سرمایکس
video thumb

مروری کوتاه بر کاربردهای بلاک چین: زنجیری که دیوارها را می‌شکند! 

به نقل از پیوست؛ فناوری‌ای که بیشترین تاثیر را بر دهه‌های آینده خواهد گذاشت پا به عرصه ظهور گذاشته است: بلاک چین یا فناوری دفتر حساب توزیع‌شده که همان فناوری زیرساخت شبکه بیت کوین یا پلتفرم محاسباتی توزیعی اتریوم است. در یک کلام باید گفت فناوری بلاک چین یا زنجیره‌های بلوکی مشکل اعتماد را حل و نیاز به هر نوع واسطه را برای برقراری هر نوع تراکنشی برطرف می‌کند. این تراکنش‌ها بخش وسیعی از داد و ستدهای مالی و غیرمالی ما را تشکیل می‌دهند. به گفته بسیاری از کارشناسان بلاک چین در پنج الی ۱۰ سال آینده، نسبت به دیگر فناوری‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی و بزرگ‌داده، بیشترین و گسترده‌ترین تاثیر را بر صنایع مختلف خواهد گذاشت. در این مقاله سعی شده تعدادی از این صنایع و نقش بلاک چین در تغییرات بنیادین این صنایع را بررسی کنیم.

بانکداری و پرداخت

پیوست: بلاک‌چین، زنجیری که دیوارها را می‌شکند!عده زیادی معتقدند آنچه بلاک چین با صنعت بانکداری و پرداخت خواهد انجام داد بسیار مشابه کاری خواهد بود که اینترنت با رسانه‌ها انجام داد. بلاک چین این قدرت را دارد که دسترسی راحت (به اندازه نصب یک اپلیکیشن روی گوشی هوشمند) میلیاردها انسانی که از بانکداری سنتی بی‌بهره بوده‌اند را قادر سازد تا با کارمزد بسیار اندک و سرعت بسیار بالا به هر نقطه از کره زمین منتقل کند. بسیاری از بانک‌ها مانند سانتاندر، و جی‌پی مورگان هم به صورت خصوصی روی این فناوری و هم با استفاده و سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی مانند ریپل تلاش می‌کنند گوی سبقت را از رقبای خود بربایند و سهمی از آینده را برای خود کسب کنند.

امنیت سایبری

پیوست: بلاک‌چین، زنجیری که دیوارها را می‌شکند!

با وجود عمومی بودن رکورد اطلاعات و دفتر حساب‌ها در فناوری بلاک چین، اطلاعات پس از صحت‌سنجی توسط پیشرفته‌ترین الگوریتم‌های رمزنگاری رمزینه می‌شوند. به این ترتیب داده‌ها کمتر مستعد هک شدن یا تغییرات بدون مجوز و ناخواسته هستند. امروزه امنیت اطلاعات و هک دیتابیس‌ها و لو رفتن اطلاعات خصوصی بسیاری از مردم ضررهای جبران‌ناپذیری برای شرکت‌ها و دولت‌ها به وجود آورده. دلیل این اتفاق مستقر بودن تمامی اطلاعات روی یک سرور مرکزی است. با بلاک چین دیگر خبری از یک سرور نیست. هر گره شبکه خود دارای نسخه‌ای از کل دفتر حساب یا رکوردهاست. با وجود این موضوع باید در نظر داشت که فناوری بلاک چین هنوز بسیار جوان است و اپلیکیشن‌های ساخته‌شده مبتنی بر این فناوری همچنان دارای ایرادات هستند.

مدیریت زنجیره تامین

پیوست: بلاک‌چین، زنجیری که دیوارها را می‌شکند!

با فناوری بلاک چین تراکنش‌ها می‌توانند به شیوه‌ای غیرمتمرکز و به صورت دائمی ذخیره شوند به گونه‌ای که در هر زمان قابلیت مشاهده شدن به صورت شفاف برای آنها وجود دارد. این قابلیت می‌تواند تاثیر عظیمی در کاهش زمان‌های تاخیر و اشتباهات انسانی داشته باشد. همچنین می‌توان برای بررسی و مشاهده هزینه‌ها، نیروی کار و زمان در هر یک از بخش‌های زنجیره تامین از آن استفاده کرد. این امر تاثیرات جدی برای درک و کنترل اثرات واقعی محصولات زیست‌محیطی خواهد داشت.

شبکه‌سازی و اینترنت اشیا

پیوست: بلاک‌چین، زنجیری که دیوارها را می‌شکند!

سامسونگ و ای‌بی‌ام از فناوری بلاک چین برای توسعه ایده پلتفرم جدیدی به نام ادپت استفاده می‌کنند که شبکه غیرمتمرکزی از وسایل اینترنت اشیا را تشکیل می‌دهد.

این پلتفرم مانند یک دفتر حساب عمومی برای تعداد زیادی از سنسورها و وسایل اینترنت اشیا فراهم خواهد کرد که نیاز به یک مرکز برای مدیریت و ارتباط میان این وسایل را حذف می‌کند.

بیمه

پیوست: بلاک‌چین، زنجیری که دیوارها را می‌شکند!

بازار جهانی بیمه مبتنی بر مدیریت اعتماد است. بلاک چین یک روش برای مدیریت اعتماد است و می‌تواند برای صحت‌سنجی انواع بسیاری از داده‌ها در بیمه‌نامه‌ها استفاده شود. نمونه آن هویت فرد بیمه شده است. این دست اوراکل‌ها می‌توانند پلی میان اطلاعات جهان بیرونی و قراردادهای هوشمند روی بلاک چین باشند. اترنیتی نام پروژه‌ای مبتنی بر بلاک چین است که ابزارهای مورد نیاز در صنعت بیمه را توسعه خواهد داد.

حمل و نقل خصوصی و اقتصاد اشتراکی

پیوست: بلاک‌چین، زنجیری که دیوارها را می‌شکند!

از بلاک چین می‌توان برای ساخت نمونه غیرمتمرکز اپلیکیشن‌های حمل و نقل شهری فرد به فرد استفاده کرد. به این صورت که در قالب اسمارت کانترکت صاحب خودرو و یوزر با هم بر سر موارد مختلف یک سفر اعم از مبدأ و مقصد و مبلغ توافق می‌کنند. سپس این توافق توسط هر دو نفر امضا می‌شود و بر بستر امن بلاک چین

خیریه

پیوست: بلاک‌چین، زنجیری که دیوارها را می‌شکند!

اکثر شکایات در رابطه با خیریه‌ها مربوط به ناکارآمدی و فساد در سیستم‌های خیریه است که باعث عدم انتقال پول به افراد نیازمند می‌شود. با استفاده از بلاک چین و قابلیت امنیت و شفافیت آن این امکان پیش می‌آید که پول منتقل‌شده به سازمان خیریه تا لحظه انتقال به فرد نیازمند مورد ردیابی قرار گیرد. امروزه خیریه‌های مبتنی بر بیت کوینی مانند Bitgive سعی می‌کنند با استفاده از دفتر حساب توزیعی و بلاک چین این امر را تحقق بخشند.

سلامت

پیوست: بلاک‌چین، زنجیری که دیوارها را می‌شکند!

یکی دیگر از صنایعی که بر پایه سیستم‌های سنتی بنا شده و مستعد بن‌افکن (Disruptive) شدن است صنعت سلامت و درمان است. یکی از مشکلاتی که بیمارستان‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نبود پلتفرم امن برای ذخیره‌سازی و اشتراک اطلاعات حساس بیماران است و معمولاً بیمارستان‌ها قربانیان هک‌های بزرگی هستند که دلیل عمده آن عدم به‌روزرسانی زیرساخت‌های آنهاست. فناوری بلاک چین این اجازه را به بیمارستان‌ها می‌دهد که رکوردهای پزشکی را در اختیار بیماران و مقام‌های مسئول و متخصص به صورت امن قرار دهند. دو استارت‌آپ Dental و Medichain در این زمینه فعالیت‌های پیشروی انجام می‌دهند.

مدیریت انرژی

پیوست: بلاک‌چین، زنجیری که دیوارها را می‌شکند!

مدیریت انرژی برای مدت‌زمان طولانی است که از صنایع به شدت متمرکز محسوب می‌شوند. تولیدکنندگان انرژی و مصرف‌کنندگان آن قادر به داد و ستد مستقیم نیستند و برای تحقق این امر باید یا از شبکه انتقال عمومی یا واسطه مطمئن استفاده کنند. بلاک چین این پتانسیل را دارد که با طراحی یک شبکه غیرمتمرکز انرژی تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به صورت مستقیم با هم انرژی داد و ستد کنند

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version