سرمایکس
sarmayex Coin icon

استیکینگ سرمایکس راه‌اندازی شد

sarmayex Coin icon اطلاعات بیشتر
video thumb

تحریم های ترامپ این بار گریبان گیر رمزارز ملی ونزوئلا (پترو)

این اتفاق به این معنی است که در اثر این فرمان، از این تاریخ رمزارز پترو که اخیرا توسط رئیس جمهور ونزوئلا آقای نیکولاس مادورو اجرا شده است، در ایالات متحده غیر قانونی می باشد. این فرمان تازه ترین اقدام دولت آقای ترامپ برای جلوگیری از بهتر شدن اوضاع مالی دولت مادورو و اولین اظهار نظر رسمی رئیس جمهوری آمریکا در ارتباط با رمزارز ها می باشد.

تحریم های ترامپ این بار گریبان گیر پروژه رمزارز ملی ونزوئلا (پترو)
ultimahora.sv

توقف رمزارز پترو

به گزارش ارزجو و به نقل از پایگاه خبری news.bitcoin، در ابتدای این فرمان  که در تاریخ ۱۹ مارس در وب سایت کاخ سفید منتشر شده است، آمده:

”من، دونالد جی ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، به منظور انجام اقدامات افزون بر وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی ۱۳۶۹۲ در تاریخ ۸ مارس ۲۰۱۵ و همچنین با تکیه به برداشت گام هایی افزون بر فرمان اجرایی ۱۳۸۰۸ در تاریخ ۲۴ آگوست ۲۰۱۷ و با توجه به اقدام اخیر رژیم مادورو در صدور یک رمزارز با هدف دور زدن تحریم های آمریکا، فرایندی که از سوی مجلس ملی دموکراتیک ونزوئلا محکوم شده است، بدین وسیله فرمان اجرایی جدید را به شرح زیر اعلام می کنم “

در ادامه این فرمان آمده است:

” کلیه معاملات در ارتباط با تامین مالی و سایر معاملات که توسط یک شهروند ایالات متحده و یا یک فرد درون این کشور و همچنین هرگونه ارز، کوین، توکن دیجیتال که پس از تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۱۸ از طرف یا برای دولت ونزوئلا صادر شده است، از تاریخ اجرای این فرمان ممنوع می باشد. “

با توجه به ماهیت ناشناس بودن رمزارز ها، مجازات افرادی که در خاک این کشور به مبادله غیر قانونی رمزارز پترو می پردازند برای مقامات ایالات متحده بسیار سخت می باشد؛ در واقع به نظر می ‌رسد که این ممنوعیت بیشتر جنبه نمادین داشته باشد.

مخاطرات این ممنوعیت ترامپ برای پترو

تصمیم دولت دونالد ترامپ برای مقابله با رمزارز پترو خیلی تعجب برانگیز نیست. صدور این اطلاعیه بدون هشدار و به صورت ناگهانی صورت گرفته است. هرچند که هدف مستقیم این فرمان دولت ونزوئلا و نه رمزارزِ پترو می باشد، اما اهمیت اطلاعیه آن جا قابل توجه است که این فرمان، اولین فرمان اجرایی است که استفاده از رمزارز ها را ممنوع می نماید (فرمان اجرایی پیشین که به امضای رئیس جمهور وقت ایالات متحده امریکا آقای اوباما رسیده بود و مقامات این کشور را به توقیف رمزارز ها قادر می ساخت، تنها به «فعالیت های فعال در اینترنت» مربوط می شد).

رئیس جمهور دونالد ترامپ از لحظه ورودش به دفتر ریاست جمهوری تا به حال، ۶۵ فرمان اجرایی را امضا نموده است. او با امضای تعداد میانگین ۵۶ فرمان در طول یک سال، در رتبه پانزدهمین رئیس جمهور پرکار تاریخ ایالات متحده در زمینه ی صدور فرمان اجرایی می باشد. لازم به ذکر است که فرانکلین دلانو روزولت با صدور سالیانه ۳۰۷ فرمان اجرایی، در صدر این فهرست قرار دارد.

تحریم های ترامپ این بار گریبان گیر پروژه رمزارز ملی ونزوئلا (پترو)
Coindelite.com

اگرچه در این فرمان اجرایی هیچ نامی به صراحت از «petro» برده نشده است، اما از آنجایی که در این فرمان از لفظ «Petroleos de Venezuela» به معنی « Petroleos از ونزوئلا» استفاده شده است، بر کسی پوشیده نیست که دولت ایالات متحده به دنبال ممنوعیت کدام رمزارز می باشد.

البته بعید به نظر می رسد که دستور ممنوعیت استفاده از رمزارز پترو، بتواند مستقیما سرمایه گذاران امریکایی را تحت تاثیر قرار دهد، چرا که آن ها از قبل به عدم استفاده از این رمزارز معروف شده بودند. در هر حال با صدور این فرمان احتمالا سایر کشور ها به دلیل نگرانی از غضب دولت ایالات متحده، از این رمزارز دوری خواهند کرد.

بازخورد فرمان تحریم رمزارز ملی ونزوئلا

یک کاربر شبکه اجتماعی توییتر در این رابطه عنوان کرده است:

من از این که کوینی که قرار بوده است برای دور زدن تحریم ها طراحی شود به وسیله کشور تحریم کننده ممنوع شده است، بسیار شگفت زده شدم.

خطر صدور دوباره فرمان های مشابه برای سایر رمزارز ها

واقعیت اینجاست که در صورتی که صدور یک فرمان اجرایی بتواند موجب محدود شدن استفاده از رمزارز پترو گردد، به طور نظری هیچ دلیلی وجود ندارد که یک فرمان مشابه نتواند محدودیت های مشابه ای را برای سایر کوین ها (کوین های خصوصی) ایجاد کند؛ برای درک بیشتر این موضوع کافی است شرایطی را در نظر گرفت که دولت ایالات متحده سایر کوین ها را به عنوان یک تهدید تلقی کند، صدور فرمان اجرایی مشابه می تواند موجب محدود شدن آن رمزارز شود. در عمل، این فرمان چیزی جز آغاز روند یک توسعه مضر نبوده و دستور های بیشتر در این رابطه به زودی ابلاغ خواهند شد. مطمئنا با مشهور شدن رمزارز ها، این موضوع به یکی از موضوعات جلسات روزانه رئیس جمهور ترامپ تبدیل خواهد شد.

امروز اعلام این فرمان، به عنوان روزی که رئیس جمهور ایالات متحده امریکا برای اولین بار یک فرمان اجرایی مختص رمزارز ها را امضا کرده است، در تاریخ ثبت خواهد شد.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
version