video thumb

TEZOS ، EOS و CARDANO غول های خفته و رقیبان احتمالی اتریوم

سه رمزارز مذکور، غول های خفته ی رمزارز ها هستند. پروژه TEZOS از تابستان سال گذشته، یعنی از زمانی که با مشکلات قانونی مواجه شد، خاموش مانده بود؛ در حالی که EOS و CARDANO ، با وجود این که هنوز تا ارائه محصول فاصله داشتند، برای صعود تلاش می کردند. آیا توان رقابت و اساسا جایگزینی با اتریوم برای این رمزارز ها وجود دارد؟ با ارز جو همراه باشید.

مهمانی خراب کن های اتریوم دیر به مهمانی رسیدند!

ارزیابی شایستگی های سه رمزارز فوق بدون ارزیابی شایستگی اتریوم امکان پذیر نمی باشد. اتریوم سایه ای عظیم بر روی این سه ارز افکنده، و هرکدام به نحوی بی وقفه به این ابرقدرت مرتبط هستند، رقیبی سرسخت که تلاش برای سرنگون کردن آن دارند. TEZOS با مطرح کردن اتریومی قابل کنترل تر، EOS با تلاش برای اتریومی سریع تر و CARDANO در حقیقت – به نوعی – خود اتریوم.

بنیانگذار پروژه چارلز هاسکینسون یکی از بنیانگذاران اتریوم و مشاور نزدیک اتریوم کلاسیک بود. همچنین هاسکینسون در بنیانگذاری Bitshare با دن لریمر، که در حال حاضر از اعضای تیم EOS می باشد، همکاری داشته، گرچه از همان زمان از یکدیگر جدا شده اند. در آینده توضیحات بیشتر در این زمینه ارائه خواهد شد.

مسئله ای که هر سه پروژه تلاش بر حل آن دارند می تواند ترجمه ای سست از مشکل اتریوم باشد. در مورد در اختیار داشتن سهم بازار، اتریوم پیشوای یکه تاز دنیای قرارداد هوشمند است. طیفی عظیم از ICO ها بر این بستر راه اندازی شده و هزاران قرارداد هوشمند، اپلیکیشن های غیر متمرکز (dApps)، APIs (رابط های برنامه نویسی اپلیکیشن) و سیستم های بنا شده بر فضای ابری (Cloud-based system) با آن یکپارچه می باشند.

تعداد تراکنش های تکمیل شده اتریوم در ۲۴ ساعت گذشته ۴ برابر (۶۰۰,۰۰۰) نزدیک ترین رقیبش بیت کوین است. این ارقام در مقایسه با وجود دقت اتریوم در تراکنش ها، تصویر به مراتب بهتری از اتریوم ارائه می کند.

مسئله چیست؟

تمام بلاکچین های بزرگ چه از نظر سهم بازار، چه موارد استفاده یا شناخته شده بودن نام تجاری، مشکلات خود را دارند. از مشکلات اتریوم، مقیاس پذیری (تعداد تراکنش هایی که شبکه اتریوم می تواند در هر ثانیه به انجام برساند به طرز ناامید کننده ای پائین است)، امنیت (ایراد های قرارداد هوشمند تا کنون باعث از دست رفتن صد ها میلیون دلار شده است)، کلاهبرداری تحت عنوان ICO، متمرکز شدن بیش از اندازه و مسئله کنترل پذیری می باشد، که این مشکلات به دلیل تصمیمات ستیزه جویانه ای که می باید اتخاذ شوند تشدید نیز می گردند.

به عنوان مثال چه تصمیمی برای میلیون ها دلار از دست رفته باید گرفته شود، آیا اساس برنامه نویسی باید تغییر کند؟ یا باید بر رویشان چشم بست؟ این دست پرسش ها در دنیای تیره و تار حقوق ریشه دارند که تا کنون عواقبی مانند استعفای ویراستار برنامه (Code Editor) یوئیچی هیرایی (Yoichi Hirai) را همراه داشته است.

EOS، CARDANO و TEZOS بر این باورند که برای بسیاری از این مشکلات راهکار داشته یا دست کم از وقوع آنها از ابتدا جلوگیری نموده اند که گفتن آن آسان است. با توجه به این که TEZOS هنوز راهی برای کنترل خود نیافته، به نظر می رسد که EOS بیشتر تمایل به افزایش سرمایه خود داشته باشد و CARDANO هنوز بیشتر در فازی آزمایشی است، تا حدی که در تمامی بلاک ها حتی یک تراکنش هم وجود نداشته و لذا می توان گفت هنوز کار خود را انجام نداده است.

پدید آوردن ارقامی تاثیرگذار در مورد بازدهی و دستیابی به مدل های کنترل پذیر خلاقانه در محیط آزمایشگاهی عالی است، با این حال اندازه این پروژه ها هنگامی مشخص می شود که در دنیای سخت و آشفته کریپتو رها شوند، جایی که امثال آنها مکررا شکست خورده یا به کندی پیش می روند.

مدعی اول: EOS

tezos eos cardano 2 390x209 TEZOS ، EOS و CARDANO غول های خفته و رقیبان احتمالی اتریوم

 

 

EOS تا کنون فقط به عنوان یک توکن ERC-20 حضور داشته، با این وجود شبکه اصلی آن تقریبا آماده راه اندازی است و صرافی هایی مانند بایننس خبر امکان مبادله توکن EOS را اعلام نموده اند. هنوز طنز کولی گرفتن ۶ ماه اول ظهور “قاتل اتریوم” دن لریمر از دشمن مرگبارش فراموش نشده است. نکته خاص مثبت در فروش EOS، قرارداد های هوشمند امن و پر سرعت آن است، هر ۳ ثانیه ۱ بلاک. آرشیتکت پروژه دن لریمر به شدت به خود ایمان داشته و اطمینان دارد الگوریتم “اثبات سهام” (Proof of Stake) اختیار شده اش می تواند اتریوم، همچنین کاردانو را از گود خارج نماید.

هاسکینسون و لریمر ماه هاست یگدیگر را مورد حمله قرار داده اند. پس از این که لریمر بازشده ی الگوریتم توافق کاردانو را ارائه کرد، هاسکینسون چنین واکنش نشان داد: “انتقاد لریمر را می توان در این که چارلز شیطان صفت زحمات درخشان مرا بدون اطلاع من دزدیده، خلاصه کرد. اثبات سهام اختیار شده (Delegated Proof of Stake – DPoS) بهتر است. محاسبات ریاضی آن حرف مرا ثابت می کند. چرندیات آنها کار نمی کند.

بررسی دقیق نشان می دهد آنچه من می گویم صحیح است. من یک نابغه ام.” بالطبع، دن لریمر خاطرجمع است که EOS به اتریوم، کاردانو و یا هر پلتفرم قرارداد هوشمندی دیگری که جرات ایستادن سر راهش را داشته باشد ضربه خواهد زد.”

حتی اگر EOS بتواند به بیاناتش دست یابد، دستاورد، آن طور که بلاگ Store of Value شرح داده، “به شدت متمرکز است و تولید هر بلاک نیازمند کامپیوتر های فراتوانمند جهت برآورده کردن نیاز های بلاکچین EOS است. نگرانی های قابل توجهی در مورد متمرکز بودن EOS وجود دارد. سازندگان بلاک قدرتی عظیم دارند و بلاکچین آن مکانیزم ضعیفی برای جایگزین کردن چیز دیگری دارد.”

مدعی دوم: CARDANO

tezos eos cardano 352x220 TEZOS ، EOS و CARDANO غول های خفته و رقیبان احتمالی اتریوم

 

با توجه به کسب بیش از ۱ میلیارد دلار سرمایه، به دلیل وعده های بزرگ، EOS بزرگ ترین پروژه بین سه رمزارز مورد بحث بوده و حتی توانسته به اسلات (slot) 3 دقیقه ای در گزارش رمزارز جان الیور دست یابد. هرچند، دو رمزارز دیگر، TEZOS و CARDANO هم بی ارزش نیستند، دست کم اگر بتوانند به وعده های خود جامه عمل بپوشانند.

چارلز هاسکینسون در دنیای رمزارز ها به دانش و اشتیاق سرشار بسیار سرشناس بوده و بابت راه اندازی آزمایشگاه های تحقیقاتی بلاکچین در آتن و ادینبورگ توسط IOHK (Input Output Hong Kong) مورد ستایش قرار گرفته است.

کاردانو در ۲۰۱۶ راه اندازی شد که بیشتر توکن های آن را سرمایه گذاران بی حوصله ژاپنی خریدند که مصرانه در انتظار تاریخ ارائه آنها بودند، فلذا، دست کم در نیمکره غربی کمتر اسمی از آن شنیده شد. اگر چه بسیاری از سرمایه گذاران این ارز حجم بسیاری از این ارز را در اختیار دارند، مانند بسیاری دیگر ارز ها، ارز این پروژه، ADA  نیز در ماه ژانویه سال جاری اوج گرفت و قدری فراتر از ۱٫۲ دلار رفت، اما در حال حاضر کمی بالاتر از ۲۰ سنت قیمت دارد.

در صورت برگشت بازار، پروژه هایی که MVP (Minimum Viable Product)، به معنی محصولی با حداقل ماندگاری، ندارند بیشترین ضربه را خواهند خورد و کاردانو تاثیری کامل از سقوط فعلی دریافت نمود. هنگامی که راه اندازی شود، بلاکچین کاردانو قابلیت پشتیبانی از dApps، یک مدل مدیریتی را داراست و هدف بر دست یافتن به تعادلی بین حریم شخصی و قانونمند سازی رمزارز ها توسط دولت ها را دارد. مانند EOS کاردانو نیز با الگوریتم لایتناهی اثبات سهام پشتیبانی شده که باید همان سرعت و مقیاس پذیری را داشته باشد.

مدعی سوم: TEZOS

tezos eos cardano 3 390x205 TEZOS ، EOS و CARDANO غول های خفته و رقیبان احتمالی اتریوم

 

 

EOS و CARDANO هیچ یک با تاخیر ارائه نشده اند. انها پروژه هایی بزرگ هستند که توسعه دهندگانشان زمان کافی در اختیار داشته اند. از سوی دیگر TEZOS، اگر درگیری های داخلی و پرونده های قضایی نبود، ماه ها پیش می باید راه اندازی می شد. با وعده های اخیر Kathleen Breitman، بر این مبنی که پروژه به زودی راه اندازی خواهد شد، امید است TEZOS با سیستم مدیریتی خلاقانه اش، با وجود مغایرتش با تنش هایی که در سطحی وسیع ایجاد می کند، شهرت یابد.

از آنجایی که مدت زیادی از آخرین باری که کسی شرح این پروژه (Whitepaper) را خوانده می گذرد، جزئیاتی که این پروژه ارائه می نماید تا حد زیادی فراموش شده است. به عنوان نمونه، TEZOS در صورت صحت عملکرد، به دارندگان توکن امکان دیکته کردن اجرای پروژه را داده و به آنها اجازه می دهد در پیشرفت پروژه ایفای نقش نمایند. TEZOS قرارداد هوشمند، الگوریتم اثبات سهام و مدل همزاد بلاکچین را در اختیار خواهد داشت.

سیستم مدیریتی وجه تشابهاتی با DASH دارد، در حالی که زبان برنامه نویسی قرارداد های هوشمند آن Michelson است، بدین معنی که امکان تائید رسمی به توسعه دهندگان داده تا بتوانند حصول اطمینان از صحت ریاضیاتی کد های نوشته شده خود کنند.

زمان راه اندازی؟

ارائه ورژن بتای CARDANO برای یک چهارم یا فصل اول سال ۲۰۱۸ برنامه ریزی شده (بسیار زود به نظر می رسد)، گرچه ویژگی های پیشرفته تر تا سال آینده معرفی نخواهند شد، لذا پروژه هنوز کار برای انجام دادن زیاد دارد. ساخت آلفای EOS با عنوان Dawn 3.0 مقرر بود در ماه مارچ ارائه گردد، که باز هم بسیار زود به نظر می رسد.

TEZOS مدعی است بین ۲ تا ۴ ماه آینده آماده راه اندازی خواهد بود، لذا تا ماه مه می تواند آماده باشد. به استثنای تاخیر در اثر مسائل قضایی یا فنی، هر سه پروژه باید تا تابستان دایر و مورد بهره برداری واقع گردند. اگر بین این سه، پروژه ای بتواند ضربه ای فلج کننده به اتریوم بزند، بنظر می تواند EOS باشد، اما در عین حال EOS پیچیده ترین پروژه در این بین بوده بنابراین پتانسیل بیشتری برای اشتباه دارد.

دست کم ۱ سال زمان خواهد برد تا کاردانو موقعیتی برای خود تثبیت نماید تا بتواند جایگزینی برای اتریوم باشد، درحالیکه EOS و TEZOS می باید زود تر به حداکثر توان خود دست یابند. در همین حال اگر اتریوم بتواند مشکلات خود را در این فاصله حل نماید، احتمالا EOS، TEZOS و CARDANO خودشان را به جای سرنگون کردن اتریوم، در تعقیب و رقابت با آن بیابند.

توجه!

این نوشتار تنها تحلیلی از نویسنده آن است و الزاما نظر ارز جو نیست. مسئولیت های ناشی از سرمایه گذاری در کوین های مذکور، بر عهده خواننده است.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ