سرمایکس
video thumb

نحوه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری بورس (ETF) در حوزه بلاکچین

اگرچه قانون گذاران ایالات متحده ETF های مبتنی بر بیت کوین را رد کرده اند (این مقاله)، اما ETF های مبتنی بر بلاکچین را تایید نموده و راهی برای راه اندازی آنها را فراهم می کنند. قانون گذاران کانادایی نیز اولین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهاردار بر پایه بلاکچین کشورشان به نام HBLK را در اوایل فوریه ۲۰۱۸ راه اندازی کردند.

دو ETF بلاکچینی که اخیرا در ایالات متحده راه اندازی شده اند، Reality Shares Nasdaq NexGen Economy (BLCN) ETF و Amplify Transformational Data Sharing (BLOK) ETF هستند که ۲۴۰ میلیون دلار سرمایه ی جذب شده در طول یک هفته را مدیریت می کنند؛ این یک شاهکار قابل توجه برای چنین راه اندازی جدیدی است.

در این مقاله به بررسی ETF های بلاکچین، نحوه عملکرد آنها، نحوه سرمایه گذاری هایشان، روش های متداول برای دنبال کردن آنها و ریسک های ذاتی شان می پردازیم.

پتانسیل بلاکچین

در حالی که سیستم پولی مبتنی بر بلاکچین، مانند بیت کوین، توسط قانون گذاران مختلف در سراسر جهان مورد بررسی قرار می گیرد، نسبت به مفهوم پایه ای بلاکچین پذیرش و پتانسیل بالایی وجود دارد.

ماورای رمزارز ها، استفاده از بلاکچین در بسیاری دیگر از حوزه ها همچون خدمات، مدیریت زنجیره تامین، توسعه برنامه های دیجیتال، صنعت سرگرمی های دیجیتال، بیوتکنولوژی و حتی کشاورزی گسترش یافته است.

این موضوع باعث شده بسیاری از شرکت های فن آوری برای گسترش سیستم های جدید و بررسی روش های ممکن برای انتقال از سیستم های فعلی به سیستم های مبتنی بر بلاکچین و افزایش و بهبود بهره وری، به فناوری بلاکچین روی آورند.

همان طور که در کاربرگ BLCN ETF آمده، بلاکچین به صورت بالقوه قابلیت صرفه جویی حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار در هزینه های زیربنایی را تا سال ۲۰۲۲ برای بانک ها به ارمغان می آورد. همچنین، انتظار می رود حدود ۱۰٪ از تولید ناخالص (GDP) جهانی روی پلتفرم بلاکچین ذخیره شده باشد.

سرمایه گذاری بورس در زیر مجموعه های بلاکچین

سرمایه گذاران از ایده های سرمایه گذاری در بلاکچین استقبال می کنند؛ زیر بخش تخصصی نوظهوری که گاهی در طبقه بندی تکنولوژی و گاهی در طبقه بندی مالی جای می گیرد.

این سرمایه گذاری ها به شیوه های مختلف انجام می شوند. برای مثال، یکی از روش ها خرید مستقیم رمزارز های متعلق به سیستم های مختلف مبتنی بر بلاکچین، مانند خرید توکن اتر روی بلاکچین اتریوم است. هرچند، چنین کاری ممکن است برای سرمایه گذاران معمولی پیچیده باشد، همچنین ریسک ذاتی از بین رفتن آن بلاکچین خاص، محتمل است.

یک روش ساده، سرمایه گذاری در سهام شرکت هایی است که در فضای بلاکچین کار می کنند. برای مثال، اگر شرکت IBM روی یک پروژه چشم گیر توسعه سیستم های بر پایه بلاکچین کار می کند و از این طریق درآمد هم به دست می آورد، سهامداران آن می توانند انتظار به دست آوردن سود سهام از محل افزایش بازدهی شرکت را داشته باشند. با این حال، این روش نیز دارای ریسک اخبار خاص (ریسکی که روی تعداد خاصی دارایی اثر می گذارد و نوعی ریسک غیر سیستماتیک می باشد) است.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهاردار (ETF) های مبتنی بر بلاکچین

ETF های مبتنی بر بلاکچین، یک ابزار سرمایه گذاری کارآمد برای سرمایه گذاری در یک سبد از دارایی های بلاکچینی منتخب می باشد. یک ETF مزایای دوگانه ای ارائه می دهد. ابتدا، تنوع بخشی سبد سرمایه با پخش کردن پول در میان چندین نوع سهام، مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک و نیز معاملات روزانه سهام های پرنوسان یا سرمایه گذاری به شیوه مدیریت فعال.
همچنین ETF های بلاکچین از روند شاخص پایه به عنوان معیار ارزیابی عملکرد استفاده می کنند.

شاخص های پایه و روش ها

اجازه دهید شاخص پایه ای و نحوه عملکرد یک ETF را با مثال شرح دهیم.

BLCN ETF یک ETF با مدیریت منفعل است که تلاش می کند تا روند کارآی یک شاخص طراحی شده خاص به نام Reality Shares Nasdaq Blockchain Economy Index را دنبال کند. این شاخص شرکت هایی را شامل می شود که در حال تحقیق، توسعه، حمایت یا به کار گیری تکنولوژی بلاکچین و کسب و کار های مرتبط با آن هستند.

روش شاخص با یک «امتیاز بلاکچین» سهام هر شرکت بالقوه که ممکن است یک نامزد واجد شرایط برای ورود به این شاخص باشد را ارزیابی می کند. این امتیاز بر فاکتور های زیادی استوار است؛ این فاکتور ها در رابطه با این که کسب و کار شرکت چگونه با اکوسیستم بلاکچین اشتراک پیدا می کند، زمان تکمیل محصولات بلاکچینی آنها و تاثیر آن بر اقتصاد، سرمایه گذاری و مخارج فعالیت های تحقیق و توسعه، دستاورد ها و نوآوری های شرکت هستند.

این روش مبتنی بر فاکتور ارزیابی، پتانسیل یک شرکت بلاکچینی را تضمین می کند و کسب و  کار آنها را با دقت بیشتری برای سوددهی واقعی اقتصادی، چشم انداز بازسازی کسب و کار و شایستگی عملیاتی مورد سنجش قرار می دهد.۵۰ تا ۱۰۰ شرکت بلاکچینی با بالاترین امتیاز، شرایط ورود به شاخص را پیدا می کنند و در BLCN ETF قرار می گیرند. شاخص هر شش ماه یکبار بازبینی می شود.

از سوی دیگر، BLOK ETF یک ETF با مدیریت فعال است که هدفش سرمایه گذاری در شرکت های جهانی است که درآمد قابل توجهی از انتقال داده های مربوط و قابل اشتراک کسب و کار ها دارند و یا متعهد به تحقیق و توسعه، آزمایش روش اثبات محتوا و یا به کار گیری تکنولوژی های مشابه مشغول به فعالیت هستند.

پوشش منطقه و صنعت

در ETF های BLCN و BLOK، شرکت های جهانی با گستره وسیعی از بخش های صنعتی، مشتاق سرمایه گذاران هستند. کمپانی هایی از بخش بانکی و مالی، تکنولوژی، خدمات IT، سخت افزار، اینترنت، خدمات مخابراتی و حتی شرکت های بیوتکنولوژی که به اشتراک گذاری داده روی سیستم های مبتنی بر بلاکچین نیاز دارند.

برای مثال، BLCN ETF مجموعه ای است از شرکت هایی نظیر Cisco Systems Inc (CSCO)، Intel Corp (INTC)، Overstock.com Inc (OSTK)، Microsoft Corp (MSFT) و Barclays PLC (BCS) هستند، در حالی که BLOK ETF مجموعه ای از شرکت های Taiwan Semiconductor Co (TSM)، NVidia Corp (NVDA)، IBM Corp (IBM)، Overstock.com Inc و GMO Internet Inc  است.

تکنولوژی بلاکچین باز و جهانی باقی می ماند و این ETF ها شرکت های سراسر جهان را شامل می شوند. از لحاظ منطقه ای، بخش عمده ای از شرکت های شامل در این دو ETF کمپانی های بر پایه بلاکچین در آمریکای شمالی هستند و بقیه کمپانی های آسیایی و اروپایی با نسبت های متفاوت هستند.

ریسک صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهاردار (ETF) بلاکچین

هیچ سرمایه گذاری بدون ریسکی وجود ندارد، این موضوع برای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهاردار بر پایه بلاکچین نیز صادق است. ریسک ذاتی ETF های بلاکچین می تواند سرمایه گذاری روی یک زمینه، عدم کارایی، عدم سازگاری یا شکست اکوسیستم بلاکچین باشد. در حالی که درجه پذیرش سیستم های بلاکچینی افزایش پیدا کرده است، اما این مفهوم هنوز در مرحله رشد و وابسته به تکامل کل سیستم، قابلیت اطمینان و ثبات شبکه بلاکچین، پیکربندی و پذیرش موفقیت آمیز است.

یکی دیگر از ریسک های ذاتی این است که بخش زیادی از پول ها روی راه اندازی استارت آپ های تکنولوژی محوری که مستعد شکست هستند، سرمایه گذاری شود. اگرچه متنوع سازی صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهاردار (ETF ها) تا حد زیادی ریسک یک سهم خاص را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، هنوز ریسک دارایی های با عملکرد نامطلوب باقی می ماند. علاوه بر این، شرکت های سرمایه ای برتر در چنین ETF هایی یکپارچه شدند، که همپوشانی بزرگی با شرکت های فناوری و اینترنتیِ موجود دارند.

به عنوان مثال، اگرچه مایکروسافت و IBM در میان هولدینگ های برتر BLCN و BLOK می باشند، اما اساسا شرکت هایی فناور هستند که بخش اعظم درآمد خودشان را از طریق محصولات و خدمات غیر بلاکچینی تامین می کنند. همچنین، Cisco و Intel شرکت های سخت افزاری هستند که بیشتر درآمدشان را از تجهیزات شبکه و پردازنده های کامپیوتری کسب می کنند؛ با این حال، سهم محدودی از سخت افزار هایی که در سیستم های مبتنی بر بلاکچین استفاده می شود نیز دارند.

قسمت های بلاکچینی ممکن است تنها بخش کوچکی از بازده سهام را تحت تاثیر قرار دهند، به این ترتیب، بازده کل نسبت به بخش عمده غیر کارای و غیر بلاکچینی خود، آسیب پذیر است. همچنین، باید از نسبت هزینه به کمک های مالی دریافت شده از صندوق های مالی و بازپرداخت های جمع آوری شده در واحد صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهاردار، آگاه باشیم. در حالی که در یکی از این ETF ها سرمایه گذاری می کنید، باید این حقیقت را بدانید که آنها دسته ای سهام هستند که انتظار می رود در دراز مدت از ظهور بلاکچین سود ببرند.

خط پایان   

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهاردار بر پایه بلاکچین یک افق جدید به روی سهام داران عادی برای سود بردن از حوزه بلاکچین ایجاد کرده اند. در حالی که شرکت های معتقد به تکنولوژی بلاکچین می توانند در ETF برگزیده خودشان برای بلند مدت سرمایه گذاری کنند، اگر به دنبال فرصت های معاملات کوتاه مدت یا روزانه باشند می توانند معاملات فعال (مانند سهام) را امتحان کنند.

سرمایه گذاری در رمزارز ها و ICO ها بسیار سوداگرانه هستند و ریسک بسیار بالایی دارند، و این مقاله توصیه ای به سرمایه گذاری روی رمزارز ها و یا دیگر ICO ها نیست. از آنجایی که هر فرد موقعیت منحصر به فرد خودش را دارد، پیش از تصمیم گیری های مالی همیشه باید با یک متخصص مالی مشورت کرد.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به ارزجو نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

منبع

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version