سرمایکس
video thumb

بعد از صعود سرسام آور بیت‌کوین چه اتفاقی در انتظار کریپتو کارنسیهاست؟

بازار کریپتوکارنسی به لطف افزایش برق‌آسای قیمت بیت‌کوین و محبوبیت استفاده از کوین‌ها برای جذب سرمایه، سال فوق‌العاده‌ای را پشت سر گذاشت.

خیلی از مردم توکن‌های دیجیتال خریداری می‌کنند،‌ با این امید که این پول‌های مجازی با گذشت زمان ارزش بیشتری پیدا می‌کنند و به قیمتی مشابه بیت‌کوین یا رقبایش می‌رسند. و از آنجایی‌که حرکات قیمتی یا اکشن پرایس (action price)‌ در سالی که گذشت به ندرت پایدار بوده است، متخصصان معتقدند که در سال ۲۰۱۸ حرکات هیجان‌انگیزتری در بازار کریپتو

چنین پیشرفت‌هایی احتمالا افزایش قابل توجه سرمایه‌های جذب شده از سمت ICOها، دستورالعمل‌های شفاف‌تر و سخت‌گیری بیشتر از سمت مراجع و پذیرش عمومی‌تر بیت‌کوین را شامل می‌شود.

مختل شدن بانکداری سرمایه‌گذاری

شرکت‌ها،‌ به ویژه استارتاپ‌ها در سال ۲۰۱۷ حداقل ۳ میلیارد دلار از طریق فروش توکن‌های دیجیتال سرمایه جذب کرده‌اند،‌ که باعث شده در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ پول مجازی وجود داشته باشد.

مفسران به طور گسترده پیش‌بینی می‌کنند که شرکت‌ها سال آینده با فروش توکن دیجیتال حتی از این میزان هم سرمایه‌ی بیشتری جذب خواهند کرد. یا این تفاوت که این بار، شرکت‌های بزرگ‌تر و معروف‌تر هم می‌توانند وارد عمل شوند.

جولین هوسپ،‌ (Julian Hosp) بنیان‌گذار و رئیس استارتاپ سنگاپوری به نام TenX به CNBC گفته، به زودی شاهد اولین و بزرگ‌ترین ICOهایی که واقعا قانونی هستند از شرکت‌های بزرگ موجود خواهیم بود که یک باره نیم میلیارد دلار یا حتی ۵ میلیارد دلار سرمایه جذب می‌کنند. یکی از شرکت‌هایی که یک اپلیکیشن کیف پول و کارت‌هایی با پول بی‌پشتوانه برای استفاده از کریپتوکارنسی در دنیای واقعی داشت توانست اوایل امسال با فروش توکن،‌ ۸۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

 بعد از صعود سرسام آور بیت‌کوین چه اتفاقی در انتظار کریپتو کارنسیهاست؟

جولین هوسپ، بنیان گذار Tenx، متخصص بلاک چین، کریپتو کارنسی و بلاک چین.

جولین هوسپ، بنیان‌گذار و رئیس TenX:

به زودی شاهد اولین فروش دارایی‌های خالص از طریق ICO

هوسپ توضیح می‌دهد که شرکت‌های بزرگ روی اعتباری که کسب کرده‌اند سرمایه گذاری می‌کنند تا اعداد خیلی بزرگ‌تری نسبت  به استارت آپ‌ها کوچک امروزی با کسب‌وکارهای نامعلوم، جذب کنند. او می‌گوید حتی بعضی از این شرکت‌های بزرگ حق ناشی از سرمایه (equity stake) خود را به عنوان بخشی از توکن‌ دیجیتال به سرمایه‌گذاران عرضه خواهند کرد.

در حال حاضر، اشخاصی که در یک ICO‌ شرکت می‌کنند معمولا بیت‌کوین یا رقیبش اتریوم ارسال می‌کنند تا از یک پروژه بر پایه‌ی بلاک چین حمایت کنند. و در عوض، یک کوین مجازی جدید دریافت می‌کنند که نوعی ارزش مشخص دارد و می‌توان از آن برای استفاده از خدماتی که آن شرکت ارائه می‌دهد استفاده کرد.

از نظر تئوری، شرکت‌ها می‌توانند به سرمایه‌گذارها یک حق ناشی از سرمایه –مشابه عرضه اولیه‌ی سهام (initial public offering) بدهند، اما بیشتر آنها این کار را نمی‌کنند تا اسیر قوانین سخت‌گیرانه اوراق بهادار نشوند.

اما طبق صحبت‌های هوسپ، ممکن است تمام اینها سال آینده عوض شود. او ادعا کرده: «به زودی شاهد اولین فروش دارایی‌های خالص از طریق ICO‌ خواهیم بود و این سیلی خیلی محکمی به صورت خیلی از بانک‌های سرمایه‌گذار خواهد بود.»

یکی از راه‌های کسب درآمد بانک‌ها این است که به شرکت‌ها کمک می‌کنند ساختار اوراق بهادار خود را قبل از فروش به سرمایه‌گذاران تعیین کنند.

تثبیت کریپتو

رشد قابل توجه عرضه‌ی توکن دیجیتال باعث شد صدها پول مجازی جدید خلق شوند، اما متخصصان می‌گوید بیشتر آنها ارزش بسیار کمی دارند یا اصلا ارزشی ندارند و بعضی هم کاملا کلاه‌برداری هستند. که به خاطر راحتی نسبی راه اندازی عرضه‌ی توکن و عدم بررسی مراجع قانونی جای تعجبی هم ندارد.

هوسپ می‌گوید، او انتظار دارد بازار کریپتوکارنسی سال آینده بیشتر تثبیت شود. او می‌گوید: «در سال ۲۰۱۸ خواهیم دید که بسیاری از پول‌های مجازی از بین خواهند رفت»، او اضافه می‌کند:‌ «افرادی که روی شرکت‌های بی‌ارزش قمار می‌کنند، پول زیادی از دست خواهند داد.»

بدون شک بازار فروش توکن‌های دیجیتال در ماه‌های اخیر از رونق افتاده است. شرکت تحلیل داده‌ی TokenData گفته برای ICOها،‌ ماه نوامبر کندترین ماه از آگوست تا کنون بوده است، و خیلی از عرضه‌ی توکن‌ها حتی به هدف تعیین شده‌ی خود نرسیده‌اند.

نمونه‌های زیادی از توکن‌های جعلی وجود داشته که از آنها شکایت شده و میلیون‌ها دلار کریپتوکارنسی را به سرقت برده‌اند. همین باعث شد که خیلی از صنعت‌ها از داغ‌ترین روش جدید جذب سرمایه فاصله بگیرند.

برد گارلینگ‌هاوس، مدیر عامل ریپل (ripple)، که پنجمین کریپتوکارنسی بزرگ موجود از نظر ارزش بازار را هدایت می‌کند، طی ایمیلی به CNBC گفته: «در تمام طول سال گذشته به من گفته شد که ICOها سمی هستند و خیلی از سرمایه گذارها متحمل ضررهای زیادی خواهند شد. گارلینگ‌هاوس اضافه می‌کند که او انتظار دارد شاهد شکایت‌های قانونی، جریمه‌ی مالی و حتی زندان برای افرادی باشد که در دنیای کریپتو کارنسی بازی بدی را شروع کرده‌اند.»

بعد از صعود سرسام آور بیت‌کوین چه اتفاقی در انتظار کریپتو کارنسیهاست؟

کوین ریپل

او می‌گوید تمام اینها باعث ایجاد نوسانان کوتاه‌مدت در تمام فضای کریپتو کارنسی می‌شود.

با این وجود، خیلی از صنایع همچنان معتقدند که مزایای زیادی برای راه اندازی یک ICO‌ وجود دارد، از جمله امکان جذب سرمایه بدون نیاز به ارائه سهام.

اوبی می‌گوید: «من فکر می‌کنم شاهد این خواهیم بود که بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال دیگر به پول‌های قانونی شده‌ای تبدیل می‌شوند که توسط عموم پذیرفته می‌شوند و در واقع‌ کلاس‌هایی جدیدی از دارایی خواهند بود.»

قوانین شفاف

نبودن موانع بزرگ سر راه ایجاد پول‌های مجازی جدید، باعث شده مراجع قانونی نتوانند به راحتی به پای سرعت زیاد بازار ICO برسند.

گارلینگ‌هاوس می‌گوید که انتظار دارد مراجع قانونی مانع راه کلاه برداران در دنیای ارزهای دیجیتال شوند.

سایر افراد می‌گویند انتظار دارند قوانین شفاف و اقدامات اجرایی بدون چون و چرا، از سمت مراجعی مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به اجرا درآید.

استفان اوبی، عضو شرکت بین‌المللی جونز دی (Jones Day) گفته است: «فکر می‌کنم بدون شک شفافیت بیشتر به اقدامات اجرایی و دستورالعمل‌های بیشتر نیاز دارد که از سمت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به بازار توکن‌ها اعمال شود. او به یک گزارش اشاره کرد که امسال کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا منتشر کرده که بیان می‌کند مراجع درمورد بازار می‌دانند و در مورد آن اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

بعد از صعود سرسام آور بیت‌کوین چه اتفاقی در انتظار کریپتو کارنسیهاست؟

طبق صحبت‌های اوبی، مراجع باید درمورد چیزی به اسم مشاوران ICO و افرادی که به سرمایه گذاران پیشنهاد می‌دهند که کریپتوکارنسی بخرند هم اقدام کنند. او توضیح داده که، حداقل در آمریکا، قوانین مختلفی درمورد انواع مختلف مشاورها وجود دارد. اوبی می‌گوید: «این موضوع باعث می‌شود یک سری جدید از اقدامات اجرایی شکل بگیرند، این اقدامات برای افرادی است که فکر‌ می‌کنند در فضای ارزهای دیجیتال می‌توانند مشاوره بدهند و هیچ قانونی هم شامل حال آنها نشود.»

از سوی دیگر، طبق گفته تیم فیلیپس، مدیر شبکه‌ی جرائم مالی در شرکت مشاوره دیلویت (Deloitte) ، تلاش مراجع در دنیای کریپتو کارنسی باید بین‌المللی باشد. او به CNBC گفته سرمایه گذاران به یک قانون بین‌المللی نیاز دارند تا به آنها کمی آرامش خاطر بدهد که دارایی‌های آنها از بین نمی‌رود.

او می‌گوید: «فقط در این صورت است که واقعا می‌توانیم شاهد رشد سالم این حوزه باشیم.»

گارلینگ‌هاوس اضافه می‌کند: «برای اینکه پتانسیل واقعی بلاک‌ چین و دارایی‌های دیجیتال کشف شود، لازم است ما که در این صنعت هستیم، با مراجع کار کنیم، نه اینکه پنهان کاری کنیم.» او گفته انتظار دارد در سال ۲۰۱۸، ارزش بازار دارایی‌های دیجیتال از یک تریلیون دلار هم بگذرد، در حال حاضر ارزش بازار برای بیت‌کوین حدود ۳۰۰ میلیارد دلار است.

پذیرش عمومی بیت‌کوین

بیت‌کوین ابتدای امسال قیمتش را با حدود ۹۶۸ دلار شروع کرد و اخیرا همه‌ی ما دیده‌ایم که حدود ۱۶۰۰ درصد سود داشته و به بالاترین نقطه خود از ابتدا تا کنون یعنی ۱۶/۷۰۰ دلار رسیده است (این قیمت حداقل در یک صرافی به ۱۹/۰۰۰ دلار رسیده است).

رونی ماوس، بنیان‌گذار و مدیر تحقیقات استندپوینت ( Standpoint Research) گفته انتظار دارد قیمت بیت‌کوین در سال جدید به ۲۰ هزار دلار برسد. او به CNBC گفته خیلی از مردم دنیا هنوز وارد ترید بیت‌کوین نشده‌اند.

بعد از صعود سرسام آور بیت‌کوین چه اتفاقی در انتظار کریپتو کارنسیهاست؟

از آنجایی که کریپتو کارنسی تعداد معلومی توکن مجاز دارد، ماوس گفته ورود افراد بیشتر به این فضا باعث می‌شود به خاطر عدم عرضه کافی، قیمت بالاتر برود. چشم اندازی که وجود دارد این است که «خیال افرادی که روی بیت‌کوین سرمایه گذاری کرده‌اند راحت باشد».

او همچنین پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۱۸ رایج‌تر می‌شود و در سراسر دنیا به بخشی از «مدل‌های تخصیص دارایی» و «ذخایر استراتژیک» تبدیل می‌شود. او پیش‌بینی کرده که خیلی از مشتری‌های هم به احتمال زیاد قیمت کالاها و خدمات را با بیت‌کوین پرداخت خواهند کرد.

جونز اوبی هم موافق است که بیت‌کوین بیشتر رایج می‌شود و احتمالا یک نوع جدید از دارایی در دنیای سرمایه گذاری ظهور خواهد کرد. او برای اثبات حرفش درمورد قراردادهای آینده‌ی بیت‌کوین به بازار تجارتی شیکاگو و نزدک اشاره می‌کند.

در ماه جولای، کمیسیون معاملات قراردادهای آتی کالا آمریکا، که قوانین بازارها و اختیار معاملات آتی را تعیین می‌کند، یک امکان اجرایی سوآپ (Swap execution facility) برای کریپتو کارنسی‌ها به تایید رسانده است. در عین حال، سرمایه گذارها منتظر هستند تا ببینند آیا بالاخره کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ایجاد صندوق قابل معامله در بورس (FTF) را برای بیت‌کوین تایید می‌کند یا نه. اوبی می‌گوید وجود قراردادهای آتی می‌تواند اعتماد بیشتری در قانون گذار ایجاد کند تا مهر تاییدش را بزند.

او گفته:‌ «داشتن بازار آتی با کشف قیمت (price discovery) به کمیسیون بورس و اوراق بهادار این اجازه را می‌دهد تا احساس کند یک بازار قانون‌مند وجود دارد،‌ که در آن قیمت گذاری مشخص است. من فکر می‌کنم همه‌ی ما شاهد گسترش چهارمین کلاس دارایی خواهیم بود.»

خلاصه

  • کریپتو کارنسی‌ها سال فوق‌العاده موفقی را پشت سر گذاشتند ، رشد بی‌سابقه قیمت بیت‌کوین و محبوبیت فروش توکن‌های دیجیتال به عنوان یک راه جدید که شرکت‌ها از طریق آن جذب سرمایه می‌کردند در این موفقیت نقش بزرگی را ایفا کرد.
  • متخصصان به پایگاه خبری CNBC‌ گفته‌اند که سال آینده، شرکت‌ها سرمایه‌ی بیشتری از طریق ICOها (عرضه‌کننده اولیه کوین) جذب خواهند کرد، هرچند مراجع درخواست دستورالعمل‌های شفاف‌تری برای توکن‌های دیجیتال خواهند داشت.
  • یکی از متخصصین گفته است که بیت‌کوین احتمالا در میان‌ عامه رایج‌تر می‌شود.
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version