video thumb

سناتور ران پال: سیاست بانک‌های مرکزی منجر به نابودی ارز فیات خواهد شد

بانک مرکزی فدرال ایالات متحده آمریکا که یک نهاد غیر دولتی به حساب آمده و اغلب به شکلی مستقل از دستگاه قضایی این کشور فعالیت می‌کند، بار دیگر از سوی دونالد ترامپ مورد حملات لفظی قرار گرفت. سناتور ران پال از نمایندگان حزب جمهوریخواه در مجلس سنای آمریکا نیز با انتشار یادداشتی در وبلاگ خود، به این بانک تاخته و معتقد است که نظر ترامپ در خصوص این نهاد غیر دولتی صحیح به نظر می‌رسد.

برای فهم دلیل این تاخت و تازها علیه بانک مرکزی فدرال و اینکه ارزهای دیجیتال چگونه می‌توانند چشم انداز مالی موجود را به طور اساسی دچار تغییر و اصلاح کنند و حتی بررسی دلیل اینکه چرا سناتور پال خواستار جلوگیری از آنچه وی افول منجر به آسیب رساندن به مردم عادی جامعه می‌خواند شده، با ما همراه باشید.

ران پال: بانک‌های مرکزی دلیل پس رفت و افول هستند

پیش از اینکه به صورت ریشه‌ای موضوع مطرح شده را بررسی نماییم، لازم است کمی در مورد ساز و کار و نحوه فعالیت بانک‌های مرکزی اطلاعات کسب نماییم. برای این کار، بهتر است موضوع بانک مرکزی فدرال آمریکا را بررسی کنیم. هرچند اغلب کشورها امروز از سیستم‌های مختلف بانک مرکزی بهره می‌برند، اما با این حال برخی فاکتورهای کاری در میان بانک‌های مرکزی تشابه داشته و یا یکسان هستند.

به زبان ساده می توان گفت که بانک مرکزی آمریکا بخش گسترده‌ای از اقتصاد این کشور را در دست دارد. این بانک تعیین کننده نرخ سودها بر محصولات بانکی مانند حساب‌های سپرده پس انداز و یا کارتهای اعتباری بوده و همچنین از طریق چاپ سالانه پول، بر چرخه تامین پول نظارت دارد.

بانک مرکزی آمریکا با کنترل این دو بخش از سیستم مالی این کشور قادر به ایجاد شرایطی است که می‌تواند چرخه‌های مالی را از بین برده و یا تقویت کند.

پال در مقاله اخیر خود در خصوص تحرکات مثبت جاری در اقتصاد، معتقد است که امروز ما شاهد دخالت بانک مرکزی در این امور هستیم. وی همچنین پا را فراتر از این نهاده و بانک مرکزی فدرال آمریکا را تنها یک نهاد فانتزی و فریبکار معرفی کرده است.

امروز اغلب مردم عمده معاملات خود را با استفاده از ارز فیات کشوری که در آن زندگی می‌کنند انجام می دهند. یعنی آمریکایی‌ها اغلب با دلار، انگلیسی‌ها با پوند و دیگر کشورها نیز با استفاده از ارز خود به معامله می‌پردازند. اما مشکل اینجاست که اغلب مردم نمی‌دانند انجام چنین کاری تا چه حد مضر بوده و این کار مانند این است که شما تمامی سرمایه و پس انداز خود را در سبد سرمایه گذاری بر روی لایت کوین و یا ریپل قرار دهید. البته منظور از سخن این نیست که سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال کار صحیحی نیست. بلکه منظور این است که هرگز نباید تخم مرغ‌های خود را درون یک سبد قرار داد. چراکه اگر تمامی سرمایه خود را در یک شرکت تولید کننده ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید، آنگاه شما به آن ارز و شرایط تحمیلی از سوی آن وابسته خواهید شد.

در حالیکه سرمایه گذاران بر روی ارزهای دیجیتال متوجه نیاز به ایجاد تنوع در مقصد سرمایه گذاری خود هستند، اما عموم افراد فهم درستی از خطرهای ماهوی نگهداری سرمایه خود در یک بخش آن هم ارزهای فیات ندارند. حتی بدتر اینکه بسیاری از مردم درک درستی از محل کسب پول و یا چگونگی و چرایی ارزش آن ندارند.

مبادله اتمی کریپتو صدای ارزجو

بحث مورد نظر ران پال:

به گفته سناتور سابق جمهوری خواهان یعنی ران پال، دلیل علاقمندی افراد به ارزهای دیجیتال به عنوان منبعی برای سرمایه گذاری آن هم منبعی به جز ارز فیات این است که بانک مرکزی بنا به تشخیص و سلیقه خود بر بازارهای مالی احاطه داشته و عمل می‌کنند. اتفاقا در مقاله یاد شده، به بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به عنوان نمونه‌هایی از این مدعی خود اشاره کرده است.

ران پال همچنین در این مقاله پیش بینی هولناکی از آینده این وضعیت ارائه کرده است. بنا به گفته پال، نوعی افول و ورشکستگی در سیستم مالی و بانکی در راه است که به زودی رخ خواهد داد. به گفته وی، ممکن است این اتفاق جلوتر از همه، برای بانک مرکزی فدرال آمریکا رخ دهد.

با این حساب سوال اینجاست که چگونه یک فرد باید از خود و سرمایه های خود محافظت کند؟ احتمالا پاسخ به این سوال کاملا روشن است. اگر تعداد قابل توجهی از مردم بخشی از سرمایه‌های خود را به سرمایه گذاری بر روی ارزهای غیر فیات تخصیص دهند، آنگاه آنها بیشترین ایمنی را در فراز و نشیب‌ها و نوسانات ارزهای فیات از آن خود خواهند کرد. به عنوان مثال، اگر بانک مرکزی آمریکا سیاست‌هایی برای کاهش و یا افزایش ارزش بازار اقدامات و سیاست‌هایی را در نظر بگیرد، آنگاه آن اقدامات در حقیقت دلار آمریکا را هدف قرار خواهند داد و نه طلا و یا ارز دیجیتالی مانند بیت کوین.

تکان دهنده تر از همه اینکه ران پال معتقد است افول پیش رو می‌تواند مهر پایان را بر پیشانی کارکرد فعلی ارزهای دیجیتال بزند.

وی می‌گوید: به احتمال زیاد افول ایجاد شده به دست بانک فدرال مرکزی زودتر از زمانی که تصور می شود رخ خواهد داد. این مساله می‌تواند بزرگترین مصیبت در این زمینه باشد که ارزهای فیات را به نابودی خواهد کشاند.

سوال اینجاست که به اعتقاد پال، دولت چه نقشی می‌تواند در این میان ایفا کند؟ وی معتقد است که دولت باید تمامی تراکنش‌های مربوط به فلزات گرانبها و ارزهای دیجیتال را از مالیات بر سرمایه و دیگر اقسام مالیات معاف کند. این موضوع احتمالا منجر به افزایش اقبال تراکنش این نوع از سرمایه ها را در میان سرمایه گذاران افزایش دهد.

بیت کوین در برابر جهان

با اینکه پیش بینی های ران پال در خصوص احتمال نابودی ارزهای فیات کمی اغراق آمیز به نظر می‌رسد، اما برخی نکات ارزشمند در میان سخنان وی در این خصوص وجود دارد که می‌بایست آنها را استخراج کرد.

از همه مهمتر اینکه هر فرد باید به شکلی عاقلانه، مقاصد سرمایه گذاری دارایی‌های خود را متنوع کند. در حالیکه باید بخش اعظم دارایی‌های خود را به صورت ارزهای فیات ذخیره و پس انداز کنیم، اما شرط عقل این است که بخشی از سرمایه‌های خود را نیز در بخش ارزهای دیجیتال و غیر فیات سرمایه گذاری کنیم.

در کنار سناریوهای روز رستاخیز برای ارزهای فیات، بسیاری از کارشناسان نیز معتقدند بهتر است بخشی از سرمایه گذاری‌های خود را در بخش سرمایه‌های سخت مانند طلا و یا بخش مسکن انجام دهیم. شاید اکنون وقت آن رسیده که سرمایه گذاران نگاهی دقیق تر به ارزهای دیجیتال داشته باشند تا ببینند آیا می‌توان از طریق آنها، به کلیات استراتژی سرمایه گذاری خود دست پیدا کنند یا خیر.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ