سرمایکس
sarmayex Coin icon

استیکینگ سرمایکس راه‌اندازی شد

sarmayex Coin icon اطلاعات بیشتر
video thumb

بیت‌کوین را فراموش کنید! اصل قضیه، بلاک‌چین است…

این روزها، اصطلاح «بیت‌کوین» را زیاد می‌بینیم و می‌شنویم. باید اعتراف کنیم که توجه ها بیشتر به سوی این ارز دیجیتال معطوف شده تا فناوری بلاک چین ! شرط انصاف حکم می‌کند که کمی بیشتر به بلاک چین توجه کنیم… چرا که بدون بلاک‌چین، بیت‌کوین معنا ندارد!

بیت‌کوین را فراموش کنید! اصل قضیه، بلاک‌چین است...

فناوری بلاک‌چین یکی دیگر از آن فناوری هایی است که دنیای ما را عوض خواهد کرد!

پیشنهاد می‌کنم که از این فناوری غافل نباشید… در دنیای امروز، آشنایی با بلاک چین

شما که دوست ندارید یکروز از خواب بیدار شوید و ببینید که فناوری از شما جلو زده است؟

پس وقت آن فرارسیده که به خود بیاییم و تا آنجا که ممکن است در مورد بلاک چین و فناوری ارزهای دیجیتال تحقیق کنیم. تعجب میکنم که چرا بعضی از افراد در مقابل شناخت فناوری های جدید از خود مقاومت نشان می‌دهند و می‌گویند «این هم مثل بقیه چیزها غیرضروری و به اصطلاح بی‌خودی است! هر زمان همه آن را شناختند و از آن استفاده کردند، من هم می‌روم و درباره آن مطالعه می‌کنم!»

تکنولوژی واقعا چیز بدی نیست؛ فقط لازم است «به موقع» آن را بشناسیم…

پیش تر در مورد بلاک چین مطالب و ویدیوهای مختلفی را منتشر کرده ایم. توصیه می‌کنم برای نمونه سری به مطلب « فناوری بلاک‌چین چیست؟» بزنید!

امروز در مجله آنلاین فوربس نگاهم به مقاله‌ای افتاد که در آن از اهمیت بلاک‌چین نوشته شده بود. با خود گفتم شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که «چرا باید بلاک‌چین را بشناسیم و چرا از آن استفاده می‌کنیم». اینجا بود که تصمیم گرفتم مقاله ای دیگر در وصف این فناوری منتشر کنم:

بلاک‌چین یک دفتر کل توزیع‌شده است

بیت‌کوین را فراموش کنید! اصل قضیه، بلاک‌چین است...تا آنجا که به یاد داریم، در یک دنیای متمرکز زندگی کرده ایم. دولتها، موسسات مالی، شرکت های فناوری بزرگ، و مراکز اعتبارسنجی همواره به عنوان واسطه یا شخص سوم تعاملات و تبادلات را برای ما تسهیل بخشیده اند. این واسطه ها پول و داده های ما را مدیریت میکنند و به آنها دسترسی دارند. گاها اتفاق افتاده که این منابع و داده ها هک شوند.

اما، فناوری بلاک چین یک دفتر کل توزیع‌شده و غیرمتمرکز است. بلاک چین اساسا نوعی دیتابیس است که توسط یک شبکه‌ی کامپیوتری همتا به همتا کنترل می‌شود. بلاک چین انتقال و پرداخت پول دیجیتال را آسان می‌کند و برای این منظور احتیاجی به یک نهاد مورد اطمینان مثل بانک ندارد. داده هایی که روی این شبکه ذخیره می‌شوند عمومی و تغییر ناپذیر هستند.

بلاک‌چین با بیت‌کوین فرق دارد!

بیت‌کوین را فراموش کنید! اصل قضیه، بلاک‌چین است...در اکثر مقاله ها و متون خبری به اشتباه از کلمه‌ی «بیت کوین» استفاده می‌شود. بیت کوین با بلاک چین و سایر ارزهای دیجیتال متفاوت است.

توجه داشته باشید که «بیت کوین» نام یکی از ارزهای دیجیتال است… بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که با موفقیت روی بلاک چین به اجرا درآمد.

بلاک چین نام فناوری ارزهای دیجیتال است! بستری برای ارزهای دیجیتال؛ مثل بیت کوین… علاوه بر این، بلاک‌چین عمل به شرایط مذکور در قراردادهای هوشمند را تضمین می‌کند. این فناوری میتواند در برابر نگرانی هایی که پیرامون تقلب در رای گیری های آنلاین وجود دارد، مورد استفاده قرار بگیرد. گفتنی است که بلاک چین در تضمین امنیت و شفافیت شرایط مختلف هم کاربردی است.

بیت‌کوین را فراموش کنید! اصل قضیه، بلاک‌چین است...بلاک‌چین از مکانیزم «اجماع» بهره می‌برد

اساس فناوری بلاک چین برقراری اجماع است؛ پروتکل هر بلاک چین برای این کار متفاوت است. با وجود بلاک چین، این دیگر سازمان ها و موسسات نیستند که تراکنش ها و داده ها را تایید میکنند، بلکه این عموم (Public) است که تراکنش ها را به ترتیب تایید و ثبت میکند. یعنی، گروهی از چند کامپیوتر و گره (Node) در سرتاسر دنیا که عمدتا ناشناس هستند.

زمانی که صلاحیت داده ها توسط گره های حاضر در شیکه تایید شد، تراکنش در یک بلاک ثبت شده و به صورت دائمی در شبکه درج میشود. سپس، این اطلاعات در سرتاسر شبکه توزیع میشود. هر بلاک جدید از طریق نوعی رمز نگاری به بلاک قبل از خود به صورت زنجیره‌وار متصل شده است. در آخر اینکه، نسخه های یکسانی از بلاک جدید به صورت رونوشت در اختیار تک تک گره های روی شبکه قرار داده می‌شود تا اجماع برقرار گردد.

بلاک‌چین امنِ امن است.

بیت‌کوین را فراموش کنید! اصل قضیه، بلاک‌چین است... مساله امنیت بسیار مهم است و همه باید کاملا آن را درک کنند. حتما درباره هک صرافی های متمرکز یا کسانی که در به در دنبال یک هارد قدیمی می‌گردند که کلیدهای خصوصی‌شان روی آن ذخیره شده شنیده اید. تقریبا هر گم شدنی که اتفاق می‌افتد، نتیجه هک شدن صرافی های متمرکز و یا گم شدن اطلاعاتی مثل کلید خصوصی است.

بیت‌کوین را فراموش کنید! اصل قضیه، بلاک‌چین است...

این دارایی ها یا به دست افراد سودجو یا بهتر است بگویم «بازیگرهای خبیث» می‌افتند و یا اینکه در فضایی مانند برزخ که هیچ‌کس به آن دسترسی ندارد، تا ابد باقی خواهند ماند.

بنابرین، این مشکلات هیچ ارتباطی به کاستی های بلاک چین یا مثلا این موضوع ندارند که بیت کوین نوعی نقص امنیتی دارد!

 بلاک چین بیت کوین و اتریوم، تاکنون هک نشده‌ است

بیت‌کوین را فراموش کنید! اصل قضیه، بلاک‌چین است...بلاک چین بیت کوین و اتریوم هر دو امن هستند و تاکنون هک نشده اند.

امکان تغییر یا دستکاری سابقه تراکنش ها نیز در این دو وجود ندارد؛ یعنی پس از اینکه اطلاعات یک تراکنش در شبکه تایید شد و در یک بلاک ثبت شد، تغییر و دستکاری آن کار آسانی نیست… و تقریبا غیر ممکن است!

بارها به بیت کوین لقب طلای دیجیتال نسبت داده شده… پس اگر بگوییم بیت کوین امن و قابل اعتماد نیست، مثل این است که گفته باشیم طلا امن نیست!

خلاصه اینکه…

مفهوم بلاک چین بسیار گسترده و جدید است. اما این اولین باری نیست که یک فناوری رفته رفته جای خود را در میان ما انسان ها باز کرده!

پس بهتر است، قبل از هر چیز، بلاک‌چین را بفهمیم و آن را درک کنیم!

اینجاست که می‌گویم؛

بیخیال بیت‌کوین شوید، اصل ماجرا بلاک چین است!…

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
version