video thumb

نووگراتز: بیت کوین از طریق گلوبال کوین ضربه ای نخواهد خورد

برخی از بزرگ‌ ترین کمپانی های دنیا در حال روی آوردن به ارزهای دیجیتال و تکنولوژی های مرتبط با آن هستند. در هفته های گذشته اخباری در تی ‌دی امری ترید (TD Ameritrade) و فیدلیتی (Fidelity) در مورد برخی کمپانی های بزرگ، به گوش می‌رسد که به بیت کوین رو آورده اند.

ارزجو: آنچه مهم است این است که غول های تکنولوژی دنیا نیز وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده اند. در حالی که مایکروسافت، آی بی ام (IBM)، سامسونگ و گوگل در حال آماده سازی روند استفاده از بلاک چین و محصولات مرتبط به آن می باشند، فیس‌ بوک ممکن است بزرگ‌ ترین بازار را برای ارز دیجیتال مخصوص به خود فراهم آورده باشد.

 

آشنایی با ارز دیجیتال فیس‌ بوک

به نظر می رسد که جزئیات ارز دیجیتال فیس‌ بوک، بالاخره به بیرون درز کرده است. اگر به خاطر داشته باشید شایعاتی در مورد کار بر پایه بلاک چین پشت درهای بسته در فیس بوک به گوش می رسید. اما به تازگی مشخص شده است که این محصول یک ارز دیجیتال می باشد. و تنها در چند هفته گذشته جزئیات این پروژه به خارج از کمپانی راه پیدا کرد.

طبق گزارش نیوز بیت کوین در روز جمعه ارز دیجیتال فیس‌ بوک با عنوان گلوبال کوین به بازار عرضه می شود و با نام اولیه لیبرا (Libra) در کشور سوئیس که رابطه خوبی با ارزهای دیجیتال دارد تولید شده است. در حالی که انتظار می ‌رفت این محصول ابتدا در هندوستان ارائه شود، گزارش های جدید نشان می‌دهند که این سکه از طریق واتس آپ که در حال حاضر دو میلیارد کاربر فعال دارد، در دسترس و یک مکانیسم پرداخت و مدیومی برای ارتباط مالی از طریق اکوسیستم شبکه های اجتماعی خواهد بود.

حتی اعلام شده است که مارک زاکربرگ تصمیم دارد با دوقلوهای وینکلواس که صاحب پلتفرم جمینی (Gemini) هستند و رقیب او در دانشگاه هاروارد و مدعی ابداع فیس‌ بوک بودند نیز وارد مذاکره شود تا بتوانند در مورد همکاری در زمینه ارزهای دیجیتال با یکدیگر به گفتگو بپردازند

انتظار می رود که ارز دیجیتال لیبرا/گلوبال کوین (GlobalCoin) در فصل اول سال ۲۰۲۰ به بازار ارائه شود و بحث و گفتگو در مورد این که فیس بوک چگونه می‌تواند از این پیشرفت تکنولوژی استفاده کند، داغ است.

مایک نووگراتز از کمپانی گلکسی دیجیتال، در مصاحبه‌ای در مورد قدم بزرگ فیس‌ بوک در حوزه ارزهای دیجیتال سخنانی را عنوان کرد. او که پیش از این یکی از مهره های فعال وال ستریت (Wall Street) محسوب می شد، حالا یک سرمایه گذار ارزهای دیجیتال است و گفت که فیس بوک در این اکوسیستم بسیار مهم می باشد و اضافه کرد که تکنولوژی قدرتمند پشت بیت کوین در حال گسترده شدن می باشد. او عنوان کرد که برعکس آنچه به نظر می رسد گلوبال کوین به اکوسیستم ارزهای دیجیتال غیر متمرکز اعتبار می بخشد و ضرری به آن وارد نمی‌کند.

نووگراتز در توییتر نوشته است که فیس‌ بوک به طور مشخصی برای اکوسیستم اعضای دیجیتال مفید است و بیت کوین تبدیل به سیستم پرداخت نخواهد شد و به عنوان یک سیستم ذخیره ارزش، مانند طلا باقی خواهد ماند.

فیس بوک ارز دیجیتال بلاک چین

مهم ‌ترین شرکت ارز دیجیتال؟

نووگراتز (Novogratz) تنها کسی نیست که در مورد این مسائل صحبت کرده است. سال گذشته نیز آنتونی پومپالیانو (Anthony Pompliano) یکی از سرمایه گذاران دست اندرکار تیم فیس‌ بوک در زمینه ارز دیجیتال و متخصص بیت کوین نیز همچنین اهمیت فیس بوک را در زمینه بلاک چین مورد بررسی قرار داده بود.

پومپلیانو که ارزهای دیجیتال را از همه نظر و به‌طور عمیق مورد بررسی قرار داده است و ارزشی که این ارزها دارند را به طور کامل می‌شناسد، ادعا کرد که مشتریان هیچ‌ گاه نباید مارک زاکربرگ را دست‌کم بگیرند. او اعلام کرد که بلاک چین فیس‌ بوک با هر شکل و فرمی که باشد خواهد توانست به محصول برتر جهانی تبدیل شود که شکل زندگی بسیاری از افراد را در سراسر جهان تغییر خواهد داد.

او اضافه کرد: «اگر این کمپانی بتواند تکنولوژی خود را به صورت موفقیت آمیز بسازد و محصول آن را تولید کند، موفق خواهد شد از یک شبکه اجتماعی به یکی از بزرگ‌ ترین کمپانی های خدمات مالی در جهان تبدیل شود. این حرکت به آنها اجازه خواهد داد درصد کمی از هر تراکنش را برای خود برداشته و وابستگی خود به تبلیغات را کاهش دهند.»

این تأثیر فیس بوک بسیار قدرتمند خواهد بود، مخصوصا این که می دانیم این شبکه اجتماعی در حال حاضر نیز از قدرت زیادی برخوردار است. صاحب ‌نظران مانند آری پال (Ari Paul) از بلاک تاور کپیتال (blacktower capital) گفته اند که یک ارز دیجیتال با پشتیبانی فیس بوک می‌تواند امکان استفاده از بیت کوین را برای میلیون‌ها مصرف‌کننده در سراسر جهان باز کند، حتی اگر این دو اکوسیستم به اندازه کافی با یکدیگر هماهنگی نداشته باشند.

پومپلیانو در این مورد می گوید احتمالاً فیس‌ بوک به بزرگ‌ ترین کمپانی اکوسیستم ارزهای دیجیتال تبدیل می شود. گرچه برخی ممکن است به نام های بزرگ ‌تری در صنعت تکنولوژی فکر کنند.

 

مخالفان گلوبال کوین

در حالی که بسیاری معتقد هستند که استفاده از ارز دیجیتال گلوبال کوین باعث استفاده بیشتر از بیت کوین و ارز های دیجیتال همانند آن خواهد شد و به مردم عادی، توانایی و جرئت استفاده از ارزهای دیجیتال را خواهد داد، برخی در زمینه ارز دیجیتال فیس‌ بوک دارای شک و شبهه هایی هستند.

فرانک چاپارو (Frank Chaparro) به فالوور های خود یادآوری می کند که زاکربرگ اهمیتی برای حریم خصوصی کاربران خود قائل نیست و این مسئله حتی از زمانی که فیس‌ بوک تنها یک شرکت تازه تاسیس بود نیز، مصداق داشت. دیگران نیز این نظر را تکرار کردند و اشاره کرده‌اند که این محصول نه تنها به یک محصول متمرکز تبدیل می شود، بلکه تحت سانسور و نظارت دولت و مهم تر از همه به دنبال محدود کردن بیت کوین خواهد بود.

فرانک چاپارو در تاریخ ۲۵ می ۲۰۱۹ در توییتر می‌نویسد: «کسانی که به بازار صعودی ارز گلوبال کوین فیس‌ بوک امیدوار هستند، هیچ‌ گاه فراموش نکنند که با چه کسی سر و کار داریم.»

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ