سرمایکس
video thumb

معرفی بهترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۸

معرفی بهترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۸

۵ (۱۰۰%) ۲ votes

QS World University Rankings یک نشریه سالانه رتبه بندی دانشگاه ها در سراسر جهان است. تقریباً ۱۰۰۰ دانشگاه از ۸۴ کشور مختلف در رنکینگ دانشگاه های جهان ۲۰۱۸ گنجانده شده اند. این نظام رتبه بندی جزء معتبرترین منابعی است که می تواند به عنوان راهنمای اخذ پذیرش در دانشگاه های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در این مطلب به معرفی بهترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۸ جهت علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور پرداخته ایم.


معیار رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان


سیستم رتبه بندی QS پارامتر های مختلفی را جهت سیستم امتیازدهی خود به مراکز آموزشی در نظر می گیرد که در جدول زیر به آنها اشاره شده است:

اندیکاتور ضریب تأثیر توضیحات
داوری همتا موسسات آموزشی ۴۰% بر اساس نظرسنجی جهانی در دانشگاه ها
نسبت استاد / دانشجو ۲۰% معیاری جهت اندازه گیری تعهد تدریس
تعداد ارجاع مقالات در هر دانشکده ۲۰% معیاری جهت اندازه گیری تأثیر تحقیقات
اعتبار کارفرمایان ۱۰% بر اساس بررسی فارغ التحصیلان شاغل دانشگاه ها
نسبت دانشجویان بین المللی ۵% معیاری جهت اندازه گیری تنوع جامعه دانشجویی
نسبت کارمندان بین المللی ۵% معیاری جهت اندازه گیری تنوع جامعه کارمندان

سیستم رتبه بندی QS در حال حاضر شامل رتبه بندی عمومی و موضوعی می شود که بهترین دانشگاه های جهان را بر اساس ۴۸ موضوع مختلف و پنج منطقه دانشگاهی مورد مطالعه قرار می دهد. این سیستم به عنوان یکی از سه نظام برتر رتبه بندی دانشگاه ها در جهان به همراه Academic Ranking of World Universities و THE World University Rankings شناخته می شود.

با این حال این سیستم به دلیل وابستگی بیش از حد به شاخص های ذهنی و نظرسنجی های اعتباری که در طی این سال ها نوسانات زیادی داشته، همواره با انتقاد هایی همراه بوده است. همچنین نگرانی هایی نیز در رابطه با ثبات و یکپارچگی داده های مورد استفاده جهت تولید نتایج رتبه بندی QS وجود دارد.


ده دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۱۸


۱ – دانشگاه ام آی تی (Massachusetts Institute of Technology)

مؤسسه فناوری ماساچوست

مؤسسه فناوری ماساچوست یک دانشگاه خصوصی واقع در شهر کمبریج، ایالت ماساچوست آمریکا، است که در سال ۱۸۶۱ توسط ویلیام بارتون راجرز تأسیس شد. این دانشگاه دارای پنج دانشکده اصلی، یک کالج و ۳۲ گروه آموزشی مختلف است. شعار این دانشگاه که معمولاً با نام اختصاری ام آی تی (MIT) شناخته می‌شود، “Mens et Manus” می باشد که به معنی ذهن و بازو است. مساحت پردیس دانشگاه MIT حدوداً ۰٫۷ کیلومتر مربع می باشد که در فاصلۀ دو کیلومتری از رود معروف «چارلز» قرار دارد.

دانشگاه MIT از سال ۲۰۱۳ به مدت شش سال متوالی در صدر فهرست بهترین دانشگاه های جهان بوده است. این دانشگاه به دلیل ارجاع مقالات علمی بسیار خود در جهان شناخته شده است.

۲ – دانشگاه استنفورد (Stanford University)

دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد از معتبرترین دانشگاه های جهان است که در شهر استنفورد، در نزدیکی سانفرانسیسکو ایالت کالیفرنیا، واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۸۸۵ توسط امسا لیلند استنفورد و همسرش ساخته شد و در سال ۱۸۹۱ فعالیت رسمی خود را آغاز نمود. دانشگاه استنفورد شامل دانشکده های علوم، بازرگانی، حقوق، پزشکی و مهندسی می شود.

این دانشگاه همواره با مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) در بخش های مختلف رقابت داشته است، اما به دلیل نسبت دانشجویان بین المللی پایین خود امتیاز کمتری در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان کسب نموده است.

۳ – دانشگاه هاروارد (Harvard University)

دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد یک دانشگاه خصوصی واقع در شهر کمبریج، ایالت ماساچوست آمریکا، بوده که در سال ۱۶۳۶ تأسیس شده است. این دانشگاه قدیمی ترین مؤسسه آموزش عالی در ایالات متحده آمریکا و همچنین اولین بنیاد آموزشی در آمریکای شمالی محسوب می شود. شعار این دانشگاه “Veritas” به معنی حقیقت می باشد.

هاروارد که دو سال پیش در رتبه دوم در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار داشت، هم اکنون در جایگاه سوم این رتبه بندی قرار دارد. این دانشگاه بدلیل اعتبار و شهرت بسیار خود در میان نظرسنجی های انجام شده در سراسر جهان، جایگاه خود را همواره حفظ نموده است.

۴ – دانشگاه کلتک (California Institute of Technology)

مؤسسه فناوری کالیفرنیا

مؤسسه فناوری کالیفرنیا مشهور به CalTech دانشگاهی خصوصی و پژوهش محور است که در پاسادنا ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۹۱ تأسیس شده است. آزمایشگاه پیش رانش جت (JPL) متعلق به ناسا تحت ادارهٔ مستقیم این دانشگاه می‌باشد. از دانش آموختگان ایرانی این دانشگاه می توان به افرادی همچون کمال الدین جناب (فیزیکدان) و مرتضی قریب (دکترای مکانیک) اشاره نمود.

این دانشگاه در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان نسبت به سال گذشته یک پله صعود داشته است. در قلب این پیشرفت، بهبود نسبت استاد/ دانشجو و تعداد بالای ارجاع مقالات علمی به ازای هر دانشکده مشاهده می شود.

۵ – دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

دانشگاه کمبریج

پس از قرارگیری دانشگاه های ایالات متحده در رتبه های اول تا چهارم، در نهایت به یک دانشگاه از کشوری دیگر می رسیم. دانشگاه کمبریج در شهر کمبریج انگلستان و در کنارۀ رود کم (River Cam) واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۲۰۹ میلادی تأسیس شده و سومین دانشگاه قدیمی در جهان محسوب می شود. از آنجا که دانشگاه آکسفورد نیز قدمتی طولانی دارد، به این دو دانشگاه «دانشگاه های باستان» می گویند و آنها را آکسبریج نامیده اند.

این دانشگاه بریتانیایی در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان به لحاظ اعتبار کارفرمایان در رتبه اول قرار دارد و می تواند در این زمینه از امتیازات ویژه ای نسبت به رقبای خود برخوردار باشد.

۶ – دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد که در منطقه آکسفورد شایر انگلستان و شهر آکسفورد واقع شده، قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان دنیا محسوب می شود. تاریخ دقیق تأسیس این دانشگاه مشخص نیست، اما اسناد باقی مانده نشان می دهند که از سال ۱۰۹۶ میلادی فرآیند آموزش در آکسفورد جریان داشته است. همچنین دانشگاه آکسفورد به عنوان دومین دانشگاه قدیمی در جهان (بعد از دانشگاه بولونیا) شناخته می‌شود.

با اینکه آکسفورد در رتبه پایین تری نسبت به دانشگاه کمبریج قرار دارد، اما هنوز هم می تواند در زمینه های مختلف با آن رقابت نماید. دانشگاه آکسفورد به لحاظ تعداد دانشجویان و اساتید بین المللی از رقبای خود پیشی گرفته است، بنابراین شاید بتوان جایگاه بهتری در سال های آینده برای این دانشگاه متصور شد.

۷ – کالج دانشگاهی لندن (University College London)

کالج دانشگاهی لندن

کالج دانشگاهی لندن (UCL) دانشگاهی دولتی و پژوهش محور در انگلستان میباشد که در سال ۱۸۲۶ میلادی تأسیس شده است. پردیس دانشگاهی اصلی این مجموعه در منطقهٔ بلومزبری، در مرکز شهر لندن، واقع شده است. کالج دانشگاهی لندن از مهم ترین مراکز تحقیقاتی و تحصیلات عالی در جهان به شمار می رود. UCL یکی از بهترین دانشگاه های جهان به لحاظ تنوع جامعه دانشجویی محسوب می شود.

۸ – کالج سلطنتی لندن (Imperial College London)

کالج سلطنتی لندن

کالج سلطنتی لندن یکی از معتبرترین مؤسسات آموزش عالی جهان در زمینه های مهندسی، علوم پزشکی و اقتصاد به شمار می آید که در سال ۱۹۰۷ میلادی تأسیس شده است. این دانشگاه به طور ویژه برای آموزش های علمی و فنی و مدرسه کسب و کار خود شناخته شده است.

قرارگیری چهار دانشگاه از انگلستان در رتبه بندی QS نشان می دهد که جدایی این کشور از اتحادیۀ اروپا (Brexit) تأثیر چندانی بر سیستم آموزش عالی آن نداشته است.

۹ – دانشگاه شیکاگو (University of Chicago)

دانشگاه شیکاگو

دانشگاه شیکاگو یکی از معتبرترین و بهترین دانشگاه های جهان است که در ایالت ایلینوی آمریکا قرار دارد. این دانشگاه خصوصی در سال ۱۸۹۱ میلادی تأسیس شده است.

دانشگاه شیکاگو به علت شهرت بسیار خود در میان مؤسسات آموزش عالی در جهان شناخته و به تنهایی برنده ۸۲ جایزه نوبل در بخش های مختلف شده است. میلتون فریدمن، اقتصاددان آمریکایی، و راجر ایبرت، منتقد و فیلمنامه نویس، از دانش آموختگان این دانشگاه می باشند.

۱۰ – انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ (ETH Zurich)

انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ

انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ یکی از مهم ترین دانشگاه های کشور سوئیس به شمار می آید که مرکز آن در شهر زوریخ واقع شده است. این انستیتو در سال ۱۸۵۵ میلادی با عنوان انستیتو پلی تکنیک کار خود را آغاز نمود و در سال ۱۹۱۱ با پذیرش رشته‌های دانشگاهی مختلف، تبدیل به دانشگاه شده و به نام جدید خود تغییر عنوان داد.

این دانشگاه به علت نسبت استاد / دانشجو ضعیف خود، در رده بندی ۲۰۱۸ نسبت به سال گذشته دو پله سقوط داشته است. با این حال انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ در معیار های دیگر امتیازدهی با رقبای خود رقابتی اساسی دارد.


مقایسه رتبه بهترین دانشگاه های جهان در سال های اخیر


ده دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۱۸ طی سالیان مختلف رتبه های مختلفی در سیستم رتبه بندی QS داشته اند. در جدول زیر به مقایسه جایگاه آنها در میان بهترین دانشگاه های جهان در هشت سال گذشته پرداخته ایم:

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version