سرمایکس
sarmayex Coin icon

بازار معامله حرفه ای

سرمایکس راه اندازی شد

sarmayex Coin icon
شروع معامله sarmayex Arrow icon
video thumb

چرا معتقدیم خالق بیت کوین شایسته دریافت جایزه نوبل است؟

نوبل به عنوان یک جایزه آکادمیک خاص، از زندگی عموم مردم جداست. برای اینکه جایزه دوباره به مردم پیوند داده شود، آکادمی سلطنتی علوم سوئد تصمیم دارد اشخاصی که بیشتر در بین مردم شناخته شده باشند را برای دریافت این جایزه معرفی کند. در زمینه نوبل اقتصاد چه کسی را برای این جایزه باید انتخاب کنند؟

 

ارزجو : آلفرد نوبل با پشیمانی‌های زیادی از دنیا رفت. پس از آنکه از ساختن مواد منفجره توانست ثروت خوبی به دست بیاورد، در وصیت نامه‌اش اعلام کرد که ثروتش باید برای ایجاد و اهدای جایزه به کسانی اختصاص یابد که هر سال بیشترین خدمت را به بشریت کرده‌اند. به هر حال جایزه‌ای که به نام او هر سال اهدا می‌شود به عنوان افتخاری است که برندگان به خاطر درمان سرطان، جلوگیری از جنگ و ساخت داروهای خاص به آن دست پیدا می‌کنند. تنها تعداد کمی از افراد هستند که موفق شده‌اند به جایزه نوبل دست پیدا کنند. آنها در رشته‌هایی مانند داروسازی، فیزیک و شیمی، ادبیات، اقتصاد یا صلح به این جایزه دست پیدا کرده‌اند.

البته این جایزه ۱۲۳ ساله در حال حاضر به وسیله یک انجمن از پیر مردانی که اداره می‌شود که علاقه‌مند به اهدای این جایزه به همسن و سالان خود هستند که در رشته‌های خود شناخته شده‌اند. ولی عموم مردم معمولاً اطلاعاتی در مورد آنها ندارند. در نتیجه نوبل به عنوان یک جایزه آکادمیک خاص، از زندگی عموم مردم جداست. برای اینکه جایزه دوباره به مردم پیوند داده شود، آکادمی سلطنتی علوم سوئد تصمیم دارد اشخاصی که بیشتر در بین مردم شناخته شده باشند را برای دریافت این جایزه معرفی کند. هنگامی که این کمیته تصمیم به احیای دوباره این جایزه در زمینه ادبیات داشت، جایزه را به باب دالیان اعطا کردند. در زمینه نوبل اقتصاد چه کسی را برای این جایزه باید انتخاب کنند؟

نوبل بیت کوین

جواب: ساتوشی ناکاموتو (Stoshi Nakamoto) سازنده بیت کوین (Bitcoin)

این یک شوخی نیست. ساتوشی ناکاموتو لیاقت دریافت جایزه نوبل را دارد. برای اولین بار در تاریخ بشریت ناکاموتو راهی را برای رفع نگرانی در زمینه چگونگی اعتماد کردن در هنگام انجام تراکنش‌های مالی معرفی کرده است. ایجاد بیت کوین یک اتفاق فوق‌العاده و مهم بود که امروزه نیز زندگی صدها هزار نفر را تحت تأثیر قرار داده است. بیت کوین پایه فناوری‌ای شد که بلاک چین آن را تولید می‌کرد و سپس قراردادهای هوشمند و فروش توکن‌ها رونق گرفت. بیشتر افراد در مورد بیت کوین چیزهایی شنیده‌اند ولی در مورد جنبه‌های دیگر علم اقتصاد که ممکن است نوبل به آنها اهدا شود، اطلاعات زیادی ندارند.

قصد ما پایین آوردن ارزش کار آنها نیست. آنها باید ذهن برتری داشته باشند تا بتوانند در این علوم پیشرفت کنند، ولی ارزهای دیجیتال شاید تأثیر عمومی بیشتری بر اقتصاد مدرن گذاشته باشند. به همین خاطر است که لیاقت بیشتر شناخته شدن را دارند.

حتی برخی از افراد متخصص در زمینه آکادمیک نیز به این مسئله اشاره کرده‌اند. دکتر باگوان چودری استاد اقتصاد در دانشگاه UCLA در سال ۲۰۱۶ به کمیته نوبل اعلام کرد که او ساتوشی ناکاموتو را برای دریافت جایزه نوبل نامزد می‌کند. متأسفانه این کمیته انتخاب او را به خاطر ناشناس بودن ناکاموتو قبول نکردند. سخنگوی آکادمی علوم سوئد در یک کنفرانس مطبوعاتی در این مورد گفت که این جایزه که به وسیله این کمیته به یاد آلفرد نوبل اهدا می‌شود، هیچگاه به افراد ناشناس یا کسانی که از دنیا رفته‌اند اهدا نشده است.

دکتر چودری برای این سخن نیز پاسخ آماده‌ای داشت. او درخواست کرد که بتواند از طرف ناکاموتو در مراسم اهدای جوایز سخنرانی کند و مبلغ جایزه نوبل به آدرس دیجیتالی ناکاموتو فرستاده شود. ولی شاید خنده دار است که برنده جایزه نوبل غیر قابل دسترسی باشد. یکی از مهم‌ترین چیزها در مراسم این است که برنده در آن مراسم حضور فیزیکی یابد. ولی از طرفی هم در دنیایی که می‌توان سخنان را از طریق اینترنت از نقطه‌ای به نقطه دیگر جهان انتقال داد، دیگر حضور فیزیکی ناکاموتو در مراسم لزوم خاصی پیدا نمی‌کند.

اگر اعضای کمیته عقایدشان در مورد اینکه برنده حتماً باید در حضور آنها جایزه را دریافت کند را تغییر دهند شاید از خودشان بپرسند که کدام یک از این‌ها مهم‌تر است، غرور اعضای این کمیته یا دستاوردی که برنده جایزه توانسته است باعث آن شود. البته ناکاموتو چالش بزرگی در این راه است. نامشخص بودن هویت ناکاموتو برای اعضای کمیته نوبل، که عادت به اعطای جایزه به اشخاص حقیقی داشته‌اند، نامأنوس است.

ارزهای دیجیتال

ولی گاهی ایجاد تغییرات در سیستم‌های کهنه و قدیمی لازم است. دنیا به دکترهای اقتصاد احتیاج دارد تا بتوانند مشکلات اقتصادی را درمان کنند، ولی به هکرها احتیاج دارد تا بتوانند گاهی اشکالات سیستم‌های قدیمی را نیز به ما گوشزد کنند، تا آنها را بهینه کنیم. تمام این شغل‌ها برای پیشرفت اقتصاد لازم است ولی فقط کسانی که مشاغل مشخصی دارند در میان جایزه بگیران نوبل قرار گرفته‌اند.

حالا که در آستانه تغییرات شگرف اجتماعی و تکنولوژیکی قرار داریم، این کمیته باید با تغییرات در نحوه کار خود به افراد دیگر نیز در این زمینه بها دهد. ایجاد بیت کوین و ارزهای دیجیتال یکی از بزرگ‌ترین نوآوری‌ها و تغییرات در زمینه اقتصادی بوده است که باید به طور مستقیم از آن تقدیر شود. همچنین ناکاموتو هم باید برای تقدیم این نوآوری به اقتصاد قرن بیست و یکم مورد تقدیر قرار گیرد. بیت کوین وسیله‌ای است که به واسطه آن بشر برای اولین بار توانسته است به وسیله فناوری غیرمتمرکز و ضمانت داخلی کامل مبالغ ارز را مورد نقل و انتقال قرار دهد.

با وجود ناشناس بودن ناکاموتو این جایزه به جایزه‌ای سمبولیک تبدیل می‌شود. البته مبلغ جایزه اعطا خواهد شد ولی شاید اعطای جایزه به برنده بی نام و نشان، برای ارز دیجیتال مناسبت بیشتری داشته باشد. بیت کوین به وسیله همکاری متخصصان ارزهای دیجیتال در حال پیشرفت و گسترش است. اعطای جایزه نوبل به هر کدام از آنها تلاش‌های دیگران را تحت الشعاع قرار می‌دهد. ساتوشی ناکاموتو به عنوان سازنده ناشناس بیت کوین می‌تواند نشانگر تمام این حوزه باشد و به عنوان سمبل جهان ارز دیجیتال مطرح شود. او کسی است که استحقاق توجه جهانی را دارد.

اگر تنها بهانه کمیته نوبل برای نامزد نکردن ناکاموتو، عدم وجود او در مراسم باشد، جایزه نوبل از هدف اصلی خود دور شده است. آلفرد نوبل این جایزه را برای تشویق ایده‌ها و رفتارهای انسانی که می‌خواست در میان مردم دنیا جا بیفتد، ابداع کرد. جایزه نوبل هیچ گاه به شخص دریافت کننده جایزه توجه نداشته است، بلکه توجه اصلی کمیته به دلیلی بوده که آن شخص توانسته بر طبق آن جایزه را از آن خود کند. برنده‌ها به بهتر شدن دنیا کمک کرده‌اند.

در مورد ناکاموتو که کمیته نوبل بین رسم و رسومات و روح اصلی جایزه درگیر شده است، باید تغییرات اساسی در زمینه احیای دوباره جایزه نوبل صورت گیرد. کمی مباحثه می‌تواند همه چیز را تغییر دهد. شاید بهتر باشد که این تغییرات برای اولین بار به واسطه ارزهای دیجیتال صورت گیرد.

 

برای شروع توضیح کوتاهی در مورد بیت کوین بیان می‌کنیم. بیت کوین یک ارز دیجیتال است. بیش از ۸۰۰ ارز دیجیتال در حال حاضر وجود دارد. ارزهای دیجیتال به وسیله مقامات دولتی مرکزی کنترل نمی‌شوند. ارز دیجیتال به وسیله استخراج کنندگان این ارز تولید می‌شود که از کامپیوترهایشان و سخت افزارهای مخصوصی برای پردازش تراکنش‌ها، ایجاد امنیت در شبکه و به دست آوردن بیت کوین استفاده می‌کنند. طرفداران ارزهای دیجیتال می‌گویند که این کار باعث می‌شود تراکنش‌ها با امنیت بیشتر ثبت شوند. بخشی از این امنیت به خاطر استفاده از فناوری بلاک چین است که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را بر اساس رمزنگاری در شبکه خود ثبت و نگهداری می‌کند.

از سن بیت کوین تنها ۸ سال و نیم می‌گذرد ولی قدیمی‌ترین و با ارزش‌ترین ارز دیجیتالی است که وجود دارد. در زمان کوتاهی توانسته تاریخچه پرجدلی برای خود ایجاد کند ولی همچنین موفق شده است که طرفداران پروپاقرص برای خود دست و پا کند. می‌توانید پس از خواندن این مقاله اطلاعات جامعی در مورد بیت کوین به دست آورید تا اگر سخن از آن به میان آمد، حرفی برای گفتن در این زمینه داشته باشید.

بیت کوین

تولد بیت کوین

اصل بیت کوین به سال ۲۰۰۸ برمی‌گردد. هنگامی ‌که ابداع کننده آن که نام مستعار خود را ساتوشی ناکاموتو گذاشته بود، نمونه‌ای از بیت کوین را منتشر کرد. این نمونه در سال ۲۰۰۹ به ایمیل برخی از افراد فرستاده شد. او در سال ۲۰۱۰ از این پروژه کناره‌گیری کرد و ناپدید شده ولی دیگر توسعه‌دهندگان کار او را دنبال کردند. تولد بیت کوین در سوم ژانویه ۲۰۰۹ است هنگامی که ناکاموتو ۵۰ واحد اولیه این ارز دیجیتال را استخراج نمود.

 

یک خالق فراری

هویت واقعی خالق بیت کوین هیچ‌گاه مورد تأیید قرار نگرفت. نشریه نیوزویک ادعا کرده است که خالق بیت کوین را در سال ۲۰۱۴ در تمپل سیتی کالیفرنیا پیدا کرده است ولی این شخص ادعای آنها را تکذیب کرد. در سال ۲۰۱۵ یک کارآفرین استرالیایی به نام کرگ رایت (Craig Wright) گفت که خالق بیت کوین بوده است ولی نتوانست برای این ادعایش مدرکی ارائه کند. ناکاموتو هرکسی که باشد بسیار ثروتمند است زیرا گفته می‌شود که او یک میلیون بیت کوین را در حال حاضر در اختیار دارد.

 

یک پیتزای بسیار گران قیمت

اولین تراکنش که به وسیله بیت کوین انجام شد، در ۲۲ مه سال ۲۰۱۰ بود. هنگامی که یک برنامه نوایس به نام لازو هانیس، گفت که به ازای دریافت یک پیتزا ده هزار بیت کوین پرداخت کرده است! در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ ده هزار بیت کوین معادل ۹۹ میلیون دلار شده بود.

بیت کوین

می‌توانید بیت کوین پرداخت کنید

با اینکه بسیار دور از ذهن به نظر می‌رسد، ولی مردم برای خرید مایحتاج خود از Bitcoin استفاده می‌کنند. بزرگ‌ترین فروشگاه‌هایی که بیت کوین را می‌پذیرد overstock.com، اکسپدیا (Expedia) نیواگ (NewEgg) و دیش (Dish) هستند.

 

اداره مرکزی بیت کوین

در یک زمان دولت آمریکا بزرگ‌ترین مالک Bitcoin بود. در سال ۲۰۱۳ بعد از اینکه اف‌بی‌آی سایت Silk Road (سایتی در دارک وب که مردم می‌توانستند در آن مواد مخدر و اجناس و خدمات غیرقانونی را به وسیله Bitcoin خریداری کنند) را نابود کرد، در یکی از کیف پول‌های این سایت ۱۴۴ هزار Bitcoin وجود داشت. سرمایه گذاران بسیار تلاش کردند تا بتوانند بیت کوین‌هایی را که به وسیله دولت از این سایت ضبط شده بود به دست آورند.

 

بدشانسی بزرگ

در اوایل سال ۲۰۱۴ بیت کوین با افت قیمت شدیدی پس از هک صرافی ژاپنی Mt.Gox روبرو شد. حدود ۴۶۰ میلیون دلار از این صرافی دزدیده شد. این بزرگ‌ترین سرقت بیت کوینی تا به حال بوده است و دغدغه‌ها را درباره امنیت ارزهای دیجیتال افزایش داد.

بیت کوین

نظر میلیاردرها

وارن بافت (Warren Buffet) شاید معروف‌ترین سرمایه گذار دنیا باشد که تمایل آنچنانی به سرمایه گذاری بر روی بیت کوین ندارد. او تنها یک بار در مورد این ارز دیجیتال صحبت کرد و گفت:” از آن دوری کنید. این سرابی بیش نیست. ایده ارز دیجیتال از نظر من یک شوخی بیشتر نیست.”

جیمی دیمون (Jamie Demon) میلیاردر دیگری که رئیس شرکت جی‌پی مورگان است نظرات شدیداللحن‌تری در مورد بیت کوین به کار برده است: «شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که تجارتی را بسازید که در آن مردم بر روی هیچ سرمایه گذاری کنند. این کار پایان خوشی ندارد در آخر ممکن است شخصی کشته شود و در آن وقت است که دولت در این زمینه دخالت می‌کند.»

ولی تمام میلیاردرها هم بر ضد Bitcoin سخن نگفته‌اند. مارک کوبان گفته است با اینکه قیمت ارز دیجیتال بسیار بی‌ثبات است ولی او به تازگی در این زمینه سرمایه گذاری کرده است. ریچارد برنسون نیز نظرات خوش بینانه تری در مورد ارز دیجیتال دارد.

 

دوقلوهای ثروتمند و یک نوجوان باهوش

یکی از جالب‌ترین سرمایه گذاران در بیت کوین کمرون و تایلر وینکلواس (دوقلوهای فارغ التحصیل از هاروارد که مارک زاکربرگ را به خاطر سرقت ایده فیس‌بوک از آنها، متهم کرده بودند) می‌باشند. آنها ۱۱ میلیون دلار Bitcoin را در سال ۲۰۱۳ خریداری کردند این مبلغ در آن زمان یک درصد تمام بیت کوین‌های در حال گردش بود. هنگامی که ارزش بیت کوین در دسامبر به ۱۱ هزار دلار رسید، این دوقلوها به اولین میلیاردرهای بیت کوینی تبدیل شده بودند. دوقلوهای وینکلواس از مراکز قانون گذاری دولتی درخواست کرده بودند که صرافی دولتی Bitcoin را پایه گذاری کند. مقامات دولتی این ایده را نپذیرفتند.

یک سرمایه گذار دیگر نیز اریک فینمن است که در سن ۱۴ سالگی هزار دلار Bitcoin خریداری کرده و حالا به یکی از جوان‌ترین میلیونرها تبدیل شده است.

 

سلبریتی‌های طالب بیت کوین

سلبریتی‌ها هم هیجان خود را برای خرید ارزهای دیجیتال نشان داده‌اند. گویینت پالترو بازیگری است که برای یک کیف پول دیجیتال به نام ابرا (Abra) تبلیغ می‌کند و اشتون کوچر، ناس و فلوید میودر در استارت‌آپ‌های Bitcoin سرمایه گذاری کرده‌اند.

بیت کوین

پشتیبانی از طرف موسسه مالی بزرگ

در آگوست سال ۲۰۱۷ موسسه Fidelity Investments در میان حامیان Bitcoin در وب سایت این شرکت اجازه می‌داد تا مشتریان میزان سپرده خود را که در کیف پول‌های کوین بیس (Coinbase) نگهداری می‌شد مشاهده کنند. مدیر اجرایی این شرکت به خبرنگاران گفته است با این تجربه مشتریان ما می‌توانند با ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شوند و شاید بخواهند در زمینه آن سرمایه گذاری کنند.»

 

یک بحران دشوار

در آگوست سال ۲۰۱۷ بیت کوین بر اثر چندین مشکل از جمله کمبود میزان تراکنش‌هایی که می‌توانست در یک ثانیه انجام دهد با بحران روبرو شد. در واقع این ارز دیجیتال به دو قسمت تقسیم شد که یک قسمت آن بیت کوین کش (Bitcoincash) نام گرفت. راب ماروی از شرکت PCMag این اتفاق را به این شکل توضیح می‌دهد: «بحران بیت کوین هنگامی به وجود آمد که کسی نمی‌دانست حفظ ذات غیرمتمرکز و مستقل بیت کوین مهم‌تر است یا سرعت بخشیدن به انجام تراکنش‌هایی که به وسیله این شبکه صورت می‌گرفت.» Bitcoin کش با بزرگ‌تر کردن بلوک‌ها اجازه می‌دهد که تعداد تراکنش‌های بیشتری در یک ثانیه انجام شود.

 

مورد تعجب انگیز

در پایان نوامبر سال ۲۰۱۷ ارزش بیت کوین به هر واحد ۱۰ هزار دلار رسیده بود. در آن زمان ۱۶/۷ میلیون Bitcoin در گردش بود و بازار ارزهای دیجیتال در تاریخ ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۷ به میزان ۱۶۷, ۱۵۶, ۵۸۵, ۸۴۰ دلار ارزش داشت که بالاتر از ارزش کمپانی‌های دیزنی، مک دونالد یا IBM است.

 

تجارت عمومی

از ماه دسامبر راه دیگری برای سرمایه گذاری در بیت کوین بدون نیاز به مالکیت آن به وجود آمده است. در دهم دسامبر سال ۲۰۱۷ سهام Bitcoin در سایت Cboe که یک صرافی شیکاگویی است، ارائه شد که در آن بر طبق قراردادهای مالی خریدار می‌تواند سهامی از این ارز دیجیتال را خریداری کند و فروشنده نیز می‌تواند سهامی از این ارز دیجیتال را بفروشد. آنچه این قراردادها می‌تواند برای آینده بیت کوین به همراه داشته باشد نامشخص است ولی برخی می‌گویند که این حرکت باعث می‌شود بازار پر آشوب Bitcoin مقداری تثبیت شود.

 

قیمت پنهان بیت کوین

فرآیند ایجاد Bitcoin که به آن استخراج Bitcoin گفته می‌شود فرآیندی است که انرژی زیادی نیاز دارد و تعداد زیادی از استخراج کنندگان با ابزارهای تخصصی، این فرایند را انجام می‌دهند. این انرژی کامپیوتری به سیستم‌های تولید الکتریسیته در سراسر دنیا وابسته است و در برخی از کشورها مانند چین این سیستم‌ها هنوز هم به وسیله زغال سنگ برق تولید می‌کنند.

سایت powercompare ارائه دهنده خدمات مقایسه‌ای مصرف برق اعلام کرده که فرایند استخراج Bitcoin بیش از ۱۵۹ کشور از جمله ایرلند و بیشتر کشورهای آفریقایی، الکتریسیته مصرف می‌کند. مصرف برق همه استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸ بیش از استفاده برق در کل کشور آرژانتین بوده است.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
version