سرمایکس
video thumb

معرفی ارز دیجیتال Cardano

کاربرهای زیادی در دنیای دیجیتال به قراردادهای هوشمند نیاز دارند و از آن‌ها استفاده می‌کنند. یکی از اولین پلتفرم‌هایی که قراردادهای هوشمند را به وجود آورد، اتریوم بود. بعد از اتریوم پلتفرم‌های دیگری هم روی کار آمدند که همگی امکانات مختلفی را ایجاد کردند و در کنار آن قراردادهای هوشمند را به کاربر ارائه می‌دادند. کاردانو یا Cardano هم یکی از این پلتفرم‌ها است که مانند اتریوم فعالیت می‌کند و بر روی بلاک چین ایجاد شده است.

تفاوت اصلی کاردانو با اتریوم در امنیت آن می‌باشد. کاردانو از چند لایه کدهای رمزنگاری شده برای پلتفرم استفاده می‌کند که باعث می‌شود امنیت کاردانو تضمین شده باشد. همچنین کاردانو را می‌توان یکی از اولین پلتفرم‌هایی دانست که بر اساس تحقیق‌های داشنمندان ایجاد شده است. در حقیقت کاردانو از بررسی‌ها و نتایج علمی‌ دانشمندان الگو برداری کرده و پلتفرم خودش را ایجاد کرده است. کاردانو در کنار فعالیت‌های خود، ارز دیجیتالی به نام Ada هم برای کاربرها ایجاد کرده است. این پلتفرم و ارز دیجیتال فعالیت خود را به طور رسمی ‌در سال ۲۰۱۷ آغاز کردند.

کاردانو سعی کرده است که حریم شخصی کاربر را در قراردادها حفظ کند. هر قرارداد نیازمند به یک سری قوانین دارد که کاردانو سعی کرده است قراردادها را جوری تنظیم کند که اگر کاربر نخواهد، هویت اش لو نرود. کاردانو از زبان برنامه نویسی Haskell برای پلتفرم خود استفاده کرده است. در حقیقت برخی از کاربرها نمی‌توانند آینده بلاک چین و سیستم‌های دیجیتال را پیش بینی کنند و حقیقت ماجرا هم این است که هیچ سیستمی ‌نمی‌تواند به طور مشخص آینده خود را تنظیم کند. به همین دلیل در چنین شرایطی نیاز است که از یک زبان برنامه نویسی قوی برای پلتفرم استفاده شود تا از ایجاد برنامه‌های نا مفهوم بر روی پلتفرم جلوگیری شود. کاردانو هم به همین منظور سعی کرده است که از یک زبان قوی برای پلتفرم خود استفاده کند تا کاربرها بتوانند به آینده آن امید پیدا کنند.

شخصی که Cardano را تاسیس کرده است، چارز ‌هاسکینسون نام دارد. چارز در قدیم یکی از توسعه دهنده‌های اتریوم بوده است و از آن جدا شده است. به کاردانو، اتریوم ژاپنی هم نیز می‌گویند زیرا بیشتر توسعه دهنده‌های آن ژاپنی هستند. بسیاری از ارزهای دیجیتال به دنبال تغییر سیستم بانکی و نظام مالی هستند اما کاردانو هدف خود را چنین چیزی نمی‌داند. آن‌ها به دنبال تغییر در قراردادهای هوشمند هستند و می‌خواهند سیستم‌های بانکی را توسعه دهند تا کاربرها بتوانند عملیات‌های بانکی خودشان را با سرعت بیشتری انجام دهند.

معرفی کاردانو Cardano

در حقیقت Cardano فعالیت خود را از سال ۲۰۱۵ آغاز کرد اما تا سال ۲۰۱۷ مشغول توسعه و تحقیق بود. آن‌ها دو سال کامل را به دنبال یافتن افراد مناسب بودند و بعد از آن تمامی ‌مشکلات بیت کوین و اتریوم را پیدا کردند. کاردانو به دنبال این بود که پلتفرمی ‌ایجاد کند که مشکلات بیت کوین و اتریوم در آن وجود نداشته باشند. آن‌ها بعد از تحقیق‌های فراوان توانسته بودند مشکلاتی مانند سرعت تراکنش‌ها را برطرف کنند و قابلیت‌های جدیدی را به پلتفرم خود اضافه کنند. در حقیقت کاردانو یک نسخه توسعه یافته از اتریوم و بیت کوین است.

Cardano را نسل سوم ارز‌های دیجیتال می‌دانند. کاردانو به دلیل ماهیت برنامه نویسی قوی که در آن استفاده شده است، از ایجاد پلتفرم‌های بی هدف در سیستم خود جلوگیری می‌کند که این کار باعث سبک بودن سیستم کاردانو می‌شود. همچنین کاردانو سرعت بالاتری در انجام تراکنش‌ها دارد و کارمزد بسیار کمی ‌را دریافت می‌کند. کاربرهایی که به دنبال ایجاد برنامه‌های هدف دار و مشخص شده هستند، می‌توانند از کاردانو برای توسعه برنامه خود استفاده کنند و در کاردانو کاملا آزاد خواهند بود. کاردانو به وسیله برنامه نویسی قوی خود، برخی از محدودیت‌های بلاک چین را از بین برده است و امکانات جدیدی را به آن اضافه کرده است.

استخراج کاردانو Cardano

کاردانو برخلاف برخی از ارزهای معروف، از اثبات سهم به جای اثبات کار در سیستم خود استفاده می‌کند.

 • اثبات کار: اثبات کار یا Proof of Work برای جلوگیری از نفوذ و هک ایجاد شده است. در انجام هر هک معمولا هکرها یک یا چند سیستم مشخص شده ای را هدف خود قرار می‌دهند و به دنبال نابودی آن سیستم یا دریافت اطلاعات از آن هستند. در اثبات کار نیز کاربرها سیستم خود را به پلتفرم اختصاص می‌دهند. یعنی هر پلتفرم چندین هزار سیستم در مکآن‌های مختلف دنیا را تحت اختیار خود دارد و می‌تواند اطلاعات خود را میان آن‌ها پراکنده کند. به این نحو هکرها دیگر نمی‌توانند سیستم‌ها را هدف خود قرار دهند. پلتفرم به ازای سیستمی‌ که کاربر تحت اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، پاداش می‌دهد که پاداش‌ها همان توکن‌ها هستند. اولین بار ساتوشی ناکاموتو از این سیستم در بیت کوین استفاده کرد که باعث شد انقلاب جدیدی در دنیای دیجیتال ایجاد شود.
 • اثبات سهم: اثبات سهم یا Proof of Stake هم یک الگوریتم است که مانند اثبات کار برای جلوگیری از نفوذ و هک ایجاد شده است. این ایده اولین بار در یکی از انجمن‌های بیت کوین در سال ۲۰۱۱ مطرح شد و در سال ۲۰۱۲ در برخی از ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت. در این الگوریتم کاربرها به جای آنکه سیستم خود را در اختیار پلتفرم قرار دهند، از آن برای حل مفاهیم ریاضی استفاده می‌کنند. هر کاربر یک بلاک قطعی را دریافت می‌کند و با حل مسائل پیچیده ریاضی درون آن، پاداش خود را که همان توکن‌ها است دریافت می‌کند. در اثبات سهم علاوه بر قدرت پردازشی بالا، کاربری که توکن بیشتری داشته باشد، سود بیشتری از استخراج خواهد برد. البته پاداشی که کاربر در این الگوریتم دریافت می‌کند، توکن‌های استخراج شده نیست بلکه کارمزد دیگران است. تمامی‌ توکن‌های این نوع الگوریتم از قبل استخراج شده است و تغییری در تعداد آن به وجود نخواهد آمد. استخراج کننده از طریق کارمزد نیز پاداش خود را دریافت می‌کند که این کارمزد‌ها می‌توانند همان توکن‌ها باشند.

همانطور که در قبل گفتیم کاردانو از اثبات سهم در سیستم خود استفاده می‌کند. یعنی کاربر می‌تواند با خرید توکن درون این پلتفرم، از کارمزد آن‌ها سود دریافت کند و سرمایه گذاری‌های خود را انجام دهد.

لایه توافق و رایانشی کاردانو

کاردانو فعالیت‌های خود را در دو لایه جدا قرار داده است. ارزش‌ها و توکن‌های درون پلتفرم، در یک لایه و انتقال‌ها و تراکنش‌ها، در لایه دیگری قرار دارند. این کار باعث شده است که انعطاف پذیری بیشتری در پلتفرم ایجاد شود و شرکت‌ها بتوانند پروژه‌های شخصی خود را ایجاد کنند.

لایه توافق یا CSL برای دفتر کل کاردانو ایجاد شده است. در این لایه تمامی تراکنش‌ها وجود دارند و به منظور تایید تراکنش‌ها ایجاد شده است. لایه توافق از یک نقشه مشخص شده برای خود استفاده می‌کند :

 • دو مجموعه زبان اسکریپت
 • یک مجموعه برای حرکت ارزش بیشتر
 • راه کاری برای حفاظت بیشتر
 • سایدچین‌هایی برای ارتباط با دفتر کل‌های دیگر
 • امضا چندگانه از جمله امضاهای مقاوم
 • ایجاد توکن توسط کاربر
 • مقیاس پذیری بیشتر برای کاربرها

لایه رایانشی یا CCL هم به منظور چگونگی انجام تراکنش‌ها ایجاد شده است. این لایه بیشتر در دست کاربرها قرار دارد و کاربرها می‌توانند قرارداد‌های خود را با قوانین خاص خودشان ایجاد کنند.

قیمت و والت کاردانو

تمام ارزهایی که به استخراج و صرافی‌ها وابسته‌اند، دچار نوسانات زیادی در قیمت توکن‌های شان هستند. کاردانو هم مانند دیگر ارزها به دنبال ثبات قیمت است اما به دلیل استخراج نمی‌تواند قیمت ثابتی را برای خود اعلام کند. در حال حاضر هر توکن Cardano حدود هفت سنت ارزش دارد و رو به رشد است. کاردانو هم مانند دیگر ارز‌ها قابل خرید است و می‌توانید آن را از صرافی‌های مختلف خریداری کنید.

برای افرادی که در ایران زندگی می‌کنند، سه راه برای خرید Cardano وجود دارد:

 • صرافی ایرانی: شما می‌توانید یک صرافی ایرانی که ارز‌های دیجیتال را به فروش می‌رساند پیدا کنید و از آن توکن‌های Cardano خریداری کنید. مشکلی که در این روش وجود دارد این است که بسیاری از صرافی‌های ایران تنها بیت کوین و اتریوم را ارائه می‌دهند. به همین دلیل نمی‌توان به همه صرافی‌ها به راحتی اعتماد کرد.
 • استخراج کننده: شما می‌توانید فردی را پیدا کنید که از طریق استخراج یا سرمایه گذاری، دارای توکن کاردانو است و می‌تواند توکن مشخص شده را به والت شما انتقال دهد. مشکلی که در این روش وجود دارد اعتماد دو طرفه است. افراد زیادی بوده‌اند که در این روش به شخص استخراج کننده اعتماد کرده‌اند اما بعد از واریز مبلغ، توکنی از سوی استخراج کننده دریافت نکرده‌اند. به همین دلیل بهتر است که در این روش اعتماد کاملی به فرد مقابل داشته باشید تا دچار چنین کلاهبرداری‌هایی نشوید.
 • خرید ارز‌های معروف: بهترین راه برای ایرانی‌ها، خریدن بیت کوین و اتریوم است. آن‌ها می‌توانند با خرید بیت کوین و اتریوم از صرافی‌های ایرانی، به ارز مورد نظرشان دست پیدا کنند. راهی که در این روش طی می‌شود کمی ‌طولانی‌تر است اما صرفه اقتصای بهتری دارد. زمانی که شما بیت کوین یا اتریوم خود را خریداری کردید، آن را به یکی از صرافی‌های آنلاین انتقال داده و به ارز کاردانو تبدیل کنید. صرافی‌های زیادی وجود دارند که بیت کوین یا اتریوم را به ارزهای دیگری تبدیل می‌کنند و کارمزد کمی‌ را از کاربر دریافت می‌کنند.

یکی از بهترین سایت‌ها برای تبدیل ارز به ارزی دیگر، ShapeShift است. این سایت علاوه بر اینکه برای تمام ایرانی‌ها کار می‌کند، رابط کاربری مناسبی را ایجاد کرده است و سرعت بسیار بالایی دارد. یکی از مزیت‌های سایت ShapeShift این است که ارز را درون خودش نگهداری نمی‌کند و مستقیما عملیات انتقال و تبدیل را انجام می‌دهد. این باعث می‌شود که ایرانی‌ها از خطر بلوکه شدن توکن‌های شان در امان باشند.

حال زمانی که کاربر برای خود توکن خریداری کرد، نیاز به یک منبع برای نگهداری آن دارد. معمولا انسان‌ها از بانک‌ها برای سرمایه گذاری یا انجام تراکنش‌های متداول استفاده می‌کنند. والت‌ها در اینترنت هم چنین نقشی را دارند. والت‌ها توکن‌های کاربرها را درون خود ذخیره می‌کنند و کاربر هر موقع که بخواهد می‌تواند توکن خود را به حساب دیگری انتقال دهد. همچنین می‌توان درون والت‌ها، سرمایه گذاری شخصی را ایجاد کرد و از طریق آن به سود دهی رسید.

یکی از بهترین والت‌ها برای کاردانو، DAEDLUS است. این والت که در ابتدا به صورت دسکتاپ معرفی شد، یکی از امن‌ترین و رسمی‌ترین والت‌های کاردانو است که امکانات زیادی را به کاربر می‌دهد. والت DAEDLUS در ابتدا به کاربر دو کلید ارائه می‌کند. از کلید عمومی ‌برای دریافت و انتقال توکن استفاده می‌شود و از آن می‌توانید مانند شماره کارت خود استفاده کنید و از کلید خصوصی برای مدیریت کل والت استفاده می‌شود که هیچ موقع نباید آن را به کسی ارسال کنید زیرا می‌تواند به والت شما دسترسی پیدا کند و کلاهبرداری عظیمی‌ ایجاد کند. والت DAEDLUS برای موبایل هم ارائه شده است و شما می‌توانید از موبایل خود به عنوان یک والت استفاده کنید. بیشتر والت‌هایی که برای موبایل ارائه شده‌اند بر اساس کلید خصوصی فعالیت می‌کنند.

 • sarmayex social media
 • sarmayex social media
 • sarmayex social media
 • sarmayex social media
 • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version