آیا عزم راسخی برای استخراج ارزهای دیجیتال دارید؟ اگر جواب شما مثبت است، شما نیاز دارید که بدانید چگونه به بهترین نحو از تجهیزات و دارایی خود استفاده کنید. در این راهنما یاد می‌گیرید که چگونه دارایی دیجیتال خود را به سودآورترین شکل ممکن استخراج کنید.

بدیهی است، پول زیادی برای ASICهای گران‌قیمت بیت کوین هزینه می‌شود. اگر شما درحال حاضر توان خرید این تجهیزات را دارید، احتمالا می‌دانید که روند کار چگونه است و می‌توانید بیت کوین را استخراج کنید. اگرچه، کسانی که دارای بودجه نسبتا متوسطی هستند، احتمالا به دنبال ایجاد یک GPU miner برای ارزهای دیجیتال اسکریپت هستند یا یک دستگاه کوچک ASIC برای بیت کوین و یا دیگر ارزهای SHA-256 می‌خرند. در این صورت، شما در مسیر درست قرار دارید.

چگونه شروع کنیم؟

ارز خود را انتخاب کنید

فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال شامل حل معماهای پیچیده رمزنگاری می‌شود. در برخی از ارزهای دیجیتال، ماینرها از گواهی “اثبات کار” استفاده می‌کنند که در صورت حل معما، ارز دیجیتال پاداش می‌دهد. به طور کلی، امروزه دو نوع الگوریتم هش اثبات کار وجود دارد، SHA-256 و اسکریپت. توجه داشته باشید که جایگزین‌های کم‌استفاده‌تری وجود دارند که ما در این راهنما به آنها نمی‌پردازیم (برای مثال Primecoin)

 • SHA-256

الگوریتم SHA-256 از قدرت پردازش اولیه برخوردار است. در روزهای ابتدایی پیدایش بیت کوین، با CPU و GPU (واحد پردازش گرافیکی) که در یک کامپیوتر معمولی خانگی نیز وجود داشت می‌توانستید، میزان قابل توجهی ارز استخراج کنید.

با گذر زمان و افزایش سطح دشواری بیت کوین، پردازنده‌های خاصی به نام ASIC برای استخراج ارائه شد. استفاده از چنین پردازنده‌های قدرتمندی همراه با افزایش نمایی سطح دشواری بیت کوین، یک مسابقه تسلیحاتی ایجاد کرد، بدین معنی که حتی تراشه‌های تازه طراحی شده نیز می‌توانند به سرعت منسوخ شوند.

 • اسکریپت

الگوریتم اسکریپت حجم بیشتری ازRAM و توانایی پردازش موازی را نیاز دارد، به همین دلیل است که ریگ‌های مبتنی برGPU هنوز هم قابل استفاده هستند. علاوه بر این،ASIC ها هنوز برای اسکریپت استفاده نشده، بنابراین سطح دشواری آن نوع ارزها به اندازه بیت کوین افزایش نیافت.

ریگ مناسب

بسته به بودجه و نوع ارزی که مورد نظر شماست، دو روش برای راه‌اندازی سیستم استخراج (ماینینگ) وجود دارد:

 • ریگ ماینینگ DIY

شما می‌توانید این مدل را از کامپیوتر شخصی خود و تعدادی کارت گرافیک (به عنوان مثال GPUها) و متناسب با توانی مالی‌تان بسازید. با وجود اینکه بسیاری از مردم از یک کامپیوتر استاندارد خانگی استفاده می‌کنند، بسیاری دیگر از روش‌های غیرمعمول نظیر استفاده از جعبه‌های نوشیدنی که برای افزایش جریان هوا در اطراف اجزای سازنده نیز وجود دارد، استفاده می‌کنند. مزیت سیستم‌های DIY این است که شما می‌توانید با استفاده از CPU و GPU به طور همزمان، استخراج کنید.

 •  ASIC ها

ASIها واحدهای مستقلی هستند (آداپتورهای قدرت، استقامت کافی ندارند) که با یک پورت USB و یا پورت اترنت همراه هستند و معمولا توسط تولیدکنندگان آماده می‌شوند. ماینرهای ASIC معمولا ریگ‌های DIY گرانتر هستند و عمدتا در ایالات متحده تولید می‌شوند، به این معنی که کسانی که در سایر نقاط جهان زندگی می‌کنند، مجبورند هزینه بیشتری را برای انتقال آنها صرف کنند.

قدرت بالا

فرآیند استخراج نیاز به برق زیادی دارد. اگر شما در حال ساخت یک ریگ DIY هستید، به هر حال، به یک منبع تغذیه ATX نیاز دارید، بنابراین ارزش آن را دارد که روی یک منبع تغذیه با کارایی بالا سرمایه‌گذاری کنید.

به‌عنوان مثال این موارد را در نظر بگیرید: یک PSU که با توان ۸۶۰ وات و ۹۳٪ کارایی است، در واقع ۹۲۵ وات (۸۶۰ وات / ۰٫۹۳) را ترسیم می‌کند. در مقابل، یک منبع تغذیه ۷۵۰ وات که تنها ۸۰٪ کارایی دارد، در واقع ۹۳۷٫۵ وات (۷۵۰ / ۰٫۸) را مصرف می‌کند – بنابراین در مقایسه با دستگاه اول برق بیشتری مصرف شده، اما انرژی کمتری تامین می‌شود.

هنگامی که یک رینگ ماینینگ می‌سازید، شما نیاز دارید تا قدرت موردنیاز اجزای مورد استفاده به‌ویژه تمام کارت‌ گرافیک‌‌ها را محاسبه کنید. به علاوه، ایده خوبی است که ظرفیت اضافی برای مقابله با رویدادهای غیرمنتظره و فراهم آوردن امکان بالقوه اورکلاک کردن سیستم خود را فراهم کنید.

از سوی دیگر، از آنجایی که ASIC ها، ابزار تخصصی این کار هستند، می‌توانند محاسبات بیشتری را با قدرت بسیار کمتری انجام دهند، و همچنین از آنجایی که آنها با یک آداپتور برق مناسب عرضه می‌شوند، نیازی نیست که شما در مورد انجام ریاضیات مربوط به آن نگران باشید.

مطالعه بیشتر:

خرید، فروش و قیمت بیت کوین در صرافی سرمایکس

خرید، فروش و قیمت اتریوم در صرافی سرمایکس

خرید، فروش و قیمت تتر در صرافی سرمایکس

خرید کیف پول لجر

کارایی سیستم‌های مختلف استخراج (ماینینگ) را می‌توان با در نظر گرفتن نرخ تعداد هش‌هایی که می‌توانند در یک ثانیه اجرا کنند، تقسیم بر قدرت مصرف مقایسه کرد:

سرعت هش / مصرف برق = کارایی ماینینگ

چک کردن قبوض

پس از هزینه اولیه ریگ شما، ضروری‌ترین چیزی که باید بدانید، محاسبه سودآوری بعد از کسرهزینه برق است. با مشاهده قبض برق می‌توانید اطلاعات لازم را کسب کنید. اگر هزینه برق بیشتر از چیزی باشد که کسب کرده‌اید، بدیهی است که تجارت خوبی انجام نداده‌اید.

به استخر ماینینگ بپیوندید

به‌جای اینکه تنها کار کنید، بهتر است که به یک استخر ماینینگ بپیوندید و با ماینرهای دیگر مشارکت کنید. با پیوستن به یک استخر، کوین‌های به‌دست آمده میان تمامی اعضا تقسیم شده و شانس بیشتری برای حل بلاک وجود دارد.

اگر سطح دشواری بلاک‌ها، بیشتر از سطح تعیین‌شده توسط اپراتور استخر باشد، ماینرها سهمی از جوایز را دریافت می‌کنند. این سطح همواره بین ۱ و سطح دشواری ارز است.

نکات مهم

هزینه کنید تا بدست آورید

ناگزیر، سطح دشواری تمام ارزها با گذشت زمان افزایش می‌یابد، در واقع شانس شما برای به‌دست آوردن کوین جدید کاهش می‌یابد. در نتیجه، مهم است که با بهترین تجهیزاتی که می‌توانید بخرید، شروع به استخراج کنید تا مدت زمان بیشتری سود به‌دست آورید.

نوسانات ارز دیجیتالی که استخراج می‌کنید نیز بر سودآوری درازمدت شما تاثیر می‌گذارد. اگر قیمت به‌طور ناگهانی کاهش پیدا کند، شما با تصمیم فروش کوین‌های خود با قیمت پایین یا نگهداری آنها تا زمانی که ارزششان افزایش یابد، روبرو می‌شوید. اگر مورد اول را انتخاب کنید، مدت زیادی طول می‌کشد تاهزینه تجهیزات و برق مصرفی خود را جبران کرده و به سودآوری برسید.

خنک نگه‌داشتن تجهیزات

به هر روشی که استخراج کنید، عملیات محاسباتی فشرده باعث تولید گرمای بیش از حد می‌شود. با افزایش دما کارایی استخراج نیز کاهش می‌یابد، بنابراین مطمئن شوید که ریگ شما دارای تهویه و خنک کننده مناسبی باشد. همانطور که پیش‌تر ذکر شد، به همین دلیل است که برخی از سازندگان ریگ ماینینگ به جای کیس کامپیوتر خانگی از جعبه های نوشیدنی برای افزایش جریان هوا در اطراف اجزای سازنده استفاده می‌کنند. حتی یک فن دسکتاپ جداگانه نیز می‌تواند به حفظ ریگ شما کمک کند.

مشکلات برق

هنگام ساخت یک ریگ DIY، خرید PSU ارزان قیمت صرفه‌جویی در هزینه نیست. هرگونه بی‌ثباتی در منبع تغذیه می‌تواند باعث لطمه زدن به کارایی آن شده و یا حتی موجب از کارافتادن یا خرابی ریگ می شود. بنابراین، روی کیفیت بالا سرمایه‌گذاری کنید.

اجتناب از خرابی

اگر سخت‌افزار شما استخراج نکند، شما پولتان را از دست خواهید داد. در ادامه به روش‌هایی که برای به‌حداقل رساندن خرابی‌ها وجود دارد، اشاره می‌کنیم:

 • بهترین منبع تغذیه‌ای که می‌توانید را بخرید.
 • از منبع برق اضطراری (UPS) استفاده کنید، به‌طوری که اگر برق شما برای یک لحظه قطع شود، بر روی سیستم استخراج (ماینر) شما تاثیر نگذارد.
 • کامپیوتر استخراج خود را به‌گونه‌ای پیکربندی کنید که به‌محض روشن شدن، به‌طور خودکار شروع به استخراج کند، بنابراین اگر سیستم خراب شد و یا دوباره راه‌اندازی شد، به‌طور خودکار شروع به استخراج می‌کند.) این امر در مورد ریگ‌های DIY و کامپیوترهایی که میزبان ASIC هستند، قابل انجام است.)

هزینه‌های مخفی

البته هزینه‌هایی مانند هزینه ریگ و هزینه‌های برق وجود دارد که مربوط به استخراج است. با این حال، مواردی با وضوح کمتر نیز وجود دارد:

 • هزینه های پست و گمرک

ما یک دستگاه JALAPENO ASIC از آزمایشگاه Butterfly انگلستان وارد کردیم. هزینه پست ۵۳ پوند (۸۸ دلار) و گمرک حدود ۴۶ یورو (حدود ۷۶ دلار) بود. این هزینه‌ها قابل‌توجه هستند، اگر قصد وارد کردن چیزی را دارید سعی کنید، از قبل هزینه‌ها را محاسبه کرده و سپس برای پرداخت اقدام کنید.

 • تجهیزات جانبی

برای ساخت آنچه که شما در ذهن خود دارید، به کابل، آداپتور و غیره نیاز دارید؟

 •  هزینه خنک کننده

هزینه مصرف برق، تنها مربوط به ماینر نیست. برنامه شما در مورد هزینه برق سیستم خنک‌کننده اضافی مانند فن یا تهویه چیست؟

مجموع سود و هزینه را حساب کنید

ماشین‌حساب سودآوری

وب‌سایت‌های متعددی وجود دارد که یک ماشین حساب سودآوری ارائه می‌دهند تا استخراج‌کنندگان (ماینرها) بتوانند سود خود را محاسبه کنند. شما می‌توانید پارامترهای ورودی مانند هزینه تجهیزات، نرخ هش، مصرف برق و قیمت فعلی بیت کوین را وارد کنید تا ببینید چه مدت زمانی طول می‌کشد تا سرمایه‌گذاری شما به سودآوری برسد. ارزهای دیجیتال

در زیر ما به شما نمونه‌هایی از ماشین‌حساب‌های سودآوری را معرفی می‌کنیم:

ماشین‌حساب‌های چند ارزی:

 • داست کوین (Dustcoin )
 • کوین ورز (CoinWarz)

ماشین حساب های مختص بیت کوین:

 • ترید بلاک (Tradeblock)
 • بیت کوینیکس (Bitcoinx)