سرمایکس
video thumb

راه حل هایی برای تایید تراکنش های در انتظار تایید (قسمت نخست)

حتی بسیاری از تراکنش ها در یک بلاک قرار نگرفته و در استخری از تراکنش های شناور الحاق نشده در بلاک ها ( به نام mempool ) قرار می گیرند؛ تنها استخراج کنندگان می توانند تراکنش های مورد نظر خود را از این صف طولانی تراکنش های تایید نشده در یک بلاک الحاق کنند تا با انجام محاسبات بسیاری آن بلاک و تراکنش های داخل آن تایید شوند.

دلیل معطل شدن تراکنش ها چیست

stuck transactions pt1 390x216 راه حل هایی برای تایید تراکنش های در انتظار تایید (قسمت نخست)

کارمزد تراکنش ها به استخراج کنندگان

این موضوع یکی از مسائل نگران کننده و تجربه های تلخ استفاده از بیت‌کوین برای کاربران است. این امر بسیاری از افراد را از انجام تراکنش های بیت‌کوین دلسرد می کند؛ چرا که بسیاری از تراکنش های با کارمزد پایین، ساعت ها و یا حتی روزها منتظر تایید می مانند.

به گزارش ارز جو و به نقل از bitcoinmagazine، ما با ارائه راه حل هایی به شما کمک می کنیم تا ابتدا از طولانی شدن زمان تایید تراکنش های خود پیش گیری کنید؛ و حتی تراکنش های گیر کرده خود را با استفاده از روش هایی خاص تایید کنید.

نکاتی که قبل از ارسال تراکنش های خود باید به آن توجه کنید

در چند سال اول پیدایش بیت‌کوین، اکثر برنامه های کیف پول بیت‌کوین مقدار ثابتی را به عنوان کارمزد تراکنش در نظر می گرفتند. این مقدار در حدود ۰٫۱ میلی بیت‌کوین بود. در آن زمان به دلیل تعداد بسیار کم تراکنش های ثبت شده در شبکه بیت‌کوین، بسیاری از بلاک ها حتی خالی می ماندند؛ به همین خاطر استخراج گران حتی تراکنش هایی با کارمزدهای این چنین پایین را نیز به سرعت در بلاک ها اضافه می کردند. (شاید جالب باشد بدانید که در روزهای اول پیدایش بیت‌کوین، حتی بسیاری از تراکنش هایی که هیچ کارمزدی نداشتند نیز برای پرشدن بلاک های شبکه بلاکچین در بلاک ها اضافه می شده و تایید می شدند!)

ولی رفته رفته با افزایش حجم تراکنش های بیت‌کوین و ایجاد فضای رقابتی برای تایید تراکنش ها، کارمزد ثابت ۰٫۱ میلی بیت‌کوین کافی نبود. در نتیجه بسیاری از کاربران کارمزدهای بالاتری را برای تراکنش های خود در نظر گرفتند. به همین دلیل ابتدا تراکنش هایی که کارمزد بالاتری داشتند توسط استخراج کننده ها انتخاب می شدند. البته این بدین معنی نیست که تراکنش هایی با کارمزدهای کمتر اصلا تایید نمی شوند؛ بلکه فقط باید زمان بیشتری را منتظر بمانند تا در بلاک های بعدی اضافه شده و تایید شوند.

تا جایی که برایتان صرف می کند کارمزد تراکنش های خود را بالا در نظر بگیرید

بدیهی است که اگر می خواهید تراکنش های شما زودتر تایید شوند، کارمزد آنها را مبلغی بالا در نظر بگیرید. ( تا جایی که برای شما صرف می کند )

ممکن است نرم افزار کیف پول شما مبلغ کمی را به عنوان کارمزد پیش فرض تراکنش های شما در نظر بگیرد؛ احتمالا می توانید یا در تنظیمات برنامه و یا در هنگام ارسال تراکنش، کارمزد بیشتری را انتخاب کنید. در بعضی از کیف پول ها علاوه بر انتخاب مبالغ پیش فرض کارمزد،  حتی می توانید کارمزد مورد نظر خود را به صورت دستی وارد کنید. ( نحوه تعیین کارمزد در هر کیف پول متفاوت است )

سایت هایی مانند https://bitcoinfees.earn.com/ ، وضعیت شبکه بیت‌کوین را بررسی می کنند؛ آنها پیش‌بینی می کنند که برای هر مقدار کارمزد، حدودا باید چقدر منتظر بمانید تا تراکنش شما تایید شود. علاوه بر این، یک مقدار کارمزد را به عنوان بهینه ترین مقدار به شما پیشنهاد
می کنند؛ با این پیشنهاد، تراکنش هایتان زیادی در صف انتظار و استخر تراکنش های شناور تایید نشده قرار نمی گیرند؛ همچنین مبلغ زیادی را بابت کارمزد آن پرداخت نمی کنید.

 stuck transactions pt1 2 390x150 راه حل هایی برای تایید تراکنش های در انتظار تایید (قسمت نخست)

برای نشان دادن نحوه خواندن چارت موجود در این سایت، یک ردیف نشان داده شده در شکل بالا ( نوار زرد رنگ) را در زیر توضیح می دهیم. ( هر عدد در توضیح پایین، نشان گر عدد علامت گذاری شده در شکل بالا است )

۱: عدد ۷۴۱-۷۵۰ در این نوار بدین معنی است که این ردیف درباره تراکنش هایی هست که کارمزد آنها ۷۴۱-۷۵۰ ساتوشی بر بایت است.(اکثر کیف پول ه به شما اجازه می دهند که مقدار ساتوشی بر بایت کارمزد خود را مستقیما وارد کنید؛ و بسیاری از آنها معادل آن را بر اساس دلار نیز محاسبه کرده و به شما نشان می دهند.)

۲: عدد ۲۲۵۵ نشان دهنده این است که در ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۲۲۵۵ تراکنش تایید نشده با کارمزد ۷۴۱-۷۵۰ ساتوشی بر بایت وجود داشته است.

۳: عدد ۱۵۹۷۲ نشان دهنده این است که تعداد ۱۵۹۷۲تراکنش با این مقدار کارمزد در ۲۴ ساعت گذشته در شبکه بیت‌کوین ثبت شده است.

۴: این بخش مقدار زمان تخمینی انتظار برای تایید شدن تراکنش تان را به دو واحد دقیقه (در سمت راست) و بلاک (در سمت چپ) نشان می دهد.

 عدد سمت چپ

یعنی ۰-۱ نشان دهنده این است که تراکنش شما ممکن است در بلاک جاری اضافه گردد (۰)؛ و یا اینکه (۱) بلاک منتظر بماند تا در بلاک بعدی اضافه گردد. عدد سمت راست نیز نشان می دهد که بین ۰ تا ۴۰ دقیقه باید منتظر باشید تا تراکنش تان تایید شود.

همچنین نوار سبز رنگ نشان داده شده در این سایت، (۷۷۱+ ساتوشی بر بایت) بهینه ترین مبلغ کارمزد را به شما پیشنهاد می کند

پس اگر می خواهید تراکنش تان در یکی دو بلاک بعدی اضافه شده و در عرض کمتر از یک ساعت تایید شود می توانید از داده های این سایت به راحتی استفاده نمایید. ولی اگر زیاد عجله ای ندارید، باز هم می توانید زمان تایید آن را از سایت بالا تخمین بزنید و با تعیین کارمزدی کم منتظر تایید آن باشید.

ببینید آیا کیف پول شما قابلیت کارمزد دینامیک را دارد (dynamic fee)

بر اساس اطلاعات آماری به دست آمده از بررسی شبکه بیت‌کوین، اکثر نرم افزارهای کیف پول حال حاضر از ویژگی کارمزد دینامیک پشتیبانی می کنند. کارمزد دینامیک بدین معناست که کیف پول شما به طور اتوماتیک و با توجه به وضعیت تراکنش های موجود در شبکه بیت‌کوین، مبلغ مناسبی را به عنوان کارمزد تراکنش پیشنهاد می کند. در اکثر کیف پول ها ۲ مبلغ مختلف به شما پیشنهاد می شود:

یک مبلغ به عنوان کارمزد معمولی (Regular)

یک مبلغ به عنوان کارمزد تراکنش های فوری (priority)

مبلغی که به عنوان کارمزد معمولی (Regular) پیشنهاد می شود، به هیچ وجه برای تراکنش های فوری توصیه نمی شود. تایید تراکنش های با کارمزد Regular معمولا حدود ۱ الی ۱۰ ساعت طول می کشد؛ این زمان در مواقع شلوغی شبکه بیت‌کوین حتی تا چندین روز نیز طول می کشد.

مبلغی که به عنوان کارمزد Priority به شما پیشنهاد می شود، به این منظور است که تراکنش شما نهایتا در یک یا دو بلاک بعدی قرار گیرند. از آنجا که ساخت هر بلاک و اضافه شدن آن در شبکه بلاکچین بیت‌کوین معمولا حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد، اکثر تراکنش های با کارمزد Priority زیر یک ساعت و یا حتی نیم ساعت تایید می شوند.

اگر کیف پول شما در ساعات پیک تراکنش ها، کارمزد بیشتری را به طور اتوماتیک به شما پیشنهاد نمی کند، حتما آن را به نسخه جدید بروزرسانی کنید. در غیر این صورت تراکنش های شما در زمان شلوغی شبکه بیت‌کوین ساعت ها معطل می مانند.

مهاجرت به یک کیف پول جدید

در صورتی که بخواهید کیف پول

ولی اگر دنبال یک راه فوری و کاملا مجانی برای تغییر کیف پول خود هستید، بهترین راه خروجی گرفتن از کلیدهای خصوصی یا عبارت ۱۲ کلمه ای Seed کیف پول قدیمی و وارد کردن آن در کیف پول جدید خود می باشد. از آنجا که این روش در عمل یک تراکنش نبوده و تنها انتقال کلیدهای خصوصی کیف پول قبلی به کیف پول جدید می باشد، این پروسه هیچ کارمزدی نخواهد داشت.

بعد از این انتقال بالافاصله می توانید بیت‌کوین های خود را در کیف پول جدید مصرف کنید.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version