سرمایکس
sarmayex Coin icon

پیتزا بزن، بیت کوین ببر!

شروع بازی
video thumb

راه اندازی نخستین صندوق های معامله بلاکچینی در بازار NASDAQ

Reality Shares Advisors و Amplify Trust ETF روز گذشته اولین صندوق های قابل معامله (نوعی صندوق سرمایه گذاری) یا همان ETF را که بر مبنای بلاکچین است را در بازار بورس نیویورک (NASDAQ) راه اندازی کردند و فعالیت این دو صندوق رسما از دیروز شروع شد.

NASDAQ Copy 334x220 راه اندازی نخستین صندوق های معامله بلاکچینی در بازار NASDAQ

مختصری درباره ETF

ETF ها یا همان Exchange Traded Fund از انواع صندوق های سرمایه گذاری هستند.

صندوق های سرمایه گذاری توسط افراد متخصص مدیریت می شود و وجوهی را که سرمایه گذاران در اختیارشان قرار می دهند در سبد متنوعی از سهام و اوراق بهادار مختلف سرمایه گذاری می کنند.

این امر موجب کاهش ریسک سرمایه گذاری و دریافت بازده بهتر برای سرمایه گذاران می شود. اما برخلاف صندوق های سرمایه گذاری مشترک که “خالص ارزش دارایی” یا همان “NAV” (Net Asset Value)  مربوط به هر واحد در پایان روز محاسبه می شود و مبنای خرید و فروش قرار می گیرد. ETF ها را می توان همانند سهام در طول یک روز معاملاتی معامله کرد. ETF ها می توانند هم بر اساس خالص ارزش دارایی و هم به قیمتی متفاوت از خالص ارزش دارایی هایشان قیمت گذاری و معامله شوند. همچنین بر خلاف صندوق های سرمایه گذاری، هزینه بازاریابی ندارد و ارزان تر خواهد بود و دارای نقدینگی روزانه ی بالاتری هستند.

برای آشنایی بیشتر درباره ETF می توانید به مقاله زیر مراجعه بفرمایید.

نحوه عملکرد و تاثیر آن بر بازار

Reality Shares Advisors یک شرکت تابعه از Reality Shares ETFs است. چندی پیش، این شرکت تصمیم گرفته بود تا با NASDAQ همکاری کند؛ این همکاری به منظور ارائه اوراق بهادار برای شرکت های بلاکچینی مختلف بود.

حوزه سرمایه گذاری هر دوی این ETF ها منحصرا در شرکت های بر مبنای بلاکچین خواهد بود. زمانی که پروپوزال های این کار برای اولین بار در نوامبر سال ۲۰۱۷ تهیه شد، این شرکت ها به این موضوع اشارده کردند که سرمایه گذاری بر روی استارت-آپ های بلاکچینی می تواند کاری پر ریسک باشد؛ چرا که قوانین و مقرارت برای این فناوری کم است و از طرفی ممکن است چنین شرکت هایی سودآور نباشند.

با این حال، در پروپوزال ها خاطر نشان شده بود که این صندوق ها تنها در شرکت هایی با ارزش بازار بیش از ۲۰۰ میلیون دلار و با شرط داشتن میانگین معاملات روزانه بیش از یک میلیون دلار در دوره های ۶ ماهه،  سرمایه گذاری خواهند کرد.

کیان صالحی زاده، تحلیلگر بازار که با Reality Shares همکاری می­کند، می گوید که این شرکت، با توسعه شاخصی در این زمینه به همراه NASDAQ یک شاخص ایجاد کرده تا بتواند استارت آپ های بلاکچینی که ETF از آنها استفاده خواهد کرد را رصد نماید. تیم پژوهشی بلاکچین در NASDAQ بخشی از مشارکت کنندگان این شاخص را تشکیل می دهند. این شاخص توسط الگوریتمی توسعه یافته توسط Reality Shares نیز پشتیبانی می شود.

صالحی زاده گفت:« ما قصد داشتیم که یک ETF مرتبط با فناوری بلاکچین داشته باشیم، نه یک صندوق بیت کوینی، بلکه چیزی که بتواند از فناوری پایه ای این اکوسیستم بهره ببرد. در نتیجه ما یک روشی ایجاد کردیم که هفت عامل کمی را بررسی می کند و ما این عوامل را در فضایی از تبادلات داده های عمومی اجرا می­کنیم».

وی همچنین اظهار داشت که نام شرکت در اصل کلمه “blockchain” را نیز در خود داشته است؛ اما کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) این شرکت را مجبور به حذف آن کرده است.

صالحی زاده در رابطه با مسائل قانونی نیز صحبت کرد. او می گوید SEC بصورت رسمی این ETF ها را تایید نکرده است؛ اما نبود یک “عدم تایید” رسمی، به این معناست که ETF ها تحت قوانین فعلی، تایید شده هستند. در حال حاضر SEC به مدت ۷۵ روز زمان دارد تا عدم تایید و یا اعتراض خود را نسبت به ایجاد یک ETF ثبت کند. اگر چنین اتفاقی نیافتد، این صندوق ها در لیست بازار سهام قرار خواهند گرفت.

پیش از این نیز شرکت هایی برای ETF مرتبط با بلاکچین ثبت نام کرده بودند، اما هیچ کدام نتوانسته بودند تا اینجایی که Reality Shares و Amplify Trust پیش رفته اند، بروند.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
version