سرمایکس
video thumb

آیا «اسنور» (Schnorr) می تواند در فرایند کلی بیت کوین تغییر ایجاد کند؟

لیست عناوین این مطلب

 هرروز شاهد انتشار اخبار جدیدی از فناوری‌هایی هستیم که هدف نهایی آنها هر چه‌بهتر کردن کدهای بیت کوین‌اند. با شدیدتر شدن این رقابت میان توسعه‌دهندگان مختلف، قیمت بیت کوین نیز به فراخور آن افزایش خواهد یافت و از طرفی با بالاتر رفتن قیمت این ارز، بازار ارزهای دیجیتالی

در جدیدترین فناوری‌هایی که به‌منظور بهبود کدهای عملکردی بیت کوین و تغییر در فرایند کلی بیت کوین در دست توسعه است می‌توان به «اسنور» (Schnorr) اشاره نمود. این تکنولوژی به‌منظور حل مشکلاتی نظیر پر شدن فضای بلاک چین و کارمزدهایی که گاها بیش‌ازحد معمول هستند، ارائه‌شده است. اسنور در نظر دارد تا با استفاده از یک طرح جدید فضای بیشتری را در بلاک چین بیت کوین فراهم کند و از همین رو باعث سریع‌تر شدن هر چه بیشتر تراکنش‌های می‌شود.

بنا بر گفته‌های توسعه‌دهنده این تکنولوژی، «یانیک سورین»، به‌وسیله اسنور بیست تا سی درصد در فضای تراکنش‌های بیت کوین

اسنور و نرم‌افزارهایی که بر پایه آن در دسترس بلاک چین بیت کوین قرار می‌گیرد، امیدهای بیشتری را در رابطه شبکه بیت کوین و مشکلات آن زنده می‌کند. همان‌طور که قبلاً اثبات‌شده است، هر بهبود کارآمدی در این شبکه برای بیت کوین سودمند خواهد بود.

آیا اسنور می‌تواند راه نجات بیت کوین باشد؟

صد البته همین‌طور خواهد بود چراکه رسیدن به اتفاق‌نظر در جامعه بیت کوین مبنی بر استفاده از تکنولوژی‌های جدیدتر، ارزان و سریع‌تر و همچنین فناوری‌هایی که کار کردن با آنها ساده‌تر باشد، گواهی بر این ماجرا است. از جمله این اقدامات می‌توان به پیوستن به شبکه FIBRE، اقدامات مرتبط با بحث‌های همتا به همتا و از همه آنها جاه‌طلبانه‌تر، مسئله استفاده از شبکه لایتنینگ، نام برد.

اما اسنور مورد توجه بسیاری از مشهورترین توسعه‌دهندگان بیت کوین قرار گرفته است. از طرفی استفاده از سگویت که بالاخره در شبکه بیت کوین راه‌اندازی می‌شود، و از طرف دیگر بهبودهایی که به‌واسطه آن در بحث‌های حریم شخصی و امنیت و کاهش اسپم‌های موجود در شبکه، همه و همه باعث می‌شوند تا این تکنولوژی قدمی بسیار مثبت در جهت ارائه خدماتی بهتر از جانب بیت کوین باشد. 

«جوناس نیک» از جمله کسانی بود که اعلام کرد در تکنولوژی‌هایی مانند «بلاک استریم» که باعث بهبود امنیت شبکه بیت کوین می‌شوند، تمرکز بیشتری دارد. در سمت دیگر همکاری چنین فناوری‌هایی همگام با دیگر نمونه‌های مشابه فرصتی را فراهم می‌آورد که بیت کوین بیش از پیش به سمت جلو گام بردارد. 

او با اشاره به نمونه‌هایی از توسعه‌هایی که به‌منظور بهبود قراردادهای هوشمند بیت کوین انجام‌شده افزود:

به‌کارهایی که در جهت تحقق هدف بهبود شرایط قراردادهای هوشمند و عملکرد آنها به شکل یک تراکنش ساده در روی بلاک چین، انجام  می‌شوند اهمیت ویژه‌ای قائل هستم. اسنور نیز هم سو با MAST، «تپروت» و «گرفتروت» می‌تواند نقش ویژه را در این جهت ایفا کند.

حملات زیرکانه

ازآنجایی‌که تکنولوژی ذکرشده از سال ۲۰۱۲ در دست توسعه است، امیدهای زیادی نیز پیرامون آن وجود دارد و بسیاری از مدت‌ها قبل انتظار ظهور و وارد شدن آن به مرحله کاربردی را می‌کشیدند.

این مسئله می‌تواند برای عده جالب باشد که چرا این میزان از وقت برای توسعه چنین فناوری‌ای صرف شده، اما آن دسته از افراد که با بلاک چین و مسائل مرتبط آشنایی دارند، می‌دانند که چنین تأخیر هایی در بهره برداری از این فناوری‌های چندان هم تعجب بر انگیز نیست. اول اینکه توسعه‌دهندگان زیادی در زمینه کریپتوگرافی و علم برنامه‌نویسی کریپتوکارنسی ها و بلاک چین کار نمی‌کنند و از این بابت کمک‌های دریافتی برای توسعه هر چه بیشتر اسنور بسیار کم  بوده است.

دوم، از آنجایی که اسنور با بیش از صد میلیارد دلار بیت کوین سر وکار دارد، نمی‌توان آن را بدون آزمایش‌های دقیق و سخت گیرانه روانه بازار کرد. هر دوی این موارد در نهایت باعث کند شدن روند انتشار آن شدند. 

به گفته «پیتر وایلی» از بنیان‌گذاران بلاک استریم، اسنور با چالش‌های بسیاری در طول این سال‌ها دست و پنجه نرم کرده است که شاید بسیاری از آنها از دید عده کثیری از طرفداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی دورمانده است. به عنوان مثال وایلی و  دیگر توسعه‌دهندگان با نوعی حمله در ساختار اسنور مواجه شدند که درنهایت منجر به ثبت و انتشار اوراقی شدند و در آن از تمهیدات مناسب برای جلوگیری از اتفاق دوباره آنها شد. اما هیئت آکادمیکی که قرار بود این اوراق را تائید کند، اقدام به رد آنها کرد و خواستار ارائه نوع بهتری از آن شد. همین مسئله باعث شد تا سورین به‌عنوان توسعه دهنده در شرکت ANSSI مشغول به کار شود.

او در این رابطه می‌افزاید:

من متوجه شدم که هیئت در مورد طرح ارائه‌شده مطمئن نبودند و آن را به نوعی فاقد برسی های امنیتی لازم می‌دانستند. ازآنجایی‌ که امنیت قابل‌ اثبات زمینه اصلی فعالیت من است و پیش‌تر نیز بر روی اسنور کار کرده‌ام، تماس‌هایی با پیتر وایلی داشته‌ام.

وایلی نیز با ارسال گزارش‌های مورد نیز و همراه با «جورج مکسول» از «بیت کوین کور» و «اندرو پولسترا» از بلاک استریم، بر روی ساختار با امنیت بیشتر مشغول به کار شدند. پس این اتفاق اما، مشکلات بیشتری سر بیرون آوردند.

بخش دیگری که پتانسیل حمله به آن وجود داشت توسط مهندس بلاک استریم، «راسل او کانر» یافت شد. به‌وسیله این بخش، کاربران اجازه پیدا می‌کردند تا بیت کوین‌هایی که به‌وسیله اسنور جابجا شده بودند را بدزدند. وایلی در طی ارائه راه‌کار این مشکل گفت:

چیزی که بتوان از این اتفاق یاد گرفت یا حداقل شخص من می‌تواند یاد بگیرد این است که، حملاتی از این قبیل می‌توانند به‌قدری زیرکانه اجرا شوند که آن‌قدرها واضح به نظر نرسند.

روند و سیاست‌ها

باوجود بهبود و رفع بخش‌های آسیب‌پذیر و ضعیف‌تر، کار بر روی بهبود اسنور همچنان ادامه دارد. چندین پروپوزال بهبود بیت کوین دراین‌باره برگزارشده‌اند و در دست برسی هستند. و به‌محض اتمام کار بر روی آنها می‌توانند بستری امن را برای کارکرد شماهای جدید به وجود بیاورند و از طرفی راه را برای اجرا آنها در شبکه بیت کوین به ما نشان دهند. در روی دیگر سکه، باعرضه این قبیل کارها، افراد مختلفی می‌توانند به برسی آنها پرداخته و در نحوه کاربرد آنها تغییرات لازم را به وجود آورند.

از طرف دیگر با وجود روند کد نویسی طولانی، آزمایش فاز (Fuzz Testing) آنها زمان‌بر خواهد بود. منظور از آزمایش فاز، انتخاب کدها و داده‌های مشخص و در تعداد بالا خواهد تا از این طریق اطمینان حاصل شود که جواب آزمایش همیشه نتیجه‌ای یکسان به همراه داشته باشد.

ازآنجایی‌که شما این کار را صدها بار در ثانیه انجام می‌دهید و تا مدت‌های بالایی نیز ادامه پیدا می‌کند، این قبیل آزمایش‌ها دورنمای بسیاری خوبی از باگ‌های پنهان به ما می‌دهد.

ما هنوز مشکلی را یافت نکرده‌ایم، بااین‌حال اعتمادمان را تقویت می‌کنیم. 

برای خرید و فروش ارزهای دیجیتالی و سرمایه گذاری در این زمینه به سایت معتبر و مطمئن  arzjoo.com مراجعه کنید.
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version