یک میلیارد بیبی دوج هدیه
video thumb

آنچه درباره سفر به روسیه (میزبان جام جهانی ۲۰۱۸) باید بدانید

آنچه درباره سفر به روسیه (میزبان جام جهانی ۲۰۱۸) باید بدانید

۵ (۱۰۰%) ۲ votes

روسیه بزرگترین کشور جهان است که پایتخت آن “مسکو” بوده و با چهارده کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی و با اقیانوس آرام و منجمد شمالی و همچنین دریای خزر مرز آبی دارد. جام جهانی ۲۰۱۸ بیست و یکمین دورهٔ جام جهانی فوتبال است که از ۱۴ ژوئن ۲۰۱۸ تا ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۸ در کشور روسیه برگزار خواهد شد. تیم ملی فوتبال ایران از جمله راه یافتگان به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بوده و طبیعتاً هموطنان زیادی خواهان سفر به روسیه و تماشای مسابقات تیم ملی کشورمان از نزدیک می باشند. در این مطلب به بیان نکات مهم در رابطه با سفر به روسیه و آشنایی با این کشور پهناور در چهار بخش مجزا خواهیم پرداخت:

 1. آشنایی با کشور روسیه
 2. ملزومات سفر به روسیه
 3. معرفی شهرهای توریستی روسیه
 4. نکات مهم در سفر به روسیه

در ویدئو زیر سفری کوتاه به بخش های مختلف روسیه خواهیم داشت و با مکان های دیدنی و جذاب این کشور آشنا خواهیم شد:

آشنایی با کشور روسیه

روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر مربع مساحت، بزرگ ترین کشور جهان محسوب می شود و به لحاظ جمعیت با حدوداً ۱۴۴٫۵ میلیون نفر (طبق آمار سال ۲۰۱۷) نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. زبان رسمی روسیه، زبان روسی است؛ در حالی که ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در واحدهای فدرال و مناطق خودگردان این کشور رایج است. واحد پول کشور روسیه روبل (RUB) می باشد که برای جدا کردن ارقام آن از یکدیگر به جای استفاده از ویرگول، فاصله و به جای ممیز هم نقطه می گذارند.

روبل واحد پول کشور روسیه
یکای کوچک تر روبل “کوپک” نامیده می‌شود. هر روبل برابر یکصد کوپک است.

آب و هوای روسیه بسیار متغیر بوده و بین ۳۷+ درجه سانتی گراد (زمان ذوب شدن یخ ها) تا ۳۰- درجه سانتی گراد (در طول زمستان سخت سیبری) تغییر می کند. جولای و آگوست که مصادف با ماه های تیر و مرداد (تا اوایل شهریور) می شود، گرم‌ترین ماه های سال هستند و به همین دلیل بهترین زمان سفر به روسیه به شمار می‌آیند. اگر به برف و یخ و سرما نیز علاقه مند باشید، زمستان های روسیه پیشنهاد فوق العاده ای برای شما محسوب می شوند.

روزهای پایانی اکتبر برابر با مهر ماه (بارش اولیه برف) و ماه های مارس و آوریل برابر با اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت (آب شدن برف های زمستانی)، زمان مناسبی برای سفر به روسیه نیستند. در این ایام بدلیل یخبندان گسترده، پیاده روی در خیابان ها تقریباً امکان پذیر نبوده و برف های آب شده به همه جا نفوذ می کنند.

میانگین دمای سالانه در بخش های مختلف کشور روسیه
میانگین دمای سالانه در بخش های مختلف کشور روسیه

روسیه ۹ منطقه زمانی مختلف دارد. از کالینینگراد (غرب روسیه) که از وقت مسکو یک ساعت عقب تر بوده تا ماگادان (شرق روسیه) که هشت ساعت از وقت مسکو جلوتر است. این نکته را همواره جهت برقراری تماس با شهرهای مختلف روسیه مد نظر قرار دهید. روسیه جاذبه های گردشگری طبیعی و انسانی بسیاری را در خود جای داده است.

جاذبه های توریستی کشور روسیه
برخی از جاذبه های گردشگری روسیه عبارتند از:
 • مترو مسکو
 • ساختمان‌های هفت خواهر
 • مجسمه مایاکوفسکی
 • مجسمه‌ و مقبره لنین
 • میدان سرخ مسکو
 • مجموعه کاخ های کرملین
 • موزه جنگ
 • پارک پیروزی

ملزومات سفر به روسیه

ویزای روسیه

انواع ویزای روسیه شامل موارد زیر می شود:

 • ویزای توریستی
 • ویزای خصوصی (جهت دیدار با خانواده یا دوستان نزدیک)
 • ویزای تجاری
 • ویزای کار
 • ویزای ترانزیت (حمل و نقل بین المللی)
 • ویزای تحصیلی

سفارت روسیه برای گردشگران ایرانی ویزاهای توریستی با مدت اعتبار چهارده روز و یک ماه بر اساس تاریخ رزرو هتل و پرواز مسافر صادر می‌کند. با این نوع ویزا شما می‌توانید به همۀ شهرهای روسیه سفر نمایید. جهت اخذ ویزای روسیه نیازی به تعیین وقت سفارت یا مراجعه حضوری نیست. ورود به خاک کشور روسیه حتماً باید از طریق شهر مسکو صورت گیرد، اما جهت خروج می توانید از سایر شهرها نیز اقدام کنید.

نکته مهم: طبق اطلاعیه مندرج در وب سایت سفارت روسیه، تماشاگران خارجی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ می‌توانند بدون دریافت ویزا و تنها با تکمیل یک فرم الکترونیکی راهی کشور روسیه شوند.

سایت سفارت روسیه در ایران

مدارک لازم جهت اخذ ویزای روسیه

 • پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس ۴*۳ رنگی با پشت زمینه سفید. سر و شانه ها در عکس باید در یک راستا و مقابل دوربین باشند.
 • رزرو قطعی محل اقامت و بلیط رفت و برگشت
 • تکمیل فرم تعهد بازگشت به کشور و فرم مشخصات فردی

دقت نمایید برای همۀ مسافران، حتی کودکان و نوزادان پاسپورت جداگانه نیاز است. همچنین پاسپورت همه‌ مسافران بالای ۱۶ سال باید امضا شده در اختیار سفارت قرار گیرد.

هزینه ویزای روسیه

ویزای توریستی روسیه بر اساس مدت اعتبار، قیمت لحظه ای ارز و مدت انتظار صدور ویزا قیمت های متفاوتی دارد. هزینه ویزای چهارده روزه‌ توریستی عادی روسیه حدوداً ۳۷۰ هزار تومان، ویزای چهارده روزه‌ توریستی فوری ۵۸۰ هزار تومان و ویزای یک ماهه‌ توریستی عادی ۴۳۰ هزار تومان می باشد. همچنین مدت زمان انتظار جهت دریافت ویزای چهارده روزه‌ و یک ماهه توریستی عادی ۸ روز کاری و ویزای چهارده روزه‌ توریستی فوری ۳ روز کاری خواهد بود.

معرفی شهرهای توریستی روسیه

مسکو

مسکو روسیه

مسکو (Moscow) پایتخت روسیه و پرجمعیت ترین شهر این کشور است که در آن ۱۲٫۵ میلیون نفر ساکن شهر بوده و ۱۷٫۱ میلیون نفر در حومه شهر زندگی می کنند. مسکو یکی از سه شهر فدرال روسیه است. مسکو از مهم ترین مراکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، آموزشی و حمل و نقل روسیه و اروپا و همچنین یکی از گران ترین شهرهای جهان محسوب می شود.

مسکو دارای آب و هوای قاره ای مرطوب با زمستان های سرد و طولانی و تابستان های گرم و کوتاه میباشد. مسکو دارای چهار فرودگاه بین‌المللی، نه ایستگاه راه آهن و یک مترو درون شهری است. مترو مسکو یکی از قدیمی ترین سامانه های قطار شهری در جهان محسوب می شود. جهت سهولت دسترسی، نقشه مترو مسکو را با کیفیت بالا از لینک زیر دانلود نموده و همواره آن را در سفر به روسیه به همراه داشته باشید:

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ روسیه

سن پترزبورگ (Saint Petersburg) دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو و پرجمعیت ترین شهر اروپا پس از لندن، پاریس و مسکو می باشد. این شهر دارای یک سیستم حمل و نقل درون شهری پیشرفته است. متروی سن پترزبورگ در سال ۱۹۵۵ افتتاح شده و در حال حاضر دارای ۵ خط و ۶۷ ایستگاه میباشد. از جاذبه های گردشگری این شهر می توان به موزه ارمیتاژ، کلیسای سنت ایزاک، کاخ کاترین و کلبه پتر کبیر اشاره نمود.

سوچی

سوچی روسیه
بندر سوچی (Sochi) یک شهر توریستی روسیه واقع در سرزمین کراسنودار (غربی ترین بخش این کشور) است. بر اساس نتایج سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، جمعیت سوچی و حومۀ آن مجموعاً ۴۲۰,۵۸۹ نفر برآورد شده است. جمعیت سوچی متشکل از ۷۰ درصد روس و ۲۰ درصد ارمنی می باشد. ملیت های اوکراینی و گرجستانی به ترتیب دیگر ساکنین این منطقه را تشکیل می دهند.

سوچی از معدود شهرهای توریستی روسیه است که آب و هوایی معتدل دارد و در آن درختان استوایی مانند نخل و اکالیپتوس یافت می شود. از مناطق دیدنی سوچی می توان به سالن نمایش ماندارین و کوه زیبای آخون بزرگ اشاره نمود. نکته مهمی که در برنامه ریزی سفر به روسیه باید مدنظر قرار گیرد، فاصله‌ ۱۶۰۰ کیلومتری این شهر از مسکو، پایتخت روسیه، می باشد که طی نمودن چنین مسیری با قطار ۳۷ ساعت به طول می انجامد.

نیژنی نووگورود

نیژنی نووگورود روسیه

شهر نیژنی نووگورود (Nizhny Novgorod) به اختصار “نیژنی” نامیده و یکی از مراکز اصلی گردشگری در روسیه محسوب می شود. نیژنی نووگورود به لحاظ موقعیت جغرافیایی در ساحل جنوبی رود ولگا قرار داشته و دارای آب و هوایی مشابه مسکو با زمستان هایی کمی سردتر می باشد. اهمیت تجاری این شهر در سده نوزدهم چنان بود که گفته میشد:

سن پترزبورگ سر روسیه، مسکو قلب آن و نیژنی نووگورود هم کیف پولش است.

فرودگاه نیژنی نووگورود با عنوان استریجینو (Strigino) در فاصله ۳۰-۴۰ دقیقه ای از مرکز شهر قرار داشته و دارای پرواز مستقیم به شهرهای اصلی روسیه و همچنین فرانکفورت در آلمان و ایروان در ارمنستان است. از دیدنی های این شهر می توان پله های چکالوف (The Chkalov Staircase)، موزه روکاویشنیکف (The Rukavishnikov Estate Museum) و خانه های ماکسیم گورکی – نویسنده و فعال سیاسی معروف روس – را نام برد.

نکات مهم در سفر به روسیه

 1. قبل از سفر به روسیه بررسی کنید تا پاسپورت شما حداقل شش ماه اعتبار بعد از تاریخ انقضای ویزا یا Fan-ID فیفا داشته باشد.
 2. در ابتدای سفر به روسیه و ورود به این کشور، باید نوعی کارت مهاجرت را امضاء نمایید تا پاسپورت شما به صورت الکترونیکی کنترل شود. این کارت دارای دو قسمت است که یک قسمت نزد افسر مهاجرت و قسمت دیگر نزد شما نگهداری میشود تا هنگام خروج از روسیه آن را در فرودگاه تحویل دهید.
 3. ثبت نام شما در هر شهری که در آن اقامت داشته باشید، حداکثر ۲۴ ساعت بعد از ورودتان انجام خواهد شد. این کار توسط هتل یا مهمان خانه محل اقامت بصورت خودکار صورت می‌گیرد، اما شما نیز پیگیر آن باشید.
 4. هنگام گشت و گذار در روسیه، همواره پاسپورت خود را همراه داشته باشید تا در صورت درخواست از سوی پلیس آن را در اختیارشان قرار دهید.
 5. سعی کنید برای پرداخت ها بیشتر از کارت های اعتباری مانند ویزا کارت یا مستر کارت استفاده کنید. همواره از همراه داشتن مقدار زیادی پول نقد در جیب خود خودداری کنید.
 6. اگر در صف مترو یا اتوبوس توسط روس ها هل داده شدید، اصلاً شگفت زده نشوید! این کار در این کشور یک امر کاملاً عادی محسوب می شود. مشاهده چنین رفتارهایی از سوی روس ها به دلیل خشمگین یا مهمان نواز نبودن آنها نیست؛ بلکه به این دلیل است که شما در یکی از مهم ترین کشورهای تجاری جهان قرار دارید که افراد در آن به دنبال کسب و کار خود بوده و همواره برای رسیدن به محل کار خود عجله دارند.
 7. تجربه نشان می دهد هر چه بتوانید بهتر در این کشور روسی حرف برنید، تجربه بهتری از سفر به روسیه خواهید داشت؛ چون می توانید ارتباط بیشتری با مردم برقرار کنید. می توانید از دیکشنری یا مترجم های آنلاین مانند توریست اپ بر روی گوشی تلفن همراه خود استفاده نمایید.
جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ