سرمایکس
video thumb

توضیحاتی در رابطه با ارتباط بین بلاک چین و هوش مصنوعی

AI، یا هوش مصنوعی به تئوری و ساخت ماشین‌‌هایی مربوط می‌‌شود که قادر به انجام یکسری وظایف است؛ وظایفی که نیازمند هوشمندی هستند. در حال حاضر فناوری‌ های پیشرفته در تلاش هستند که از این حوزه در ماشین‌ها، شبکه‌های عصبی مصنوعی و یادگیری عمیق استفاده کنند.

در عین حال، بلاک چین دقیقا یک سیستم جدید برای اطلاعات دیجیتال است که داده‌ها را بصورت رمز شده و توزیع شده ذخیره می‌کند. به دلیل اینکه داده در بین هزاران رایانه مختلف ذخیره ‌می‌شود، امکان تولید یک پایگاه داده تغییر ناپذیر و قابل اطمینان را خواهد داد که فقط توسط افراد دارای مجوز، قابل خواندن و بروزرسانی خواهد بود.

هرچند در مورد پتانسیل ترکیب این دو فناوری از جنبه آکادمیک بسیار گفته شده است، اما کاربردهای آن در دنیای واقعی در حال حاضر به ندرت یافت می‌ شود. هرچند انتظار می‌ رود این وضعیت در آینده تغییر کند.

Artificial Intelligence هوش مصنوعی

۱٫ چرا علاقه‌ی گسترده ای نسبت به هوش مصنوعی و بلاک چین وجود دارد؟

هوش مصنوعی (AI) و بلاک چین دو تکنولوژی های مورد بحث در مورد ۱۰ سال گذشته بوده و تکامل آنها منجر به نوآوری های قابل توجه و امیدوار کننده ای شده است. ایده ترکیب آنها نیز بسیار جذاب است.

پیش بینی می شود که در آینده، میلیاردها دلار سود از این دو فناوری حاصل شود. گارتنر، یک شرکت تحقیقاتی فن آوری جهانی، برآورد می کند که ارزش کسب و کار ایجاد شده توسط هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۲ نزدیک ۳٫۹ تریلیون دلار است، در حالی که برخی پیش بینی می کنند که ارزش بازار بلاک چین تا سال ۲۰۲۳ حدود ۲۳ میلیارد دلار باشد.

پیش بینی می شود که همراه با موارد استفاده‌ی بالقوه ای که در هر دو بخش پدیدار می شود، این رشد پیش بینی شده باعث افزایش پذیرش نیز بشود. گفتنی است که هوش مصنوعی که یک فناوری جدید نمی باشد، در طول دو سال گذشته نقش برجسته ای در دنیای فناوری بر عهده داشته است. در حالی که ما همچنان از ماشین های متفکر فاصله داریم، هوش مصنوعی در همه‌ی امور مانند بازاریابی و فروش تا تولید و حتی مراقبت های بهداشتی کاربرد دارد. این فناوری تبدیل به بخش مهمی از برنامه های بسیاری از شرکت ها شده است.

طبق گزارش شرکت مشاوره‌ی Mckinsey & Company، ۴۷ درصد از مشاغل بررسی شده، هوش مصنوعی را با یکی از موارد عملیاتی خود ادغام کرده اند و ۷۸ درصد از مشاغل در نظر دارند تا در آینده ای نزدیک، سرمایه گذاری بر روی این فناوری را افزایش دهند. بلاک چین نیز در مسیری مشابه با صنایعی قرار دارد که این فناوری را به عنوان رویکردی مثبت برای خود در نظر گرفته اند. یک بررسی PwC نشان داد که نزدیک ۸۴ درصد از پاسخ دهندگان در برخی از ظرفیت های خود به طور فعالانه از بلاک چین استفاده می کردند.

Artificial Intelligence هوش مصنوعی

۲٫ آیا هوش مصنوعی و بلاک چین با یکدیگر سازگارند؟

این دو فناوری ممکن است که به طور جداگانه تکامل یافته باشند، اما زمانی که با یکدیگر ترکیب و ادغام شوند و توان بالقوه قابل توجهی را نشان می دهند.

با توجه به میزان پیشرفت هر دوی آنها در دنیای فناوری، تنها زمان می توانست باعث یکی شدن مسیر آنها شود. هر دوی این فناوری ها حول محور مدیریت و جمع آوری داده ها و اطلاعات فعالیت می کنند، اگر چه هر کدام از آنها بخش های مختلفی از این پازل را حل می کنند. یکی از محصولات تولیدی انقلاب دیجیتالی این است که ما هر روزه حجم زیادی از اطلاعات را از میلیون ها نقطه تولید می کنیم. هوش مصنوعی طراحی شده تا داده ها را هر چه سریع تر جمع آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر کند و بدون هیچ گونه تعاملی با انسان ها نسبت به آنها واکنش نشان دهد.

با وجود اینکه هوش مصنوعی مستقل نیست، می تواند یادبگیرد و به طور مداوم عملکردش را در جمع آوری و تجزه‌ی داده های جدید بهبود ببخشد. شرکت هایی مانند نت فلیکس، اسپاتیفای، گوگل و حتی سازمان های بهداشت و درمان در حال حاضر برای بهبود خدمات خود از هوش مصنوعی استفاده می کنند.

از طرف دیگر، بلاک چین بیشتر به ذخیره سازی و ارتباط داده ها مربوط است. دفتر کل توزیع شده به این معنی است که داده ها به طور همزمان در تمام نودهای متصل به شبکه ذخیره می شوند و دفتر کل توزیع شده اجازه می دهد که داده ها به طور کامل غیرمتمرکز شده و دسترسی به آنها سریع تر و آزادانه تر شود. از آنجایی که هر نود به تمام داده های موجود دسترسی دارد، هوش مصنوعی کمتر به ذخیره سازی مرکزی برای پردازش وابسته است.

Artificial Intelligence هوش مصنوعی

۳٫ هوش مصنوعی و بلاک چین، چه مشکلاتی را می توانند برطرف کنند؟

هوش مصنوعی و بلاک چین به عنوان فناوری های مکمل می توانند مزایای قابل توجهی را در زمینه های مختلفی نظیر تجزیه و تحلیل، خدمات بهداشتی، خدمات مالی و بسیاری موارد دیگر با خود به همراه داشته باشند.

این دو فناوری هنوز هم عمدتا جداگانه نگهداری می شوند، اما تلاش های اولیه ای که برای ترکیب آنها صورت گرفته است، شامل برنامه های کاربردی جالبی می باشد. یکی از اولین مفاهیم ادغام هوش مصنوعی و بلاک چین حول محور تجزیه و تحلیل داده هاست. همانند مجموعه داده های متمرکز، بلاک چین نیز یک پایگاه عظیم برای جمع آوری و تجزیه داده ها و به دست آوردن راهکارها و بینش بهتر به هوش مصنوعی ارائه می دهد. با این حال، بر خلاف ذخیره سازی برون زنجیره ای، داده های بلاک چین حتی در صورت عدم ذخیره سازی نیز امن و غیر قابل تغییر است. روش های اجماع بلاک چین نیز به این معنی است که داده های مورد استفاده شفاف تر بوده و کمتر تحت تاثیر قرار می گیرند.

یکی دیگر از مسائل مهم مربوط به هوش مصنوعی، دسترسی به قدرت محاسباتی است. موتورهای قدرتمندتر هوش مصنوعی در مقایسه با سخت افزار و راهکارهای ابری که مسائل مقیاس پذیری قابل توجهی را نشان می دهد، نیاز به ظرفیت پردازش بیشتری دارند. استفاده از بلاک چین به معنای آن است که هوش مصنوعی می تواند به استخرهای مشترک قدرت محاسباتی در سراسر شبکه دسترسی داشته باشد. از سوی دیگر، یادگیری ماشینی هوش مصنوعی می تواند مصرف انرژی و ملزومات مورد نیاز برای استخراج ارزهای دیجیتال را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

یکی دیگر از برنامه های جالب برای هوش مصنوعی و بلاک چین مربوط به اینترنت اشیاء می باشد. همانطور که دستگاه های اینترنت اشیاء رایج تر می شوند، بلاک چین نیز به عنوان یک فناوری بهینه برای پشتیبانی از زیرساخت ها به کار می رود و هوش مصنوعی می تواند به عنوان یک مدیر ایده آل شبکه های غیرمتمرکز گسترده به کار رود.

Artificial Intelligence هوش مصنوعی

۴٫ چالش های مربوط به ادغام هوش مصنوعی و بلاک چین چیست؟

حتی با وجود پتانسیل های مشترک زیادی که بین هوش مصنوعی و بلاک چین وجود دارد، همچنان چالش های مهمی میان این دو فناوری وجود دارد که باید برطرف کنند تا بتوانند به عنوان یک جفت واقعا قابل اعتماد شوند.

با وجود پتانسیل بالقوه‌ی بلاک چین برای دسترسی به داده ها، اما حفظ حریم خصوصی یک نگرانی بزرگ در ارتباط با بلاک چین عمومی می باشد. در حالی که هدف، آزادسازی داده هاست، حضور داده های احتمالی حساس از اینترنت اشیاء و سایر دستگاه ها می تواند مسائل مربوط به حریم خصوصی را برای افراد و سازمان ها به طور یکسان افزایش دهد. یک راهکار می تواند بکارگیری بلاک چین های خصوصی باشد که دسترسی به داده ها را تنها برای کسانی که صاحب زنجیره ها هستند، محدود می کند.

علاوه بر این، مقیاس پذیری همچنان یک مسئله مهم در مورد بلاک چین های اصلی است که نمی توانند حجم بالای در خواست ها را مورد پردازش قرار دهند. اتریوم یکی از بلاک چین های محبوب است که می تواند ۱۵ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند و اگرچه سایر بلاک چین ها ادعا می کنند که می توانند هزاران تراکنش را در هر ثانیه پردازش کنند، اما شواهدی مبنی بر تائید ادعای آنها وجود ندارد.

در نهایت، فناوری قرارداد هوشمند، به عنوان مانعی برای هوش مصنوعی است. مسائل امنیتی همچنان یک چالش بزرگ هستند و ماهیت معین اجرای قرارداد هوشمند، مشکلی برای موتورهای هوش مصنوعی است که معمولا به رویکرد تصادفی بیشتری برای اجرا نیازمند هستند.

۵٫ آیا ادغام این فناوری ها موارد استفاده نیز دارند؟

حتی با وجود این چالش های پیش رو، چندین شرکت و سازمان وجود دارند که هوش مصنوعی را با بلاک چین ترکیب می کنند تا به نتیجه برسند.

در حال حاضر چندین پروژه امیدوارکننده وجود دارد که فناوری های مختلف را در زمینه های گوناگون با یکدیگر ادغام می کنند. اخیرا شرکت مبتنی بر بلاک چین کورتکس اعلام کرده است که یک شبکه بر پایه‌ی هوش مصنوعی برای برنامه های غیرمتمرکزی که می تواند به بهینه سازی خدمات مالی کمک کند، راه اندازی کرده است. این شرکت امیدوار است که از فناوری برای تولید گزارش کارت های اعتباری برای خدمات مالی غیرمتمرکز استفاده کند، سیستم های ضد تقلب بهتری را ایجاد کند و حتی در گیمینگ و ورزش های الکترونیکی یاری رسان باشد.

شرکت های دیگر مانند اندور (Endor)، رویکرد دیگری را اتخاذ کرده است. این سازمان که یک ابزار تحلیل آماری مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه می دهد، بلاک چین را برای ایجاد یک موتور مقیاس پذیرتر و قابل دسترس به داده های بیشتر به کار می بندد. در حالی که هدف این پروژه به کاربران کسب و کارهاست، فناوری تحلیل آماری را به طور قابل توجهی دموکراتیک می کند.

در زمینه‌ی خدمات مالی نیز، شرکت هایی مانند Peculium (یک پلتفرم مدیریت پس انداز( پلتفرم AiX (پلتفرم معاملاتی مالی که قابلیت های معامله گر به معامله گر را ارائه می دهد) و Autonio (یک ترمینال معاملاتی که معاملات ارزهای دیجیتال را تسهیل می کند) با استفاده از ابزارها و راهکارهای موجود پیشرفت های بیشتری در فعالیت های خود ارائه می دهند.

در نهایت، برخی از پروژه ها برای ادغام ساده تر هوش مصنوعی فعالیت می کنند، مانند Singularity Net، که شبکه ای غیر متمرکز را برای کاربران فراهم می کند تا به راحتی خدمات هوش مصنوعی را ایجاد کرده و از این طریق کسب درآمد داشته باشند.

۶٫ آینده‌ی هوش مصنوعی برای بلاک چین چیست؟

گفتنی است که موارد استفاده بالقوه برای هوش مصنوعی و بلاک چین همچنان به صورت تئوری می باشند، اما، فرصت های بی شماری برای آینده وجود دارد.

در واقع، یکی شدن این فناوری ها، توجه دولت هایی را که به دنبال تبدیل شدن به مرکز اصلی نوآوری در سراسر جهان هستند، به خود جلب کرده است. چندین کشور قوانینی را تصویب کرده اند و یا طرح هایی را برای تسهیل توسعه ‌ی هوش مصنوعی و بلاک چین راه اندازی کرده اند که باعث تسریع روند نوآوری در این حوزه می شود. به عنوان مثال، ایالات متحده قانونی را برای تسهیل سرمایه گذاری های مرتبط با هوش مصنوعی به تصویب رسانده است، در حالی که امارات متحده عربی یک برنامه ملی برای ارائه بورس تحصیلی برای مطالعات در این زمینه ایجاد کرده است. مالت نیز نوآوری بلند پروازانه خود را برای تبدیل شدن به یک مقصد برتر در هر دو زمینه ایجاد آورده است.

یک استفاده بالقوه از بلاک چین، تائید فرآیندهای هوش مصنوعی است، زیرا یادگیری ماشینی این الگوریتم ها را سریع تر و کارآمدتر می سازد. به جای تکیه بر نزدیکی فرآیندها، بلاک چین ها می توانند داده های تراکنشی را به صورت گام به گام برای بررسی هر عملیات و اطمینان از یکپارچگی نتایج ذخیره کنند. پروژه های دیگر نیز برنامه های کاربردی این فناوری ها را در زمینه‌ی مراقبت های بهداشتی مورد بررسی قرار داده اند که هم برای محافظت از اطلاعات سلامت کاربران و ایجاد یک بازار مناسب تر برای افراد است تا به خدمات پزشکی دسترسی داشته باشند.

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version