ads
ads
در حال بارگذاری...
اتریوم کلاسیک

Ethereum Classic(ETC)

733,906 تومان خرید
بالاترین قیمت روز
878تومان
پایین ترین قیمت روز
660,837تومان
1 ساعت
2.11708%
24 ساعت
-15.2563%
7 روزه
-21.3354%
در حال بارگذاری...
اتریوم کلاسیک

Ethereum Classic(ETC)

709,544 تومان فروش

قیمت اتریوم کلاسیک

Ethereum Classic

(ETC)
14.2716 USD

معاملات 24 ساعته
USD 266,247,011
حجم بازار
USD 2,017,660,000
سکه در گردش
ETC 141,376,000
موجودی قابل عرضه
ETC 210,700,000
در حال بارگذاری...

خرید و فروش اتریوم کلاسیک

   توضیحات ارز و ویژگی‌های آن

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) با نماد ETC یک پروژه متن باز و پلتفرم محاسباتی توزیع شده مبتنی بر بلاک چین، همراه با قابلیت قرارداد هوشمند (Smart Contract) است.
همانطور که از نام آن پیداست، اتریوم کلاسیک در واقع همان اتریوم قدیمی است. اتریوم یکی از محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین ارز‌های دیجیتال بازار پس از بیت کوین است و از امنیت بسیار بالایی نیز برخوردار است.
اما در سال 2016 پس از یک هک 50 میلیون دلاری در یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ اتریوم، مشکلات بزرگی برای این شبکه ایجاد شد. این هک که با ضعف امنیتی در کد‌های سازمان خودگردان غیرمتمرکز (دائو) The DAO رخ داد، اتریوم را مجبور کرد تا بلاک چین اصلی را به دو بخش تقسیم کند.
این هک منجر به ایجاد بحث و گفتگو‌ها گسترده در جامعه اتریوم شد و در حالی که برخی شامل توسعه‌دهندگان و استخراج‌کنندگان معتقد بودند که سرمایه‌گذاران دائو باید با عواقب سرمایه‌گذاری در یک پروژه معیوب مواجه شوند، اما اکثریت جامعه اتریوم تصمیم گرفتند تا بلاک چین را به عقب برگردانند و در واقع کمک مالی برای سرمایه‌گذاران The DAO فراهم کنند.
در حالی که یک شکاف در بین جامعه اتریوم ایجاد شده بود، در نهایت با تصمیم اکثریت یک فورک در شبکه اصلی اتریوم انجام شد و بلاک چین جدید اتریوم و بلاک چین قدیمی و کوچکتر اتریوم کلاسیک نام گرفت.
اتریوم کلاسیک با اینکه برخی شباهت‌ها به اتریومی که امروزه می‌شناسیم دارد، اما بلاک چین آن کاملاً جداست و قیمت، جامعه، استخراج‌کنندگان، اهداف، برنامه‌ها و کیف پول‌های مخصوص به خود را دارد.

خرید و فروش

خرید و فروش اتریوم کلاسیک به سریعترین زمان و با بهترین قیمت، بر بستر شبکه ETC در صرافی سرمایکس امکان‌پذیر است.
برای ثبت سفارش خرید اتریوم کلاسیک، کافی است با مراجعه به وبسایت یا اپلیکیشن سرمایکس، وارد پنل کاربری خود شوید. در صورتی که حساب کاربری ندارید، ساخت و احراز هویت بسیار سریع است و همین امروز می‌توانید ثبت نام خود را انجام دهید.
پس از ورود به حساب کاربری، از منوی راست صفحه گزینه "خرید ارز" یا "فروش ارز" را انتخاب کرده و سپس با کمک کادر جستجو، ارزدیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC) را پیدا کنید. حال می‌توانید سفارش خرید یا فروش اتریوم کلاسیک را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد ثبت کنید تا معامله شما انجام شود.
در صورتی که برای خرید یا فروش اتریوم کلاسیک مشکلی دارید، پشتیبانی سرمایکس به صورت 24 ساعته در هفت روز هفته به صورت آنلاین، تلفنی و تیکتی پاسخگوی شماست.

 قیمت

اتریوم کلاسیک در دی ماه 1401 قیمت 16.3 دلاری دارد و با ارزش بازار 2.2 میلیارد دلاری، در جایگاه 25 بازار قرار گرفته است. اتریوم کلاسیک در زمان اوج قیمتی در می‌2021، به بیش از 176.16 دلار رسید و پایین‌ترین قیمت خود را در جولای 2016 و در 0.45 دلار ثبت کرد.
اتریوم کلاسیک از زمان راه‌اندازی، بیش از 3600 درصد رشد قیمتی ثبت کرده است و در شش ماهه اول سال 2021 توانست از 5 دلار به بیش از 170 دلار افزایش داشته باشد. روند مثبتی که در سال 2022 نیز ادامه یافته است.

   مهمترین ویژگی‌ها

هدف اصلی و پایه و اساس ایجاد و فعالیت اتریوم کلاسیک، ارائه یک شبکه بلاک چینی کاملاً غیرمتمرکز است که کنترل آن تماماً بر عهده خود کاربران است. در حالی که تغییراتی در شبکه برای بهبود فعالیت و ارتقا انجام می‌شود، اما در نهایت کداصلی و اهداف شبکه تغییر نمی‌کند و اگر پروژه‌ای در این شبکه دچار اشتباه شود، باید با عواقب آن مواجه شود.
در اتریوم کلاسیک این باور وجود دارد که نباید در پروژه‌ها و کد‌ها دخالتی انجام شود و تمام مسئولیت برعهده خود برنامه‌نویس‌ها است، موضوعی که از آن با هدف مقابله با سانسور و حفظ ماهیت غیرمتمرکز در این شبکه پیروی می‌شود.

خرید و فروش ارز دیجیتال

خرید و فروش بیت کوین

خرید و فروش اتریوم

  تاریخچه

در جولای سال 2015، شبکه اتریوم راه‌اندازی شد. تنها یک سال بعد، هاردفورک دائو انجام شد و سپس اتریوم کلاسیک از شبکه اصلی جدا شد و مسیر اتریوم کلاسیک در جولای 2016 آغاز شد. اما این شبکه مشکلاتی از نظر امنیتی را تجربه می‌کرد و در ژانویه سال 2017، ارتقا Diehard در این شبکه انجام شد. ارتقا Diehard مسائل مهمی از جمله بمب سختی و حملات را در شبکه حل کرد.
توسعه اتریوم کلاسیک ادامه یافت و در مارس 2017، با رای‌گیری از جامعه رویکردی مشابه بیت کوین در نظر گرفته شد و عرضه کل اتریوم کلاسیک به 210,700,000 توکن محدود شد. از این زمان، پاداش بلوک‌ها نیز همانند بیت کوین به طور مداوم کاهش پیدا می‌کند.
در‌آوریل سال 2018، جامعه اتریوم کلاسیک تصمیم گرفت تا "بمب سختی" که از شبکه اتریوم برای اتریوم کلاسیک باقی مانده بود، حذف کنند. هدف بمب سختی در اتریوم، جلوگیری از ادامه استفاده از استخراج PoW با تغییر شبکه به زنجیره اتریوم 2.0 مبتنی بر اثبات سهام(PoS) بود که در نهایت انجام شد. با حذف این بمب سختی، توسعه‌دهندگان اتریوم کلاسیک این امکان را پیدا کردند تا استخراج مکانیزم اثبات کار (POW) را به طور نامحدود ادامه دهند زیرا اتریوم کلاسیک قرار نیست از اثبات سهام استفاده کند.
در ادامه در مارس و سپتامبر سال 2019 دو ارتقا مهم دیگر نیز در شبکه انجام شد که بر افزایش ظرفیت شبکه و بهبود عملکرد و توسعه برنامه‌ها در شبکه اتریوم کلاسیک تمرکز داشت. در ژانویه 2020 اتریوم کلاسیک دو ارتقا بزرگ دیگر را تجربه کرد که علاوه بر افزایش ظرفیت شبکه، امکان ارتباط کراس چین بین اتریوم کلاسیک و اتریوم را فراهم کرد.
همچنین در این زمانEVM LLVM در اختیار توسعه‌دهندگان قرار گرفت که توانستند از آن علاوه بر Solidity، برای استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر در قرارداد‌ها و برنامه‌های کاربردی هوشمند اتریوم کلاسیک استفاده کنند.
در می‌2020، ارتقا فینکس با هدف ارائه حداکثر سازگاری در شبکه‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک انجام شد، این ارتقا با مشکلاتی که ایجاد کرد باعث ایجاد برخی شک و تردید‌ها نسبت به ایجاد فورک جدیدی از اتریوم کلاسیک شد که در نهایت این اتفاق رخ نداد. مشکلات همگام‌سازی و ثبات این ارتقا تا مدت‌ها گریبانگیر این شبکه بود و تیم‌های مختلف به رفع باگ‌های آن پرداختند. این ارتقا در نهایت باعث شد تا برخی پروژه‌ها مانند OpenEthereum پشتیبانی از اتریوم کلاسیک را پایان دهند و امروزه تنها از اتریوم استفاده کنند.
از این زمان تا به امروز تیم توسعه اتریوم کلاسیک همچنان به فعالیت و ارتقا شبکه ادامه می‌دهد، هرچند این روند توسعه نسبت به اتریوم با سرعت بسیار کمتری انجام می‌شود.

تکنولوژی

اتریوم کلاسیک بیشتر ویژگی‌های تکنولوژی و معماری اصلی اتریوم را حفظ کرده است و اتریوم کلاسیک همچنان به استفاده از ماشین مجازی اتریوم (EVM)، موتور اجرای قرارداد هوشمند ادامه می‌دهد. هر عملیات در EVM به تلاش محاسباتی و حافظه نیاز دارد. اپراتور‌ها و ماینر‌های گره اتریوم کلاسیک این منابع را در ازای گس یا کارمزد در اختیار توسعه‌دهندگان اپلیکیشن و کاربران شبکه قرار می‌دهند.
کارمزد‌ها در شبکه اتریوم کلاسیک برای انجام و ثبت تراکنش‌های کاربران به ماینر‌ها پرداخت می‌شود و فرمول محاسبه آن ضرب قیمت گس در گس لیمیت است. گس لیمیت حداکثر مقداری از گس است که کاربران مایلند برای یک معامله خرج کنند و قیمت گس، هزینه‌ای است که برای هر گس باید پرداخت شود.
یک تراکنش معمولی در شبکه 21000 گس هزینه دارد، اما اگر بخواهید چیزی پیچیده‌تر را اجرا کنید، هزینه بیشتری دارد، زیرا به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز دارد. کاربران همچنین می‌توانند با افزایش قیمت گس پرداختی، ماینر‌ها را ترغیب کنند تا تراکنش‌های خود را سریعتر انجام دهند.
اتریوم کلاسیک همانند اتریوم قبل از ارتقای مرج، از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند. بلاک‌های جدید به طور متوسط هر 15 ثانیه تولید می‌شوند و در حال حاضر پاداش استخراج‌کنندگان برای هر بلاک جدید 2.5 ETC است که هر 5 میلیون بلاک (حدود 2.4 سال) 20 درصد کاهش پیدا می‌کند.
اتریوم کلاسیک تا حدود سال 2070 قابل استخراج خواهد بود. اتریوم کلاسیک همچنین دارای سیستمی به نام آنکل بلاک است که استخراج‌کنندگان علاوه بر بلاک‌های عادی، می‌توانند از آن‌ها نیز پاداش دریافت کنند. هدف نهایی آنکل بلاک، کاهش متمرکزسازی ماینینگ، کاهش احتمال فورک‌های ناخواسته و افزایش امنیت شبکه است.

 


  معایب

برخلاف اتریوم، اتریوم کلاسیک موفق نشده است تا جامعه بزرگ و فعالی از فضای دیفای و برنامه‌های غیرمتمرکز در شبکه خود پشتیبانی کند و بسیاری از پروژه‌ها به اتریوم منتقل شده‌اند. حملات 51 درصدی که در گذشته اتریوم کلاسیک تجربه کرده است، به اعتبار این شبکه آسیب‌زده است و برخی ارتقا‌های ناموفق به این بدبینی دامن‌زده‌اند. امروزه اکثر پروژه‌ها ترجیح می‌دهند در شبکه اتریوم فعالیت کنند تا علاوه بر امنیت بیشتر، به جامعه بزرگتری دسترسی داشته باشند.
اتریوم کلاسیک همچنین سابقه بدی در روند توسعه و فعالیت دارد و در بسیاری از زمان‌ها به نظر می‌رسد که شبکه فعالیت مداوم و مورد توجه‌ای ندارد و در بازار امروزه که رقبای اتریوم قدرتمند ظاهر شده‌اند، اغلب نام اتریوم کلاسیک شنیده نمی‌شود.

 مزایا

اتریوم کلاسیک همانند اتریوم از برنامه‌های غیرمتمرکز و قرارداد‌های هوشمند پشتیبانی می‌کند که می‌تواند در صورت موفقیت برخی پروژه‌ها، پتانسیل رشد خوبی را برای این شبکه ایجاد کند. اتریوم کلاسیک کاملاً غیرمتمرکز است و اصل غیرمتمرکزی و عدم دخالت در فعالیت پروژه‌ها را بسیار مهم می‌داند.
اتریوم کلاسیک همچنین رابطه خوبی با شبکه اتریوم دارد و در تلاش است تا در پروژه‌ها و قابلیت‌ها با این شبکه همکاری داشته باشد.
هدف اتریوم کلاسیک، ادامه پروژه اتریوم اصلی است که در سال 2015 راه‌اندازی شد و با توجه به شباهت‌هایی که وجود دارد، جای تعجب نیست که اتریوم کلاسیک تبدیل به فضای مناسبی برای ساخت و راه‌اندازی برنامه‌ها با کمک قرارداد هوشمند شده است. از سال 2016، اتریوم کلاسیک به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند شناخته شده است.
اما تفاوت اصلی در شعار این پلتفرم است، "کد قانون است" شعاری است که گروه مخالفین فورک در سال 2016 بر مبنای آن تغییر در بلاک چین را غیرضروری دانستند. این شعار می‌گوید که برنامه‌ها دقیقاً و همانطور که نوشته و اجرایی شده‌اند باید فعالیت کنند و سانسور، توقف و دخالت در آن‌ها بی‌معنی است.
اتریوم کلاسیک در تلاش است تا در راستای این شعار، فضایی غیرمتمرکز، مقاوم در برابر سانسور و توقف ناپذیر را به برنامه‌ها ارائه کند. اتریوم کلاسیک خود را تنها پلتفرمی می‌داند که توانسته است توانایی خود را در حفظ این وعده ثابت کند.
لازم به ذکر است که اتریوم کلاسیک از الگوریتم اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند و برخلاف اتریوم، برنامه‌ای برای تغییر به الگوریتم استخراج اثبات سهام (PoS) ندارد. اما توسعه‌دهندگان اتریوم کلاسیک کار را بر روی برخی بهبود‌ها در شبکه از جمله راه حل‌های مقیاس‌پذیری ادامه می‌دهند.
اخیراً با تغییر شبکه اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام، اتریوم کلاسیک مورد توجه ماینر‌ها و بسیاری از دوست‌داران شبکه قدیمی اتریوم و مکانیزم اثبات کار قرار گرفته است که در صورت استفاده مناسب از این توجه جدید، اتریوم کلاسیک می‌تواند جایگاه خوبی در بازار پیدا کند.

کیف پول

اتریوم کلاسیک از ارز‌های دیجیتال محبوب و قدیمی بازار است و اکثر کیف پول‌های رمزارز از جمله Exodus، Ledger، Guarda و ده‌ها کیف پول دیگر از آن پشتیبانی می‌کنند.
همچنین ذخیره‌سازی و انتقال اتریوم کلاسیک در کیف پول سرمایکس نیز امکان‌پذیر است که با استفاده از این کیف پول امن و ایرانی، دیگر خطر تحریم و هک دارایی‌های شما را تهدید نمی‌کند.

آدرس سایت

برای این که بتوانید از آخرین اخبار و بروز رسانی‎های صورت گرفته در باره ‏ی اتریوم کلاسیک مطلع شوید، می‏توانید به سایت رسمی این ارز با آدرس زیر مراجعه نمایید.

https://ethereumclassic.org/

برچسب ها

قابل استخراج

ثبت نظر

برای ارسال نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

نظرات کاربران

streamline
هفت روز هفته، در 24 ساعت شبانه‌روز پاسخگوی شما هستیم
call icon تماس با پشتیبانی