سرمایکس
video thumb

چقدر از حباب بازار ارزهای دیجیتال به بیت کوین تعلق دارد؟

حتی آن‌هایی که هرگز روی خرید آنلاین بیت کوین و سرمایه گذاری روی آن فکر نکرده‌اند با وجود اتفاقات سال گذشته، حالا آن‌ها هم به بیت کوین چشم دوخته‌اند. همه این‌ها به خاطر این است که قیمت بیت کوین افزایش یافت و باعث شد عده‌ای که مالک آن بودند هیجان زده شوند و از خود بپرسند که قیمت‌ها چقدر می‌تواند بالاتر برود. اما اکنون سوال بر سر حباب بازار ارزهای دیجیتال است.

حباب بازار ارزهای دیجیتال

حتی افرادی که هیچ تجربه‌ای در زمینه‌ای ارزهای دیجیتال

بیت کوین و نشانه‌های حباب مالی کلاسیک

درک تامپسون ویراستار ارشد اقتصادی وبسایت Atlantic می‌گوید که خیلی سخت است بگوییم بیت کوین یک حباب است؛ چرا که این خود یک صنعت است. هر چند او معتقد است که روندهای اخیر بیت کوین

بیت کوین و حباب بازار ارزهای دیجیتال تبدیل به موضوعی شده که همه در مورد آن صحبت می‌کنند. سرمایه‌گذارها، تصمیمات بزرگی با توجه به ارزش آن اتخاذ می‌کنند و اغلب هم پیش‌بینی‌های جالبی در مورد آینده آن انجام می‌دهند. مردم همان کارهایی را می‌کنند که در رابطه با سایر فعالیت‌های شکست خورده در گذشته، مرتکب شده‌اند؛ فعالیت‌هایی که باعث تکرار دوباره تاریخ می‌شود. تنها چیزی که از آن مطمئن نیستند، این است که حباب بازار ارزهای دیجیتال چه موقع خواهد ترکید.

نوسانات دائمی بیت کوین

حباب در بازار بیت کوین

بیشتر بخوانید:

چه عواملی روی قیمت بیت کوین تاثیر می گذارند؟

یکی از دلایلی که مردم در مورد بیت کوین خیلی صحبت می‌کنند، این است که ارزش آن به شدت افزایش یافته است. در شروع سال ۲۰۱۷ هر بیت کوین ۱۰۰۰ دلار ارزش داشت، حالا بالای ۱۰۰۰۰ دلار است. این را باید بدانیم که همه ارزهای دیگر هم به جز بیت کوین این شرایط نوسانی را تجربه کرده‌اند. همه این‌ها به این خاطر است که اغلب تصور می‌کنند بیت کوین یک حباب است. شاید آن‌ها تصور کنند که به اندازه سایر ارزها دچار نوسان می‌شود اما آمار جمع‌آوری شده از بازار نشان می‌دهد که بیت کوین یک ارز پایدار

کسی روی بیت کوین سرمایه‌گذاری نمی‌کند، بلکه آن‌ها با بیت کوین قمار می‌کنند.

او به مردم توصیه می‌کند آن قدر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند که توانایی از دست دادنش را داشته باشند. اگر افراد به این ترتیب عمل کنند، احتمال ترکیدن حباب بیت کوین این قدر ترسناک نخواهد بود. به جای این کار، خیلی‌ها تمام سرمایه‌ خود را به دنیای بیت کوین انتقال داده‌اند.

به وجود آمدن شک و تردید به دلیل تراکنش‌های ناشناس و کمبود گزینه‌های پرداخت

یکی از مشخصه‌های جذاب بیت کوین این است که افراد می‌توانند بدون دادن اطلاعات شخصی، اقدام به ارسال و دریافت پول بکنند. آن‌ها همچنین از نبود نظارت و قوانین دولتی در این حوزه هم خوشحال هستند و حس می‌کنند با سرمایه‌گذاری روی بیت کوین از آزادی مالی بیشتری برخودار خواهند شد.

هر چند ری دالیو موسس Bridgewater، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری دنیا، ادعای تراکنش‌های ناشناس بیت کوین را زیر سوال می‌برد. او معتقد است که دولت‌ها اجازه نمی‌دهند تا نبود اطلاعات شخصی در رابطه با بیت کوین تا ابد ادامه پیدا کند و به اداره مالیات آمریکا (IRS) اشاره می‌کند که همین الان هم اطلاعات حساب‌های کاربری وبسایتی مثل کوین بیس (Coinbase) را درخواست کرده است.

حباب بیت کوین

همچنین شرکتی مثل Chainalysis تخصصش پیدا کردن هویت افرادی است که از کیف پول‌های مجازی برای ذخیره بیت کوین استفاده می‌کنند. این اطلاعات کمک می‌کند تا میزان تخلف‌ها و پولشویی کاهش پیدا کند.

دالیو همچنین به عدم قطعیت و نبود گزینه‌های متنوع برای خرج کردن بیت کوین اشاره می‌کند. او معتقد است به صورت تئوری بیت کوین جواب می‌دهد؛ چرا که نوسانات زیادی دارد و مردم هم گزینه زیادی برای خرج کردن آن ندارند. به همین دلایل او معتقد است که یک حباب در بازار بیت کوین وجود دارد و این تنها دلیل منطقی رشد ارزش بیت کوین است.

کنترل شدن بازار توسط عده‌ای کوچک

بیشتر بخوانید:

۴۰ درصد بیت کوین جهان در اختیار ۱۰۰۰ نفر از میلیونرهای بیت کوین است

یک دلیل دیگر که می‌تواند باعث ترکیدن حباب بازار ارزهای دیجیتال و همچنین حباب بیت کوین شود یا حداقل سبب ترساندن سرمایه‌گذارها بشود، این واقعیت است که حدود ۱۰۰۰ نفر مالک ۴۰ درصد کل ذخایر بیت کوین هستند. به این عده، وال‌های بازار می‌گویند. اگر آن‌ها تصمیم بگیرند که به صورت ناگهانی، بیت کوین‌های زیادی را بفروشند تا از قیمت بالای بازار سود ببرند سایر مالکان بیت کوین متوجه می‌شوند.

همچنین این ترس وجود دارد که این وال‌ها با هم همکاری کنند تا بازار را دچار نوسان کنند. به خاطر نبود قوانین حوزه ارزهای دیجیتال معلوم نیست که آیا آن‌ها به خاطر چنین اقداماتی با مجازات روبرو می‌شوند یا خیر.

نظر موسسان سایر ارزهای دیجیتال مبنی بر حباب نبودن بیت کوین

حباب بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین

با این که پیدا کردن افرادی که ادعا می‌کنند بیت کوین یک حباب است کار چندان مشکلی نیست، اما عده‌ای دیگر نگاه کاملا متفاوتی به موضوع دارند. یکی از آن‌ها بن دیویس موسس ارز دیجیتالی به نام Glint است. او می‌گوید:

مردم به تصویر بزرگ‌تر بیت کوین نگاه نمی‌کنند و این باعث می‌شود که به اشتباه آن را یک حباب بدانند.

دیویس همچنین فکر می‌کند که این تصور که بیت کوین درست مثل حباب گل لاله در هلند است کاملا اشتباه است. او اشاره می‌کند که هر چند قیمت گل لاله به شدت افزایش یافت و بعد شاهد کاهش ناگهانی بود اما این مقایسه تاریخی کاملا اشتباه است. او می‌گوید که افزایش قیمت گل لاله هیچ شباهتی به ارزهای دیجیتال ندارد. هر چند حتی او هم اعتراف می‌کند بیت کوین تمام نشانه‌های یک حباب را از خود بروز داده است.

این‌ها تنها نمونه‌ای از دلایلی بود که چرا مردم فکر می‌کنند بیت کوین یک حباب و نگرانی بزرگ است. برای جلوگیری از بروز این نوع مشکلات که می‌تواند زندگی‌ها را نابود کند، سرمایه‌گذارها باید بازار را مرتب مورد مطالعه قرار بدهند و به نوسانات ارزش بیت کوین توجه نشان بدهند. همچنین باید برای زمانی که حباب بازار ارزهای دیجیتال (در صورت وجود) ترکید، نقشه‌ای برای خروج داشت. خیلی‌ها که از حباب‌های مالی ضرر دیده‌اند این را از خود نپرسیده‌اند که «چه می‌شد اگر؟» و خود را برای بدترین شرایط آماده نکرده‌اند. انجام ندادن این کار یعنی این که به تاریخ توجه‌ای نشان نمی‌دهید.

پس از بررسی بازار و در صورت تمایل به سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال، اگر به دنبال مرجعی مطمئن برای خرید بیت کوین بودید، می‌توانید از خدمات خرید و فروش بیت کوین ارزجو استفاده کنید.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version