video thumb

معرفی ارز دیجیتال Bitcoin Diamond

بیت‌کوین یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال امروزه در جهان است که از آن فورک‌های زیادی به بازار آمده است. یکی از معروف‌ترین فورک‌ها را می‌توان بیت‌کوین‌کش دانست که پس از آن ارزهای دیگری مانند بیت‌کوین‌گاد، سوپربیت‌کوین و بیت‌کوین‌دایموند هم معرفی شدند. در کنار بیت‌کوین‌کش، ارز دیگری به نام Bitcoin Diamond هم توانسته است که به توسعه مناسبی برسد و شما در این مطلب آگاهی بیشتری نسبت به Bitcoin Diamond به دست خواهید آورد.

بسیاری از متخصص‌های ارزهای دیجیتال سال ۲۰۱۸ را به‌ هاردفورک‌ها تعلق می‌دهند زیرا در این سال ‌هاردفورک‌های زیادی معرفی شد که یکی از مهم‌ترین‌ هاردفورک‌ها بیت‌کوین‌کش و Bitcoin Diamond بود. هر ‌هاردفورک فلسفه و دلایل خاصی را برای پلتفرم خود دارد و کاربرهای خاصی را برای خود جذب می‌کند که امکانات شان را به کاربرها ارائه بدهند.

هاردفورک چیست؟

ارزهای دیجیتال برای خودشان قوانین خاصی را مطرح کرده‌اند که این قوانین‌ها بیشتر در نحوه مدیریت و توکن‌های پلتفرم نقش دارد. این قوانین را می‌توان پروتکل نامید. حال به دلیل اینکه ارزهای دیجیتال هیچ مدیریت مرکزی ندارند و تغییرات آن از سوی خود جامعه کاربرها است، تغییراتی در آن ایجاد می‌شود و برخی از توسعه‌دهنده‌ها سعی می‌کنند که آنها را تغییر دهند. این تغییرها ممکن است به منظور ارتقا و رفع محدودیت‌ها باشد که فورک نامیده می‌شوند. در نهایت دو نوغ فورک وجود دارد که اولی سافت‌فورک و دومی‌هاردفورک است.

سافت‌فورک را به تغییرات کوچک نرم‌افزاری در سیستم می‌گویند و توسعه‌دهنده‌ها چنین تغییراتی را Backwards-compatible نامیده‌اند. این تغییرات حتی بر روی سیستم‌هایی که ارتقا نیافته‌اند هم می‌تواند به طور عادی کار کند.

و اما ‌هاردفورک یک تغییر اساسی بر روی سیستم است. در حقیقت این تغییرات روی نحوه پردازش ‌تراکنش‌ها شکل می‌گیرد و به خودی خود یک ارز دیجیتال جدید را تولید می‌کند. به این معنی که شما زمانی که بر روی بیت‌کوین ‌هاردفورک را انجام می‌دهید، یک ارز دیجیتال جدید را توسعه داده‌اید که می‌توانید نام مورد نظر خود را بر روی آن ایجاد کنید. اگر بخواهید به طور راحت‌تر این مطلب را متوجه شوید باید مثال ماشین را در نظر بگیرید. فرض کنید که یک مسابقه اتومبیل‌رانی وجود دارد و ده ماشین در آن شرکت کرده‌اند.

یک ماشین سعی می‌کند مسیر چپ را امتحان کند و پنج ماشین دیگر هم به سمت چپ می‌روند اما باقی ماشین‌ها همان مسیر مستقیم خود را ادامه می‌دهند. حال این یعنی دو گروه اتومبیل‌رانی در مسابقه به وجود آمده است. در ارزهای دیجیتال هم زمانی که شما‌ هاردفورک را ایجاد کنید، دو ارز برای خود به وجود آورده‌اید. اولی همان ارز قبلی است که با پروتکل‌های خود ادامه می‌دهد و دیگری ارزجدیدی است که با تغییرات خاص خودتان به وجود آورده‌اید.

Bitcoin Diamond

فورک Bitcoin Diamond

دو استخراج‌کننده به نام تیم اوی و تیم ۰۰۷ بر روی استخراج بیت‌کوین فعالیت می‌کردند. آنها در سال ۲۰۱۷ دیگر سیستم بیت‌کوین را رضایت بخش نمی‌دانستند و تصمیم گرفتند که با تغییر شبکه آن نوعی ارز جدید برای خودشان ایجاد کنند که در انتها آن را بیت‌کوین‌دایموند نامیدند. تغییراتی که آنها در بیت‌کوین‌دایموند ایجاد کرده بودند را در سه بخش می‌توان  توضیح داد:

 • افزایش سرعت در‌تراکنش‌ها: ارزهای دیجیتال امروزه به دنبال این هستند که سرعت ‌تراکنش‌های خود را افزایش دهند و به زمان مناسبی برسند. بیت‌کوین تنها قادر به انجام دو تا هفت‌ تراکنش در ثانیه است در حالی که خدمات مسترکارت می‌تواند هزاران ‌تراکنش را در ثانیه انجام دهد. تیم بیت‌کوین‌دایموند یا BCD احساس کرد که باید زمان ‌تراکنش‌ها را کمتر کنند و سرعت آن را افزایش دهند.
 • کارمزد پایین در‌تراکنش‌ها: ارزهای دیجیتال برای ‌تراکنش‌هایی که انجام می‌دهند، کارمزدی از سوی کاربر دریافت می‌کنند و به نوعی می‌توان این را سود آن پلتفرم دانست. یکی از اهداف ارزهای دیجیتال این بود که کارمزد‌های بانکی را کاهش دهند اما روز به روز این کارمزد‌ها در دنیای دیجیتال درحال افزایش بود. تیم بیت‌کوین‌دایموند تصمیم گرفت که به رسالت اصلی ارزهای دیجیتال عمل کند و کارمزد‌ تراکنش‌ها را کمتر کند تا کاربرهای بیشتری را به سوی خود جذب کند.
 • ترغیب کاربرهای بیشتر: اگر به قیمت ارزهای دیجیتال نگاهی بیندازید متوجه این قضیه می‌شوید که قیمت یک بیت‌کوین بسیار بالا است و کاربری که می‌خواهد در ارز دیجیتال فعالیت داشته باشد نمی‌تواند چنین قیمتی را پرداخت کند. تیم بیت‌کوین‌دایموند اعتقاد داشت که بیت‌کوین باید به تمامی‌کاربرها تعلق داشته باشد و همه بتوانند از آن استفاده کنند.

تیم بیت‌کوین‌دایموند به سرعت تغییرات لازم را بر روی سیستم بیت‌کوین ایجاد کردند و آنها فورک شان را در سال ۲۰۱۷ به جامعه معرفی کردند.

ارزش توکن Bitcoin Diamond

زمانی که تیم بیت‌کوین‌دایموند فورک خود را معرفی کرد قیمت هر توکن حدود ۶۱ دلار بود که طی یک شوک اقتصادی توانست قیمت توکن خود را به چیزی در حدود ۹۱ دلار برساند. اما توسعه‌دهنده‌ها نتوانستند در دیگر شوک‌ها مقاومت کنند و تا سال ۲۰۱۸ قیمت این ارز به ۲ دلار رسید که در نمودار یک افت بسیار زیادی حساب می‌شود اما با تمام این افت‌ها و شوک‌ها ارزش بیت‌کوین‌دایموند حدود ۳۵۰ میلیون دلار است و توانسته است یک فورک موفق در بیت‌کوین باشد و جامعه کاربری قوی و پایداری را برای خود به وجود آورده است.

استفاده از توکن BCD

کاربرهای زیادی در ارزهای دیجیتال وجود دارند که می‌خواهند از بیت‌کوین استفاده کنند اما به دلیل هزینه بالای آن نمی‌توانند سمت آن بروند. همچنین برخی از اقتصاددان‌ها معتقد‌ند که بیت‌کوین با چنین قیمتی نمی‌تواند جایگزین ارز عادی در میان مردم باشد. حال به همین دلیل آنها به فورک‌هایی مانند بیت‌کوین‌دایموند مراجعه می‌کنند که مزیت‌هایی همچون‌ تراکنش‌های بالا و کارمزد‌های کمتر هم به کاربرها ارائه می‌دهد. همین قیمت پایین و مزیت‌ها باعث می‌شود که این ارز برای تجارت‌های کوچک مناسب باشد اما برای اینکه بتواند قرارداد‌های بزرگی با شرکت‌هایی همچون استارباکس داشته باشد باید قیمت توکن‌های خود را به یک قیمت پایدار برساند که تحت تاثیر شوک‌های اقتصادی نباشد.

حال دو دسته کاربر می‌تواند از بیت‌کوین‌دایموند استفاده کند:

 • افرادی که دارای بیت‌کوین هستند:‌ هاردفورک‌های شبکه بیت‌کوین تصمیم داشتند برای اینکه کاربرهای بیت‌کوین را به سمت خود جذب کنند، به ازای هر بیت‌کوینی که آنها دارند ارز جدیدی را رایگان در اختیار آنها قرار دهند. همین باعث شد که افرادی که بیت‌کوین را در والت خود نگهداری می‌کنند در این فورک‌ها هم نیز فعالیت کنند. پلتفرم بیت‌کوین‌دایموند به هر کاربری که یک بیت‌کوین داشته باشد، ۱۰ توکن BCD می‌دهد که این را می‌توان یک برد دو طرفه دانست.
 • افرادی که بیت‌کوین ندارند: افرادی که بیت‌کوین ندارند می‌توانند با خرید بیت‌کوین، توکن‌های بیت‌کوین‌دایموند هم دریافت کنند. اگر این افراد نمی‌توانند چنین هزینه‌ای را پرداخت کنند، می‌توانند به خود سایت بیت‌کوین‌دایموند مراجعه کنند و با پیدا کردن یک صرافی مناسب، بیت‌کوین‌دایموند را برای خود تهیه کنند و فعالیت‌های خود را آغاز کنند.

والت بیت‌کوین‌دایموند

مهم‌ترین چپز در پیدا کردن یک والت مناسب امنیت آن والت است. والت‌های زیادی هستند که علاوه بر معتبر بودن امنیت بالایی را هم دارند اما مشکل همگی آنها این است که از ارزهای جدید دیجیتالی پشتیبانی نمی‌کنند. حال در چنین شرایطی بهترین کاری که کاربر می‌تواند انجام دهد این است که به سایت خود آن ارز مراجعه کند. اگر به صفحه وب بیت‌کوین‌دایموند مراجعه کنید متوجه خواهید شد که هشت والت برای نگهداری از توکن‌های BCD وجود دارد که امن‌ترین و معروف‌ترین آن QT نام دارد. شما می‌توانید این والت را برای خود نصب کنید و با ایجاد یک حساب کاربری، به راحتی توکن‌های خودتان را در والت نگهداری کنید یا سرمایه‌گذاری را در پلتفرم انجام دهید.

تراکنش‌های BTC و BCD

بیت‌کوین و بیت‌کوین‌دایموند هر کدام شبکه ای هستند که کاربر می‌تواند در آن اطلاعات خود را نگهداری یا تغییر دهد. همه این اطلاعات نیازمند آن هستند که در یک مکان ذخیره شوند. به همین دلیل این دو پلتفرم برای خود دیتابیسی ایجاد کرده‌اند که بلاک‌چین نام دارد. یکی از مهم‌ترین برتری‌های بلاک‌چین این است که بر روی هزاران سیستم که به آن نود می‌گویند وجود دارد و اطلاعات در یک مکان خاص نگهداری نمی‌شود. این حرکت باعث شده است که احتمال هک و تقلب به صفر درصد برسد.

تراکنش‌های جدیدی که در هر دو پلتفرم رخ می‌دهد نیز در بلاک‌هایی در نود‌ها نگهداری می‌شود که قبل از ارسال به بلاک‌چین تایید می‌شوند. عملیات اصلی این تایید شدن را استخراج‌کننده‌ها انجام می‌دهند. هر دو پلتفرم به دنبال این هستند که از شبکه‌های جدیدی مانند Lightning برای کاهش زمان‌تراکنش‌ها استفاده کنند و می‌خواهند سرعت بلاک‌ها را بیشتر کنند. این امکانات را می‌توان شباهت‌های بیت‌کوین و بیت‌کوین‌دایموند دانست.

اما سه تفاوت اصلی میان بیت‌کوین و Bitcoin Diamond وجود دارد:

 • بلاک‌های بزرگ‌تر: با اینکه هر دو پلتفرم زمان بلاک یکسانی دارند اما Bitcoin Diamond تلاش کرده است که فضای بلاک‌های خود را افزایش دهد و در چنین کاری به موفقیت هم رسیده است. بیت‌کوین تنها می‌تواند یک مگابایت اطلاعات را در هر بلاک خود ذخیره کند اما بیت‌کوین‌دایموند این عدد را به هشت مگابایت رسانده است و دسترسی بسیاری راحت‌تری را به کاربر داده است.
 • عرضه بیشتر: بیت‌کوین به طور کل تنها ۲۱ میلیون توکن را ارائه کرده است و این در حالی است که بیت‌کوین‌دایموند ۲۱۰ میلیون توکن به کاربرها ارائه کرده است و در تلاش است که به قیمت پایین و ثابتی برای توکن‌های خودش برسد.
 • استخراج آسان: استخراج‌کننده‌ها به ازای فعالیت‌هایی که در بلاک‌چین دارند، پاداش می‌گیرند. در پلتفرم بیت‌کوین استخراج کار آسانی نیست و نیازمند سیستم‌هایی است که قیمت بالایی دارند و گرما و برق زیادی را برای کاربر ایجاد می‌کنند و این یعنی هر کاربری نمی‌تواند استخراج را برای خود انجام دهد. Bitcoin Diamond کار خود را راحت کرده است و برای کاربرها یک استخراج آسان را به وجود آورده است. به طوری که هر کاربر می‌تواند با GPU شخصی خودش یا همان گرافیک، استخراج را انجام دهد.

امنیت BCD

یکی از دلایلی که بلاک‌چین را میان کاربرها بسیار محبوب کرده است امنیت آن است. سیستم‌هایی مانند فیسبوک یا ویزا اطلاعات کاربر را به چند دیتابیس محدود می‌کنند و در آنها نگهداری می‌کنند. این یعنی اگر یک هکر بتواند یک راه نفوذ به این دیتابیس را پیدا کند، اطلاعات چندین هزار کاربر به دست هکر می‌رسد. اما بلاک‌چین دو روش را برای امنیت خود در نظر گرفته است. اولین کار این است که این شبکه اطلاعات کاربر را میان هزاران سیستم رد و بدل می‌کند و درون این سیستم‌ها اطلاعات را از طریق کد‌های کامپیوتری رمزنگاری می‌کند. این یعنی هکر به هیچ عنوان نمی‌تواند راهی برای نفوذ پیدا کند. البته برخی از کاربرها امنیت بیت‌کوین را نقد کرده‌اند زیرا‌ تراکنش‌های بیت‌کوین قابل مشاهده است و سازمان‌های ملی می‌توانند اطلاعات شخصی کاربر را به دست آورند. این در حالی است که اکثر کاربرهای ارزهای دیجیتالی به دنبال ناشناس بودن هستند.

Aeternity بلاک چین ارزهای دیجیتال بیت کوین 0X Electroneum

تیم بیت‌کوین‌دایموند در ابتدا به دنبال امنیت بالای اطلاعات کاربرها بود اما طی تحقیقاتی که به دست آورد این امر را ناممکن دانست. البته این دلیل بر نا امن بودن پلتفرم نیست. آنها معتدند که در آینده توسط دولت‌ها قوانینی مطرح می‌شود که در آن امنیت بالا و ناشناس بودن کاربرها در دنیای ارزهای دیجیتال منع می‌شود و همچنین کسب و کار‌ها و صرافی‌ها دیگر ارزهای دیجیتالی که دارای امنیت بالا هستند را در پلتفرم خود قرار نمی‌دهند. چنین خبری باعث شد که طرفداران ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده ناراحت شوند.

سو استفاده از BCD

یکی از معایب فورک‌های جدید این است که کاربرها در استفاده اولیه از آنها نمی‌دانند دقیقا چه کاری را باید انجام دهند و از همه مهم‌تر اینکه نمی‌دانند باید آنها را در کجا نگهداری کنند. همین باعث می‌شود که کلاهبردارانی در این میان والت‌های تقلبی را ایجاد کنند که مثلا از فورک جدید پشتیبانی می‌کند. کاربرها برای اینکه بتوانند ارز جدید فورک را به طور رایگان دریافت کنند، بیت‌کوین خود را در چنین والت‌هایی قرار می‌دهند که بعد از مدت کوتاهی دسترسی شان به توکن‌های بیت‌کوین قطع می‌شود و در حقیقت دارایی خود را از دست می‌دهند. زمانی که با چنین فورک‌هایی آشنا می‌شوید دقت کنید که از یک والت امن مانند Coinbase استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که والت شما از فورک پشتیبانی می‌کند. اگر هیچکدام از این راه‌ها را هم متوجه نشدید به خود سایت فورک مراجعه کنید و از والت‌هایی که در آنجا مطرح شده است استفاده کنید.

مزایا و معایب بیت‌کوین‌دایموند

تیم بیت‌کوین‌دایموند مانند دیگر فورک‌ها به بیت‌کوین علاقه مند است اما سعی می‌کند که در فورک خود، امکانات جدیدی را به کاربرها ارائه دهد و خودشان را یک قدم از بیت‌کوین جلو‌تر قرار دهند. در بخش زیر می‌توانید مزایا و معایب بیت‌کوین‌دایموند را مشاهده کنید.

مزایا:

 • Bitcoin Diamond دارای بلاک‌های سریع‌تر و بزرگ‌تری است که می‌توانند پردازش راحت‌تری برای کاربرها داشته باشند و همچنین‌تراکنش‌های بیشتری را برای کاربرها انجام می‌دهند.
 • بیت‌کوین یک استخراج سخت را برای کاربرها فراهم کرده است اما استخراج بیت‌کوین‌دایموند کار ساده‌ای است و می‌توان با گرافیک سیستم‌های خانگی هم بیت‌کوین‌دایموند را استخراج کرد‌.
 • بیت‌کوین ‌تراکنش‌های زیادی انجام می‌دهد اما زمانی که با بیت‌کوین‌دایموند مورد مقایسه قرار می‌گیرد، سرعت کمتر و کارمزد بیشتری را در برابر بیت‌کوین‌دایموند دارد که همین باعث می‌شود کاربرها بیت‌کوین‌دایموند را‌ترجیح دهند.

معایب:

 • بیت‌کوین‌دایموند با توجه به اعتقادات خود و آینده نگری که دارند تلاشی برای افزایش سطح امنیت کاربرها نکرده‌اند و همین باعث شده است که بسیاری از کاربرهایی که به ارزهای رمزنگاری شده علاقه دارند، از بیت‌کوین‌دایموند دور شوند.
 • آنها به کاربرهای خود وعده یک الگوریتمی ‌به نام Lightning را در شبکه‌شان داده‌اند اما هنوز نتوانسته‌اند آن را اجرایی کنند که این باعث می‌شود حریم شخصی کاربرها ضعیف شود.
 • کاربرها به اعتماد نیاز دارند. هنوز کسی از هویت اصلی تیم بیت‌کوین‌دایموند جز لقب شان اطلاعی ندارد و حتی در هنگام معرفی کاربرها اعتقاد داشتند که این فورک یک کلاهبرداری است. بیت‌کوین‌دایموند برای اینکه بتواند خودش را دنیای ارزهای دیجیتال پایدار نگه دارد باید اعتماد کاربرهای خود را جلب کند.
جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ