سرمایکس
video thumb

آموزش استفاده از تکنولوژی نوپای شبکه‌ی لایتنینگ

گویی که روزهای ابتدایی تولد بیت کوین دوباره در حال وقوع هستند؛ کانال‌هایی که فقط توسط دعوت‌نامه می‌توان به آنها ملحق شد، کلماتی بیگانه و نو و هشدارهایی که در همه بخش‌ها دیده می‌شود. چیزهایی که در سروکار داشتن با تکنولوژی نوپای شبکه‌ی لایتنینگ به آنها برخورد می‌کنیم. فناوری‌ای که قرار است بر مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین نائل آید و در ظرفیت این ارز دیجیتالی تأثیر بگذارد. تا به اینجا اما، کارش کمی سخت بوده.

یکی از توسعه‌دهندگان دراین‌باره می‌نویسد:

اگر ندانید که چطور داده ها را کامپایل کنید کار کند می‌شود و شاید در نهایت تلاش زیادی لازم باشد.

به بیان ساده‌تر، لایتنینگ در مراحل ابتدایی و خطرناک خود قرار دارد. اما قول‌هایی که این تکنولوژی به کاربران داده چیزی نیست که بتوان به راحتی از خیر آنها گذشت؛ تراکنش‌های آنی و کارمزدهایی نزدیک به صفر!

شرکت‌هایی مانند «بلاک استریم» پیش از این نیز برای به کار گیری لایتنینگ

در وب‌سایت بلاک استریم می‌توانید بخوانید:

به دنیا نشان دهید که اولین نفراتی بودید که از لایتنینگ در شبکه اصلی (mainnet) استفاده کردید و از آن برای خریدهای خود بهره بردید.

به عقیده بسیاری از منتقدین، قرار دادن سرمایه‌ها و پول خود در معرض خطراتی که در استفاده از آن وجود دارد درست نیست. به گفته آنان، راه‌های دیگری نیز برای مشارکت در یک شبکه نو پا، بدون پذیرفتن چنین ریسک‌هایی، وجود دارد.

دو حالت برای کار با شبکه لایتنینگ وجود دارد. وارد شدن در محیط‌های آزمایشی یا تست نت (کاری که توسعه‌دهندگان لایتنینگ در حال انجامش هستند) یا به جان خرید ریسک از دست رفتن پول در شبکه اصلی; زیرا همانطور که گفتیم این شبکه هنوز آماده بهره برداری کامل نیست . در ادامه قصد داریم تا راهنمایی‌های جامعی را در برای کسانی داشته باشیم که می‌خواهند جزو اولین نفراتی باشند که از این شبکه استفاده می‌کنند.

شبکه تست لایتنینگ را امتحان کنید

تکنولوژی نوپای شبکه‌ی لایتنینگ
تکنولوژی نوپای شبکه‌ی لایتنینگ

تست نت یا شبکه تست یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به‌راحتی به شبکه متصل شد و سازوکار آن را به صورت عینی لمس نمود. از طرفی وجود کلاینت‌های متنوع برای سیستم‌های عامل مختلف، از ویژگی‌هایی است که راحتی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

به‌علاوه قابلیت که در آن نیازی به استفاده از بیت کوین

به‌طورکلی استفاده از شبکه تست نت، پنج گام اصلی دارند که عبارت‌اند از:

۱- برای شروع تعدادی کیف پول معرفی‌شده که می‌توانید یکی از آنها را دانلود نمایید. «زپ» (Zap) و «لایتنینگ لبز» (Lightening Labs) برای نسخه‌های ویندوزی، «ای کلایر ولت» (Eclair Wallet) برای نسخه‌های اندرویدی و سایت htlc که نیاز به دانلود ندارد، از جمله این کیف پول‌ها هستند. به یاد داشته باشید که نسخه‌های مخصوص ویندوزی نیازمند همگام‌سازی با شبکه تست بیت کوین هستند که ممکن است چند ساعت به طول بیانجامد.

۲- به‌منظور فرستادن بیت کوین‌های آزمایشی به آدرس کیف پولی که قصد ارسال به آنرا دارید، نیاز به ایجاد یک کانال خواهید داشت که کمی محیط نا آشنایی خواهد داشت. ابتدا فروشگاه تست را که درخواست خرید از آن را دارید انتخاب می‌کنید. گزینه‌های مختلفی در این مورد برای شما فراهم‌شده؛ وب‌سایت میزبانی وبلاگ‌ها با عنوان Yalls که توسط «الکس باسوورس»، از توسعه‌دهندگان لایتنینگ، ایجادشده، یک فروشگاه قهوه مشابه استارباکس که توسط تیم ای کلایر ساخته‌شده و همچنین یک فروشگاه بستنی ازجمله فروشگاه‌هایی است که امکان خرید آزمایشی از آنها وجود دارد.

۳- سپس کافی است به وب‌سایت هایی بروید که قصد خرید را دارید و به دنبال آدرس پرداخت بگردید. توجه داشته باشید که دو آدرس برای شما فراهم‌شده. یک آدرس پرداخت (Payment Address) و دیگری آدرس همتا یا peer address.

۴- آدرس همتا را کپی کرده و سپس به کیف پول خود برگردید و آدرس را به contact اضافه کنید. در اینجا کارمزد کمی به عنوان بازگشایی کانال از شما کسر خواهد شد که در محیط تست چیزی در حدود یک دهم بیت کوین شبیه سازی شده است.

۵- به محض اینکه با موفقیت کانال خود را ایجاد کردید، می‌توانید آدرس پرداخت را وارد نمایید و مبلغ دلخواه را پرداخت کنید تا به صورت آنی تراکنش انجام بپذیرد.

طبق گفته بررسی‌های انجام شده، این وب‌سایت توانسته تا تراکنش را با موفقیت انجام دهد؛ در طول انجام آزمایش تنها یک بار با مشکل روبه‌رو شده بود، آن‌هم زمانی بوده که بخش اعظمی از نودهای تست در دسترس نبوده‌اند.

پذیرفتن ریسک‌های انجام چنین کاری بر روی شبکه اصلی

تکنولوژی نوپای شبکه‌ی لایتنینگ
تکنولوژی نوپای شبکه‌ی لایتنینگ

قبل از انجام این کار به یاد داشته باشید که با این کار امکان دارد که در هنگام ارسال بیت کوین‌ها، آنها را از دست بدهید.

این مسئله نه تنها باعث خواهد شد تا باقی‌مانده کیف پول شما کم شود، بلکه توسعه دهندگان لایتنینگ را نیز ناراحت می‌کند چرا که با بیشتر شدن افراد حاضر در شبکه اصلی، به روز رسانی‌ها نیز رفته‌رفته پیچیده‌تر می‌شوند.

هفت قدمی که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد به شما کمک خواهند کرد که کار خود را آغاز کنید:

۱- راحت‌ترین راه برای رسیدن به شبکه اصلی لایتنینگ استفاده از c-lightning است که توسط بلاک استریم ایجادشده. بلاک استریم از طریق وب‌سایت خود در این لینک، راهنمایی‌های لازم را برای کاربران فراهم آمده و تمامی راه‌ها دارای جزئیات مناسبی هستند. تیم‌های توسعه دیگر نیز که بالاتر به آنها اشاره نمودیم، شبکه‌های اصلی مخصوص به خود را دارند اما در آنها به‌صراحت اعلام شده که به واسطه وجود پیچیدگی در کد نویسی‌ها، امکان بروز خطا نیز وجود دارد.

۲- برای اجرای c-lightning شما به سیستم عامل اوبونتو نیاز دارید که ToolKit های مختلفی را نیز باید دانلود نمایید. به‌علاوه دانلود تمامی بلاک چین بیت کوین نیز ضروری است. این مرحله ممکن است چند روز به طول بیانجامد و شما به حدود ۱۷۰ گیگابایت فضا نیاز خواهید داشت.

۳- پس از اتمام مرحله قبلی لازم است تا برنامه‌های ضروری که توسط بلاک استریم اعلام شده‌اند را دانلود نمایید.

۴- در این مرحله دانلود نرم افزار هسته اصلی بیت کوین ضروری است. این نرم افزار از وب‌سایت بیت کوین در دسترس قرار دارد. به علاوه در این وب‌سایت راه‌کاری جامع نیز برای برقراری ارتباطی امن با شبکه نیز قرار گرفته است. به یاد داشته باشید که همگام‌سازی با شبکه بیت کوین و بلاک چین آن ممکن است زمان بر باشد، از همین رو شاید نیاز باشد که رایانه شما یک شب را صرف این مسئله نماید. این زمان بسته به نوع اتصال اینترنت و سرعت آن متغیر خواهد بود.

۵- با اتمام این مرحله و همگام‌سازی با بلاک چین، آماده خواهید بود تا کدهای c-lightning را از گیت هاب نصب کنید. در اینجا با استفاده از نوار دستور (command line) می‌توانید به همتای بلاک استریم متصل شوید تا بدین ترتیب کانال را همگام‌سازی کنید. از طرفی برای استفاده از کلاینت داخلی c-lightning که lightning-cli نام دارد نیاز به مقداری بیت کوین خواهید داشت. برای ایجاد یک آدرس بیت کوین لازم است تا کمی از بیت کوین‌های خود را به یک کیف پول عادی انتقال دهید.

۶- پس از به اتمام رسیدن مرحله قبلی و تائید کامل تراکنش، می‌توانید به وسیله همتای بلاک چین، یک کانال پرداخت را ایجاد نمایید. ابتدا از نوار دستور استفاده کرده تا کلید عمومی بلاک چین را به‌دست آورید تا درست به‌مانند شبکه تست بتوانید کانال خود را ایجاد نمایید. این مرحله کارمزد کمی از شما دریافت می‌کند که چیزی در حدود ۵۰۰ ساتوشی خواهد بود. پس‌ازآن باید تراکنش را تائید نمایید. سه تائید برای باز کردن کانال در این بخش نیاز خواهد بود.

۷- پس از اتمام تائیدیِ ها می‌توانید از lightning-cli برای ایجاد کانال پرداخت جدید استفاده نمایید. در پایان از همین کانال برای انجام پرداخت‌های خود در فروشگاه بلاک استریم استفاده نمایید.

قدم‌های بعدی، صاعقه قوی تری در راه است!

تکنولوژی نوپای شبکه‌ی لایتنینگ
تکنولوژی نوپای شبکه‌ی لایتنینگ

اگر با دیدن قدم‌های بالا تعجب کرده‌اید، جای نگرانی نیست چراکه توسعه دهندگان در تلاش‌اند تا راهی را ایجاد کنند که ساده‌تر بتوانید از آن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که شبکه لایتنینگ در مرحله آلفا قرار دارد و همچنان درحال‌توسعه است از همین رو ساده‌سازی های بسیاری برای آن در آینده عرضه خواهد شد.

برای دسترسی به شبکه اصلی، کیف پول‌های ساده‌تری در راه‌اند تا بدین ترتیب کاربرانی که آشنایی چندانی با دستورنویسی ها ندارند نیز بتوانند از آنها استفاده کنند. راهکارهای دیگری نیز برای انجام هر چه ساده‌تر میکرو تراکنش ها در دست توسعه هستند که توسط اشخاص ثالث منتشر خواهند شد.

ای کلایر نسخه ابتدایی از API لایتنینگ را منتشر کرده که به وسیله آن شرکت‌ها می‌توانند اقدام به ایجاد کانال‌های مخصوص به خود کنند. روند تراکنش‌ها، ارسال بیت کوین به صورت درون زنجیره‌ای (On-chain) و back-end توسط شرکت ای کلایر اداره خواهند شد.

توسعه دهندگانی مانند الکس باسوورس نیز به دنبال راه‌هایی هستند که بتوان بدون ایجاد کانال‌ها، پرداخت‌ها را صورت داد. این روش با زمینه را برای ارزهایی به جز بیت کوین نیز فراهم می‌کند تا با تکنولوژی لایتنینگ همگام شوند.

در پایان باید گفت که این شبکه فعلاً برای کاربران عادی بسیار خطرناک و ناآشنا است ولی امیداست تا در آینده و عرضه نسخه‌های توسعه یافته تر، امکان استفاده آسان کاربران برای پرداخت و انجام تراکنش‌های شان مهیا شود.

برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتالی با مناسب ترین قیمت ها به سایت مطمئن و معتبر ارزجو سر بزنید.
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version