video thumb

بیت کوین ، هشتمین ارز بزرگ جهان!

آیا هنوز تصور می کنید که بیت کوین یک مد زودگذر است؟ گفتنی است که بیت کوین در حال حاضر با وجود قیمت ۹۸۰۰ دلار، از پایه پولی (قدرت پولی) روسیه نیز بزرگ تر است. این مسئله باعث شده بیت کوین به هشتمین ارز بزرگ جهان تبدیل شود. و قیمت این ارز دیجیتال همچنان روندی صعودی دارد…

کدام کشورها دارای بزرگ ترین پایگاه پولی در جهان هستند؟

پاسخ این پرسش ممکن است که شما را شگفت زده کند. نگاهی به نمودار زیر که توسط Crypto Voices ارائه شده است، بیندازید در این صورت خواهید مشاهده خواهید کرد که طلا همچنان با اختلاف زیادی دارای بزرگترین نظام مالی جهان به مقدار تقریبا ۸ تریلیارد دلار ارزش است. هر چند، بیت کوین با فاصله ی نه چندان دوری پس از آن قرار دارد.

پایه پولی یک کشور، از لحاظ کل مقدار ارز در گردش یا نگهداری شده در سپرده های تجاری بانک مرکزی و نه در ذخایر طلای آن اندازه گیری می شود.

اگر چه ایالات متحده، بزرگ ترین اقتصاد جهان است، اما با وجود بدهی ۲۵ میلیارد دلاری تعجبی ندارد که از نظر پایه پولی در جایگاه چهارم بعد از ژاپن، چین و اروپا قرار داشته باشد.

ممکن است تعجب کنید که چرا کشورهای غنی از نفت مانند عربستان سعودی و امارت متحده عربی در این نمودار وجود ندارند. آیا این موضوع به این دلیل است که بیشتر ثروت آنها در نفت و نه در فیات نگهداری می شود؟ Crypto Voices در این رابطه عنوان می کند:

از متدولوژی آنها اطلاعی نداریم، اما به عنوان مثال ارزهای کشور عربستان سعودی و دانمارک ارزهای وابسته هستند، بنابراین پایه پولی آنها به ترتیب دلار و یورو است و نباید در این مقایسه به حساب آیند. مقایسه درست اقتصادی بر حسب ارزش پایه پولی بانک مرکزی هر ارز می باشد.

بیت کوین در حل حاضر هشتمین نظام مالی بزرگ جهان محسوب می شود

اگر طلا و نقره را در این مقایسه به حساب نیاورید، بیت کوین در حال حاضر هشتمین ارز بزرگ جهان است. با در نظر گرفتن این دو فلز گرانبها، بیت کوین در رتبه‌ی نهم این طبقه بندی قرار می گیرد.

این جایگاه به چه اندازه اهمیت دارد؟ با ارزش بازار ۱۶۲ میلیارد دلار و پیش بینی برخی از تحلیلگران درباره رسیدن ارزش آن به بیش از ۴۰ هزار دلار تا پایان سال ۲۰۱۹ و همچنین گذشت تنها ۱۰ سال از ایجاد آن، بیت کوین یک ارز واقعا بزرگ است.

بیت کوین در حال حاضر بزرگ تر از پایه پولی روسیه، کره جنوبی، برزیل، کانادا و نروژ است و با توجه به اینکه پذیرش ارز دیجیتال در سراسر جهان رو به افزایش است، مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید که این ارز دیجیتال به پایه پولی هند، سوئیس، انگلستان و ایالات متحده رسیده و آنها را نیز پشت سر بگذارد.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ