نقطه‌به‌نقطه و فردبه‌فرد را به‌صورت درست و کارآمد انجام دهیم.

در آی پی‌هاست ها، ما بسته‌های داده‌ها را انتقال می‌دهیم و در لایتنینگ این بسته‌ها همان بیت کوین ها هستند. آی‌پی‌ها همین چیزهایی هستند که اجازه دادند تا شبکه‌های بزرگ و کوچکمان را در مقیاسی که امروزه آن را به‌عنوان اینترنت می‌شناسیم دربیاوریم. در موردی مشابه، لایتنینگ نیز به این امکان را خواهد داد تا شبکه بیت کوین را به مقیاسی جهانی بدل کنیم.

درجایی که نودهای لایتنینگ به شکل آی‌پی‌هاست ها دیده می‌شوند، من کانال‌های لایتنینگ را به‌عنوان کانکشن های از پیش‌ساخته شده TCP می‌بینم. در لایتنینگ، می‌توانیم به‌صورت مستقیم و با استفاده از عملیات‌های همتا به همتا، درست به‌مانند TCO، داده‌های مان، که در اینجا تراکنش هستند، را انتقال دهیم.

جایی که بلاک چین مانند Ethernet است، نودهای لایتنینگ آی‌پی‌ها ما و کانال‌های لایتنینگ همان کانکشن های TCP هستند.

دانستنی‌هایی در مورد لایتینگ

شبکه لایتنینگ، ناجی بیت کوین

۱- لایتنینگ قادر به انجام میلیون‌ها تراکنش در ثانیه است و تمام هزینه‌ها و کارمزدهایی که برای استفاده از بلاک چین پرداخت می‌شود را از بین خواهد برد؛ به‌نحوی‌ که بدون پرداخت هزینه می‌توانید از مزیت امنیت بالای بلاک چین بیت کوین بهره مند شوید.

۲- یک تراکنش لایتنینگ تنها یک پنی هزینه به همراه دارد. این بدان معنی است که می‌توانید به‌صورت آنی و تنها با یک کلیک عملیات‌های خود را به انجام برسانید.

۳- هیچ طرحی بهتر از این نمی‌تواند باعث افزایش مقیاس‌پذیری بیت کوین، هزار برابر چیزی که در حال هست، شود و درعین‌حال آن را غیرمتمرکز نگه دارد. به‌وسیله تراکنش‌های آنی و کارمزدهای نزدیک به صفر، بدون نیازمندی به برنامه‌ها و اشخاص ثالث این امر میسر شده. تابه‌حال هیچ‌کس نتوانسته برنامه ای شبیه به لایتنینگ را به ورطه آزمایش قرار دهد و از آن سربلند بیرون بیاید.

۴- امنیت این تکنولوژی به‌وسیله قراردادهای هوشمند بلاک چین، بدون ایجاد تراکنش‌های جداگانه بر روی بلاک چین صورت می‌پذیرد. سرعت پرداخت‌ها از ثانیه به میلی‌ثانیه اندازه‌گیری می‌شوند.

۵- لایتنینگ فناوری متمرکزی است…. بله اگر سیاره ای در نظر بگیریم، روی کره زمین متمرکز است. لایتنینگ کاملا غیرمتمرکز است. اگر کسی ادعایی بر خلاف آن داشت، می‌توانید تصویر پایین را به او نشان دهید.

شبکه لایتنینگ، ناجی بیت کوین

سپس می‌توانید تصویری از رشد نودهای لایتنینگ را به او نشان دهید.

شبکه لایتنینگ، ناجی بیت کوین

و سپس نسخه «تست‌نت یا شبکه تست» با ۱۵۰۰ نود و ۲۹۰۰ کانال.

شبکه لایتنینگ، ناجی بیت کوین

۶- در شبکه تست لایتنینگ، کاربر با اتصال به یک نود می‌تواند ۱۰۱۶ نود از ۱۰۷۱ نود موجود را مشاهده کند. از طرف دیگر می‌تواند به ۳۵۷۷ کانال از ۳۵۸۴ کانال موجود دسترسی داشته باشد. پس با اتصال به یک کانال فعال، قادر خواهد بود تا تقریباً به تمام افراد حاضر در شبکه مبلغ انتقال دهد.

۷- سیستم لایتنینگ از حریم خصوصی بیشتری نسبت به بلاک چین بیت کوین بهره‌مند‌ است.

۸- شبکه لایتنینگ قادر به انجام معاملات خرده نیز هست. به‌طوری شاید در آینده شاهد تراکنش‌های «میینی ساتوشی» باشیم.

۹- تراکنش‌های موجود بر روی شبکه، دارای مرزی از نظر تعداد بر ثانیه نیستند. از همین رو انجام تراکنش‌های تجاری در مقیاس جهانی کاملاً امکان‌پذیر است. منظور از مقیاس‌های جهانی، میلیاردها تراکنش در روز است.

۱۰ -شبکه لایتینگ ما را قادر خواهد ساخت که تراکنش‌هایی تک‌به‌تک (یونی کست) را در بیت کوین انجام دهیم. درواقع لایتنینگ ایجادکننده روند تجمع TCP/IP در بیت کوین خواهد بود.

۱۱- تراکنش‌ها در دیگر بلاک چین‌ ها هم قابل انجام هستند! این تراکنش‌ها نیز به‌صورت آنی خواهند بود. تنها کافی است که هر دو زنجیره از کریپتوگرافی مشابه و عملکرد هش یکسان بهره‌مند باشد؛ بدین ترتیب به‌صورت لحظه‌ای تراکنش‌ها در دیگر بلاک چین‌ها امکان‌پذیر است.

اما عده از منتقدین میگویند: این تکنولوژی خارج از بلاک چین یا به عبارتی آف چین است.

تراکنش‌های بر زنجیره‌ای (آن چین) در بیت کوین چیزی در حدود دو میلیارد دلار در روز هستند که عدد بسیار بزرگی است. اما با این‌حال تراکنش‌های خارج از زنجیره‌ای مانند صرافی‌ها، کیف پول‌ها و …، تقریباً چیزی در حدود سی میلیارد دلار در روز برآورد شده‌اند که عدد واقعی آن ها بسیار بزرگتر خواهد بود. تمام این تراکنش‌ها با حذف ریسک‌ها، کارمزدها و وقت‌گیر بودن آنها، به‌وسیله لایتنینگ قابل انجام خواهد بود.

تمام تراکنش‌های خارج زنجیره بیت کوین به شبکه لایتنینگ انتقال داده خواهد شد و در پایان، در هر زمان و بلافاصله می‌توان تراکنش‌های موجود بر روی شبکه بیت کوین را استخراج کرد.

آزمایش، توسعه، اجرا

شبکه لایتنینگ، ناجی بیت کوین

در حال حاضر سه استفاده‌کننده لایتنینگ وجود دارند: «Eclair»، «C-Lightning» و «Lnd» که تمام این‌ها متن باز و با یکدیگر مرتبط‌ اند.

در ۲۱ ژانویه (۱ بهمن ۹۶) سال جاری میلادی، اولین شیء فیزیکی به‌وسیله بستر شبکه لایتنینگ خریداری شد. این شی یک روتر V.P.N بود! چه انتخاب به‌جایی!

در حال حاضر ۹٫۵ هزار دلار در شبکه اصلی لایتنینگ وجود دارد که روزی خواهد رسید که خواهیم گفت: «آن روزهایی که فقط ده هزار دلار روی لایتنینگ بود را یادتان می‌آید؟»

شاید استفاده از لایتنینگ باوجود اینکه در مرحله تست قرارداد و افرادی که داوطلبانه اقدام به استفاده از آن می‌کنند ممکن است با خطر از دست رفتن سرمایه‌هایشان مواجه شوند، کمی بی پروایانِ باشد. اما به نظر می‌رسد این افراد توجهی به این موضوع ندارند و فقط برای پیشرفت علم این کار را می‌کنند!

شاید بپرسید که شبکه لایتنینگ کی به‌طور کامل شروع به‌کار خواهد کرد؟  با نقل‌قولی از «جیمسون لوپ»، از مهندسین «بیت گو» و «سایبر پانک»، جواب شما را خواهیم داد:

آغاز عرضه لایتنینگ در حال حاضر اجراشده است. این‌یک روند برای اطلاع از مباحث مختلف در مورد آن است. به نظر نمی‌رسد تاریخی را اعلام کنیم که در آن شبکه لایتنینگ عرضه شود، چراکه این تکنولوژی مدام در حال رشد و بهبود است. این نرم‌افزار هیچ‌گاه ساختش به اتمام نخواهد رسید.

همه امروزه روی تکنولوژی بلاک چین، ICOها، توکن ها و این قبیل بحث‌ها تمرکز می‌کنند، اما این شبکه لایتنینگ خواهد بود که همه‌چیز را تغیر خواهد داد. این لایه‌ای جدید برای نرم‌افزارهایی خواهد شد که در آینده ساخته می‌شوند. نرم‌افزارهایی که در آن می‌توانند داد وستد انجام دهند، آنجا خواهد بود که نرم‌افزارهای بی‌نظیر بیت کوین از دل آن بیرون خواهند آمد. بلاک چین بیت کوین همگام با لایتنینگ مقیاس‌های خود را گسترش خواهد داد و با ایجاد بستری بدون نیاز به کسب مجوز، امن، غیرقابل‌کنترل همه را قادر خواهد ساخت تا به این وسیله تجارت کنند.

صاعقه در راه است، در کسری از ثانیه و قبل از اینکه بتوانید پلک بزنید به شما برخورد خواهد کرد!

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
version