سرمایکس
video thumb

Bitconnect پلتفرم صرافی و وام دهی خود را می بندد

پیش از این نیز، Bitconnect بارها به استفاده از روش پانزی در جذب سرمایه گذارها متهم شده بود. اخیرا نیز این شرکت از طرف مقامات قضایی ۲ ایالت مختلف، تعهدنامه هایی به منظور عدم ادامه فعالیت های غیرقانونی خود دریافت کرده بود.

(برای آشنایی با روش کلاه برداری پانزی می توانید این مطلب را مطالعه نمایید)

بالافاصله پس از اعلام این خبر، قیمت رمزارز Bitconnect (با واحد BCC) از حدود ۳۰۰ دلار به ۱۰ دلار ریزش شدیدی پیدا کرد و در زمان نگارش این مقاله قیمت آن در حدود ۲۷ دلار نوسان دارد. خبر وحشتناک تر این است که به دلیل بسته شدن صرافی Bitconnect، بسیاری از کاربران راهی برای فروختن موجودی حساب های صرافی خود ندارند. موجودی ای که هر چند به دلیل این افت قیمت شدید بسیار بی ارزش شده است.

با مزایده های Bitconnect خداحافظی کنید

در ماه های اخیر فشارهای زیادی از طرف اهالی تاثیرگذار دنیای رمزارزها چون Vitalik Buterin  (بنیانگذار اتریوم) و Jameson Lopp (خالق statoshi.info که ریزترین آمار شبکه بیت کوین و گره های آن را منتشر می کند) بر روی Bitconnect بوده است. به گزارش ارزجو و به نقل از وب سایت News.bitcoin.com، انتقاد آن ها این بود که این صرافی آن طوری که وعده داده بود عمل نمی کند. در ماه نوامبر نیز وب سایت News.Bitcoin.com  گزارش هایی از شایعاتی مبنی بر تخلفات مشکوک Bitconnect منتشر نمود؛ تا اینکه سرانجام دو هفته پیش خبری قطعی مبنی بر دریافت هشدارهای جدی از طرف مراجع قضایی تگزاس منتشر کرد.

یکی از ابزارهایی که Bitconnect برای بازاریابی و جذب سرمایه گذاران استفاده می کرد، ویدیوهای تبلیغاتی زنده و تبلیغ گسترده آنها در فضای مجازی بود. ویدیوهایی که به قول کامنت های نوشته شده در پایین آنها، ترکیبی از روش های اغوای مخاطب در مذاهب نوظهور Scientology و کلیسای hillsong و روش های بازاریابی فروشنده های خودروهای دست دو را به کار گرفته بودند.

bitconnect exchange shuts down 2 388x220 Bitconnect پلتفرم صرافی و وام دهی خود را می بندد

در پستی که اخیرا در وب سایت Bitconnect منتشر شد، این کمپانی دلایل تعطیلی پلتفرم صرافی و وام دهی خود را تعهدنامه های قانونی، اخبار منفی و منتشر شده درباره آنها و حملات متعدد DDoS  عنوان کرد.

حملات DDoS   به وب سایت این شرکت تا حدی شدید شده است که در حال نگارش مقاله برای ورود به صفحه اصلی سایت شان نیز ابتدا باید یک Google Captcha را پاسخ دهید.

چیزی که Bitconnect از آن به عنوان اخبار منفی یاد می کند، در واقع خبرهایی واقع گرایانه درباره ماهیت مشکوک فعالیت های این شرکت می باشد. همین خبرها، بسیاری از سرمایه گذاران تازه وارد دنیای رمزارزها را از دست حیله این سایت نجات داده اند.

bitconnect exchange shuts down 3 268x220 Bitconnect پلتفرم صرافی و وام دهی خود را می بندد

معجونِ سری از حقه های مختلف

مکانیزم دقیق عملکرد Bitconnect و چگونگی پرداخت چنان سودهای کلانی به کاربران خود تاکنون مانند راز سر به مهری باقی مانده است. هر چند می توان حدس زد که احتمالا این شرکت از روش های هرمی استفاده می کند. خود Bitconnect دلیل پرداخت چنین سودهایی را “روبات هوشمند سرمایه گذاری” توسعه داده توسط خودشان عنوان می کند. روباتی که به ادعای Bitconnect همیشه در ترید کردن و سرمایه گذاری سود می کند. هر چند تقریبا بر همگان مشخص شده است که چنین روباتی هرگز وجود خارجی ندارد ( اگر کسی چنین روباتی داشت چرا آن را به راحتی در اختیار دیگر سرمایه گذاران قرار دهد؟)

bitconnect exchange shuts down 287x220 Bitconnect پلتفرم صرافی و وام دهی خود را می بندد

در تصویر بالا بیانیه کامل Bitconnect را مشاهده می کنید.

مشخص نیست که آیا خبر تعطیلی سرویس وام دهی Bitconnect که اصلی ترین و سودآورترین سرویس این سایت بود، باعث قطع تمام فعالیت های Bitconnect می شود یا خیر. واقعا بعید به نظر می رسد که این شرکت بدون این سرویس ها باز هم بتواند به بقای خود ادامه بدهد.

حملات DDoS معمولا تاکتیک نهایی بسیاری از وب سایت های Deep Web برای قطع ناگهانی سرویس دهی خود بوده است. معمولا نمی شود مبدا حملات DDoS را رد گیری کرد، ولی می توان به راحتی حدس زد که بسیاری از آنها از همان شهری نشئت می گیرند که دفتر اصلی Bitconnect در آنجا قرار دارد.

bitconnect exchange shuts down 2 369x220 Bitconnect پلتفرم صرافی و وام دهی خود را می بندد

سقوط شدید قیمت توکن های Bitconnect

سابقه قیمت توکن های Bitconnect (BCC) را که مقایسه کنیم متوجه می شویم که در بیشتر موارد قیمت پایداری داشته است و در طولانی مدت همیشه روندی صعودی داشته است (مشابه بیت کوین). هر چند بنابر تحلیل وب سایت news.Bitcoin.com، در شرایط حاضر که بیشتر توکن های BCC در حساب های صرافی Bitconnect خارج از دسترس صاحبانشان قفل شده اند، در صورتی که این شرکت تمام سرویس های خود را قطع کند و یا صاحبان آن دستگیر و زندانی شوند ارزش تمام توکن های باقی مانده از آن، ۰ می شود.

این تحلیل حتی در همین لحظه نیز تقریبا جامه عمل پوشیده است. بر اساس آمارهای ارائه شده در سایت Coinmarketcap، حجم معاملاتی توکن BCC در ۶۰ ساعت گذشته ۰ بوده است. ناگفته نماند سایت Coinmarketcap که بزرگ ترین مرجع دنیای رمزارزها می باشد، بارها تبلیغات Bitconnect را در گوشه کنار سایت خود نمایش داده است و به همین دلیل انتقادهای شدیدی را نیز دریافت کرده است. در حالی که سایت رقیب Coinmarketcap، یعنی Coinindex پیش تر با انتشار مطالبی کاربران خود را از سیاست های مشکوک Bitconnect آگاه کرده بود.

حتی در بعضی صرافی های متفرقه مانند Coinexchange، با وجود حجم معاملاتی ۱٫۲۶ میلیون دلاری BCC در ۲۴ ساعت گذشته، باز هم قیمت آن ابتدا به ۸ دلار رسید و سپس در ۲۵ دلار به حرکت خود ادامه داد.

سرمایه گذاران و سرانجام کار صرافی

در حالی که تعطیلی Bitconnect یقینا باعث خوشحالی بسیاری از افراد کلیدی و فعال در حوزه رمزارزها می شود، ولی نمی شود ضررهای سنگین بسیاری از سرمایه گذاران را نیز نادیده گرفت. به دلیل استفاده از تکنیک های بازاریابی گول زننده و روش های هرمی برای جذب سرمایه گذاران، بخش بزرگی از سرمایه گذاران Bitconnect را افراد تازه وارد به دنیای رمزارزها تشکیل می دهند. افرادی که فقط به دنبال ثروتمند شدن یک شبه هستند.

bitconnect exchange shuts down 339x220 Bitconnect پلتفرم صرافی و وام دهی خود را می بندد

 

احتمال کمی می رود که بعد از این اخبار Bitconnect دوباره بتواند به فعالیت خود ادامه دهد، ولی باز هم مشخص نیست که آینده این شرکت چه می شود.

به هر حال این موضوع درس عبرتی شد برای بسیاری از سرمایه گذاران که قصد مشارکت و سرمایه گذاری در وب سایت ها و سرویس های این چنینی دارند.

 

در ماه های اخیر سایت هایی مشابه، حتی با نام های مشابهی چون Ethconnect فعالیت خود را آغاز کرده اند که استراتژی بازاریابی و عملکرد آنها نیز دقیقا مانند Bitconnect می باشد.

امید می رود که سقوط Bitconnect هشداری برای دیگر استارتاپ های مشابه سودجو دنیای رمزارزها باشد. در هر صورت نابودی Bitconnect برای سرمایه گذاران آن اتفاقی بسیار شوم خواهد بود.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version