video thumb

معرفی ارز دیجیتال Siacoin

ارزهای دیجیتال روز به روز درحال پیشرفت هستند و ارزهای بیشتری به آن اضافه می‌شوند به طوری که تا به امروز حدود هزار ارز دیجیتال معرفی شده است. در ابتدا بیت کوین قدرت تام ارزهای دیجیتال را در دست گرفته بود اما بعد از آن ارزهای زیادی معرفی شدند که قدرت بیت کوین را کمتر کردند و بعضی از آنها حتی بهتر از بیت کوین عمل کرده‌اند. سیا کوین یا Siacoin نیز یکی از همین ارزهایی است که بعد از بیت کوین معرفی شده است و حرف‌‌های زیادی برای گفتن دارد.

سیا کوین در سال ۲۰۱۳ توسط دیوید وریک و لوک چامین تاسیس شد. مخفف سیا کوین نیز SC است. هدف اصلی این دو شخص برای تاسیس سیا کوین، ذخیره سازی بهتر اطلاعات بود. آنها می‌خواستند که اطلاعات کاربرها در امنیت و فضای بهتری ذخیره شود و در کنار چنین قابلیتی، قرارداد‌‌های دیجیتال را در اختیار کاربر قرار دهد. سیا کوین به طور غیرمتمرکز فعالیت می‌کند و مانند بسیاری از ارزها، بر روی یلتفرم بلاک چین اجرا می‌شود.

سیا کوین نیز پاداش خاصی را برای استخراج بلاک‌‌های خود در نظر گرفته است. به طوری که اگر استخراج کننده بتواند اولین بلاک سیا کوین را بشکافد، ۳۰۰۰۰۰ سیا کوین نیز دریافت می‌کند. این پاداش باعث شده است که استخراج کننده‌‌های زیادی، نگاهی ویژه به توکن‌‌های سیا کوین داشته باشند.

هدف استخراج سیا کوین و پرداخت آن

سیا کوین علاوه بر بلاک چین از الگوریتم‌‌های اثبات کار یا همان Proof of Work استفاده می‌کند. سیا کوین از همان ابتدا به دنبال یافتن فضاهای خالی در دنیای رایانه‌‌ها بود تا بتواند آنها را به کاربرها ارائه دهد و ‌تراکنش‌‌های خود را در آن قسمت‌‌ها انجام دهد. به همین دلیل هر کاربری که فضای‌‌هارد دیسک خالی برای ارائه داشته باشد، می‌تواند استخراج خود را شروع کند و در ازای اجاره آن فضای خالی از رایانه خود، توکن‌‌های سیا کوین دریافت کند.

کاربر باید بتواند به خوبی این فضای خالی را برای خود و پلتفرم سیا کوین، مدیریت کند. سیا کوین فایل‌‌هایی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که کاربر باید در زمان‌‌های مشخص شده آن را در فضای خالی خود قرار دهد و تغییری در آن‌‌ها ایجاد نکند. تمام پرداختی‌‌های سیا کوین بعد از انجام قرارداد و معاملات انجام می‌شوند و برای اینکه کاربر و پلتفرم دچار گمراهی نشوند، تمامی ‌اطلاعات و پرونده‌‌ها در مخزنی به نام Sia Blockchain ذخیره می‌شود.

اشخاصی که توکن‌‌های سیا کوین را در دسترس دارند می‌توانند یک فضای خالی برای بلاک چین فراهم کنند و آن را در اختیار کاربر‌‌ها قرار دهند. در حقیقت این افراد میزبان حساب می‌شوند و در بلاک چین یک فضای خالی را توسعه می‌دهند. آنها زمانی که این فضا را به حد کافی توسعه دادند، آن را به دیگر کاربرها ارائه می‌دهند و در ازای آن پاداش لازم خود را دریافت می‌کنند.

قیمت و والت سیا کوین

ارز سیا کوین هم مانند دیگر ارزها به یک صرافی نیاز دارد. کاربرها می‌توانند وجه نقد خودشان را از طریق صرافی‌‌های آنلاین به توکن‌‌های سیا کوین تبدیل کنند یا بیت کوین خودشان را به سیا کوین تغییر دهند. قیمت سیا کوین دائما درحال تغییر است و برای مشاهده قیمت آن باید هر روز سایت‌‌هایی همچون کوین مارکت کپ را بررسی کرد. البته افرادی هم در این میان هستند که از قبل توکن‌‌های سیا کوین را داشته‌اند و آنها را به دیگران می‌فروشند اما نمی‌توان به راحتی به آن اشخاص اعتماد کرد و بهتر است که از صرافی‌‌ها توکن دریافت کرد. بابت هر ‌تراکنشی که شما انجام می‌دهید مقدار کمی‌ توکن سیا کوین از شما کسر می‌شود.

خود سایت سیا کوین نیز والت امنی را در اختیار کاربرها قرار می‌دهد. شما می‌توانید وارد سایت سیا کوین شوید و از والت آن برای نگهداری توکن‌‌های خود استفاده کنید. همچنین نرم افزار سیا کوین هم برای استفاده وجود دارد که می‌توانید از آن برای نگهداری توکن‌‌های خود استفاده کنید. البته در کنار تمامی‌این‌‌ها باید به این نکته دقت کنید که نباید اطلاعات شما اشتباه باشند زیرا ممکن است در‌تراکنش‌‌ها به مشکل برخورد کنید.

یکی از مشکلات سیا کوین این است که تا به امروز نتوانسته است قیمت ثابتی پیدا کند و دائما درحال تغییر است. همین باعث شده است که بسیاری از سرمایه گذار‌‌ها چنین ارزی را برای خرید توکن انتخاب نکنند زیرا از آینده قیمت هر توکن آن اطلاعی ندارند و نمی‌دانند که چه ضرر یا سودی خواهند کرد. البته خود سیا کوین بیان کرده است که تمامی‌ارزهای دیجیتال نمی‌توانند قیمت ثابتی را از خود نشان دهند اما چنین حرفی درحالی بیان شده که برخی از ارزها یک قیمت ثابت با تغییر کم را برای خود تنظیم کرده‌اند و در شوک‌‌های اقتصادی از خود مقاومت نشان داده‌اند.