سرمایکس
video thumb

ارتباط استخراج با GPU با کشف زندگی در فضا چیست؟!

Dan Werthimer می گوید:« ما می خواهیم از آخرین مدل GPU ها استفاده کنیم، اما نمی توانیم آنها را در بازار پیدا کنیم».

مدتی است که با توجه به همه گیر شدن ارز های رمزنگاری شده و استخراج آنها، تقاضا برای GPU نیز افزایش یافته است. به گزارش ارز جو و به نقل از بی بی سی، این موضوع مشکلاتی را برای برخی از دانشمندان به وجود آورده است.

gpu mining and astronomy 3 390x220 ارتباط استخراج با GPU با کشف زندگی در فضا چیست؟!

مشکل کمبود GPU

دکتر  Werthimer به بی بی سی گفت:« این موضوع، تحقیقات ما درباره وجود فرا زمینی ها را با محدودیت مواجه می کند؛ ما در تلاشیم تا به این سوال که “آیا در این دنیا تنها هستیم یا نه” پاسخ دهیم».

او می گوید:« ما اخیرا با این مشکل جدید روبرو شده ایم؛ طی سفارشاتی که در چند ماه اخیر ثبت کردیم، متوجه کمبود GPU در بازار شدیم».

همانطور که می دانید، استخراج رمزارز هایی مانند بیت کوین و اتریوم، نیازمند کامپیوتر هایی است که به شبکه جهانی متصل شود. وظیفه این کامپیوتر ها حل مسائل پیچیده ریاضی می باشد. این کار کامپیوتر ها، در واقع بخشی از روند تایید تراکنش هایی است که از طرف کاربران رخ می دهد. از آنجایی که کار استخراج رمزارز ها با گرفتن پاداش همراه است، بسیاری از افراد به سمت این روش برای کسب سود می روند.

تنها کاربرد GPU ها در زمینه بازی و پردازش های تصویری نیست؛ در واقع می توان از آنها برای هر کاربردی که نیاز به پردازش داده های زیادی دارد، استفاده کرد.

استفاده دانشمندان از قطعات مورد استفاده در استخراج

دکتر Werthimer که دانشمند ارشد در مرکز تحقیقات Berkeley Seti است می گوید:« ما در Seti تلاش می کنیم تا بتوانیم بیشترین تعداد ممکن از کانال های فرکانسی را زیر نظر بگیریم؛ چرا که نمی دانیم چه فرکانسی فرستاده می شود و باید بتوانیم تمام مدل های مختلف از سیگنال ها را بررسی کنیم. نمی دانیم که از AM استفاده می کنند یا FM. به همین خاطر، این کار نیازمند قدرت محاسباتی بالایی است».

وی در ادامه گفت که Berkley Seti در برخی از تلسکوپ ها بیش از ۱۰۰ GPU دارد که از آرایه های شنود بسیار بزرگ، داده دریافت می کنند.

این آرایه ها می توانند کوچکترین فرکانس هایی که از جایی دیگر، در منظومه شمسی عبور می کنند را دریافت کنند؛ این فرکانس ها معمولا ناشی از پدیده های طبیعی نظیر از بین رفتن ستارگان است.

gpu mining and astronomy 2 390x220 ارتباط استخراج با GPU با کشف زندگی در فضا چیست؟!

در حال حاضر دانشمندان Seti تلاش می کنند تا ظرفیت های خود برای آنالیز چنین داده هایی را در دو رصد خانه بهبود بخشند. این دو رصدخانه عبارتند از Green Bank در ویرجینای غربی و Parkes در استرالیا؛ اما این دانشمندان با مشکل کمبود GPU مواجه شده اند.

دکتر Werthimer می گوید:« ما پول لازم برای خرید قطعات را داریم، با فروشندگان هم تماس گرفته ایم، اما آنها می گویند موجودی ندارند».

در اواخر سال، با افزایش سود دهی استخراج اتریوم، قیمت GPU ها نیز رشد کرد. این موضوع برای gamer ها ناخوشایند بود. در همان زمان، Nvidia اعلام کرد که خرده فروشان باید تدابیر لازم را بیندیشند تا گیمر ها نیز بتوانند خرید کنند.

در کنفرانس هفته گذشته، مدیر اجرایی شرکت Nvidia به سرمایه گذاران گفت که این شرکت در حال تلاش است تا بتواند نیازهای بازار برای GPU را تامین کند.

جستجوی ستاره

سایر ستاره شناسان رادیویی نیز تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته اند.

گروهی که به دنبال شواهدی از اولین ستاره های جهان بودند، اخیرا با دیدن قیمت GPU های مورد نظرشان شوکه شدند.

Aaron Parsons از دانشگاه کالیفرنیا در Berkeley می گوید:« ما در پروسه گسترش دادن تلسکوپ ها هستیم. ما از بنیاد ملی علوم در آمریکا برای این کار کمک گرفته ایم».

رادیو تلسکوپ Prof Parsons، (Hera)، یک پروژه آمریکایی، انگلیسی و آفریقایی است. این پروژه به منظور گوش دادن و دریافت امواج رادیویی با فرکانس پایین که از گازهای هیدروژنی منتشر می شود، ایجاد شده است. این گاز های هیدروژنی پیش از ایجاد اولین ستاره ها و کهکشان ها نشئت کرده اند.

برای گردآوری داده های جمع آوری شده توسط رادیو تلسکوپ های کوچک Hera، به GPU نیاز است. سه ماه پیش تیم Hera بودجه ای برای خرید GPU دریافت کردند. در آن زمان قیمت هر GPU معادل ۵۰۰ دلار بوده که تا به امروز دو برابر (۱۰۰۰ دلار) شده است.

پروفسور Parsons می گوید:« ما تعداد زیادی از این قطعات می خریم، و در نهایت باید ۳۲۰۰۰ دلار بیشتر هزینه کنیم».

وی همچنین نگران آینده تحقیقات و متوقف شدن آن به دلیل بدتر شدن وضعیت کمبود GPU بود. در تصویر زیر Parsons را در مجموعه رادیو تلسکوپ ها در آفریقای جنوبی می بینید.

gpu mining and astronomy 390x220 ارتباط استخراج با GPU با کشف زندگی در فضا چیست؟!

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version