سرمایکس
video thumb

تلگرام پیش از عرضه عموم توکن خود، دومین پیش فروش اختصاصی سکه خود را برگزار می‌کند

تلگرام در حال جذب سرمایه میلیارد دلاری برای راه‌اندازی عمومی شبکه اختصاصی مبتنی بر بلاک چین TON است.

شما باید بی‌باکی پاول دروف را تحسین کنید. طی چند ماه گذشته، مدیر عامل شرکت تلگرام توانسته است ۸۱ سرمایه‌گذار معتبر، از جمله غول‌های بزرگ سیلیکون ولی یعنی سکویا کپیتال (Sequoia (Capital و بنچمارک را متقاعد کند که مبلغ ۸۵۰ میلیون دلار در پیش‌فروش ارز رمزپایه‌ی شرکت تلگرام در مرحله‌ی پیش از عرضه‌ی اولیه‌ی سکه (ICO) به وی بدهند. او در حال حاضر تلاش می‌کند پول بیشتری از سرمایه‌گذاران معتبر جمع‌آوری کند؛ قبل از آنکه عرضه‌ی سکه‌های دیجیتال برای عموم مردم در مقطع دوم مطرح شود.

هفته اخیر، سرمایه‌گذاران ایمیل‌هایی برای توضیح اینکه تلگرام در حال انجام پیش‌فروش خصوصی است، دریافت کردند. این در واقع خبری است که چهار منبع آگاه از جریان این معاملات به پایگاه خبری ورج داده‌اند.

با توجه به اعلام یک منبع، مقدار دقیق مبالغ هنوز مورد بحث است و باید برای تعیین دقیق آن تصمیم‌گیری کنند؛ اما برپایه اعلام دو منبع دیگر، تلگرام تخمین زده است که این میزان سرمایه‌گذاری تقریبا در حدود همان اندازه‌ی سرمایه‌ی دور اول خواهد بود و مجموع این مبالغ به ۱.۶ میلیارد دلار در مرحله‌ی پیش از آغاز ICO برای عموم مردم خواهد رسید. مبلغ پیشنهادی برای تلگرام تا همین جا هم بزرگ‌ترین ICO به‌شمار می‌رود. گفتنی است که رکورد قبلی در این زمینه مبلغ ۲۳۲ میلیون دلار است. تلگرام هنوز اظهار نظری در مورد پیش‌فروش دوم نداشته است. سکویا کپیتال هم موضعی شبیه این در پیش گرفته و بنچمارک نیز به پرسش‌های مطرح‌شده پاسخی نداده است.

مقاله‌ی مرتبط:

تغییر در برنامه‌های تلگرام از آنجا ناشی می‌شود که شرکت به‌ خاطر طرح Telegram Open Network یا TON پیشنهادی خود، تحت نظارت قرار دارد. TON شبکه‌ای بر پایه‌ی وعده‌های تلگرام است که به‌صورت یک اکوسیستم مانند اتریوم با برنامه‌ها، خدمات و فروشگاه‌های مختص خود برای کالاهای دیجیتال و فیزیکی خواهد بود. منتقدان می‌گویند پیشنهاد ابتدایی تلگرام از نظر جزئیات فنی کامل نیست و ارزش‌گذاری بالای تلگرام برای این شبکه، به‌واسطه افزایش تحرک و هیجانات و گمانه‌زنی‌ها است؛ بیشتر از اینکه ناشی از ارزش خود تکنولوژی باشد.

پرسش این است که تلگرام در نهایت و در مجموع چه مقدار پول می‌تواند جمع‌آوری کند؟ برآوردها در این باره متغیر هستند. به‌ نظر می‌رسد که این شرکت به دنبال بازبینی و بهبود اهداف خود است. کارلوس ماسکوئرا، یکی از سرمایه‌گذاران معروف دنیای ارزهای دیجیتال و بلاک چین از Solidus Capital، می‌گوید اعداد و ارقام ارائه‌شده توسط تلگرام در حال تغییر است؛ او نسخه‌های مختلفی از پیشنهادها را از واسطه‌های مختلف ارائه می‌دهد. با توجه به سرمایه‌گذاران متعددی که در اولین پیش‌فروش حضور داشتند، کاهش بهای سکه‌های دیجیتال پیش‌فروش بین ۳۰ تا ۸۰ درصد از قیمت‌های مورد انتظار عمومی بود. ماسکوئرا می‌گوید:

یک ماه و نیم پیش زمینه و فرصت مناسب را برای تلگرام داشتیم. ما از آن گذشتیم؛ زیرا ما دو یا سه شرط و توافق مختلف با همان ICO را دریافت کردیم. هیچ یک از اطلاعات روشن نبود.

شرکت ماسکوئرا برای حضور در دومین مراسم پیش‌فروش دعوت نشده است. با این حال او اظهار می‌کند که از تلاش تلگرام برای جذب بیشتر سرمایه‌گذاری خصوصی تعجبی نمی‌کند. او می‌گوید:

امروزه پیش‌فروش‌ها بسیار بیشتر از فروش کالا سروصدا به‌پا می‌کنند.

 چند نفر از سرمایه‌گذاران به پایگاه ورج گفته‌اند که تلاش تلگرام برای کسب و جذب پول بیشتر در صورتی که تقاضای کافی برای آن وجود داشته باشد، کاملا معقول است. شایع شده بود که در اولین مراسم پیش‌فروش تلگرام، تقاضا بیش از حد معین است و سرمایه‌گذاران سهام اولیه‌ی خود را در همان مراحل اولیه به‌ فروش می‌رسانند؛ در واقع با فروش سهام در دور دوم به سایر متقاضیان، سودهایی تا دو برابر قیمت اولیه‌ی سهام حاصل می‌کنند.

 CNBC گزارش داده است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالت متحده هم نظارت بر ICO-ها را افزایش داده است. این بدین معنی است که شاید تلگرام ICO عمومی خود را در ایالات متحده برگزار نکند. این امر می‌تواند یکی از دلایلی باشد که تلگرام خواهان پول بیشتری از سرمایه‌گذاران مجاز است. منظور از سرمایه‌گذاران مجاز در اینجا شرکت‌ها و افرادی با درآمد سالانه ۲۰۰ هزار دلار یا دارایی خالص یک میلیون دلار هستند. علت چنین انتخابی، الزامات قانونی کمتر این فرایند نسبت به ارائه پیشنهاد عمومی است.

 انتظار می‌رود که ICO عمومی تلگرام در ماه مارس (اسفند و اوایل فروردین) برگزار شود. هنوز معلوم نیست که مراسم خصوصی دوم بر زمان‌بندی فروش عمومی یا تعداد سکه‌های دیجیتال ارائه‌شده در هنگام آغاز فروش عمومی تأثیر می‌گذارد یا خیر.

 ICO تلگرام یکی از مورد انتظارترین و پیش‌بینی‌شده‌ترین فرایندهای دنیای ارز دیجیتال است که برای اولین بار، شرکت‌های سرمایه‌گذاری سیلیکون ولی را نیز به‌ خود جذب می‌کند. اما ناظران نسبت به ارزش ارائه‌ی آن تردید دارند.

telegram ton

 ICO تلگرام، بودجه‌ی لازم برای مجموعه‌ای از محصولات مبتنی بر بلاک چین شامل ذخیره‌سازی فایل، سرویس DNS و تبادل آگهی به‌عنوان بخشی از TON را تأمین خواهد کرد. منتقدان می‌گویند این پیشنهاد، ادعاهای بلندپروازانه‌ای ارائه می‌دهد؛ مواردی مانند اینکه قادر به پردازش میلیون‌ها تراکنش در ثانیه خواهد بود؛ بدون اینکه توضیح در مورد چگونگی انجام آن بدهند. کریستین کاتالینی، استاد و بنیانگذار آزمایشگاه اقتصاد مبتنی بر رمزگذاری (کریپپتواکونومیکس) مرکز MIT، در حال تحقیق درباره‌ی حدود ۱۵۰۰ مورد ICO به‌همراه تیم خود است. کاتالینی به ورج گفت:

ما در واقع در مقاله‌ی پژوهشی خود مستنداتی ارائه داده‌ایم مبنی بر اینکه یک حالت گذار از اوراق سفید علمی به سوی مقالاتی وجود دارد که بیشتر شبیه به یک عرصه‌ی تجاری برای فروش به‌ نظر می‌آیند. در طول زمان تمرکز کمتری روی جزئیات فنی وجود داشته و برای بعضی از این‌ها، فروش بیشتر به‌عنوان یک چشم‌انداز مطرح است. در مورد تلگرام هم شرایط به‌گونه‌ای است که وعده‌های زیادی داده شده و توضیحات چندان روشنی در مورد چگونگی تحویل آن وجود ندارد.

متیو گرین، استاد دانشگاه جان هاپکینز، واکنش مشابهی به اوراق سفید دارد:

تلگرام با اعتبار خود نشان داده است که می‌تواند کار اجرا و نوشتن نرم‌افزار را انجام دهد. این در واقع یک معامله‌ی بزرگ است که در مورد پروژه‌های بلاک چین به میان می‌آید.

گرین در یک ایمیل گفت:

 این امر در کنار میلیون‌ها دلار پول بدان معنی است که آن‌ها می‌توانند کاری از پیش ببرند. اما من صادقانه می‌گویم، ما در اوراق سفید با خوانشی مواجه هستیم که گویی فردی در اینترنت گردشی کوتاه داشته و ایده‌های جاه‌طلبانه‌ای را از پروژه‌های چندگانه گرفته است و با خود می‌گوید: بیایید همه‌ی این کارها را انجام دهیم؛ اما بهتر از بقیه. چنین امری دست‌نیافتنی به‌ نظر می‌رسد؛ دست کم در مقیاسی که آن‌ها اکنون به دنبالش هستند.

شبکه بلاک چین تلگرام با نام TON

حتی اگر تیم تلگرام جزئیات فنی بیشتری در اختیار بگذارد، باز هم هیچکس در مورد منطقی به‌ نظر آمدن اهداف آن‌ها متقاعد نشده است. تلگرام به‌طور مؤثری پیشنهاد می‌کند که می‌خواهد به‌عنوان یک دیکتاتور خیرخواه عمل کند. آن‌ها بخش عمده‌ای از ارز خود را کنترل خواهند کرد؛ حداقل برای شروع. آن‌ها می‌خواهند به شکوفایی سیستمی کمک کنند که در نهایت بتواند از حالت متمرکز خارج شود. امین گون سریر، استاد دانشگاه کورنل و متخصص سیستم‌های توزیع‌شده و یکی از مدیران طرح ابتکاری برای ارزهای رمزپایه و قراردادها، در ایمیلی چنین توضیح داده است:

زنجیره‌های بلوکی زمانی مفید هستند که هیچ قدرت مرکزی اختیار کنترل آن را در دست نداشته باشد یا زمانی که امکان عقب کشیدن یا منفعل شدن صاحب پلتفرم وجود داشته باشد. با این حال درخواست مجدد تلگرام برای ICO، از دسترسی به ۲۰۰ میلیون کاربر و دیدگاه مرکزی آن‌ در مورد آینده‌ی این پلتفرم ناشی شده است. اگر صاحب پلتفرم پا پس بکشد یا شکست بخورد، آنچه باقی می‌ماند ارزش کمی خواهد داشت. بنابراین در پیش گرفتن رویه‌ای مبتنی بر یک زنجیره‌ی بلوکی و در واقع خانواده‌ی کلی از زنجیره‌های بلوکی، به‌نظر اشتباه می‌آید.

عده‌ی دیگری هم چنین حدس زده‌اند که دوروف واقعا پولی برای سرمایه‌گذاری جدید با محوریت بلاک‌چین جمع نمی‌کند؛ بلکه هدف او صرفا برای سرپا نگاه داشتن تلگرام و پیشبرد آن است. گزارش شده بود که دوروف این شرکت را از سرمایه‌ی شخصی حاصل از فروش VK.com، شبکه‌ی ساخته‌ی خودش که به‌نوعی فیسبوک روسی تلقی می‌شد، تأمین مالی کرده است. گرگوری کلوموف، مدیر عامل شرکت دولتی Stocus فعال در زمینه بلاک‌چین گفته است:

با توجه به شمار روبه‌رشد پایگاه کاربران تلگرام، پول دوروف دیر یا زود به اتمام می‌رسد. به این ترتیب وی تصمیم گرفت ICO را به‌عنوان روندی برای جمع‌آوری پول بدون وارد کردن‌ سرمایه‌گذاران خارجی در قواره‌ی سهامداران اصلی تلگرام، در پیش گیرد.

پاول دوروف

 چارلز نویز، تحلیلگر کمی در Pantera Capital، می‌گوید تیم او در اولین پیش‌فروش خصوصی تلگرام شرکت کرده است. شرکت او این پیشنهاد را برای دومین پیش‌فروش دریافت نکرده است. به نظر وی، ICO تلگرام به‌صورت مخفیانه با روح توسعه‌ی بلاک‌چین سازگار نیست. او می‌گوید:

در تکنولوژی بلاک‌چین و به‌طور خاص در ارزهای رمزپایه بسیار مهم است که شما در مورد آنچه می‌خواهید انجام دهید، بسیار باز و شفاف عمل کنید؛ زیرا بسیاری از افراد ممکن است به دنبال آن باشند تا ببینند آیا می‌توانند نقصی در آن پیدا کنند یا خیر.

اوراق سفید بیت‌کوین برای اولین بار به‌صورت یک لیست پست‌سپاری به ارزهای رمزپایه منتشر شد و نویسنده‌ای با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو درخواست بازخورد داد. استقبال نکردن از بررسی‌های بیرونی خطرناک است.

وقتی کار را به‌شیوه‌ی آن‌ها، یعنی به‌صورت بسته، محرمانه و به‌دور از قرار دادن خودتان در معرض بررسی‌های دیگران انجام دهید، اساسا خود را به‌ سوی این احتمال سوق می‌دهید که یک اشکال بی‌اهمیت یا جزئی در شبکه بتواند در نهایت آن را از بین ببرد.

 شاید این نکته که آیا پلتفرم به‌خوبی عمل می‌کند یا نه، برای سرمایه‌گذاران اولیه اهمیت چندانی نداشته باشد. حتی با وجود دوره‌ی انسدادی که آن‌ها را از فروش توکن‌های خود بلافاصله پس از خریدشان منع می‌کند. سرمایه‌گذارانی که سکه‌های دیجیتال خود را با تخفیف خریداری کرده‌اند، می‌توانند آن را پس از آغاز ICO

 به‌ نظر می‌رسد که کاری در اینجا درست انجام شده‌ است؛ چراکه آن‌ها موفق به جمع‌آوری مقدار زیادی پول شدند.

برای خرید و فروش و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی می توانید به سایت ارزجو مراجعه کنید .
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version