video thumb

بزرگترین سقوط و افزایش قیمت‌های بیت کوین در گذر زمان

ارز دیجیتال بیت کوین که همچنان شناخته شده ترین ارز در این بازار به حساب می‌آید، از زمان پیدایش خود تا کنون با فراز و نشیب های فراوان و در پی آن، سقوط و افزایش‌های جهشی قیمت مواجه شده که افزایش قیمت این ارز در سال ۲۰۱۷ و سقوط آن طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی بزرگترین نمونه آن به حساب می‌آید. در مطلب حاضر بر آن هستیم تا سیر این سقوط و افزایش قیمت طی سنوات گذشته را بررسی نماییم:

  • نوامبر ۲۰۱۱:

نوامبر ۲۰۱۱ در حقیقت نخستین تجربه سقوط نرخ بیت کوین در بازه زمانی سنوات گذشته به حساب می‌آید. در ژوئن سال ۲۰۱۱، قیمت بیت کوین به ۳۲ دلار افزایش پیدا کرد و تنها ظرف پنج ماه به ۲ دلار سقوط کرد. این یعنی ۹۴ درصد سقوط قیمت تنها طی پنج ماه. بسیاری از سرمایه گذارانی که هنوز به بازار ارزهای دیجیتال اعتقادی نداشتند تصمیم به خروج سرمایه‌های خود از بیت کوین گرفتند. البته همان افراد امروز بابت آن خروج خود را سرزنش می‌کنند. چراکه اگر آن تصمیم اشتباه را نگرفته بودند، امروز به سادگی تمام یک میلیاردر واقعی محسوب می شدند.

  • نوامبر ۲۰۱۳:

این سقوط قیمت شاید بزرگترین و سریعترین سقوط قیمت بیت کوین طی سالهای فعالیت این ارز دیجیتال در بازار باشد. تا اواخر سال ۲۰۱۳، قیمت بیت کوین حدود ۱۲۰۰ دلار بود که با احتساب نرخ امروزی قیمت بالایی برای این ارز دیجیتال به حساب می‌آید. اما در عرض چند هفته، مجلس سنای آمریکا آغاز به تحقیق و برگزاری جلسات استماع در خصوص بیت‌کوین کرد و حتی بانک مرکزی چین نیز نسبت به فعالیت این ارز دیجیتال هشدار داد.

اما این همه ماجرا نبود. پس از آن چین به این نتیجه رسید که بیت‌کوین یک ارز نیست و آغاز به اعمال ممنوعیت فعالیت بر روی این ارز دیجیتال نمود. البته مطمئنا بازار خرسی که منجر به انفجار مت گاکس در سال ۲۰۱۴ شد نیز کمکی به بیت کوین نکرده و هفت در صد از کل دارایی‌های این ارز دیجیتال از بین رفت. در آن زمان گفته می‌شد که مجموع دارایی‌های موجود در شبکه بیت کوین به ۴۷۳ میلیون دلار رسیده بود. اما بار دیگر یک شوک جدید به بدنه بیت کوین وارد شده و بحرانی نو برای این ارز دیجیتال به وجود آورد. امضای رسمی قوانین هشدار دهنده در خصوص ممنوعیت فعالیت بیت کوین در ۱۹ نوامبر سال ۲۰۱۳  باعث شد تا سرمایه شبکه بیت کوین تنها در طول یک روز از ۷۵۵ به ۳۷۸ میلیون دلار تنزل پیدا کند. اگرچه بیت کوین به سرعت تا پایان همان ماه به روی خط پیشرفت بازگشت، اما این پیشرفت بیش از یک سال دوام نیاورد. کار تا جایی پیش رفت که در ژانویه سال ۲۰۱۵، قیمت بیت کوین به ۱۵۰ دلار رسید.

  • آوریل ۲۰۱۳:

یکی از بزرگترین افت ارزش بیت‌کوین در آوریل سال ۲۰۱۳ رخ داد. البته بازار گاوی به بیت کوین کمک کرد تا قیمت خود را به ۲۶۰ دلار برساند و مبادلات مالی این ارز دیجیتال نیز مجددا به راه افتاد. اما به گفته نلی فورتادو همه چیزهای خوب روزی به پایان می‌رسند. قیمت بیت‌کوین در آوریل این سال ناگهان ظرف دو روز به ۴۵ دلار سقوط کرد، یعنی ۸۳ درصد سقوط قیمت.

  • دسامبر ۲۰۱۷:

قیمت بیت‌کوین در دسامبر سال ۲۰۱۷ به بالاترین سطح خود رسید. طی یک بازه زمانی یک ساله، قیمت بیت‌کوین تا ۱۹۵۰ درصد رشد کرده و از ۹۷۴ دلار به ۲۰ هزار دلار رسید. اواخر سال ۲۰۱۷ بود که کارشناسان نسبت به قرار گرفتن در آستانه انفجار حباب بیت کوین هشدار داند. درست در روزهای پایانی همان سال افت شدید قیمت بیت کوین آغاز شد.

  • نوامبر ۲۰۱۸:

وضعیت بیت کوین در سال ۲۰۱۸ چندان مطلوب نبوده و در مجموع در قیاس با قیمت ۱۹۷۸۳ دلاری بیت کوین، قیمت این ارز دیجیتال در سال جاری میلادی تا ۸۳ درصد افت کرده است.

دلیل این افول از بین رفتن حباب ارزهای دیجیتال در نزدک است که عواقب بدی برای سایر ارزهای دیجیتال نیز در بر داشته است. دلیل این رخداد این است که سرنوشت بسیاری از سکه‌ها و در واقع سایر ارزهای دیجیتال مورد معامله، به نوعی در برخی موارد به بلوک چین وابسته است. کافی است فقط به اتریوم نگاه کنید، که در زمان نوشتن این مقاله از کاهش بسیار زیادی را تجربه کرده است.

جشنواره در بلاگ
خرید تتر در بلاگ
پرفکت مانی در بلاگ