یک میلیارد بیبی دوج هدیه
video thumb

ویتالیک باز هم از مقیاس‌پذیری گفت

در یکی از کنفرانس‌های مرتبط با Deconomy(دکونومی یک انجمن جهانی است که مفهوم اقتصاد توزیع شده را توسعه می دهد) که در تاریخ ۳ آپریل در کره‌ی جنوبی برگزار شده بود، توسعه‌دهندگان اتریوم نیز شرکت کردند و در مورد مسائل مختلف شبکه‌ی اتریوم صحبت کردند.

سازنده‌ی اتریوم اقای ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)، در مورد چشم‌انداز‌ها و ایده‌هایی برنامه‌ریزی شده برای ۱۲ ماه آینده‌ی اتریوم که بعد از بیت‌کوین بزرگ‌ترین رمزارز جهان در بلاک‌چین است، صحبت کرد‌. هدف از صحبت‌های او ساده‌تر شدن بحث در مورد تکنولوژی بلاک‌چین و پتانسیل‌های نحفه‌ی آن بود.

تحول اولین نیاز است

حضور افراد سرشناسی همانند توسعه‌دهندگان اتریوم در این کنفرانس باعث به وجود آمدن این سوال در ذهن افراد حاضر در جلسه شد که این جوان کارآفرین ۲۴ ساله چگونه بر این باور خود یعنی نیاز پلت‌فرم اتریوم به یک تحول اساسی برای وفق دهی آن با سطح کنجکاوی توسعه‌دهندگان پافشاری می‌کند.

یکی از مسائلی که در این کنفرانس مورد توجه همه قرار داشت، تعداد کم مبادلاتی بود که شبکه‌ی اتریوم در حال حاضر می‌تواند به صورت همزمان پردازش کند. البته همه می‌دانیم که بلاک‌چین اتریوم از زمان تاسیس و راه‌اندازی با محدودیت ظرفیت پردازش شبکه همراه بوده است.

بوترین همچنین در صحبت‌های خود به مخاطبان گفت که به نظر توسعه‌دهندگان، مواردی همچون اوبر غیرمتمرکز(Decentralized Uber) یا دیگر نرم‌افزار‌های مشابه در حال حاضر با استقبال کم و ناامید‌کننده‌ای روبرو خواهند شد. برای روشن شدن مشئله می‌توان به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر اوبر حدود ۱۲ مبادله در ثانیه را پردازش می‌کند و در مقایسه‌ با آن ظرفیت شبکه‌ی اتریوم پردازش ۱۵ مبادله در ثانیه است. بوترین همچنین ادامه داد:

اگر شما قصد دارید تا یک نرم‌افزار اوبر غیرمتمرکز بر روی شبکه‌ی غیر مقیاس‌پذیر اتریوم بنا کنید، سخت اشتباه کرده‌اید. این نقشه در همان ابتدا شکست خواهد خورد. Vitalik Buterin

راه حل‌های مقیاس‌پذیری در اولیت هستند

با این حال بخش زیادی از صحبت‌های بوترین بر روی موضوع پتانسیل‌های مقیاس‌پذیری تمرکز داشت، که مفهوم جدایی‌سازی(Sharding) یکی از این مباحث بود. طی Sharding می‌توان به طور بالقوه بلاک‌چین اتریوم را تجزیه کرد و درنتیجه توانایی ذخیره‌ی داده‌های بلاک‌چین اتریوم به صورت جداگانه به وجود می‌آید.

بوترین در صحبت‌های خود تاریخ دقیقی برای انتشار عمومی راه‌ حل‌های مطرح شده اعلام نکرد اما توضیح داد که امروزه بیشتر موانع پیش‌روی آن‌ها به دلیل پیچیدگی‌های تکنولوژی بلاک‌چین و مباحث فرهنگی و اجتماعی هستند. بوترین برای توضیح ساده‌تر این موضوع گفت:

برای مثال شما سعی می‌کنید هر مقاله‌ای که در سایت ویکی‌پدیا با محوریت ریاضی منتشر شده است را برای یادگیری کامل ریاضیات مطالعه کنید، نتیجه تنها تعداد فرمول غیر قابل درک و مبهم برای شما خواهد بود. Vitalik Buterin

طبق گزارشاتی که قبلا منتشر شده بود، توسعه‌دهندگان اتریوم در حال انجام مذاکرات سطح بالا و بحث با دیگر مقامات هستند تا بتوانند تغییرات انجام شده بر روی کد‌های کنونی را در کد‌های اصلی شبکه پیاده‌سازی کنند. در این میان سه موضوع دیگر یعنی بحث جدایی‌سازی، هارد فورک اتریوم و یک شوخی آپریل با موضوع حد مجاز(Max Supply) میزان عرضه‌ نیز مطرح شد که در ادامه‌ی مطلب به صورت خلاصه به این مطالب می‌پردازیم.

جدایی‌سازی یا Sharding

به دلیل وجود محدودیت سخت‌افزاری در محاسبات مرتبط با هر بلاک، بلاک‌چین اتریوم تنها توانایی پشتیبانی از ۱۴ تراکنش در ثانیه را دارد که این رقم در مقایسه با ۴۵ هزار تراکنش قابل پردازش در هر ثانیه توسط ویزا یک عدد ناچیز به حساب می‌آید.

اما توسعه‌دهندگان اتریوم وعده داده‌اند که با استفاده از فرایند جدایی‌سازی، آن‌ها اساسا بلاک‌چین مورد نظر را تقسیم می‌کنند تا بتوان آن‌ را در چندین سرویس مختلف مورد پردازش قرار داد. این عمل باعث کاهش حجم پردازش‌های موازی برای سخت‌افزار‌ها می‌شود.

هارد فورک اتریوم

با توجه به تولید دستگاه اسیک ماینر E3 توسط کمپانی Bitmain که توانایی پشتیبانی از الگوریتم اتریوم در آن گنجانده شده، توسعه‌دهندگان اتریوم در مورد یک هارد فورک طی پک پشنهاد بهسازی اتریوم(Ethereum Improvement Proposal یا EIP) مورد بحث قرار دادند.

ساخت یک شبکه‌ی مقاوم در برابر اسیک‌ها(ASIC-resistant network) به یکی از اولویت‌های همه‌ی توسعه‌دهندگان تبدیل شده است چونکه حضور اسیک‌ها در این صنعت باعث به وجود آمدن تهدید متمرکز سازی می‌شود و نتیجه‌ی آن کنترل هش‌ریت شبکه است. با ساخت یک شبکه‌ی اتریوم مقاوم در برابر اسیک‌ها، این نگرانی به تعویق خواهد افتاد.

حداکثر میزان عرضه

طی یک شوخی آپریل، ویتالیک بوترین به عنوان توسعه‌دهنده‌ی اتریوم، در یک پست کوتاه عنوان کرد که قرار است برای اطمینان از وجود پاداش برای ارائه دهندگان گره‌ها(Node) و توسعه‌دهندگان، یک تغییر و بروزرسانی در حداکثر میزان عرضه‌ی اتریوم(Supply cap) به وجود آید. با وجود اینکه این موضوع تنها یک شوخی بود، اما پاسخ‌های مرتبط در ادامه‌ی این پست و همچنین واکنش‌های جامعه نسبت به آن مثبت بود و باعث شد که بوترین در یک پست مرتبط اعلام کند که این پیشنهاد قطعا می‌تواند مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

نظر شما در رابطه با اتفاقات پیش روی شبکه اتریوم چیست و بهترین تصمیم برای آن چه می‌تواند باشد؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ