سرمایکس
video thumb

شباهت ارز رمزنگاری شده بیت کوین به ارز های رایج و دولتی

در ادامه دلایلی که ارز رمزنگاری شده بیت کوین شبیه به ارز های شناخته شده و رایج است را مطرح می کنیم:

۱. ارزش ذاتی هر دو نوع پول صفر است

Aleksander Berentsen و Fabian Schär اقتصاد دان، در مقاله اخیر خود توضیح داده اند که بیت کوین

ارز های رمزنگاری شده از داده ها به وجود می آیند. پول نقد موجود در کیف پول شما معمولا ترکیبی از ۷۵ درصد پنبه و ۲۵ درصد کتان است. در مقایسه با کالا های گران بهایی همچون طلا و نقره، هیچ یک ذاتا ارزشمند نیستند.  پول های شناخته شده، یک سند یا ژتون قابل تبادل با یک کالای اساسی همچون طلاست. از زمانی که ایالات متحده از معاهده تبدیل مستقیم دلار ایالات متحده به طلا (سیستم برتون وودز) خارج شد، دلار کاغذی درون کیف پول

دولت امریکا دلار را پول قانونی کشور اعلام کرد؛ و پس از آن با نظارت و مدیریت بانک مرکزی امریکا (Federal Reserve) اسکناس های دلار به عنوان پول رایج و فیات، چاپ و منتشر شد.

بحث هایی درمورد چیستی بیت کوین در جریان است: بیت کوین ارز است؟ دارایی است؟ سرمایه است؟ مهم نیست که چه نگرشی به بیت کوین دارید، بیت کوین ارزش ذاتی ندارد.

۲. عرضه یک ارز رایج و ارز رمزنگاری شده بیت کوین، محدوداست

بانک مرکزی پول چاپ نمی کند؛ هرچند می تواند پایه پولی را افزایش یا کاهش دهد. اساسا، پایه پولی بر مبنای ذخیره ی اضافی موسسات سپرده گذاری (همچون بانک ها) نزد بانک مرکزی به علاوه پول در گردش، ساخته می شود. ۲۰ دلار در جیب لباس خود را فراموش کرده اید؟ از لحاظ فنی، این پول در گردش محسوب می شود.

موجودی و تامین محدود پول یکی از ویژگی های اساسی آن است: برای حفظ ارزش، عرضه پول باید محدود باشد. فدرال رزرو به عنوان بانک مرکزی ملی امریکا، برای حفظ ثبات قیمت ها و حداکثر کردن اشتغال، عرضه پول را به دقت زیر نظر دارد.

هیچ بانک مرکزی وجود ندارد که عرضه بیت کوین را کنترل کند. نوسان قیمت گاهی به شدت زیاد است. با این حال، محدودیتی برای حداکثرحجم تولید آن وجود دارد. همان طور که Berentsen و Schär بیان کرده اند، هنگام ایجاد برنامه، برنامه ریزی طوری انجام شده است که در نهایت ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت.

۳. واسطه ای وجود ندارد

 

 

 

 

 

 

Berentsen و Schär توضیح می دهند که در اصل، ارز رمزنگاری شده بیت کوین از شرح پروژه یا وایت پیپر منتشر شده ای که منتسب به ساتوشی ناکاموتو است به وجود آمد. در این مقاله، نویسنده (یا نویسندگان) چشم اندازی را شرح می دهند: «یک نسخه همتا به همتا از پول الکترونیکی که پرداخت مستقیم و آنلاین بین افراد را بدون دخالت نهاد های مالی ممکن می سازد.»

بدین ترتیب، بیت کوین طوری طراحی شده است که خیلی شبیه پول نقد باشد. پول نقد نیازی به واسطه برای پردازش تراکنش ندارد. برخلاف پرداخت با کارت اعتباری یا اپلیکیشن، هیچ شخص ثالثی تنظیمات حساب شما را بر عهده ندارد.

علاوه بر این، Berentsen و Schär نوشته اند: «نیاز به هیچ رابطه ی تضمین اعتباری میان خریدار و فروشنده نیست. این ویژگی، ناشناس ماندن طرفین معامله را ممکن ساخته است.»

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به ارزجو نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version