سرمایکس
sarmayex Coin icon

پیتزا بزن، بیت کوین ببر!

شروع بازی
video thumb

راه‌اندازی ارز دیجیتال ایرانی موضوع توییت محمدجواد آذری جهرمی

اخیرا، وزیر جوان کابینه دولت دوازدهم در مورد راه‌اندازی یک ارز دیجیتال ملی توییت کرده است. اکنون مطالعات لازم پیرامون ارز دیجیتال آغاز شده‌اند.

به نقل از خبرگزاری تسنیم، راه‌اندازی ارز دیجیتال

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سؤال در رابطه با اینکه ارز دیجیتال چه ویژگی‌هایی دارد و قرار است روی چه بستری پیاده‌سازی شود، این‌گونه پاسخ می‌دهد:

«پیاده‌سازی ارز دیجیتال لزومی به ایجاد شبکه ملی اطلاعات یا پیام‌رسان ندارد، هرچند پیاده‌سازی آن روی پیام‌رسان‌هایی که ضریب نفوذ بالایی دارند و روی تعداد زیادی از گوشی‌ها نصب هستند یک مزیت است.»

او معتقد است:

«اصل موضوع ارز دیجیتال به رمزنگاری آن بازمی‌گردد و اینکه شما بتوانید الگوریتم‌های پیاده‌سازی این موضوع را به لحاظ تکنولوژیکی اجراکنید. نحوه پیاده‌سازی این الگوریتم‌ها یک فرآیند تکنولوژیک است که باید به آن پرداخت و آن را پیاده‌سازی کرد و این نیاز به پژوهش و بررسی دارد و ما با همکاری پژوهشگاه پولی-مالی بانک مرکزی این کار را آغاز کرده‌ایم.»

او دومین موضوعی که پیرامون ارز دیجیتال وجود دارد را در حوزه قوانین و مقررات این عرصه می‌داند و می‌افزاید:

«باید ببینیم سیاست‌هایمان در قبال ارز دیجیتال چیست. آیا این ارز باید پشتوانه داشته باشد یا مانند برخی از ارزهای دیجیتال که هم‌اکنون در بازار هست بدون پشتوانه باشد؟ مباحث قانونی هم خودش زیرساخت‌های متعددی دارد. قوانین تجارت ما براساس اصول اسلامی بنا شده و باید چارچوب‌های فقهی این مسئله تبیین شود که نحوه تعاملات با این ارز چگونه است و نحوه تبادل ارز دیجیتال چگونه خواهد بود و ده‌ها سؤالی که دراین‌باره وجود دارد.»

آذری جهرمی: خیلی از مردم ارزهایی مانند بیت‌کوین خریده‌اندجهرمی تصریح می‌کند:

«درباره ارز دیجیتال ما می‌توانیم دو موضع داشته باشیم؛ یکی اینکه منفعل باشیم. همان‌طور که امروز بیت‌کوین

وزیر ارتباطات ادامه می‌دهد:

«رویکرد ما مبتنی بر نگاه دوم بود. به گفته او یکی از شاخه‌های فعالیت فایننشال تکنولوژی ارزهای دیجیتال است و بروز و ظهور هم دارد و برخی از این ارزها همچون بیت‌کوین در دنیا خریدوفروش می‌شود و مردم کشور ما هم به این خریدوفروش وارد شده‌اند. برخی از پذیرنده‌ها در دنیا آن را به رسمیت می‌شناسند و معاملاتشان را با آن انجام می‌دهند و مردم کیف پولی بر مبنای آن دارند. برخی از پیام‌رسان‌ها و برخی از اپلیکیشن‌های پرکاربرد امروز طراحی ارزهای دیجیتال برای خودشان را آغاز کرده‌اند.»

او خاطرنشان می‌کند:

«طبیعتاً بحث ارز به بانک مرکزی برمی‌گردد و مسئولیت سیاست‌گذاری، پیاده‌سازی و پیگیری موضوع به وزارت ارتباطات مربوط نیست و به عهده بانک مرکزی است، اما وزارت ارتباطات به لحاظ تکنولوژیکی و قوانین و مقرراتی به یاری بانک مرکزی آمده تا از این ظرفیت برای استخراج سیاست‌های خودمان استفاده کنیم. لازمه این موضوع پیاده‌سازی یک مدل آزمایشی از این بحث به لحاظ تکنولوژیکی است و اینکه به صورت پایلوت این ارز اجرایی شود تا نظام بانکی ما آن را تجربه کند و پس از آن به تدوین و تبیین سیاست‌های مرتبط بنشیند.»

آذری جهرمی با بیان اینکه برخی تعبیر کردند ارز ملی می‌خواهد پیاده‌سازی شود، می‌افزاید:

«البته می‌تواند دارای پشتوانه شود و به دلیل اینکه پشتوانه ملی دارد به ارز ملی هم تعبیر شود، اما هنوز سیاست‌های مرتبط با این ارز تدوین نشده است. نحوه ارائه آن هم هنوز مشخص نیست، اما اگر بنا بر ارائه باشد پیام‌رسان‌ها ظرفیت خوبی برای ارائه ارز دیجیتال هستند. امنیت یکی از مسائل مهم در این رابطه است، خیلی از کسانی که کیف پول ارز دیجیتال دارند ممکن است با دزدی هکرها مواجه شوند و باید سیاست‌های امنیتی این حوزه هم تدوین شود. در نهایت اینکه مطالعه ارز دیجیتال به عنوان فناوری فایننشال تکنولوژی قرار است آغاز تا گام‌های بعدی دراین‌باره مشخص شود.»

اگر برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی نیاز به مشاوره دارید می توانید به سایت ارزجو مراجعه کنید و از مشاوره کارشناسان و پشتیبانان تیم ارزجو بهره ببرید.
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
version