سرمایکس
video thumb

ارز دیجیتالی بیت کوین کش چگونه می تواند از تکرار اشتباهات بیت کوین اجتناب کند؟

به گزارش ارزجو به نقل از سایت بیت کوین نیوز، آموزش یکی از مباحث اصلی در جوامع ارز های رمزنگاری شده می باشد. جامعه ای که آموزش دیده باشد کمتر تحت تأثیر تبلیغات قرار خواهد گرفت. برخورداری از شفافیت کافی دومین اصل مهم در این جوامع به شمار می رود. تمامی افراد جامعه باید به اطلاعات دسترسی داشته باشند. نیازی نیست که یک گروه بزرگ از مردم اتفاق نظر کامل داشته باشند، ولی وجود یک چشم انداز مشترک در مورد بیت کوین کش

بیت کوین کش پول است و این موضوع پیچیده ای نیست

اگر شما مقداری بیت کوین کش به عنوان ارزش برای ارائه داشته باشید و مشتری مایل به پرداخت برای آن باشد، بنابراین می توانید بیت کوین کش را برای مشتری ارسال می کنید. هیج واسطی وجود ندارد و هزینه های انجام تراکنش پایین است.

انتقال ارزش به همین سادگی و با سرعت بالا انجام شد. این همان چشم انداز مشترکی است که باید در این جامعه وجود داشته باشد.

چالش اجماع توزیع شده

در شبکه بیت کوین، تمامی افراد باید از مجموعه قوانین یکسانی بهره ببرند که به آنها قوانین اجماع، قوانین شبکه یا قوانین پروتکل نیز گفته می شود. در زمان نیاز به تغییر یا به روز رسانی این قوانین چه اتفاقی می افتد؟

یک ایده عالی در شبکه بیت کوین وجود دارد که به آن گواه اثبات کار (Proof of Work) گفته می شود. اثبات کار امنیت شبکه را تأمین کرده و امکان اعمال یک مجموعه مشترک از قوانین برای تمامی اعضای شبکه را فراهم می آورد.

گواه اثبات کار یک مکانیسم رأی گیری نیز هست؛ ماینر ها می توانند در مورد تغییر قوانین رأی گیری کنند چرا که بلند ترین زنجیر (زنجیری با بیشترین انباشت اثبات کار) بر اساس قرارداد پذیرفته می شود. به عبارت دیگر، تصمیم نهایی در مورد قوانین شبکه در دستان بزرگ ترین گروه ترکیبی از قدرت ماینینگ است. این موضوع معمولاً با عنوان اجماع Nakamoto شناخته می شود.

انشعاب در زنجیر اصلی

بر اساس قانون Metcalf که معمولاً به عنوان تأثیر شبکه نیز از آن یاد می شود، ماینر هایی که نظر مخالف دارند از انگیزه بالایی برای تغییر نظرات خود و ملحق شدن به اکثریت برخوردارند. ایجاد یک انشعاب تنها راه حل جایگزین آنها است تا به ماینینگ در زنجیر اقلیت ادامه دهند. این کار معمولاً از ریسک بالایی برخوردار است مگر این که مسیر انتخابی اکثریت، آنقدر متفاوت و رادیکال باشد که غیر قابل قبول تلقی شود. این دقیقاً همان چیزی بود که در زمان جدایی بیت کوین کش از زنجیره بیت کوین اصلی (BTC) در اگوست ۲۰۱۷ اتفاق افتاد.

BTC2 377x220 بیت کوین کش چگونه می تواند از تکرار اشتباهات بیت کوین اجتناب کند؟

جامعه بیت کوین در زمان ایجاد این انشعاب از شرایط تعیین شده بسیار فاصله گرفته بود. آنها بر روی کاهش ارزش بیت کوین برای اجرا بر روی یک گره یا Node تمرکز کرده بودند هر چند که این کار افزایش هزینه ارسال یک تراکنش را به همراه داشت. از نظر آنها ارزش یک کالای دیجیتال، بیشتر از آن است که فقط به عنوان یک سیستم پرداخت شناخته شود. آنها به جای مشکلات پیش رو، بر روی مشکلات جزئی آینده تمرکز کرده بودند و بدتر از همه، در مقابل نوآوری و شکوفایی نیز ایستاده بودند.

اجماع Nakamoto کار می کرد و عملکرد آن بسیار ساده بود. اعضای شبکه بیت کوین در صورت نیاز در کنار یکدیگر باقی می ماندند. تنها محدودیت پیش رو این بود که بیت کوین یک آزمایش اجتماعی نیز به شمار می رود و ماینر ها تنها افرادی نیستند که این اکوسیستم را می سازند. ماینر ها که معمولاً رای گیری را نیز انجام می دهند تلاش می کنند تا تصمیماتی اتخاذ کنند که پشتیبانی توسعه دهندگان، کاربران، سرمایه گذاران و کسب و کار ها را نیز به همراه داشته باشد. به همین دلیل آموزش و ارتباطات بسیار حائز اهمیت است.

یک فرمول طلایی برای حکمرانی

زمانی که فکر می کنیم همه ما یک چیز یکسان را می خواهیم، ​​اما با بهترین راه برای رسیدن به آن مخالف هستیم چه اتفاقی می افتد؟

برای مثال، سال پیش الگوریتم تنظیم سختی (Difficulty Adjustment Algorithm (DAA)) بیت کوین کش به روز رسانی شد ولی مابین توسعه دهندگان مخالفت هایی برای انتخاب بهترین الگوریتم وجود داشت. برخورداری از فرآیند های حاکمیتی برای حل ایده های رقابتی می تواند مناسب باشد. با وجود تلاش های انجام شده، راه حل جامعی برای حل تمامی مشکلات کشف نشده است. به عنوان مثال، در اینجا پیشنهادی برای ایجاد فرآیند حاکمیت مؤثر و ساده ارائه شده است.

در این پیشنهاد، چه کسی در مورد “یک تعمیر/ بهبود در یک بازه زمانی مشخص” و یا در مورد “مدت زمان” رأی گیری برای پیشنهاد تصمیم گیری می کند؟ مهم تر از همه، چگونه از وجود مدت زمان کافی و اطلاعات بی طرفانه برای اتخاذ تصمیم رأی گیریِ درست توسط ماینر ها اطمینان حاصل می کنید؟

با وجود این که هیچ گونه راه حل کامل یا فرمول جادویی وجود ندارد که کاملاً درست باشد، تصمیمات اتخاذ می شوند و بیت کوین کش به راه خود ادامه می دهد.

بیت کوین کش یک سیستم نقدی الکترونیک نظیر به نظیر است

بیت کوین بر مبنای رویکردی که دارد بدون اجماع گسترده، از ایجاد تغییر در پروتکل اجتناب می کند. به طور کلی، در سیستمی که به اجماع وابسته است این رویکرد یک عمل خردمندانه به شمار می رود.

برخی معتقدند که بیت کوین با این موضوع به صورت افراطی برخورد کرده است؛ به نحوی که به دلیل کمال گرایی از انجام تغییرات ضروری نیز اجتناب می شود. برخی نیز معتقدند این فقط یک بهانه است و کسانی که کنترل را در اختیار دارند از قبل در مقابل افزایش اندازه بلاک جبهه گیری کرده اند. بیت کوین کش باید تجارب لازم را از اتفاقات جامعه بیت کوین کسب نماید.

در هر صورت، موضوع مشترک این است که جامعه، فاقد شفافیت کافی در زمینه تمایل به تبدیل شدن به سیستم نقدی الکترونیک نظیر به نظیر و نیز معنای واقعی آن است.

آگاهی دقیق از چیزی که می خواهیم و چرایی آن خواسته، برای جلوگیری از رکود و چند دستگی در آینده مفید خواهد بود.

 

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به ارزجو نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

 

  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media

خرید حضوری

sarmayex pin location
version