یک میلیارد بیبی دوج هدیه
video thumb

آن‌چه که توسعه‌دهندگان و سرمایه گذاران در مورد لیسک باید بدانند

در مورد لیسک (Lisk) تصورات اشتباه پدید آمده است. از زمان انتشار لیسک در اوایل سال ۲۰۱۶، سوالات بسیاری در مورد این ارز رمزپایه وجود داشته است. به ویژه، این روزها که لیسک یکی از ارزهای رمزپایه پرطرفدار شده است و با حرکت‌های آسانسوری، ارزش خود را بالا می‌برد. اگر هنوز لیسک را نمی‌شناسید، مطلب “لیسک (Lisk) چیست؟ – راهنمای کامل” را مطالعه کنید. در این مقاله ماینینگ کوین سعی داریم به تصورات اشتباه در مورد لیسک بپردازیم تا اگر قصد سرمایه گذاری یا توسعه برنامه بر روی آن را دارید، شناخت بهتری داشته باشید.

لیسک یکی از ارزهای رمزپایه معروف نسبتاً جدید است. درباره لیسک، سوءتفاهم‌ها و اطلاعات نادرستی وجود دارد. در این بررسی به برخی از برجسته‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

این یکی از تصورات اشتباه در مورد لیسک است. با این توضیحات متوجه خواهید شد که این سخن درست نیست.

زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده نقش مهمی ایفا می‌کند. از سوی دیگر، این درست است که جاوا اسکریپت یک زبان نسبتا ضعیف است و زبان‌های دیگر برنامه‌نویسی وجود دارد که می‌توانستند از آن‌ها استفاده کنند که ماهیت آن‌ها قدرتمند است. آن زبان‌های قوی‌تر باعث می‌شوند که احتمال کدنویسی بد برنامه‌نویسان کاهش یابد. با این حال، این به این معنی نیست که جاوا اسکریپت به طور ذاتی ناامن است و مانند دیگر زبان‌ها برای موارد مهم تجاری به کار نمی‌آید. همچنین، در نهایت کار، تعهد و تخصص توسعه‌دهنده برای نوشتن کد امنیتی مهم‌ترین نکته است.

چند دلیل وجود دارد که تیم لیسک تصمیم گرفت از جاوا اسکریپت استفاده کند. آن‌ها جاوا اسکریپت را انتخاب کردند، زیرا این زبان به طور کلی در تمام فضای وب حضور دارد. جاوا اسکریپت برای هر توسعه‌دهنده‌ای قابل دسترسی است.

همچنین، شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت و گوگل بر روی امنیت و سرعت آن در طیف وسیعی از دستگاه‌های مختلف کار می‌کنند. جاوا اسکریپت برای اضافه کردن عناصر تعاملی تقریبا در هر وب سایتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی، تیم لیسک دسترسی به بلاک چین را با استفاده از گسترده‌ترین زبان در جهان فراهم آورده است. استفاده بیش‌تر، به معنی توسعه‌دهندگان بیش‌تر، و توسعه‌دهندگان بیش‌تر به معنی ارزش بیش‌تر است.

محدودیت جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت دارای یک محدودیت در دقت اعداد بزرگ‌تر از ۳۲ بیت است. با این وجود، این محدودیت به عنوان یک مشکل مطرح نمی‌شود و از زمان آغاز Lisk نیز مشکلی به وجود نیاورده است. تیم لیسک این محدودیت را با انجام محاسبات ریاضی مبتنی بر عدد صحیح در تمام کد بیس خود با استفاده از کتابخانه BigNumber.js اداره کرده است. به طور کلی، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار بلاک چین از API استفاده می‌کنند. همچنین، آن‌ها می‌توانند همان کتابخانه استفاده شده توسط تیم مرکزی لیسک را در موارد مورد نیاز استفاده کنند.

برنامه تیم مرکزی لیسک برای تقویت در صورت لزوم

تیم توسعه‌دهنده اصلی Lisk برای تقویت کد بیس این پلت‌فرم در نظر دارند در صورت لازم، پلت‌فرم را به “تایپ اسکریپت” (TypeScript) منتقل کنند. تایپ اسکریپت نیز نوعی جاوا اسکریپت تقویت شده است. هنگامی که تایپ اسکریپت اجرایی شود، مشکلاتی که معمولا به دلیل کد نویسی ضعیف توسعه‌دهندگان جانبی مرتبط می‌شود، کاهش خواهد یافت. همچنین، آن‌ها برای به دست آوردن حداکثر سرعت و امنیت، در نظر دارند برخی ویژگی‌های اصلی C++ را بازگردانند.

تصورات اشتباه در مورد لیسک - آن‌چه که توسعه‌دهندگان و سرمایه گذاران در مورد لیسک باید بدانند

این هم از آن دسته تصورات اشتباه در مورد لیسک است که پایه و اساس درستی ندارد. Lisk فورک اتریوم نیست، بلکه کد بیس آن از پروژه‌ای به نام “کریپتی” (Crypti) ساخته شده است. کریپتی ۷۵۰ بیت کوین را دو سال قبل جمع‌آوری کرد تا یک پلت‌فرم کاربردی برای بلاک چین ایجاد کند. در نهایت نیز بنیاد کریپتی یک کد بیس ایجاد کرد که نقطه شروع خوبی برای یک پروژه جدید بود. با این وجود، برای توسعه کامل ایده کریپتی منابع مالی و سرمایه اولیه کافی نبود. خوشبختانه، “مکس کوردک” و “الیور بدوز” که امروزه از آن‌ها به عنوان موسسین لیسک یاد می‌شود، پتانسیل آن را دیدند و تصمیم گرفتند که بر اساس آن، پلت‌فرم نرم‌افزاری بلاک چین غیرمتمرکزی را پایه‌گذاری کنند.

این مورد را شاید بتوان جزو تصورات اشتباه در مورد Lisk دانست، هرچند که شما می‌توانید تقریبا هر چیزی را در یک زنجیره جانبی لیسک راه‌اندازی کنید. با این وجود، فضای بلاک چین به اندازه کافی بزرگ است (و بزرگ‌تر هم خواهد شد) تا پذیرای پروژه‌های متعددی برای حل مسائل مختلف باشد. با هم به برخی کاربردهایی که می‌توان از لیسک برای آن استفاده کرد، یا از یک بلاک چین مستقل، نگاهی می‌اندازیم:

  • سیستم شبکه اجتماعی وبلاگی
  • سیستم تراکنش‌های ناشناس
  • سیستم ذخیره سازی غیرمتمرکز

این لیست بسیار بزرگ‌تر از این است و هر روز نیز مواردی اضافه می‌شود. بنابراین، لیسک پتانسیل بالایی دارد تا توسعه‌دهندگان بتوانند بخش بزرگی از کار خود را انجام شده بدانند و فقط بر روی بخش توسعه ایده خود تمرکز کنند.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ