سرمایکس
sarmayex Coin icon

بازار معامله حرفه ای

سرمایکس راه اندازی شد

sarmayex Coin icon
شروع معامله sarmayex Arrow icon
video thumb

ایجاد خودروهای بدون راننده به واسطه فناوری بلاک چین

یک آینده با وسایل نقلیه بدون راننده به سرعت در حال نزدیک شدن است – این ایده که بلاک چین می تواند خودروها و اینترنت اشیا (IoT) را متصل کند، توجه زیادی را به خود جلب می کند.

شاید خانه های هوشمند (که در آن درب ها، کلیدها و لوازم در آن می توانند به اینترنت متصل شوند و فعالیت کنند) هم چند سال پیش که تکنولوژی وسایل ضعیف تر بود، غیر قابل تصور می شدند. پس شروع کار بلاک چین

جان گریتس، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت Oaken گفت: “زمانبندی همه چیز است.” “حالا زمان مناسب برای شروع این چیزهاست.

او ادامه داد:

“احتمالا در ۵-۱۰ سال آینده خودروهای بدون سرنشین به بازار عرضه خواهند شد.”

گریتس درباره چیزی صحبت کرد که شامل ایجاد یک مکانیسم کاملا خودکار است که باعث می شود وسیله نقلیه اتوماتیک، به معنای واقعی کلمه اتوماتیک باشد. به این صورت که مثلا خودرو می تواند بدون نیاز به کسی سوخت گیری کند، پارک کند و یا جریمه ها را پرداخت کند.

چگونه بلاک چین می تواند باعث ایجاد خودروهای بدون راننده شود

فرصت استثنایی

گریتس گفت، اکثر کارآفرینان در بحث ماشین های خودکار، بر حرکت آن مترمکز هستند. اما Oaken بر لایه ها و سیستم های پشتیبانی تمرکزدارد که می تواند ساخت این ماشین ها را پایه گذاری کند.

از قراردادهای هوشمند در حال اجرا بر روی بلک چین می شود برای اتصال همه چیز استفاده کرد. به علاوه، خودروهایی که دارای کیف پول ارز دیجیتال باشند می توانند توسط قطعات مخصوصی که بر آنها نصب می شوند، قیمت تمام سرویس های خود مانند تعویض روغن را پرداخت کنند.

شرکت Oaken وظیفه تایید خودرو را برعهده خواهد گرفت و اطلاعات را در بلاک چین وارد می کند تا نوعی هویت دیجیتال را به وسایل نقلیه بدهد. هنگامی که این هویت ثبت شد، شرکت می تواند از GPS برای ردیابی ماشین استفاده کند و مکان آن را در بلاک چین ثبت کند.

داده ها هم بین کامپیوتر ها و خودرو های مختلف تبادل می شود و خودرو موقعیت خود را از دیگر خود رو ها حفظ می کند.
به گفته جیمز جانسون، یکی از مؤسسین و مدیر ارشد بازاریابی شرکت Oaken، “وقتی دیگر خودرو ها هم از داده ها استفاده کنند خودرو های اتوماتیک با پردازش موقعیت خود نسبت به دیگران از تصادف جلوگیری می کنند.”

اما شرکت Oaken قبل ازاتوماتیک کردن خودرو ها باید خودرو های امروزی را به روز کند، خودرو هایی که می توانند مانند یک انسان با توانایی پرداخت خدمات با استفاده از ارزدیجیتال ، مورد استفاده قرار گیرند.

این شرکت اخیرا یک پروژه در امارت انجام داده است که جایگاه اول را کسب کرده است. این پروژه به ماشین های شرکت Tesla امکان پرداخت عوارض جاده ای را بر روی شبکه اترویم را می دهد.

شرکت Oaken همچنین در حال توسعه سیستم لیزینگ سریع خودرو است که تمام داده ها و مبالغ را در بلاک چین ذخیره کند.
یک برنامه کاربردی غیر متمرکز (dapp) هم ساخته شده است که مردم می توانند با اتریوم خیلی سریع و بدون ثبت نام در بنگاه های خودرو ، خودرو مورد نیاز خود را اجاره کنند.

حذف پول واسطه

با خودکار شدن خودرو های آینده، اکثر مردم شاید دیگر نیاز نباشد که خودرو بخرند و می توانند هر وقت که نیاز داشتند آن ها را برای مدتی کرایه کنند. با استفاده از فناوری بلاک چین و پرداخت به صورت ارزدجیتال، پول واسطه ای که شرکت های تاکسیرانی و اجاره اتومبیل دریافت می کنند دیگر وجود ندارد زیر بلاک چین قابل  کنترل برای هیچ شرکتی نخواهد بود.

خداحافظ بیمه های قدیمی

بیمه خودرو مهمترین موردی است که احتمالا باعث خواهد شد که مردم به کرایه خودروهای اتوماتیک علاقه مند تر شوند.

جانسون گفت: “بیمه همیشه یک ساله ارائه می شود. اما در خودرو های آینده بیمه بستگی به مدت زمان مسافرت تعیین می شود. مثلا ممکن است ۵ تا ۲۰ دقیقه بیمه شوید و این هم باعث کم شدن هزینه ها خواهد شد.

گریتس افزود: “بیمه مبتنی بر بلاک چین به اندازه کافی انعظاف پذیر خواهد بود که نسب به میزان ترافیک هزینه را مشخص می کند. البته مشکل اصلی این بیمه عدم نظارت بر آن است . که برای حل آن هم راهی پیدا خواهدکرد.”

گفته می شود شرکت تویوتا اولین شرکتی است که قصد دارد خودروهای کاملا اتوماتیک خود را مبتنی بر بلاک چین تولید کند.

 
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
  • sarmayex social media
version