یک میلیارد بیبی دوج هدیه
video thumb

بررسی قوانین بیت کوین در ۹ کشور مهم دنیا

در سراسر جهان دولت ها نظرات و سیاست های متفاوتی در قبال  ارز دیجیتال های دیجیتال که مهمترین آن بیت کوین است دارند. ابرقدرت های غربی مثل ایالات متحده آمریکا و بریتانیا نظر مثبت خود را نسبت به این فناوری جدید نشان داده‌اند. برخی از کشورها مانند کانادا و استرالیا بیت کوین را ممنوع نکرده اند اما قوانین کوچکی برای آن در نظر گرفته اند. در این مطلب به بررسی قوانین بیت کوین در ۹ کشور مهم دنیا می پردازیم.

در چه کشورهایی بیت کوین نظارت و کنترل می شود ؟

قابل ذکر است که حمایت نکردن و به رسمیت نشناختن بیت کوین و ممنوعیت آن، کاملا دو بحث متفاوت است. بسیاری از کشورها مواضع خود را در برابر بیت کوین اعلام نکرده اند ولی این دلیل بر ممنوعیت بیت کوین در آن کشورها نیست. این فهرست تنها ۹ کشور را شامل می‌شود که مواضع خود بر بیتکوین را در بیانیه‌های رسمی اعلام کرده اند

توجه:این مطلب ترجمه شده از یک وبسایت معتبر است و مربوط به حدود ۱ سال پیش است. بنابراین ممکن است از آن تاریخ تاکنون تغییراتی در قوانین کشورهای زیر اتفاق افتاده باشد.

بنگلادش

بانک مرکزی بنگلادش در بیانه‌ای رسمی نگرانی خود را از عدم وجود سیستم پرداخت مرکزی در بیتکوین، اعلام کرد و دلیل آن را امکان خسارت مالی به مردم اعلام کرد. طبق تبصره های Foreign Currency Control Act of 1947 و Money Laundering Control Act of 2012 (قانونی برای جلوگیری از پول‌‌شویی و جرایم مرتبط با آن) بیت کوین

سپتامبر سال گذشته بانک مرکزی این کشور در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد:

در بنگلادش استفاده از بیتکوین یا هر ارزدیجیتال دیگر مجازات های خاصی را به دنبال خواهد داشت.

بولیوی

بانک ملی بولیوی اعلام کرد که استفاده از هر ارزی که چاپ نشده باشد و توسط دولت یا یک موسسه قانونی کنترل نشود، غیر قانونی است.

در چه کشورهایی بیت کوین نظارت و کنترل می شود ؟

چین

یک شایعه اشتباه رایج بین مردم وجود دارد که بیت کوین و ارزهای دیجیتال کاملا در چین ممنوع و غیر قانونی است؛ اما چین بزرگ‌ترین مرکز تجارت بیت کوین است. ممنوعیت بیت کوین فقط در بانک ها و موسسات دولتی چین اعمال شده است. ۷۰٪ از سهام بانک مرکزی چین متعلق به دولت است. موسسه‌های مالی و کارمندان دولتی از استفاده بیت کوین منع شده اند. تجارت یا استخراج بیت‌کوین برای شهروندان عادی هیچ مشکلی ندارد.

اکوادور

ممنوعیتی که از طرف اکوادور بر تراکنش های بیت کوین اعمال شده است، از همه کشورها معقول‌تر و قابل پذیرش تر است. چون اکوادور در حال ساخت یک سیستم پولی الکترونیک ملی است، پس آن‌ها باید از ارز جدید خود در مقابل ارزی قوی‌تر و مشهورتر مراقبت کنند. یک ارز غیر متمرکز با تولید محدود که دولت‌ها یا بانک‌ها نمی‌توانند آن را دستکاری کنند، در مقابل ارزی نوپا که هیچ یک از این ویژگی‌ها را ندارد قرار می‌گیرد و باعث می‌شود ارزش ارز ملی در چشم مردم کاهش یابد.

ایسلند

از ۱۹ مارس ۲۰۱۴ بانک مرکزی ایسلند در بیانیه‌ای وضعیت ارزهای دیجیتال

روسیه

حتی با وجود پیروزی اخیر قانون Ural مبنی بر لغو ممنوعیت وب‌سایت‌های مرتبط به بیتکوین و دیگر ارزهای دیجیتال در روسیه، بیت کوین عملا ممنوع است، حتی اگر به طور قانونی ممنوع نباشد. با وجود بهبود شرایط روبل روسیه، همچنان ارزش آن بیش از ۳۰٪ نسبت به ژانویه ۲۰۱۴ کاهش پیدا کرده است؛ به همین دلیل بانک‌ها و دولت به کسانی که ارزهایی غیر از پول روسی، چه دیجیتال و چه غیر دیجیتال، مبادله می‌کنند، نگاه مثبتی ندارند.

سوئد

بیت کوین در خرید و فروش فلزات اوراقی و محصولات کاذب، از ممنوعیت جزئی برخوردار است. در سوئد ممنوعیت بیت کوین فعلا به همین موارد محدود است.

تایلند

در سال ۲۰۱۳ بانک ملی تایلند بیتکوین را تا اعلام قوانین جدید ممنوع اعلام کرد. البته این ممنوعیت موقتی بوده و به زودی برداشته خواهد شد.

ویتنام

ویتنام در فوریه ۲۰۱۴، بیت‌کوین و همه ی ارزهای دیجیتال را در موسسات اعتباری ممنوع کرد. استفاده آسان از آن برای اهداف کلاهبرداری و ریسک بالای آن برای سرمایه‌گذاران، دلایل ممنوعیت بیت کوین در این کشور است.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ