video thumb

گلدمن ساکس از رمزارزها به عنوان حباب‌های نجومی یاد می‌کند

در حالی که شرکت‌های مالی متمرکز توانایی‌های بالقوه‌ی فن‌آوری بلاک‌چین را درک کرده‌اند، تعجب‌آور نیست که بدانیم رمزارز‌ها برای آنها یک تهدید بالقوه به شمار می‌روند. در این مقاله نظرات یکی از شرکت‌های با سابقه راجب رمزارزها را خواهید خواند.

شارمین مصور رحمانی (Sharmin Mossavar Rahmani)، مدیر کل بخش مدیریت دارایی‌های گلدمن ساکس(Goldman Sachs) و همچنین مسئول هدایت و سرپرستی میلیون‌ها دلار سرمایه گذاری‌های نقدی است. با توجه به متن مصاحبه‌ای که با وی انجام شد، مشخص شد که موضوع رمزارزها این روز‌ها به مبحث داغی در بین سرمایه‌گذاران تبدیل شده و آن‌ها علاقه‌مند به یادگیری بیشتر در مورد آن و تکنولوژی بلاک‌چین و موارد استفاده‌ی آن‌ها هستند.

Sharmin Mossavar Rahmani
گلدمن ساکس

دیدگاه ما به این شکل است که به مفهوم کلی بلاک‌چین علاقه داریم و فکر می‌کنیم در آینده تبدیل به یک ابزار مفید برای ما و شرکتمان می‌شود اما برای صنعت مالی، فکر می‌کنیم که رمزارزها در قالب فعلی تنها به معنی حباب تجسم می‌شوند.

Sharmin Mossavar Rahmani

او در ادامه به مقایسه‌ی وضعیت فعلی با طیف وسیعی از حباب‌های شناخته شده می‌پردازد و در این بین از مواردی همچون TOPIX در سال ۱۹۹۰، Nasdaq در سال ۲۰۰۰ و حتی رخداد شیدایی گل لاله در سال‌های ۱۶۰۰ میلادی نام برد و از رمزارزهاا به عنوان حباب‌های نجومی یاد می‌کند.

با این وجود در ادامه‌ی این گزارش مصور رحمانی با این توصیفات مخالف است و تصریح می‌کند که در واقع رمزارزها تنها کمتر از ۱ درصد از تولید ناخالص جهانی را شامل می‌شوند(مجموع کل مارکت کپ کمتر از نیم تلریون دلار است). برای اینکه چشم انداز بهتری داشته باشیم گفتن این موضوع خالی از لطف نیست که مارکت کپ بازار طلا در جهان هم اکنون به صورت تخمینی چیزی در حدود ۸ تلریون دلار است و حباب دات‌کام(DotCom) که در سال ۲۰۰۰ رخ داد حدود ۷ تلریون دلار بوده است. برای اینکه یک قدم جلوتر برویم، می‌توانیم نگاهی به بحران مالی سال ۲۰۰۸ بیاندازیم که توسط ریسک‌پذیری و تاثیر گروه‌های بانکی از جمله Lehman Brothers و بازار مسکن صورت گرفت. در طی این واقعه وام‌های غیرقانونی با ارزش‌های کلان به صورت حق بیمه فروخته می‌شد که به شدت باعث تورم باراز بود و در آخر هنگامی که سقوط کرد ۶ تلریون دلار از پول‌های سرمایه‌گذاران نیز همراه آن از بین رفت.

ترس موسسات مالی متمرکز از ارزهای غیر متمرکز

جالب است که بدانید سرمایه‌گذاری در عرصه‌ی طلا و خانه کاملا سود‌ آور است، درحالی که رمزارزها شروع به ارائه‌ی قابلیت‌های دنیای واقعی را می‌کنند که به احتمال زیاد باعث برهم زدن وضعیت صنایعی از جمله بخش مالی در سراسر جهان می‌شود. این واقعیت ممکن است ترسناک به نظر برسد که ناشی از عدم اطمینان و شک و تردید ناشی از اعمال موسسات مالی بزرگ است. ارزهای مجازی غیرمتمرکز قابل کنترل نیستند و بانک‌های بزرگ نمی‌توانند بر مبنای آن‌ها به صورت منظم از دخایر دولتی پول دریافت کنند. اظهار نظرهای موصور رحمانی نیز قطعا همین نکته را بیان می‌کند:

آیا در دنیای ما جایی برای ارزهای دیجیتال وجود دارد، آیا بانک‌های بزرگی همچون فدرال رزرو از آن‌ها حمایت می‌کنند؟ بله. آیا می‌توانند مفید واقع شوند؟ می‌توانند هزینه‌های هر مبادله را کاهش دهند؟ بله اما این‌ها[سیستم رمزارز‌ها ] نه.

Sharmin Mossavar Rahmani

در این مطلب “اینها” منظور ارزهای غیرقابل کنترل توسط بانکداری و مقامات دولتی بوده است. این موضوع بسیار واضح است که صنعت مالی در حال رشد است و نگرانی‌هایی در مورد توسعه‌ی رمزارزها وجود دارند چونکه قدرت اقتصادی این مراکز را کاهش می‌دهد. این موارد گفته‌ شده همگی ایده‌هایی هستند که در اوایل این هفته آشکار شدند. یک گزارش از سوی گلدمن ساکس برای SEC منتشر شد و در آن اعلام شده بود که این موسسه ممکن است در معرض خطرات مربوط به تکنولوژی منحصر به فرد بلاک‌چین قرار گیرد.

گلدمن ساکس تنها موسسه‌ی نگران از بابت این تکنولو‌ژی‌های جدید نیست، در اوایل ماه جاری مشخص شد که بانک آمریکا و جی چی مورگان رمزارزها را به عنوان یک تهدید اساسی برای مدل کسب و کار خود در نظر گرفته‌اند.

موسسات مالی متمرکز که هم‌اکنون درحال فعالیت هستند حق دارند از رمز‌ار‌ها هراس داشته باشند چون رمز‌ار‌ها به قدرت عظیمی رسیده‌اند و به دست شهروندان جهان اداره می‌شوند بنابراین قدرت و نفوذ این نوع موسسات زیر سوال خواهد رفت.. هنگامی که حباب مالی از بین برود، باعث به عقب رفتن اقتصاد جهانی می‌شود و پس از آن مالیات دهندگان باید با پرداخت تریلیون‌ها دلار پول بانک‌ها را از این مشکل رها کنند. حال با پیدایش رمزارز‌ها کم‌کم مقامات متمرکز مالی به مراکزی زائد تبدیل می‌شود زیرا شهروندان قادر به دادن وام، سرمایه‌گذاری و خرید و فروش سرمایه‌های خود بدون واسطه در یک شبکه‌ی جهانی قابل اعتماد و کم هزینه خواهند بود.

درحالی که افزایش قدرت رمزارزها قابل مشاهده است و بازار موجود عمدتا سودآور است، تصور اینکه این یکی از بزرگ‌ترین حباب‌های اقتصادی در تاریخ است تلاشی شرم‌آور در گسترش ترس، عدم اطمینان و شک و تردید در جریان است. بسیار مشخص است که سیستم مالی متمرکز کنونی بسیار نگران است که در آینده‌ای نزدیک دیگر هیچ جایگاهی نداشته باشد.

شما می‌توانید نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

اگر به دنبال یک سایت مطمئن برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی هستید می توانید به سایت arzjoo.com مراجعه کنید.
جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ