video thumb

میکردائو، اقدامات جدیدی را برای جلوگیری از سقوط دیگر “قوی سیاه” انجام می‌دهد

بازار وام دهی دیفای میکر دائو، پروتکل های نظارتی خود را به روز کرده است تا از وقوع نقدینگی اجباری دیگری که منجر به بروز خسارات عظیم می شود جلوگیری کند.

بازار وام دهی غیر متمرکز میکر، مانند بسیاری از شرکت کنندگان در زمینه ارز دیجیتال، در هنگام سقوط قیمت ها در “پنجشنبه سیاه” در تاریخ ۱۲ مارس متحمل ضرر شد. قیمت اتر (ETH) در طی ۲۴ ساعت حدود ۵۰ درصد کاهش یافت و باعث حمله صفر شد و سیستم میکر با حجم عظیمی از نقدینگی روبرو شد.

در پی وقوع این بحران، میکر ضررهایی به ارزش ۶٫۶۵ میلیون دای (حدود ۶٫۶۵ میلیون دلار) ثبت کرده و مجبور شده است تغییرات گسترده ای را در پارامترهای نظارتی و حراج خود ایجاد کند. این پروژه همچنین استیبل کوین یو اس دی کوین (USDC) را به استخر وثیقه خود اضافه کرده است.

در میان خسارات ناشی از این پروژه، اعضای جامعه میکر خواستار جبران خسارت دارندگان هستند. با این وجود، عدم اجماع در مورد درصد مناسب وثیقه برای بازگرداندن و همچنین ارزیابی مناسب ETH-Dai، ممکن است هرگونه بازگرداندن این کار را به تأخیر بیندازد.

وقایع پنج شنبه سیاه نشان دهنده عیب و نقص دیگری برای بازار دیفای در سال ۲۰۲۰ بود که در حال حاضر شاهد بودیم که بازیگران سرکشگر از آسیب پذیری در وام های فوری برای به دست آوردن ETH با وثیقه صفر سوء استفاده می کرند و از این طریق میلیون ها دلار ضرر برای پروژه هایی مانند bZx به بار می آورند.

قبل از بررسی وقایع پنج شنبه سیاه، مهم است که خلاصه ای از پروتکل نظارتی میکر ارائه دهیم تا بهتر بفهمید چرا سقوط اتریوم باعث افزایش نقدینگی شده است. به بیان ساده تر، میکر دائو پروتکل پایه ای است که از استیبل کوین دای پشتیبانی می کند که با ارزش یک به یک به دلار ایالات متحده گره خورده است.

به غیر از دای، این پروژه همچنین توکن دیگری به نام میکر (MKR) دارد که به عنوان یک توکن نظارتی و سهام عمل می کند. دارندگان توکن MKR می توانند در مورد موارد تأثیرگذار بر پروتکل های میکر دائو، از جمله هزینه ها و نسبت های وثیقه رای دهند. با واریز ارز دیجیتال (ETH ، BAT ، USDC ، WBTC) به پروتکل قرارداد هوشمند میکر، کاربر وارد یک موقعیت بدهی وثیقه شده یا CDP می شود که اکنون “vaults” نامیده می شود.

از آنجایی که قرار است دای ارزش یک به یک با دلار آمریکا را حفظ کند، هرگونه نوسان قابل توجهی در قیمت وثیقه پایه، که اتریوم است، باعث می شود وضعیت بدهی بسته شود. این وضعیت نشانگر اتفاقاتی است که در پنجشنبه سیاه رخ داده است. هنگامی که قیمت اتریوم کاهش یافت، CDP ها به دلیل عدم وجود وثیقه کافی برای ماندن در بالای نسبت وثیقه به پایان رسیدند. در شرایط عادی، پروتکل میکردائو باعث نقدینگی خودکار برای بازگشت سرمایه به بازار و تبدیل CDP ها “بدون بدهی” می شود.

اولین مرحله در این فرآیند، حراج بدهی است که شاهد آن است که MKR تازه استخراج شده که برای Dai مبادله شده، پس از آن سوزانده می شود. سوزاند توکن به بازپرداخت بدهی زیربنایی کمک می کند حتی وقتی مقدار اتریوم برای وثیقه کامل موقعیت مناسب نباشد. مرحله دوم شامل حراج وثیقه مربوطه است که شامل خرید توکن های MKR با ETH است. با فروش مقدار کافی وثیقه، این سیستم می تواند سرمایه کافی را برای تأمین بدهی و هزینه های مربوط به آن جمع کند.
بار دیگر در شرایط عادی، این دو حراجی که همزمان اتفاق می افتند، یکدیگر را لغو می کنند و از رقیق سازی MKR جلوگیری می کنند، زیرا این توکن به عنوان یک ارز ضد تورمی طراحی شده است. بنابراین، تا زمانی که سقوط قیمت ETH باعث عدم تحقق زیاد CDP شود و پروتکل قرارداد هوشمند می تواند وثیقه پایه را در قیمت بازار یا در نقطه ای نزدیک به بازار بفروشد، هر دو حراجی باید شاهد بازگشت به تعادل بازار وام دهی میکردائو باشند.

سوزاندن MKR باعث کاهش گردش آن می شود، به این معنی که ارزش دارایی های نگهداری شده توسط دارندگان vault افزایش می یابد. این شرکت کنندگان در بازار همچنین هزینه های نقدینگی و سودهای انباشته شده را از مزایده ها دریافت می کنند.

در پنجشنبه سیاه چه اتفاقی رخ داد؟

همانطور که قبلاً توسط کوین تلگراف گزارش شده است، میکردائو گزارشی را منتشر کرده که یک بررسی از خسارات وارده در پنج شنبه سیاه را ارائه می دهد. این سند، عملکرد سیستم چند وثیقه Dai یا MCD خود را که از آغاز تا به امروز به عنوان راهی برای تعیین فرمول جبران عادلانه برای دارندگان vault تحت تأثیر قرار گرفته، گردآوری کرده است.

در آن پنجشنبه سرنوشت ساز، وحشت نه تنها در فضای ارز دیجیتال بلکه در بازارهای مالی گسترده تر نیز گسترش یافت. روز قبل از آن، سازمان بهداشت جهانی رسماً ویروس کووید ۱۹ را همه گیر اعلام کرد. این اعلامیه در جریان جنگ قیمت نفت روسیه و اوپک اتفاق افتاد که باعث شد سرمایه گذاران برای دارایی های خود را نقد کنند. در فضای ارز دیجیتال، سفارشات فروش باعث افزایش نقدینگی شد و پلتفرم مشتقات ارز دیجیتال بیتمکس شاهد حدود ۱٫۶ تریلیون دلار در موقعیت های بلندمدت ارز دیجیتال بود.

هنگامی که قیمت بیت کوین (BTC) و اتریوم سقوط کرد، به نظر می رسید که سازندگان بازار قادر به تضمین هرگونه ثبات برای بازار نیستند. در شرایط عادی بازار، تولیدکنندگان بازار از گسترش قیمت پیشنهادی سود می برند و نقدینگی دفتر سفارشات را ارائه می دهند. با این حال در پنجشنبه سیاه، سازندگان بازار که سفارشات محدود خود را پس نگرفتند، به پایان رسیدند تا موقعیت های خود را در محدوده قرمز حفظ کنند. صرافی های مشتقات ارز دیجیتال تجربه یک بحران نقدینگی را تجربه کردند که در سراسر بازار نمایان بود و BTC و ETH هر کدام تقریباً ۵۰ درصد کاهش یافتند.

کاهش شدید قیمت اتریوم به این معنی بود که مواضع MakerDAO MCD CDP تحت وثیقه درآمده و باعث نقدینگی ها می شود. معمولاً، این نقدینگی ها از طریق دو مزایده همزمان که در متن ابتدا توضیح داده شده است، ادامه می یابند. با این حال، پنج شنبه سیاه به عنوان یک رویداد قوی سیاه برای میکردائو به پایان رسید زیرا نقدکننده ها با حجم زیاد نقدینگی اجباری روبرو شدند.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ