سرمایکس
sarmayex Coin icon

پیتزا بزن، بیت کوین ببر!

شروع بازی
video thumb

جمهوری سیرالئون: برای اولین بار از بلاک‌ چین در انتخابات استفاده شد!

لیست عناوین این مطلب

 یک راه طولانی در پیش است…

جمهوری سیرالئون: برای اولین بار از بلاک‌ چین در انتخابات استفاده شد!

شاید رای گیری سیرالئون تمام شده باشد، اما مرحله ی امتحان و آزمایش بلاک چین تازه شروع شده است!

لوکاسی‌ویچ در مورد نحوه ی کار آگورا توضیح داده است:

رای ها به صورت دستی وارد بلاک چین می‌شوند. آگورا به شمارش آراء کمک می‌کند. افراد رای خود را روی کاغذ مینویسند، و بعد به یک تیم (متشکل از افراد بی‌طرف) که مسئول ثبت آراء دریافت شده روی بلاک چین هستند، ارائه می‌شوند.

با این حال، فناوری بلاک چین برای اولین بار در مساله سرنوشت ساز انتخابات حضور یافته و علاوه بر آن، از مجموعه خدمات مبتنی بر بلاک چین آگورا یا فناوری «اسکیپ‌چین» استفاده شده است. این فناوری به گونه ای تنظیم شده که با هر (Node) یا گره ای که تنها به یک بخش از بلاک چین دسترسی دارد، به اجماع برسد.

ابتدایی ترین خدماتی که در این مجموعه ارائه شده، شامل «گره های write-permissioned» با سطح دسترسی نوشتن است که توسط آگورا، ناظران شخص سوم، صلیب سرخ، مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (EPFL)، و دانشگاه فرایبورگ اجرا می‌شوند. گره های «ReadOnly» یا (فقط خواندنی) که به همه اجازه مشاهده اطلاعات را میدهند نیز جزو این خدمات هستند.

گفته می‌شود که در شمارش آراء احتمال خطا و تقلب هست. از این رو لئوناردو گامار، مدیر عامل آگورا در محل اخذ رای حضور داشت تا هنگام ثبت آراء به مدیریت این پروسه کمک کند. او گفته است که در آینده، داده های لازم روی بلاک چین بیت کوین ثبت خواهند شد تا فرایند مورد نظر غیر متمرکزتر باشد.

گامار از برنامه‌های فعلی شرکت آگورا گفته است، طبق گفته او آگورا در حال گفتگو با چندین کشور دیگر در آفریقا و اروپا است. همچنین، قصد دارد با اجرای یک طرح تجاری خاص، خدمات خود را با ۷۰ درصد تخفیف به مشتریان ارائه دهد. او می‌گوید:

کمک به شهروندان سیرالئون باورنکردنی بود، کمک به آنها در اجرای حقوق دموکراتیک و کمک به تحقق یک دموکراسی شفاف در فضای این کشور…

به نظر من این انتخابات شروعی بود برای یک جنبش رای گیری مبتنی بر بلاک چین!

امروزه فناوری در خدمت رای گیری است. لوکاسی‌ویچ در این باره می‌گوید:

ما این امکان را فراهم خواهیم کرد که خود رای دهندگان بتوانند فرایند انتخابات و رای گیری را بررسی کنند.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
version