سرمایکس
sarmayex Coin icon

پیتزا بزن، بیت کوین ببر!

شروع بازی
video thumb

استخراج گر های ASIC ماشین چاپ اسکناس تولید کنندگانند

به گزارش ارزجو به نقل از بیت کوین نیوز، از دیدگاه David Vorick به عنوان توسعه دهنده ی ارشد Siacoin دستگاه های استخراج ماینینگ

وضعیت قطعی استخراج ارز های رمزنگاری شده

زمانی که بحث ماینینگ ارز های رمزنگاری شده مطرح می شود، David Vorick نسبت به بسیاری از افراد به این صنعت نزدیک تر بوده و اطلاعات بیشتری دارد. او علاوه بر نظارت بر توسعه مخزن ذخیره سازی فایل غیر متمرکز SIA کوین که از الگوریتم گواه اثبات کار (Proof of Work) استفاده می کند، یک شرکت تولید دستگاه های ASIC را نیز مدیریت می کند. این شرکت با نام Obelisk حدود ۱۸ ماه پیش تأسیس گردید و برای آن برنامه ریزی شده بود که در عرض ۸ هفته اولین دستگاه ASIC خود را روانه بازار کند. Vorick مصمم است تا ایده های خود را در این صنعت مسلط نماید. بیانیه ماینینگ ارز های رمزنگاری شده یک پست وبلاگی الهام بخش است که حقایق بسیاری را مورد دستگاه های ماینینگ بیان کرده است.

توسعه دهنده ارشد Siacoin در این بیانیه ادعا هایی در مورد رفتار ناجوانمردانه و بازی کثیف Bitmain مطرح کرده است. Vorick ادعا کرده است که Bitmain می تواند از قدرت خود برای تعطیل کردن دیگر تولید کننده های دستگاه های ASIC در چین استفاده نماید. با وجود این که به نظر می رسد Vorick در تلاش است تا ارتباطات تولید Obelisk را در جریان بیان این اتهامات پنهان نماید، اما تولید کننده چینی در گزارشی اعلام کرد که هزینه های مربوط به تولید Obelisk نزدیک به ۲ میلیون دلار است و این موضوع می تواند دلیلی برای چنین اظهاراتی قلمداد شود. هیچ مدرکی دال بر دخالت Bitmain در ارائه این گزارش وجود ندارد ولی David Vorick هیچ شکی برای غیر واقعی بودن ادعا های خود باقی نگذاشته است.

2 3 322x220 توسعه دهنده Siacoin: استخراج گر های ASIC ماشین چاپ اسکناس تولید کنندگانند
The new Obelisk SC1/DCR1 ASIC miner

توسعه دهنده Siacoin: دستگاه های ASIC، ماشین های چاپ پول هستند

اتهامات مربوط به استفاده ی مخفیانه تولید کنندگان ASIC از دستگاه های جدید برای ماینینگ ارز های رمزنگاری شده قبل از فروش آن ها، مهم ترین و جالب ترین بخش پست وبلاگی توسعه دهنده Siacoin بوده است. با توجه به این پست، تولید کنندگان، این دستگاه ها را تا پایان دوره سود آوری مورد استفاده قرار می دهند و پس از آن برای فروش دستگاه ها اقدام می کنند. این ادعا یک ادعای جدید نیست و صحت آن می تواند توسط آزمایشگاه های Butterfly و روش های تشخیص عمر دستگاه های ماینینگ ASIC سنجیده شود. David Vorick شناخته شده ترین و مرتبط ترین فرد با صنعت ماینینگ برای صحبت در مورد این اتهامات عمومی است. با این وجود، Vorick نوشت:

“در مورد دستگاه ماینینگ Halong Decred ما دیدیم که تعداد نامشخصی از این دستگاه ها را به صورت یکجا و با قیمت ۱۰ هزار دلار به فروش رساندند. بعد از این اقدام مشاهده شد که بیش از ۵۰ درصد از جوایز ماینینگ به یک آدرس مشخص واریز می شوند که با Halong در ارتباط بود، و این موضوع بدین معنی است که آنها اکثریت نرخ هش را به منظور کسب سود بالا تر برای خود نگه داشته اند.”

تولید رایگان ۹ دستگاه ASIC با فروش هر کدام از آنها

او ادامه داد: “تحقیقات ما در مورد تجهیزات ماینینگ نشان می دهد که مجموع هزینه تولید این تجهیزات کمتر از هزار دلار می باشد و اگر کسی برای هر کدام از این دستگاه ها ۱۰ هزار دلار پرداخت کرده باشد این شانس را برای تولید کننده ایجاد کرده است تا با بهره گیری از سود حاصل، ۹ دستگاه دیگر نیز برای خود تولید کند. ادعا می شود قبل از این که Bitmain اولین دستگاه های ماینینگ Monero Cryptonight خود را به مشتریان تحویل دهد، فرد یا نهاد ناشناسی برای مدت زمان زیادی از این دستگاه ها برای استخراج مونرو استفاده کرده است.” Vorick ادامه می دهد:

“منابع من می گویند که از اوایل سال ۲۰۱۷ با این دستگاه های مرموز ASIC عملیات ماینینگ انجام گرفته است و این بدین معنی است که قبل از معرفی عمومی آنها، برای یک سال تمام، عملیات ماینینگ با استفاده از این دستگاه ها انجام شده است. نرخ بازگشت سرمایه این دستگاه ها بسیار عظیم بوده است و این، قدرت بسیار زیادی در اختیار این گروه قرار داده است تا شانس خود را برای دیگر کوین های مقاوم در برابر ASIC نیز امتحان کنند.”

اختلاف نظر توسعه دهندگان مونرو با تولید کنندگان Cryptonight ASIC

زمانی که Cryptonight ASIC به صورت عمومی معرفی گردید درگیری لفظی شدیدی بین Bitmain و مقامات ارشد مونرو شکل گرفت. Fluffypony مونرو اعلام کرد که جهش بزرگی در نرخ هش مونرو در سال ۲۰۱۷ مشاهده شده بود که تصور می شد به دلیل استفاده شبکه botnet از کامپیوتر های هایجک شده (Hijacked) برای استخراج XMR بوده است. این ادعا با توجه به معرفی دستگاه های اختصاصی ماینینگ X3 برای استخراج مونرو از طرف Bitmain بازنگری شد. David Vorick این فضا را ملتهب تر کرد.

او نوشت: “برآورد شده است دستگاه های مرموز ASIC مونرو قبل از این که به صورت عمومی معرفی شوند برای بیش از یک سال در حدود نیمی از نرخ هش شبکه مونرو را در اختیار داشته اند و هیچ کسی این موضوع را متوجه نشد. در طی این مدت، درصد قابل توجهی از مونرو استخراج شده در دستان گروه کوچکی قرار گرفته است و ممکن است حمله ۵۱ درصد در هر زمانی بر علیه شبکه مونرو اجرا شود.”

شایعه ی وجود دستگاه های ASIC محرمانه

شایع شده است که دستگاه های محرمانه ASIC می توانند بسیار موثر تر از آنچه که در بازار وجود دارد به الگوریتم های هش موجود حمله کنند. David Vorick چنین ادعایی را مطرح کرده است و اگر او درست گفته باشد این دستگاه های ماینینگ به دلیل سود آوری و محافظت بسیار بالا امکان سود آوری بسیار بالایی را از ابتدای تولید، فراهم می کنند. او در مورد مزارع ماینینگی صحبت می کند که حاضرند میلیون ها دلار برای دسترسی انحصاری به طراحی ارز رمزنگاری شده خاصی هزینه کنند و یک صنعت غیر رسمی زیر زمینی را ایجاد نمایند که بر مبنای ماینینگ مخفیانه رشد کرده است.

از آنجا که هیچ استخر استخراج یا تولید کننده سخت افزاری نمی خواهد نامش به دلیل حضور در چنین فعالیت هایی رسانه ای شود، اثبات چنین اتهاماتی بسیار مشکل است. ولی موضوعی که فراتر از این اختلاف نظر ها قرار دارد این است که دستگاه های ASIC برای کسانی که آنها را در مقیاس بالا تولید می کنند همانند ماشین های چاپ پول عمل می کنند. توسعه دهنده Siacoin سخنان خود را این گونه خاتمه داد:

 علی رغم این که تمام جنبه ها در نظر گرفته شد، تولید کنندگان دستگاه های ماینینگ همچنان به فروش ماشین های چاپ پول ادامه می دهند. باید توجه داشت سازمانی که با هدف حداکثر سازی سود خود فعالیت می کند، تنها زمانی یک ماشین چاپ پول را در ازای دریافت پول می فروشد که انتظار داشته باشد سود بیشتری از این طریق عایدش شود. خریداران باید به این نکته توجه داشته باشند که در چنین شرایطی، چرا تولید کنندگان دستگاه های ASIC با وجود سود فراوان نسبت به فروش آنها اقدام می کنند.

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به ارزجو نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
version