video thumb

بررسی تفاوت عملکرد توکن و کوین در فضای دیجیتال

توکن “Tokens” وکوینز “Coins” اصطلاحات رایجی هستند که شما در فضای دیجیتالی نام آنها را مرتباً می شنوید.  البته بسیاری متوجه تفاوتهای موجود نیستند و از این اصطلاحات بصورت یکسان استفاده می نمایند. با این حال، “توکن” و “کوین” هر یک به یک  نوع جداگانه‌ای از ارزهای دیجیتال اشاره دارند، که درک تمایز آنها مهم است.

تفاوت اساسی آنها نسبتا ساده است. اگرچه توکن‌ها و کوین‌ها هر دو با ارزش واحدی در بلاک چین تعریف و استفاده می‌شوند، اما توکن‌ها در بلاک چین موجود ایجاد و ساخته می شوند، در حالی که کوین‌ها، ارزهای دیجیتال منحصر به فردی هستند که پایگاه بلاک چین مستقل و مخصوص به خود را دارند. با این تفاسیر برای روشن شدن موضوع بیایید نگاهی دقیق‌تر به تفاوت ارزهای دیجیتالی داشته باشیم و چگونگی عملکرد دارایی‌های دیجیتال را بررسی نماییم:

سکه‌ها(کوین ها)

یک سکه دیجیتال، در حقیقت نوعی دارایی است که دارای بلاک چین مخصوص به خود میباشد. بیت کوین(BTC)، اتر (ETC)، آنتولوژی(ONT)  و لایت کوین نمونه هایی از سکه‌ها هستند. شما می توانید این سکه‌ها را در بازارهای HBUS به فروش برسانید. افراد از سکه‌هایی مانند بیت کوین جهت پرداخت کالاهای خریداری شده ، خدمات، تجارت با ارزهای دیگر یا پس انداز به عنوان سرمایه استفاده می‌کنند.

در حال حاضر سکه‌ها عمدتا برای معاملات پولی استفاده می‌شود، با این حال، سکه کاربردهای دیگری نیز دارد. به عنوان مثال، سکه اتر برای  معاملات سوخت در شبکه اتریوم  Ethereum مورد استفاده قرار می‌گیرد. توکن‌ها را می‌توان بر روی اتریوم ایجاد نمود، اما اتر همچنان مجبور است توکن‌ها را منتقل نماید. صندوق اتر هزینه ها را تأمین می‌کند (تامین مالی رایانه هایی که معاملات را بر روی شبکه اتریوم تأیید می‌کنند).

DASH یک سکه دیجیتالی دیگر است که دارای قابلیت های اضافی است. اگر کاربران مقدار مشخصی از DASH داشته باشند، می‌توانند در تصمیم گیری‌های مهم در شبکه DASH  مشارکت نموده و رای دهند. به عنوان مثال، اگر ایده ارتقاء شبکه در DASH  مطرح باشد، کسانی که به اندازه کافی DASH  داشته باشند، میتوانند تصمیم بگیرند آیا این ارتقاء باید انجام شود یا خیر؟ این حق رای دادن به صاحبان DASH اجازه می‌دهد تا در مورد چگونگی تحول پروژه صحبت کنند. اگر چه سکه‌ها ممکن است قابلیت های بیشتری نیز داشته باشند، اما تفکر غالب این که سکه‌ها تنها ابزار پرداخت هستند.

ارزهای دیجیتال


توکن‌ها

توکن‌ها، بر خلاف سکه‌ها، در صدر بلاک چین های موجود ایجاد و قرار می‌گیرند. اتریوم یکی از مهمترین پایگاه‌های مورد استفاده برای توکن‌ها است. سایر اپراتورهای  مرتبط عبارتند از Stellar، NEO، Omni  و EOS . توکن‌های ساخته شده در اتریوم  ERC-20 نامیده می‌شوند، در حالی که توکن‌های ساخته شده در NEO ،  NEP-5  نامیده می‌شوند. نمونه‌های دیگر از توکن‌ها عبارتند از ۰x (ZRX),  ، (BAT) و (GNT).  این توکن‌ها بر روی بلاک چین اتریوم نیز  وجود دارند.

اکثر توکن‌های موجود با سیستم DApps (برنامه های کاربردی غیر متمرکز) مورد استفاده قرار می‌گیرند. توکن‌ها پس از ایجاد، برای فعال نمودن ویژگی‌های برنامه کاربردی که برای آنها طراحی شده ، استفاده می‌شوند.  از آنجا که توکن‌ها برای استفاده در DApp ساخته شده‌اند، هدف کاربردی آنها بستگی به خود برنامه دارد. به عنوان مثال، در بازی  DApps، توکن‌ها دسترسی کاربران به بازی را ایجاد می‌نمایند. همچنین در حوزه موسیقی،  محتوای موسیقی DApps  به کاربران امکان دسترسی به ویژگی هایی نظیر تماشای موزیک ویدئو یا پخش یک آهنگ را می دهد.

DApps  و توکن‌ها  به یک بلاک چین مشترک متصل هستند که ممکن است برنامه های دیگر نیز در آن بلاک چین در حال اجرا باشند. در این راستا هنگام ایجاد یک توکن جدید، توسعه دهندگان این سیستم تصمیم می گیرند که چه تعداد واحد لازم است ایجاد شود و کدام توکن پس از ایجاد ارسال شود.

ایجاد توکن‌ها بسیار ساده‌تر از سکه‌ها میباشد.  ایجاد یک توکن نیاز به پیروی از یک قالب استاندارد در بلاک چین، مانند پلت فرم Ethereum یا NEO دارد که به شما اجازه می دهد تا توکن خود را ایجاد نمایید. همانطور که پیشتر گفته شد برای ایجاد یک توکن نیازی به ایجاد یک بلاک چین جدید نیست که همین باعث صرفه جویی در زمان و منابع می‌شود. همچنین امنیت یک بلاک چین بومی مانند اتریوم یک مزیت اضافی است، بعلاوه پلتفرم توکن‌هایی که قبلا ایجاد شده‌اند نیز دارای یک شبکه وسیع از ماینرها برای بررسی و تایید معاملات می باشد.

هم توکن‌ها و هم سکه‌ها در کیف‌های پول دیجیتال ذخیره می‌شوند. کیف‌های پول دیجیتال به دو نوع اصلی تقسیم می شوند: گرم و سرد.  کیف‌های پول گرم از طریق اینترنت متصل می‌شوند و در همه جا قابل دسترسی هستند. کیف پول های سرد (اغلب به عنوان ذخیره سازی سرد) به صورت آفلاین ذخیره می‌شوند. کیف پول باید با توکن یا سکه سازگار باشد. معمولاً اینطور تبلیغ می شود که بسیاری از کیف پول هایی که توکن‌ها بر روی پلت فرم اتریوم ساخته اند، با ERC-20 سازگار هستند. اگر چه برخی مرزهای نامشخص میان تعاریف توکن‌ها و «سکه‌ها» وجود دارد، ولی فعالین ارزهای دیجیتالی به طور کلی به عملکرد سکه‌ها به عنوان یک روش پرداختی اعتقاد دارند.

توکن‌ها در بالاترین نقطه یک بلاک چین فعالیت می‌کنند و به سیستم DApp دسترسی دارند و قابلیت های آن پروژه را فعال می‌کنند. شما میتوانید با چک نمودن وبسایت بازار ارز دیجیتال HBUS و رسانه های اجتماعی ما که در ذیل به آنها اشاره شده است در جریان آخرین فهرست محصولات ، تبلیغات و سایر امکانات ما قرار بگیرید:

  • Facebook: https://www.facebook.com/HBUSOfficial
  • Twitter: https://twitter.com/hbusofficial
  • Medium: https://medium.com/@hbusofficial
  • LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/hbus
  • Telegram: https://t.me/hbusofficial
جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ