بلاک چین نه تنها در حوزه بیت کوین بلکه در صنایع دیگر نیز ارزشمند است

بلاک چین نه تنها در حوزه بیت کوین بلکه در صنایع دیگر نیز ارزشمند است

فناوری بلاک چین علاوه بر ارزشمند بودن در صنعت ارز دیجیتال، فواید زیادی هم در زمینه مراقبت‌های بهداشتی، سرمایه‌گذاری جمعی و رایانش ابری کلود (cloud) داشته است.

 

ارزجو : بلاک چین بدون شک یکی از پرطرفدارترین کلمات در سطح اینترنت است. می‌توانید به بخش کلمات پرطرفدار در سایت گوگل بروید تا میزان جستجوی این کلمه را بررسی کنید. در کنار آن تعداد مقالاتی که در مورد بلاک چین هر روز آپلود می‌شود، گروه‌ها و انجمن‌هایی که به بحث در مورد این فناوری می‌پردازند و نقدهایی که در مورد آن نوشته می‌شود، بسیار زیاد است.

با این حال هنوز هم بسیاری از مردم بلاک چین را تنها همراه با بیت کوین می‌شناسند و در حالی که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بسیار جالب توجه هستند ولی این فناوری فراتر از ارزهای دیجیتال رفته و وارد چندین شاخه صنعتی دیگر از بخش‌های ورزشی تا جشن‌های عروسی شده است.

برای پی بردن به این اپلیکیشن‌ها باید ابتدا ببینیم که فناوری بلاک چین چیست؟ طبق بررسی‌های یکی از منتقدان وال‌استریت ژورنال، بلاک چین ساختار اطلاعاتی است که انجام تراکنش‌های دیجیتال و ثبت و اشتراک‌گذاری آنها را در شبکه‌ای از کامپیوترها امکان پذیر ساخته است.

بلاک چین به هرکسی اجازه می‌دهد که با این شبکه با امنیت کامل و بدون نیاز به نظارت مرکزی به کار بپردازد. هر بار که یک از کامپیوترها، بلوکی را به دیتا اضافه می‌کند، بقیه کامپیوترها هم باید آن تراکنش را تأیید کنند و سپس تراکنش به زنجیره اضافه می‌شود.

همچنین بخوانید: خرید ارز دیجیتال ، خرید بیت کوین ، خرید اتریوم ، خرید تتر ، خرید ترون ، خرید شیبا اینو ، خرید پرفکت مانی ، خرید لونا کلاسیک

ولی بلاک چین غیر از بیت کوین چه فایده دیگری برای صنعت دارد؟ در این مقاله چهار نمونه مهم در این زمینه را معرفی می‌کنیم:

ارزهای دیجیتال بلاک چین

چهره‌ای متفاوت از سرمایه‌گذاری جمعی

فرانک هولمز در نشریه بیزینس اینسایدر (Business Insider) می‌نویسد که بلاک چین می‌تواند حتی از آمازون هم در دهه ۹۰ قدرتمندتر باشد و سرمایه گذاری جمعی بهترین اهرم در این زمینه است.

در واقع بلاک چین به سازندگان استارت‌آپ‌ها اجازه می‌دهد تا با ارائه توکن سرمایه خود را افزایش دهند. سهام استارت‌آپ‌ها را در یک بازار با امنیت کامل خریداری کنند. این به آن معناست که استارت‌آپ‌ها دیگر لزومی ندارد که با روش‌های مختلف، به دنبال قانع کردن سرمایه گذاران و شرکت‌ها باشند هر استارت‌آپ فقط به بلاک چین احتیاج دارد تا بتواند در معرض دید سرمایه‌گذاران بیشتری قرار بگیرد.

ما در استارت‌آپ بلومیو (Bloomio) به بررسی پتانسیل‌های سرمایه گذاری از نظر سرمایه گذاران پرداختیم و متوجه شدیم که دغدغه آنها، نقدینگی است. سرمایه گذاری در استارت‌آپ‌ها می‌تواند به این معنا باشد که سرمایه شما برای چند سال بدون تغییر باقی می‌ماند و نمی‌توانید سرمایه‌تان را تا زمانی که کمپانی جدید شروع به فروش محصولات خود کند از آن خارج نمایید. ولی با استفاده از فناوری بلاک چین می‌توانیم این مشکل را حل کنیم. مزیت توکن‌ها این است که سرمایه گذاران در یک بازار ثانویه می‌توانند اقدام به فروش توکن‌های خود نمایند.

مزیت دیگر بلاک چین این است که امن‌ترین گزینه برای انجام تراکنش‌های مالی است. بلاک چین بدون نیاز به نظارت شخص ثالث می‌تواند ریسک اشتباه انسانی را از بین برده و نشت اطلاعات یا کلاهبرداری را منتفی کند تمام تراکنش‌ها در بلاک چین ثبت می‌شوند و نمی‌توان آنها را تغییر داد و در هر زمان می‌توان آنها را به اشتراک گذاشت.

 

صنایع غذایی سالم‌تر در بلاک چین

فروشگاه غذایی والمارت (Wallmart) از جمله فروشگاه‌هایی است که در حال استفاده از فناوری بلاک چین برای بهبود تجارت خود است. در سال گذشته این فروشگاه چند ملیتی اعلام کرد که همکاری خود را با شرکت ibm برای استفاده از بلاک چین برای پیگیری اطلاعاتی درباره بهداشت و اعتبار غذایی که به فروش می‌رساند، آغاز کرده است.

طبق امکانات این فناوری باید میزان اعتماد سازی و سرعت این فروشگاه افزایش پیدا کند. قبل از استفاده از فناوری بلاک چین، پیدا کردن منبع هر ماده غذایی می‌توانست برای والمارت حدود یک تا دو هفته به طول بیانجامد. اما بعد از استفاده از فناوری بلاک چین این پروسه تنها در ۲ ثانیه انجام می‌شود.

این به آن معناست که اگر مشکلی در مورد یکی از مواد غذایی این فروشگاه‌ها وجود داشت (مثلاً ترس از جنون گاوی یا آنفولانزا پرندگان) فروشندگان وال مارت می‌توانند تنها با چند کلیک متوجه شوند که آیا محموله از همان منبع آلوده فرستاده شده است یا نه. به این شکل بیماری‌های اپیدمی را می‌توان بهتر کنترل کرد.

مارک اندرسن مخترع نت‌اسکیپ (Netscape) نظراتش را در مورد بلاک چین اینگونه بیان می‌کند: «خدای من! این همان چیزی است که ما احتیاج داشتیم. فردی که بلاک چین را اختراع کرد مشکلات بزرگی را حل کرده است و باید به او جایزه نوبل اعطا شود.»

 

ایجاد شفافیت در زمینه خدمات بهداشتی

یک سیستم مناسب خدمات بهداشتی در ابتدا به تشخیص درست احتیاج دارد. تشخیص نیز به شفافیت و دسترسی به اطلاعات دقیق نیاز دارد تا بتوان مراحل درمان را به طور مناسب پیش برد.

بلاک چین اغلب با شفافیت همراه است ولی استفاده از آن در بخش پزشکی کمی با دسترسی به اطلاعات خصوصی منافات دارد. هیچ بیماری علاقه ندارد که پرونده او در دسترس همگان قرار گیرد. با این حال می‌توان با کدبندی کردن اطلاعات، این مشکل را حل کرد و غیر قابل تغییر بودن آن می‌تواند گزینه‌ای امن‌تر از دیتابیس فیزیکی محسوب شود.

این که پرونده‌ها در دسترس متخصصان حوزه بهداشت و درمان قرار می‌گیرند را می‌توان در موارد مختلفی به عنوان پایه یک تشخیص موفق و برنامه‌ریزی برای درمان اساسی بیمار به شمار آورد. از نظر متخصصان می‌توان بلاک چین را به عنوان مرکز اکوسیستم مراقبت‌های بهداشتی در نظر گرفت ولی اطلاعات خصوصی و امنیت را نیز حفظ کرد.

برخی از استارت‌آپ‌ها در این زمینه در حال ارائه راه‌حل‌هایی در شبکه بلاک چین برای استفاده از آن در حوزه بهداشت و درمان هستند. برای مثال استارت‌آپ پوکیت دوک (PokitDok) شبکه‌ای امن ایجاد کرده است که به مشترکان (پزشکان و داروسازان) اجازه می‌دهد تا اطلاعات کلینیکی خود را به اشتراک بگذارند و حتی بیماران نیز می‌تواند این فرصت را داشته باشند که از اطلاعات شخصی کلینیکی خود و پرونده و مراحل درمان بیماری‌شان مطلع شوند.

ارزهای دیجیتال بلاک چین

حمایت از رایانش ابری (کلود)

در حال حاضر با وجود کلود (Cloud) کمی عجیب و قدیمی به نظر می‌رسد اگر بخواهیم فایل‌هایمان را در بخش‌های متمرکز نگهداری کنیم. ولی همانند بسیاری از پیشرفت‌های تکنولوژیک این فناوری هم دارای هزینه‌هایی است. مراکز نگهداری اطلاعات که به وسیله اشخاص ثالث نظارت می‌شوند معمولاً رمزنگاری نشده‌اند و به اندازه کافی امنیت ندارند. بنابراین ریسک نشت اطلاعات وجود دارد. همه چیز از عکس‌های سلبریتی‌ها گرفته تا اعداد امنیتی و سوابق مالیاتی تا به حال هک شده‌اند. ولی در بلاک چین، فایل‌ها در پوشه‌هایی فیزیکی در جایی مشخص قرار ندارند و ریسک لو رفتن یا به سرقت رفتن آنها وجود ندارد و دسترسی به این اطلاعات تنها برای کسانی که کلید ورود به آن را داشته باشند وجود خواهد داشت.

استورجی (Storj) یکی از استارت‌آپ‌هایی است که به محل ذخیره اطلاعات تبدیل شده. این استارت‌آپ محلی برای جمع آوری دیتای سایت‌هایی مانند آمازون و آزور (Azure) است و سیستمی با ۵۰ درصد هزینه کمتر و ده برابر سرعت بیشتر از سیستم‌های ذخیره قبلی در اختیار این سایت‌ها قرار داده است.

به طور کلی بلاک چین فرصتی بزرگ و فراتر از بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را در اختیار ما قرار داده است. البته در کنار مزیت‌هایی که وجود دارد بسیاری از منتقدان نیز به توانایی‌های آن در زمینه حفظ امنیت پروتکل شک دارند.

این همان پارادوکسی است که ابداع کننده سیستم اتریوم (Ethereum) در مورد آن می‌گوید: «مهم‌ترین وضعیتی که فناوری بلاک چین در اختیار ما قرار داد، امنیت بیشتر است ولی مردم با فناوری‌های جدید به دشواری کنار می‌آیند و به آن اعتماد می‌کنند و این پارادوکس به هر حال وجود دارد.»

برچسب ها:

دیدگاه ها

برای ارسال نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

وارد شوید