video thumb

داستان پیدایش و تفاوت‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک

به نظر شما پویاترین فضایی که در زندگی امروز می‌توان آن را دید چیست؟ اگر جواب شما دنیای «ارزهای دیجیتال» باشد، باید بگوییم که آفرین، درست میگویید. شاید، تعریف‌هایی که پیش‌تر در وب‌سایت خوانده باشید به نظر شما دیوانه‌وار و غیرمنطقی به نظر برسند، اما دنیای ارزهای دیجیتال بسیار بیشتر شما را مبهوت خواهند کرد.

اگر یک هفته است که اخبار این حوزه را دنبال نکرده‌اید، باید چیزی در حدود یک ماه خبر را ازدست‌داده باشید، و اگر این مدت‌زمان یک ماه است پس یک سال از دنیای ارزهای دیجیتال عقب افتاده‌اید! شاید عمق این مورد را در توییتی که چندی پیش در فضای مجازی منتشر شد، بتوانید درک کنید:

چهار سال؟ این مدت مثل یک عصر یخبندان در دنیای ارزهای دیجیتال است!

روزی نیست که اخبار جدیدی از فورک ها، به روز رسانی‌ها، بهبود و … در مورد ارزهای دیجیتال منتشر نشود، از همین رو دنبال کردن لحظه‌به‌لحظه اخبار دنیای دیجیتالی ارزها، بسیار مهم است.

یکی از همین نوع اخبار که می سال ۲۰۱۶ رخ منتشر شد، فورک شدن اتریوم از اتریوم کلاسیک بود. از آن زمان تابه‌حال بسیاری از سرمایه‌گذاران و حتی علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در زمینه ارزهای دیجیتالی به دنبال تبلیغات و استراتژی‌هایی همانند FUD، اطلاعات اشتباهی را درزمینه اتریوم و اتریوم کلاسیک به‌دست آورده‌اند؛ اما واقعاً تفاوت میان این دو ارز دیجیتال چیست؟ 

پیش ازآن‌که به‌طور کامل جواب این سؤال را بدهیم لازم است تا به چند موضوع و اتفاق آشنا شوید:

 • تولد اتریوم
 • شکل گیری DAO و حمله DAO
 • هاردفورک DAO
 • تولد اتریوم جدید و نامگذاری اتریوم قبلی به اتر کلاسیک

اتریوم زاده ذهن «ویتالیک بوترین»، یک برنامه‌نویس روسی است. او که بنیان‌گذار مجله «بیت کوین» است، از جمله اولین پشتیبان‌هایی بود که به سمت بیت کوین و تکنولوژی بلاک چین رفت.

ویتالیک در اواخر سال ۲۰۱۳، به دلیل اینکه بیت کوین نمی‌توانست از عهده برخی کارها بیاید، پلتفرمی جدید به وجود آورد که ما آن را بانام اتریوم می‌شناسیم. وی در کنفرانس بیت کوین آمریکای شمالی، در ماه ژانویه ۲۰۱۴، خبر از ایجاد اتریوم داد.

اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز بر پایه قراردادهای هوشمند است که قصد دارد تا یک ابرکامپیوتر در سطح جهانی باشد. ارز این پلتفرم نیز اتر (ETH) نام دارد. اتریوم به‌منظور ساخت و اجرا قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز استفاده می‌شود و هیچ‌گونه سانسور، وابستگی به نرم‌افزارها و واسطه‌های شخص ثالث ندارد.

شکل‌گیری DAO و حمله DAO

داستان پیدایش و تفاوت‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک

دو سال پس از انتشار اتریوم، جامعه اتریوم تصمیم به ایجاد DAO نمودند.

DAO یا «سازمان مستقل غیرمتمرکز» (Decentralized Autonomous Organization) به‌منظور سرمایه‌گذاری و تأمین بودجه پروژه‌های مختلف در زمینه ارزهای دیجیتالی غیرمتمرکز، ایجاد شد. هدف اصلی در ساخت چنین چیزی، درواقع حذف مفاهیمی نظیر، مدیریت، هیئت‌مدیره، کارمندان و … عنوان شد. به‌عبارت‌دیگر نقش‌های اصلی در چنین سازمانی را سرمایه گذاران به صورت کاملاً مستقل ایفا می‌کنند.

در ماه می ۲۰۱۶، DAO به فروش عمومی گذاشته شد و توانست ۱۵۰ میلیون دلار نیز سرمایه جذب کند. این میزان در زمان خود بی سابقه بود و بسیاری از رکوردهایی که امروز جابجا می‌شوند، حاصل کاری بود که در آن زمان صورت گرفت.

مدت کوتاهی پس از آن بود که یک اشکال در کدهای DAO موجب شد تا هکرها بیش از پنجاه میلیون دلار را سرقت کنند.

اینجا بود که تشویش تمام فضای کریپتو و به ویژه جامعه اتریوم را در بر برد گرفت. شاید اصلی‌ترین دلیل را بتوان از دست رفتن سرمایه‌ها دانست اما بخش عمده‌ای از آنها ناشی از ایجاد تصوری شده بود که بلاک چین اتریوم مورد هجوم هکرها قرارگرفته و هک شده است.

هاردفورک DAO

برنامه فورک های اتریوم

هک شدن DAO باعث شد تا سرمایه‌های بسیاری از دست برود و افراد بسیاری جامعه اتریوم را ترک کند؛ چرا که یکی از اولین و یکی از بزرگ‌ترین نرم‌افزاری که قرار بود بر پایه پلتفرم اتریوم ساخته شود، همین DAO بوده. از طرفی پنجاه میلیون دلار پول کمی نیست!

ازآنجایی‌که اتریوم در مراحل اولیه پیدایش و تولد خود قرار داشت، بلافاصله پس از انتشار این خبر، قیمت آن به شدن سقوط کرد.

باوجودآن که هکرهای کدهای DAO را هک کرده بودند بازهم حدس و گمان‌های بسیاری در مورد هک شدن بلاک چین اتریوم منتشر شد و باعث شد تا قیمت اتریوم نیز کاهش یابد.

بگذارید با مثالی مسئله را برای شما روشن‌تر کنیم:

فرض کنید که پلتفرم اتریوم، اینترنت باشد و وب‌سایت شما پروژه DAO، آیا با هک شدن وبسایت شما، نام اینترنت خدشه دار می‌شود و امنیت آن زیر سؤال می‌رود؟ خیر، بلکه به این معناست که مشکل در کدهای وب‌سایت شما یا شرکتی است که وبسایت شما میزبانی می‌کند. با این حال اگر وب‌سایت شما یکی از اولین وب‌سایت ها در سطح اینترنت باشد، در این صورت ممکن است اینترنت فضایی ناامن به‌حساب بیاید. 

هک شدن DAO به‌نوعی باعث خدشه‌دار شدن نام اتریوم و پلتفرم آن شد. با انتشار این خبر عده کثیری از افراد در جامعه اتریوم تصمیم به ایجاد نوعی هارد فورک گرفتند تا به این وسیله اعتبار ازدست‌رفته را بازگردانند.

هاردفورک شکافی در بلاک چین یک ارز دیجیتال است که به طور کلی قوانین یک ارز را تغییر میدهد و ارز و بلاک چین جدیدی به وجود می‌آید. یک هاردفورک به‌نوعی جدا شدن یک رویکرد توسط اعضای یک جامعه است که تصمیم می‌گیرند، دیگر پروتکل‌های قبلی را در همان بلاک چین دنبال کنند. به‌عبارت‌دیگر یک نسخه جدید از بلاک چین قبلی، هارد فورک نام دارد.

بدین ترتیب در بلاک ۱۹۲۰۰۰۰، یک هارد فورک برای اتریوم اتفاق افتاد. تا بدین‌وسیله بتوان سرمایه‌های از دست رفته سرمایه گذاران را به جیبشان بازگردانند. 

به سبب این هارد فورک، شبکه اتریوم جدیدی به وجود آمد و شبکه قبلی اتریوم کلاسیک نام گرفت.

تولد اتریوم کلاسیک

داستان پیدایش و تفاوت‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک

از آنجایی‌که بیشتر اعضای جامعه اتریوم موافق فورک شدن آن بودند، همچنان گروهی از کاربران با این کار مخالفت داشتند و خواستار پایبند بودن به کدهای پیشین آن بودند. این دسته افراد با بهره‌گیری از همان بلاک چین قدیمی، ارز خود را اتریوم کلاسیک نام‌گذاری کردند.

اتریوم کلاسیک نیز درست مانند اتریوم، مبتنی بر یک بلاک چین غیرمتمرکز است. مانند اتریوم، صرافی‌ها و اپلیکیشن های غیرمتمرکز مخصوص به خود را دارد و صد البته بر پایه قراردادهای هوشمند کار می‌کند. زبان برنامه‌نویسی قراردادهای آن نیز سالیدیتی است. 

در واقع اتریوم کلاسیک همان اتریوم است، اما بر روی بلاک چین قدیمی.

پس از حمله DAO، جامعه اتریوم به دو دسته تقسیم شد:

 • دسته اول: آنهایی که می‌خواستند تا سرمایه‌های ازدست‌رفته سرمایه‌گذاران را برگردانند.
 • دسته دوم: آنهایی که همچنان می‌خواستند بر اصل «قانون کدهاست» پایبند باشند. 

آن دسته از کابران که تمایلی به فورک شدن اتریوم نداشتند، اقدام به نوشتن برنامه‌های مختلف بر روی بلاک چین قدیمی کردند.

از آن زمان تابه‌حال، هر دو دسته از کاربران کارهای مختلفی را در مورد این بلاک چین‌ها انجام داده‌اند؛ اما باگذشت زمان تفاوت‌ها میان دو نسخه رو به افزایش است. 

اتریوم در مقابل اتریوم کلاسیک

داستان پیدایش و تفاوت‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک

مشکلات اتریوم کلاسیک

مشکل اصلی این بود که اتریوم کلاسیک قابلیت پشتیبانی و سازگاری با نسخه هاردفورک را ندارد. این یعنی هرکسی که به سمت اتریوم می‌رود، نمی‌تواند از این به روز رسانی‌ها و بهبود برای اتریوم کلاسیک نیز استفاده کند. به عنوان مثال، در اتریوم روش کار از اثبات کار به اثبات سهام تغییر خواهد یافت؛ چیزی که اتریوم کلاسیک نمی‌تواند آن را انجام دهد چراکه سیستم نرم‌افزاری آن به گونه‌ای ایجادشده بود که اجازه انجام چنین کاری را نمی‌دهد.

اما این تنها بخش داستان نیست و مشکلات دیگری نیز وجود دارد؛ بسیاری بر این عقیده‌اند که حمله هکرها درواقع به خود اتریوم بوده است. این در حالی است که کمپین‌های زیادی در مورد آسیب‌پذیری و اشکالات اتریوم کلاسیک برپا شد، تا جایی که «دیوید سیمن» در وبلاگ خود نوشت:

کلاسیک یک بلاک چین ناامن است که در صورت اتریوم به عرضه عمومی گذاشته شود، فعالیتش غیرقانونی خواهد بود.

او در وبلاگ خود از اتریوم کلاسیک به‌عنوان طفلی یتیم در بلاک چین یادکرده بود.

اتریوم جدید

اتریوم یا ETH، که به‌اصطلاح اتریوم جدید شناخته می‌شود، در رده دوم ارزهای دیجیتال قرار داد.

اتریوم با حمایت مهم‌ترین افراد در جامعه اتریوم، از اعتبار مناسبی بهره می‌برد و پس از فورک شدن دچار تغییرات بسیاری شد که به آنها اشاره کردیم. همان‌طور که قبلاً نیز گفتیم، اتریوم جدید به‌منظور برگرداندن ضررهای سرمایه گذاران ایجاد شد.

این ارز ظرفیت‌هایی بسیار بیشتر از چیزی دارد که نشان می‌دهد و به نوعی یک پیروزی برای جامعه اتریوم به حساب می‌آید. جامعه‌ای که پس از یکی از بزرگ‌ترین هک‌ها در دنیای ارزهای دیجیتالی دور هم جمع شدند تا بر آن فائق آیند.

معایب و مزایای اتریوم و اتریوم کلاسیک

داستان پیدایش و تفاوت‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک

مزایا و معایب اتریوم کلاسیک

مزایا

 • پایبندی به اصل تغییر ناپذیری بلاک چین
 • اخیراً تحت حمایت چندی از افراد مطرح این حوزه قرار گرفته است.

معایب

 • توانایی پذیرش به روز رسانی‌های اتریوم را ندارد.
 • بخش‌های عمده‌ای از آن به اتریوم منتقل‌شده‌اند.
 • در اذهان عمومی، فضای اتریوم کلاسیک پر از کلاه‌برداران و افراد سودجوست.

مزایا و معایت اتریوم

مزایا

 • سرعت رشد بالا
 • مورد حمایت بیشتر افراد معتبر در این حوزه است.
 • خسارت‌های افراد زیان دیده در حمله DAO را جبران کرده است.
 • به روز رسانی‌های مکرر
 • هش ریت بیشتر نسبت به اتریوم
 • نمایانگر قدرت و همبستگی جامعه اتریوم در حل مشکلات است.
 • اتریوم تحت حمایت «اتحاد شرکت‌های اتریوم» است که بیش از دویست شرکت را شامل می‌شوند. این شرکت‌ها همانند مایکروسافت، جی پی مورگان و آی ان جی و … هستند.

معایب

 • با سیاست تغییرناپذیری در تضاد است

چرا باید از اتریوم حمایت کرد؟

حالا که تفاوت‌ها و شباهت‌های میان دو ارز را برسی کردید وقتان رسیده که تصمیم بگیرید به سمت کدام یک از این کمپین‌ها گرایش پیدا کنید. اگر نظر ما را بخواهید باید به شما بگوییم که در صورتی که تمایل دارید تا در تاریخ اتریوم و جامعه آن سهیم باشید، گرایش خود را به سمت اتریوم تغییر دهید. افراد مخالف دو زمینه اصلی را مورد بحث قرار می‌دهند:

یک: اتریوم ناقض اصل اتحاد شبکه است

با وجود اینکه این ادعا درست است، اما باید شرایط پیرامون آن را نیز در نظر گرفت. حمله DAO، چیزی در حدود یک سوم اترهای این پروژه را که ۱۴ درصد کل اترهای دنیا را شامل می‌شدند، به سرقت برد. به منظور اجرای عدالت، عرضه چنین فورکی ضروری به نظر می‌رسید. این اقدام هم از آن جهت که باعث کاهش ارزش اترهای تصاحب شده توسط هکرها می‌شد، و هم به دلیل جبران خسارت سرمایه گذاران، ضروری بود.

دو: چنین اقدامی ممکن است باعث عرضه هارد فورک های بی‌شماری شود

این ادعا تا حدود زیادی بی اساس است چرا که جامعه اتریوم غیرمتمرکز و کاملاً بر پایه دموکراسی است. شما نمی‌توانید بدون جلب نظر اکثریت، تصمیمات مهم و بزرگ را اتخاذ نمایید.

نتیجه‌گیری

اتریوم از فاجعه‌ای بسیار وحشتناک سر بیرون آورده و به نظر می‌رسد چنین بازگشتی بی‌سابقه و قابل تحسین باشد. از همه مهم‌تر، آینده و ارزش واقعی اتریوم را می‌توان در دور نمای کلی آن مشاهده کرد. اگر تمرکز زدایی در صدر فهرست کارهایی باشد که در آینده قرار است صورت گیرد، پس می‌توان گفت که اتریوم در صف اول قرار خواهد داشت.

آینده برای اتریوم روشن به نظر می‌رسد و رشد مداوم به یکی از بخش‌های جدا نشدنی اتریوم بدل گشته. این جامعه بحران‌های زیادی را پشت سر گذاشته‌اند و همچنان یک دل و متحد باقی‌مانده است که به واقع یکی از بهترین راه حل‌هایی بوده که پیشنهاد شده است. پس اگر واقعاً از حامیان تکنولوژی اتریوم باشید پس ETH، سمتی است که باید به آن متمایل شوید.

 

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ