سرمایکس
video thumb

در جلسه علنی SEC و CFTC حول مبحث بلاک چین و ارزهای دیجیتالی چه گذشت؟

دیروز، ششم فوریه، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و کمیسیون معمالات آتی (CFTC) این کشور به همراه کمیته جرائم بانکی، مالی و مرتبط با مسکن، در ساختمان اداری سنای امریکا واقع در شهر واشنگتن گرد هم آمدند و برای دو ساعت حول مبحث بلاک چین و ارزهای دیجیتالی به اعلام نظرات خود پرداختند. علاوه بر بیانیه‌های خوانده شد، روز گذشته شاهد انتشار بخش‌هایی از آنها بودیم. پس از اتمام این جلسه یک امیدواری بزرگ در بین علاقه مندان پدیدار شد. در ادامه با ارزجو همراه باشید.

پیش اظهارات

در جلسه علنی SEC و CFTC چه گذشت؟ / امید به احیای بیت کوین

«کریستوفر جیانکارلو»

«کریستوفر جیانکارلو»، مسئول کمیته CFTC که به سهم از این کمیته صحبت می‌کرد، رویکرد مثبتی را از ارزهای دیجیتالی

در نمونه‌ای مشابه از قانون‌گذاری‌ها و تدوین آئین‌نامه‌ها می‌توان به اینترنت اشاره کرد که به‌وسیله آن تغییرات شگرفی درزمینه اجتماعی تمام مردم دنیا به وجود آمد. طی بیست سال، قانون‌گذاری‌ها هیچ ضرری را به بدنه اینترنت وارد نکردند. همیشه و همیشه حمایت از تکنولوژی‌های مبتنی بر اینترنت مفید و ضروری است. نوآوری‌هایی که از اینترنت نعشت گرفتند بر تمام جنبه‌های زندگی آمریکایی‌ها اثرگذار بودند. از حمل‌ونقل گرفته تا پیشرفت‌های پژوهشی می‌توان نقش آنها را مشاهده کرد. استفاده از عبارت «هیچ ضرری» کاملاً برازنده این رویکردهاست. این تعریف دقیقاً برای تکنولوژی‌های غیرمتمرکز (DLT) ها نیز صدق می‌کند.

علیرغم این دیدگاه مثبت، جیانکارلو از لزوم قانون گذاری‌های شدیدتر بر عرصه ارزهای دیجیتالی تاکید داشت تا به این وسیله جلوی کلاه‌برداری های احتمالی گرفته شود. اما در بخش پایانی صحبت‌های خود از باز کردن فضا توسط SEC و CFTC سخن گفت:

همان‌طور که در مورد اینترنت آن را تجربه کردیم، این تکنولوژی را نمی‌توان محو کرد. ارزهای دیجیتال نگاه ما به نحوه پرداخت‌ها و پروسه‌های سنتی مالی و همچنین فعالیت‌ها اقتصادی‌مان را به‌کلی تغییر دادند. نادیده گرفتن چنین توسعه‌هایی باعث از بین رفتن آنها نخواهد شد و از طرفی پاسخ مناسبی هم به‌عنوان یک قانون‌گذار در قبال آنها نخواهد بود.

در جلسه علنی SEC و CFTC چه گذشت؟ / امید به احیای بیت کوین

«جی کلایتون»

«جی کلایتون» اما به‌عنوان مسئول کمیته SEC دیدگاهی به این روشنی نداشت. صد البته او از نقش این ارزها در دنیای اقتصادی امروز نیز غافل نشد:

اگر بخواهم واضح صحبت کنم باید بگویم که چنین توسعه‌هایی برای تکنولوژی‌های اقتصادی، سر و سامان دادن به سرمایه‌ها، ایجاد زمینه‌های مطمئن سرمایه‌گذاری بزرگ حتی آنهایی که در وال‌استریت کار می‌کنند بسیار خوب خواهد بود. از دیدگاه یک قانون‌گذار این توسعه‌ها ما را قادر می‌سازد تا به‌صورت مؤثرتری تراکنش‌ها، دریافتی‌ها و سرمایه‌ها و دیگر فعالیت‌های اقتصادی را زیر نظر داشته باشی تا به اهداف خودمان در مورد بازار برسیم. از طرفی یکی از مأموریت های مهم و ضروری به‌عنوان یک مرجع، تأمین امنیت سرمایه‌گذاران است.

او در ادامه در مورد تله‌های موجود در بازار نیز صحبت کرد:

درعین‌حال با نگاه به امیدبخش بودن این تکنولوژی، کسانی که پول‌های خود را، که از راه‌های آسانی نیز به‌دست نیامده،  در حدود قانونی سرمایه گذاری می‌کنند حق برخورداری از مصونیت ها را هم دارند که تحت عنوان قانون برای آنها فراهم می‌شود. این وضعیت نیازمند ارائه جلب تمرکزها قبل از اینکه بسیار دیر شود خواهد بود. از طرفی با وجود شوق و هیجان برای شرکت در چنین سرمایه گذاری‌هایی، کلاه‌برداران و افراد سودجو به دنبال سو استفاده از همین هیجان‌ها هستند. 

جیانکارلو در صحبت‌های خود تنها یک بار از کلمه ICO استفاده نمود و این در حالی است که کلایتون این کلمه را ۱۳۲ بار در صحبت‌های خود تکرار نمود.

طی تحقیقاتی که اخیراً صورت گرفته ده درصد از تمام ICOها به دلایل مرتبط با حملات هکرها از بین رفته‌اند؛ این موضوع به‌عنوان ترسی از جانب کلایتون مطرح شد و وی در صحبت‌های خود اعلام کرد که نگران از دست رفتن سرمایه‌های سرمایه گذاران به این دلایل است. او حتی در بخشی از صحبت‌های خود به ممنوعیت فعالیت‌های تبلیغاتی ICOها در فیس‌بوک اشاره کرد:

لازم به ذکر است که اخیراً یکی از شبکه‌های اجتماعی فعالیت‌های تبلیغاتی ICOها و ارزهای دیجیتالی را ممنوع کرده است که از این بابت از آنها کمال تشکر را دارم.

کلایتون در ادامه به تمجید از بلاک چین و تکنولوژی‌های غیرمتمرکز پرداخت و ابراز امیدواری کرد که روزی حدومرزهای مشخصی برای ICOها ایجاد شود:

ما باید با آغوش باز از پیشرفت‌های تکنولوژی استقبال کنیم. حال چه بهتر که این تکنولوژی‌ها برای مصارف اقتصادی نیز کاربرد داشته باشد اما نه با زیر پا گذاشتن حدود ما که پیش‌تر ثابت شده که تنها برای حفظ منافع سرمایه گذاران ایجاد گشته‌اند.

دیدگاه کلی

کلایتون در صحبت‌های خود اشاره کرد که او و جیانکارلو رابطه بسیار قوی را ایجاد کرده‌اند و خواهان همکاری‌های بیشتر در زمینه ایجاد یک چهارچوب مشخص در زمینه ارزهای دیجیتالی‌اند. به‌عبارت‌دیگر آنها به دنبال ایجاد یک شیب‌اند که از ICOها شروع می‌شود و پس از عبور از ارزهای دیجیتالی به سرویس‌های غیرمتمرکز می‌رسند. سرویس‌های غیرمتمرکز نیازمند کمترین قانون گذاری هستند و هر کمیته نیز به نظر می‌رسد خواهان تشویق همگان به همین سمت‌اند. ICOها اما روی دیگر سکه‌اند که بیشترین قانون گذاری و نظارت را نیاز دارند؛ ارزهای دیجیتالی نیز در وسط این شیب قرار دارند و نیاز است تا در مقابل کلاه‌برداران و شیادان محافظت شوند.

جلسه امروز

در جلسه علنی SEC و CFTC چه گذشت؟ / امید به احیای بیت کوین

جلسه امروز به وجود بیانات مثبت جیانکارلو و کلایتون، یک خبر بد برای ICOهای متخلف بود.

کلایتون این مباحث را به سه شاخه ارزهای دیجیتالی، تکنولوژی‌های غیرمتمرکز و ICOها تقسیم‌بندی کرد. همان‌طور که قبلاً گفت شد، کمیته وی به دنبال توسعه DLT و ارزهای دیجیتالی است و از طرفی خواهان وضع آئین نامه‌های بیشتر به منظور نظارت بر ICOهاست.

جیانکارلو در صحبت‌های خود بسیار بی‌پروا عمل کرد و در بخشی از بیانیه خود اعلام کرد:

ما به این نسل، اعتماد به علایقشان درزمینه ارزهای دیجیتالی را بدهکاریم و کسانی را که با آن مخالفت می‌کنند تنبیه خواهیم کرد.

او در موردعلاقه نسل امروز به بیت کوین و تمایل به سرمایه‌گذاری در این زمینه نیز صحبت‌هایی را به میان آورد تا جایی که صفحه رسمی لایت کوین در توییتر نوشت:

جیانکارلو در مورد سه فرزند خود صحبت می‌کرد که در مورد ارزهای دیجیتالی خوش بین‌اند و به آنها علاقه دارند. او همچنین تاکید کرد که با آغوش باز از ارزهای دیجیتالی استقبال می‌کند. چیزهای بسیار خوبی در این جلسه رد و بدل شد. از این همین رو می‌توانیم از بچه‌هایش به خاطر این صحبت‌های تشکر کنیم.

جیانکارلو همچنین خبر از یک موسسه مخصوص در کمیته برای برسی ارزهای دیجیتالی خبر داد. او تأکید کرد که دانش در این زمینه، مهم ترین بخش در تعامل به آن است.

سناتور «کراپو» به چندین موسسه اشاره کرد که حوزه‌هایی قضایی در مورد ارزهای دیجیتالی ایجاد کرده‌اند. او اضافه کرد که «شاید ایجاد مقامات و مراجع جدید در این زمینه بیش‌ازپیش نیاز باشد» اما قبل از رسیدن به این مرحله نیاز است تا آنها دانش خود را در مورد ارزهای دیجیتالی بالا ببرند. کلایتون به‌صورت خلاصه در مورد مشکلات مالی برای ایجاد چنین زمینه‌هایی صحبت کرد. 

هنگامی‌که کراپو در مورد ارزش بیت کوین از جیانکارلو سؤال کرد او در جواب گفت: «اگر بیت کوینی در کار نباشد، تکنولوژی‌های غیرمتمرکزی هم در کار نخواهند بود.» هم جیانکارلو و هم کلایتون از ضرورت وجود بیت کوین برای تکنولوژی‌های غیرمتمرکز آگاه بودند و امیدوار بودند که بدون ضرر زدن به هیچ بخشی باعث پیشرفت آن شوند. جیانکارلو گفت که بیت کوین به صفر میل نخواهد کرد چرا که ارزش بیت کوین با استخراج درهم‌آمیخته است.

صحبت‌های چندانی در مورد مباحث مالیاتی نشد. کلایتون و جیانکارلو اجازه صحبت در مورد مسائل دولتی را نداشتند و از همین رو مسئله استفاده ونزوئلا از ارزهای دیجیتال به  عنوان راهی برای دور زدن تحریم‌ها بی نتیجه ماند.

کلایتون صحبت‌های کمی را نیز حول محور آئین نامه‌های موجود مطرح کرد ولی گفت که در حال حاضر به‌طور کامل آماده نشدند ولی در آینده حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت.

در پایان سناتور «وارن» از کلایتون پرسید که می‌توان ICOها امن‌تر کرد یا نه. کلایتون نیز در جواب گفت که بسیاری از آنها در حال حاضر ناقض قوانین‌اند و باید حواسشان را بیشتر جمع کنند چراکه کمیته قصد دارد تا در آینده‌ای نزدیک برسی های جامع‌تری را در مورد این نقض‌ها انجام دهد.

بر اساس گفته‌های جیانکارلو و کلایتون بهتری راه حل‌ها به شرح زیر هستند:

  • بالا بردن دانش عمومی در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتالی
  • استفاده از محدوده‌های قضایی در مورد بازارهای آینده بیت کوین و ضبط گزارش ها بازار به‌منظور جلوگیری از آسیب‌های احتمالی
  • استفاده از مراجع قضایی به‌منظور مقابله با کلاه‌برداران و ICOهایی و همچنین ارزهای دیجیتالی بی‌ارزش که به شکل هرمی کار می‌کنند.

به‌طور خلاصه، این جلسه حاوی پیامی بود که در آن ایالات‌متحده درست مانند زمانی که به اینترنت اجازه شکوفایی داد به ارزهای دیجیتالی نیز این اجازه را می‌دهد و این کشور باید در تمام زمینه‌های به‌نوعی رهبر تبدیل شود. از طرفی تمام مشترکان این بازار صحبت‌های مطرح شده را بسیار خوب و مفید توصیف کردند به‌طوری دریکی از پست‌های توییتری می‌توان دید:

جاینکارلو به گروهی از سناتورها گفت دست نگه‌دارید.

قیمت

در جلسه علنی SEC و CFTC چه گذشت؟ / امید به احیای بیت کوین

خبرهای امیدوار کننده از این جلسه باعث تاثیر در قیمت های شد و ارزهای دیجیتال پس از یک سقوط آزاد، رشد مثبتی را تجربه کردند. بیت کوین، اتریوم و ریپل در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۲۰ درصد رشد قیمت داشتند و این در بعضی از آلت کوین های بالای جدول به ۵۰ درصد هم رسید.

حجم کل بازار که روز گذشته به ۲۸۶ میلیارد دلار سقوط کرده بود امروز با رشدی بزرگ به بالای ۳۸۰ میلیارد دلار افزایش یافت.

 

برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی و خرید و فروش این ارزها به سایت arzjoo.com مراجعه کنید و از مشاوره کارشناسان تیم ارزجو در این امر بهره ببرید.
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version